Frézka na pera - Jakou?

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

3. 5. 2022, 3:17

Mám hřídel průměr 35 dlouhou 60cm, napříč jsem zjistil že se do soustruhu vleze, ale zrovna uprostřed dělám dřážku a musel bych tu drážku dělat nadvakrát - posunovat hřídel. Dále jsou drážky i na konci hřídele, takže by mě hřídel koukala 60cm do místnosti (hřídel něco váží, nevím jestli by to bylo reálný za konec to do 90° přípravku upnout).

Navíc pro můj soustruh bych musel úhlový nástavec vyrobit - žádný tak velký se nedělá, abych měl základnu aspoň 180x180 a osa vřetene by byla v polovině stolku.

Takže zbyla ta jednodušší varianta - malé vřeteno do nožové hlavy. Cenově to oboje vyjde asi nastejno.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 5. 2022, 7:16

no ono to vřeteno na 10 nástroj nebude malé :D To už bych raději vzal nějakou malinkou pákovou horizontku a dělal to na ní. Co vím, tak cenovka kolem 25t a nějaký svěrák nebo přípravek a hotovo. Všechno jsou to tuhé produkční mašiny.
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

27. 5. 2022, 1:35

Po všech těch hledáních a kalkulacích jsem zůstal u poslední varianty, jen mě zajímá jestli v tom vidíte nějaký nevýhody? Nechci si zničit soustruh.

Odmontuji malý podélny posuv s nožovou hlavou a na příčný posuv si dám 90° přípravek. Na přípravek pak svisle přišroubím samostředící svěrák. Investičně i se svěrákem se vlezu asi do 5000Kč a budu to mít univerzální na všechny hřídele.

Strojní svěrák samostředící tento:
https://www.primadilna.cz/Strojni-svera ... d11682.htm

A přípravek viz. obrázekObrázek
Přílohy
přípravek.jpg
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

27. 5. 2022, 2:17

Pokud budeš jen frézovat drážky na pera, tak bys neměl nic poničit. Jen vidím trochu problém s uchycením toho svěráku vzhledem k velikosti.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 5. 2022, 3:10

možná bych se vys... na ten čínskej hračkovitej svěráček, kterej se určitě vahou nesymetricky upnuté hřídele zkříží a místo toho svěráčku bych dal jenom kostku s V drážkou (prisma) otočenou směrem k univerzálce a do ní to přitahoval upínkou nebo třmenem
(tu drážku budeš předpokládám dělat někde na konci a půl metru upnuté hřídele pr. 30 něco váží)
.....
ještě jedna věc
asi není úplně šikovný frézu upínat přímo do čelistí univerzálky
univerzálka má vždycky nějakou vůli, čelisti půjdou na vnějším konci od sebe (upni si tam broušenou stopku frézy a podívej se na průsvit pod čelistí) a bude to mít snahu drnčet
lepší si dát do vřetene kleštinový upínač a do něj tu frézu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 5. 2022, 3:13

Možná je to úplně mimo, nemám prošlé celé téma, ale jeden šikovný Žaponec si dost vystačí na podobné věci s tímto: https://youtu.be/V1SgKcU_YVA?t=436. Někde je i video, jak to celé vyrábí, ale to se mi nepovedlo najít.

EDIT: V principu asi to, co navrhuje testone, jen ne kostka, ale přípravek do nožovky (každé bude mít svoje).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 5. 2022, 3:29

Thomeeque píše: 27. 5. 2022, 3:13 Možná je to úplně mimo, nemám prošlé celé téma, ale jeden šikovný Žaponec si dost vystačí na podobné věci s tímto: https://youtu.be/V1SgKcU_YVA?t=436. Někde je i video, jak to celé vyrábí, ale to se mi nepovedlo najít.

EDIT: V principu asi to, co navrhuje testone, jen ne kostka, ale přípravek do nožovky (každé bude mít svoje).
Kostka nebo pořádnej úhelník místo nožovky bude mit o tunu vetsi tuhost nez něco chycene do nožovky šroubkama. Hlavně zaleží co má za soustruh, na svčku a větším může použít tebou navrhované, čínské hračce ohne lože do vrtule jen ta metrova třicítka co do ní bude dělat tu drážku a ani jí nemusí zapnout :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

27. 5. 2022, 4:37

Popravdě řečeno, všechny ty "udělátka" a to včetně použitelnějšího frézovacího přípravku jsou jen slabou náhražkou frézky. Pokud, ale jednou za "uherský " rok potřebuje vyfrézovat drážku pro pero, tak je to řešení. Časem se stejně rozhodne pro klasickou frézku a na přípravek se bude v regále prášit. A pokud dnes zvažuje frézku za 50, tak zítra to bude 70.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 5. 2022, 4:52

Charon píše: 27. 5. 2022, 3:29 Kostka nebo pořádnej úhelník místo nožovky bude mit o tunu vetsi tuhost nez něco chycene do nožovky šroubkama.
Ano, to je skryto v tom každé bude mít svoje :wink: Je to na zvážení a okolnostech (které, jak jsem férově přiznal, nemám nastudované).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 5. 2022, 4:56

Thomeeque píše: 27. 5. 2022, 4:52
Charon píše: 27. 5. 2022, 3:29 Kostka nebo pořádnej úhelník místo nožovky bude mit o tunu vetsi tuhost nez něco chycene do nožovky šroubkama.
Ano, to je skryto v tom každé bude mít svoje :wink: Je to na zvážení a okolnostech (které, jak jsem férově přiznal, nemám nastudované).
A ja samo taky ne :wink:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“