vrtacko freza - kupa - MB4?

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
ferooo
Příspěvky: 27
Registrován: 11. 10. 2021, 8:02
Bydliště: Povazska Bystrica

11. 10. 2021, 10:23

caute,
precital som toho vela, ale stale si nie som isty vyberom. Chcel by som kupit vrtacko-frezu na domace pouzitie. Vyroba drobnych veci, napr redukcia na zadne strmene do auta:
Obrázek

- cena cca 3500€ (na doplnky okolo frezky su € este bokom)
- ziadna seriova vyroba
- cas obrabania neriesim
- presnost na stotiny netreba (ale nie zasa vola v mm)
- obrabat sa bude kov, hlinik, plast, mozno drevo
- nikdy som na takom niecom nerobil, nemam znalosti z fachu, to mam v plane zmenit - nejake knizky, net a hlavne skusat (pokus/omyl)
vsetko som zatial vyrabal rucne (stojanovka, flexa...)

Zatial je vitaz Optimum MB4 (pride aj technik od nich, vsetko ukaze, spravi vstupny servis)
Obrázek

Je to dobry vyber? Ci radsej od CauCau VF45FG ? Na poctivy stroj od sudruhov nemam miesto (ani znalosti na repas).
Pripadne aky shop odporucate (kde bude frezka rovno pripravena na pouzite, pristup predajcu, reklamacie...)?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

11. 10. 2021, 10:27

No vybral bych stroj, co umožňuje omotorovat aspoň jeden posuv. A je to jako origo příslušenství, ne bastl. Typicky aspoň X osu, kličky jsou fakt opruz, třeba tohle

https://www.primadilna.cz/Strojni-posuvy-c9_282_2.htm
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2021, 12:41

https://www.bow.cz/filter/vrtacko-frezky-c13
Něco od Optimum... Koukal bych se spíš víc dolů.
Připlatil bych si alespoň za digitály. MK kužel je akorát na zlost... Na BT30 nebudeš potřebovat ani kladivo, nebo obří páku, aby jsi povolil zakouslou velkou frézu... Navíc to mají na vtahovací čep, je to velmi pohodlné.

Pořádně si rozmysli jestli se ti nevyplatí do toho pustit víc peněz a koupit třeba tu MH25 SV. Ty posuvy, digitály, 4000 ot, BT30 vřeteno. Ta práce je s tím pak opravdu mnohem příjemnější.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 10. 2021, 1:11

ferooo píše: 11. 10. 2021, 10:23
- cas obrabania neriesim
- presnost na stotiny netreba (ale nie zasa vola v mm)
- obrabat sa bude kov, hlinik, plast, mozno drevo
- nikdy som na takom niecom nerobil, nemam znalosti z fachu, to mam v plane zmenit - nejake knizky, net a hlavne skusat (pokus/omyl)
za mne ...
čas obrábění bych neřešil tam, kde to jako CNC pracuje samo, pokud u toho musím stát a něčím točit, tak to záhy věc k řešení bude

přesnost / vůle - pokud na stupnici popojedu o 100 mm ale stůl o 101mm (nepřesnost 1%) je to nemilé ale v podstatě o nic nejde pokud i protikus dělám na "stejné stupnici". Pokud ale vůle vedení, posuvů atd bude řádově pár setin, tak takovýto stroj bude spolehlivě ničit nástroje.

"nikdy som nerobil" ... vezmi díl či jeho obrázek a najdi někoho kdo už umí, koukej mu chvíli pod ruce, okoukni vybavení a vyptávej se, je to rychlejší než čtení knih a výrazně levnější než vlastní omyly

Až pak začni utrácet za stroj a vybavení.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
ferooo
Příspěvky: 27
Registrován: 11. 10. 2021, 8:02
Bydliště: Povazska Bystrica

11. 10. 2021, 1:23

Povodne bol rozpocet 3000, teraz 3500, vedel by som este mozno 4000€, ale to je uz naozaj strop, MH25SV je teda mimo rozpocet.
Casom chcem dokupit posuvy a odmeriavanie.
To vreteno MK4 by sa nedalo vymenit za BT30? Uz som cital viacero nadavok na MK4 (presne s tym zahryznutim).
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

11. 10. 2021, 1:39

ferooo píše: 11. 10. 2021, 1:23 To vreteno MK4 by sa nedalo vymenit za BT30? Uz som cital viacero nadavok na MK4 (presne s tym zahryznutim).
Pokud nebudeš prase na kužel, na nástroje, budeš je udržovat a mazat, tím co na ně patří, i mk4 tě přežije. Mám ho na své, i když "dospělé" frézce s váhou kolem tuny :) Ale samozřejmě že strmý kužel je lepší volba, když je ta volba možná.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2021, 1:42

ferooo píše: 11. 10. 2021, 1:23 To vreteno MK4 by sa nedalo vymenit za BT30? Uz som cital viacero nadavok na MK4 (presne s tym zahryznutim).
Jde vyměnit za NT30, bude to ISO kužel, nezahryzne se, ale pořád je na závit, takže budeš točit těmi šrouby nahoře... Ty mašiny s BT30 tam mají tu páku na otevření kleštiny ve vřeteni. Je to mnohem pohodolnější než brát furt klíče do ruky.

