vrtacko freza - kupa - MB4?

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
pppp
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 1. 2022, 11:27

26. 1. 2022, 8:50

Děkuji za odkaz na vlákno a zpětnou vazbu!
Je to samozřejmě čína, s tím počítám. S profi strojem se to nedá srovnávat.
Hlavní využití bude vrtání. Popřípadě velmi drobné frézování. 6HR -hlava šroubu, drážka pro šroubovák, rozvrtání 6 děr podle digitálu, apod. S drobným doladěním vůlí po nákupu taknějak počítám. Možnost přebroušení mám.
peto454
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 1. 2019, 9:46

16. 8. 2023, 7:57

MB4ku mám už asi 3-4 roky. Dorobil som si na ňu dig. odmeriavania, ale inak je v pôvodnom stave. Používam ju na vŕtanie, frézovanie a závitovanie. Za mňa je to stroj v pohode. Dostatočne tuhý. Samozrejme vzhľadom na rozmery a váhu. Presnosť s dig. odmeriavaním viac ako postačujúca. Napr. drážky na hriadeľ do priemeru stopkovej frézky 10mm absolútne bez problémov a aj 12ku zvládne v pohode. Vŕtanie, 18mm vrták v pohode aj bez predvrtávania. Aj do hrubých oceľových platní. Samozrejme škoda, že nemá strojný posuv. Max. vrták čo občas používam je 36ka a aj tam keď idem postupne od manších rozmerov vrtákov, tak cez 40mm hrubú oceľovú platňu v pohode. Bez toho aby to s celou frézkou nejak viditeľne hýbalo. Napr. závitovanie. V tech. popise je max. rozmer závitníka myslím M16. Naposledy som potreboval pár M30 závitov do 20mm hrubej oceľovej platne. Skúsil som a teda na moje príjemné prekvapenie aj toto frézka zvládla viac ako dobre. Rozhodne to nevyzeralo, že toto by bolo jej maximum.
Takže za seba môžem len odporučiť. Pri tých rozmeroch, váhe a cene neviem čo viac by som mohol chcieť. A že je upínanie MK4 ? Tak trocha viac práce pri menení nástrojov. Prehodiť frézovaciu hlavu za kleštinový upínač napr. mi netrvá 20s ale 45s. No s tým sa teda rozhodne žiť dá. Ale ešte trocha odbočím na inú tému. Chcem kúpiť veľkú stĺpovú vŕtačku. Pozeral som Optidrill B40 GSP. Ale potom som našiel stroje Cormak. Napr. WS40 BGP. Cenovo o dosť lepšie a aj celkovo mi ak porovnám tieto dve vŕtačky príde ten Cormak podstatne mohutnejší. Len teda s touto značkou nemám absolútne žiadne skúsenosti. Viem, že to bude tiež Čína. To mi nevadí. Ak by niekto tu na fóre mal nejaké skúsenosti so strojmi tejto značky, dajte prosím.
Vďaka
Gargos
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 23. 8. 2023, 8:48

24. 8. 2023, 6:53

Nedávno jsem si koupil MB4. Doposud jsem frézoval jen na frézovacím suportu soustruhu TOS SU16 ( = MN80 ), takže jsem si výrazně polepšil.

Po pár dnech používání mi začalo velmi vadit, že v klidovém stavu ( samozřejmě po zapnutí hlavního jističe a stisku tlačitka "I" ) frézka velmi nepříjemně bzučí. Puvodně jsem si myslel, že zdrojem bzučení je síťový transformátor, ale po shlédnutí schématu jsem usoudil, že bzučení způsobuje relé. Protože toto relé je napájeno střídavým napětím 24V, tak má důvod bzučet. Je spodivem, že u stroje s cenou cca 100tis korun výrobce neinvestoval dalších několik korun, aby tuto nepříjemnost ošetřil. Předpokládám, že tento nešvar se bude vyskytovat u většiny podobných čínských mašin a dále popisovaná úprava tak může být užitečná i pro řadu dalších strojů.

První nápad byl, dát před relé usměrňovač. Rozvaděč je ale poměrně malý, je přeplněn, není v něm k hnutí a přístup k relé je velmi obtížný. Takže nakonec jsem problém vyřešil tak, že z důvodu místa jsem dal usměrňovač přímo na výstupní svorky transformátoru. Po této úpravě je rozvod napětí 24V v celém rozvaděči stejnosměrným napětím, ale vše funguje jak má a relé je naprosto tiché a ani není potřeba použít filtrační kondenzátor.

Z fotografií je snad vše jasné, vhodný usměrňovač je libovolný typ na napětí alespoň 100V a více a proud alespoň 2A a více a z mechanických důvodů jsem použil typ v izolovaném placatém pouzdru. Usměrňovač je možné koupit např. u firmy GME, vhodný typ např. RS207, cena 11Kč ( https://www.gme.cz/v/1493626/rs207-mustkovy-usmernovac )

Obrázky:

a, rozvaděč MB4 v původním stavu, žlutě označeno bzučící relé

b, rozvaděč MB4 doplněný o usměrňovač
Přílohy
Opti MB4_rozvadec_.jpg
Opti MB4_rozvadec s usmernovacem_.jpg
pifko
Příspěvky: 50
Registrován: 9. 9. 2019, 10:57

30. 8. 2023, 9:29

Neřešil náhodou už někdo předělání posuvu osy Z na krokový motor? Točit kličkama při vlastním obrábění mi nevadí, ale točení klikou osy Z při změně nástrojů (vrtačkového sklíčidla apod.) někdy až o několik desítek centimetrů je dost unavující.
Zatím přemýšlím nad pohonem přes řemenici a ovládacím panelem umožňující rychloposuv a přesný malý krok. Jen nechci vymýšlet kolo, kdyby to už někdo měl hotové. Jde mi např. o sílu motoru a velikost převodu, způsob uchycení apod.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

31. 8. 2023, 9:51

Pro mnoho "číňanů" jsou takováto řešení komerčně dostupná. Propagují se hlavně na Trubce, často v kanálech obráběčů. Hledej "power Z feed"
(namátkou https://www.youtube.com/watch?v=gddFWjf-iHs)

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“