Přestavba soustruhu Weiss D280x700G (OptiTurn 2807)

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2022, 2:36

Už mě nebavilo neustále dokola přehazovat řemenice pro změnu rychlostí. Krátká fotoprezentace z přestavby soustruhu na frekvenční měnič. Motor 850w, VFD 1,5kW z Alli. Doděláno i nucené chlazení elektromotoru a snímač otáček s Hallovým senzorem plus trocha barvy. Modrá je dobrá :D

https://www.youtube.com/watch?v=p0cVJFnQbyU
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 3. 2022, 2:53

Hezká práce, jen proč máš chlazení na spínač? To budeš furt ošahávat motor, jestli není teplej :lol:
Nebylo by jednodušší použít senzor teploty ve vinutí, jestli ho ten motor má, nebo přidělat a řídit jednoduchým termostatem spínání a vypínání ?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2022, 3:09

To ani ne, ale je to jednoduché, když vím, že budu točit pomalu, tak si to zapnu kdyby náhodou. Když to poběží ve vyšších, tak to ani zapínat nemusím, uchladí se to vrtulkou motoru samo. Proč pořád plácat eletřinu :D Jinak o Tepl. spín. relé jsem taky přemýšlel,ale pro mě , tohle stačí. Už mám i vyzkoušeno, že to dokonale odfukuje špony ze žebrování motoru, které tam spadnou. Takže takový i úklidový tlačítko :D Čongové to krytování motoru přes tu mezeru opravdu vyřešenou nemají. Vzhledem k tomu, že tam dojíždí suport, je to tam dost na těsno a nejde tam moc co dát. Tak jsem alespoň zakrytoval ten vent.
:wink:
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

13. 3. 2022, 3:12

A ako to jazdi v nizkych otáčkach?
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2022, 3:26

Než jsem zjistil, že VFD umí i kompenzaci u točivého momentu proudem, tak se to do 80ot/min dalo větší silou zastavit rukou. Řemen mám teď nastavený dle tabulky na soustruhu na AC2, tedy běží mě to od nuly do cca 1300ot/min. Pro moje účely vyhovující rozsah. V případě potřeby se jen přešoupne řemenice na větší převod. Krása je, že po nastavení kompenzace krouťáku na 15% ze 30% to rukou nezastavím ani náhodou i při 10ot/min. Jen se mě nedaří nastavit nijak JOG funkci... chtěl bych podržením tlačítka JOG jen protáčet na nastavenou frekvenci (měření hodinkama atd),ale nastavit se mě to v menu nepovidlo, nevím jak. Není tu někdo znalý tohohle čísnkýho VFD?
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2022, 3:34

A teď koukám, že jsem to dal asi do špatné sekce, pardon. V případě potřeby, děkuji za přesunutí :wink:
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

20. 4. 2022, 8:56

Já si JOG tlačítko dodělal tak, že jsem si udělal přímo zkratovací tlačítko na potenciometru (1. spínací kontakt) a zároveň s tím si dal start kontakt (2. spínací kontakt). U mýho frekvenčního měniče mám nastaven mód buď rozjeď a jeď (jedna funkce), nebo jeď po dobu stlačení tlačítka (2. funkce). Funguje to perfektně, na řazení, závitování, seřízování posuvových kol je to paráda.

Jinak mám převod přímo z motoru na vřeteno nominální ot 500. Sedí mě tak displej 50,0Hz s otáčkami 500ot - hned vím kolik mám na vřetenu. V nejnižších otáčkách normálně závituju - zastavení nehrozí. Jen si to chce trochu pohrát s nastavením měniče - někde na fóru jsem už o tom psal.

A potenciometr určitě v dosahu ruky - běžně si najíždím na malé otáčky, pak to rozhulím a ke konci zase zpomalím - perfektní. Doporučuji použít drátové potenciometry - ty uhlíkové začnou časem "chrastit" a pak to někdy začne cukat.

Můj frekvenční měnič má pasivní chladič a když beru největší špony tak motor i měnič vlažný.
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“