Nebo tam dát NT30 a udělat si DIY vylepšení. Ten šroub povolovat / utahovat utahovačkou, na kterou tam uděláš nějakou konstrukci. My to udělali ze stojanu na vrtačku. Taky možnost.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
ferooo
Příspěvky: 27
Registrován: 11. 10. 2021, 8:02
Bydliště: Povazska Bystrica

12. 10. 2021, 7:11

Lukas_2 píše: 11. 10. 2021, 12:41 ....
Pořádně si rozmysli jestli se ti nevyplatí do toho pustit víc peněz a koupit třeba tu MH25 SV. Ty posuvy, digitály, 4000 ot, BT30 vřeteno. Ta práce je s tím pak opravdu mnohem příjemnější.
celkom si ma namotal na tu MH25SV.. :lol:
Ako je to s MH25V vs MH25SV? Rozdiel je iba v elektrickych posuvoch a odmeriavani (podla parametrov to tak vyzera)?
Je teda mozne casom s MH25V spravit MH25SV (keby som dokupil motory a DRO?
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 10. 2021, 8:57

Jako bývalý majitel podobného stroje mám pár poznámek. Každý z těch čínských strojů je víceméně "dodělej doma". Ovšem každý je více méně funkční. Pokud je v záruce, stejně se toho nedá moc udělat. Předělávku vřetena si jako hobík neumím představit. Tedy samozřejmě pokud nemám za zadkem kovofabriku nebo nástrojárnu. Už to nechci znovu zažít, nekonečné čekání na obrobenou součástku. Proto jsem si nakoupil stroje, byť je používám jen čas od času.
U menší mašiny mi přijde Morse vhodnější než metrika. Co jsem se koukal, tak zrovna 30mm kužel není tak častý a nezbyde nic jiného než kupovat nové a to už je cenovka jako hrom. Já mám teď FN20 a ISO40 a těch pár (60??) držáků a přímých kleštin a několik docela fajnovejch nástrojů na plast už mě stálo jako samotná mašina.
DRO a posuvy je kapitola sama o sobě. Bez DRO si neumím práci vůbec představit, ale bez posuvů se dá žít. Pokud posuv, tak alespoň trochu integrovaný do mašiny, s dorazy, různé rychlosti obrábění a samozřejmě rychloposuv. Něco takového jsem měl udělané a překvapivě to funguje bez sebemenších problémů dodnes, i když je tam spousta kompromisů.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2021, 9:18

lubbez píše: 12. 10. 2021, 8:57 Jako bývalý majitel podobného stroje mám pár poznámek. Každý z těch čínských strojů je víceméně "dodělej doma". Ovšem každý je více méně funkční. Pokud je v záruce, stejně se toho nedá moc udělat. Předělávku vřetena si jako hobík neumím představit. Tedy samozřejmě pokud nemám za zadkem kovofabriku nebo nástrojárnu. Už to nechci znovu zažít, nekonečné čekání na obrobenou součástku. Proto jsem si nakoupil stroje, byť je používám jen čas od času.
U menší mašiny mi přijde Morse vhodnější než metrika. Co jsem se koukal, tak zrovna 30mm kužel není tak častý a nezbyde nic jiného než kupovat nové a to už je cenovka jako hrom. Já mám teď FN20 a ISO40 a těch pár (60??) držáků a přímých kleštin a několik docela fajnovejch nástrojů na plast už mě stálo jako samotná mašina.
DRO a posuvy je kapitola sama o sobě. Bez DRO si neumím práci vůbec představit, ale bez posuvů se dá žít. Pokud posuv, tak alespoň trochu integrovaný do mašiny, s dorazy, různé rychlosti obrábění a samozřejmě rychloposuv. Něco takového jsem měl udělané a překvapivě to funguje bez sebemenších problémů dodnes, i když je tam spousta kompromisů.
Vřeteno: Co stálo už nevím, dá se bez problému koupit, výměna je velmi jednoduchá. Není to vřeteno do CNC... Morse tak do vrtačky, soustruhu. Tam jo, ale jak tam dáš větší frézu a trošku zabereš, bude problém. To se opakuju...

Se zbytkem souhlas. DRO jasné volba. Posuvy ? Já mám 3 CNC, kdybych si kupoval vrtačko -frézku, tak na to občasné zarovnání polotovaru, vyvrtání páru děr, by mi postačila ta základní mašina s DRO... Kdybych CNC neměl tak jednoznačně chci posuvy, to teď mohu říct s jistotou.

Měli jsme zákl. BF30 ( později předělaná na CNC), a co jsme upravovali ?
osazení DRO ve všech osách
výměna vřetena za NT30
Utahovačka na upínání nástroje, místo dvou klíčů v a ruk...
Rychloposuv na osu Z - protože točit tím ručně je fakt pain.
chlazení
Ta mašina na to ve většině případů nebyla připravena, takže té práce bylo zbytečně moc.
další úpravy se už týkaly přestavby na CNC...

Dnes už bych fakt připlatil za mašinu kde tohle všechno je vyřešené, osazené... + posuvy. Kdybych to chtěl používat jako plnohodnotnou frézku...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2021, 9:20

ferooo píše: 12. 10. 2021, 7:11
Lukas_2 píše: 11. 10. 2021, 12:41 ....
Pořádně si rozmysli jestli se ti nevyplatí do toho pustit víc peněz a koupit třeba tu MH25 SV. Ty posuvy, digitály, 4000 ot, BT30 vřeteno. Ta práce je s tím pak opravdu mnohem příjemnější.
celkom si ma namotal na tu MH25SV.. :lol:
Ako je to s MH25V vs MH25SV? Rozdiel je iba v elektrickych posuvoch a odmeriavani (podla parametrov to tak vyzera)?
Je teda mozne casom s MH25V spravit MH25SV (keby som dokupil motory a DRO?
Já přímo tyhle stroje nemám. Ale nemyslím si že má smysl kupovat levnější stroj a pak si přidělávat práci s doděláváním, když je možnost to koupit už osazené... Řekl bych že ve výsledku moc ani neušetříš...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2670
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

12. 10. 2021, 12:59

Lukas_2 píše: 12. 10. 2021, 9:18 ....
Vřeteno: Co stálo už nevím, dá se bez problému koupit, výměna je velmi jednoduchá. Není to vřeteno do CNC... Morse tak do vrtačky, soustruhu. Tam jo, ale jak tam dáš větší frézu a trošku zabereš, bude problém. To se opakuju...
....
Když dáš do takhle velký (malý) mašiny větší frézu a zabereš, tak ohneš celou mašinu, takže tenhle argument není relevantní. Do těhle malejch strojů MK3 není nic degradujícího.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2021, 1:40

pafik píše: 12. 10. 2021, 12:59
Lukas_2 píše: 12. 10. 2021, 9:18 ....
Vřeteno: Co stálo už nevím, dá se bez problému koupit, výměna je velmi jednoduchá. Není to vřeteno do CNC... Morse tak do vrtačky, soustruhu. Tam jo, ale jak tam dáš větší frézu a trošku zabereš, bude problém. To se opakuju...
....
Když dáš do takhle velký (malý) mašiny větší frézu a zabereš, tak ohneš celou mašinu, takže tenhle argument není relevantní. Do těhle malejch strojů MK3 není nic degradujícího.
Tahle diskuze začína být sračkoidní. Beru to jako možný argument. Mašinu jsem nikdy neohl... Tomu MK kuželu staří málo aby se zahryzl... Tímhle bych za sebe debatu o vřetenu ukončil. :arrow: :arrow:

edit. dokonce i v tom CZ zastoupení Optimum říkali že to je idiotskej nápad... :)

edit edit: A taky mě fascinuje jak se nejen v tomhle vláknu snaží prosazovat nějaké metody, postupy, které jsou prostě v každém aspektu horší než něco standardního. A nepředkládají se argumenty proč je MK lepší než ISO, ale proč je MK taky "použitelné"...

Nikdo mě nepředsvědčí že na frézku je lepší MK3 než BT30. Jestli mi někdo vyjmenuje výhody které převáží nad výhodami BT, tak prosím... Děkuji.
Naposledy upravil(a) Lukas_2 dne 12. 10. 2021, 1:57, celkem upraveno 1 x.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
ferooo
Příspěvky: 27
Registrován: 11. 10. 2021, 8:02
Bydliště: Povazska Bystrica

12. 10. 2021, 1:53

Prehodnotil som financie a viem ist este zasa o nieco vyssie :shock:
Mam teda radsej zobrat MH25SV?

MB4 - lepsie "papierove" parametre, 400V, MK4 kuzel, vysuv pinoly, 320kg
- tie lepsie parametre by bolo pri praci naozaj poznat?

MH25SV - brusene/skrabane vedenia, 230V, BT30 kuzel, strojne posuvy, DRO, 200kg
- nema vysuv pinoly? je to potrebne/napomocne?
- najnizsie otacky 200ot/min nie su vysoke?
- tuhost nie je horsia ako na MB4?

oplati sa investovat teraz o 2600€ viac za zaskrabane vedenia, posuv, meranie.. :?: :?:
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 10. 2021, 3:09

ferooo píše: 11. 10. 2021, 10:23
- obrabat sa bude kov, hlinik, plast, mozno drevo
- nikdy som na takom niecom nerobil, nemam znalosti z fachu, to mam v plane zmenit - nejake knizky, net a hlavne skusat (pokus/omyl)
stroje nemůžeš kupovat pokus/omyl - tedy většina lidí tolik financí nemá
to co jsi ukázal za výrobek neuděláš v podstatě ani na jedné z diskutovaných (teoreticky asi ano, prakticky dost obtížně)
co dál chceš vyrábět nikdo netuší -

víc než pomalé otáčky ti budou asi chybět vysoké
bez výsuvné pinoly nic nevyvrtáš, nevyřežeš závit ...
fakt ti doporučuji, jdi se do nějaké dílny podívat a popovídat si ... ušetří ti to dost peněz a pozdějších problémů
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“