Optimum BF20 Vario

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 5. 2022, 9:53

Zdenek Valter píše: 3. 5. 2022, 7:15 Jenže tady elektronika neodejde - nicméně tohle může být taky problém.
U mne se to projeví tím podobně jako zde, že se vytáhne oblouk který se prošlehne na kostru.
Tím mi vypadne jistič.
Máš nějaký nápad jak změřit sílu toho magnetu?
Třeba změřit kV toho motoru? :mrgreen:
Jinak mi uniká, jak u DC motoru, který má feritový magnety, ikdyby byly nějak rozumně slabší, lze dokázat na komutaci vytáhnout oblouk tak, aby to udělalo zkrat na kostru. Teda pokud má ten ČCP (čínský censored předmět) v pořádku izolační odpor a neproraženou kotvu.
Prostě podle mě by to nejspíš chtělo, aby ten motor změřil někdo, kdo alespoň tuší, jak takový motor funguje. Přičemž asi bude třeba mít něco lepšího, než DT830 :mrgreen: :roll:
Btw - tenhle thread FAKT nechápu - co tu proboha ty tři stránky řešíte?
Změřím izolační odpor, změřím jestli není mezizáviťák nebo zkrat mezi lamelama (sekce), změřím jestli jsou v pořádku otáčky na volt.
Práce asi tak na čtvrt hodiny.
Výsledek? Je to rozbitý, není to rozbitý. ASA/ No ASA. No rocket science.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 5. 2022, 10:01

testone píše: 3. 5. 2022, 7:28 měřením síly mg pole jsem se nezabýval
vím že existují Hallovy sondy s analogovým výstupem
problém bude ve tvaru pole, je prostorové
asi by se musel nějak definovat bod měření
.....
jednoduše lze porovnat dva motory - starý a nový - přiložením šroubováku k magnetu
rozdíl síly přitažení je znatelný
.....
teď mě napadá
určitě by to šlo změřit obráceně
motor vnější silou roztočit a měřit napětí které se objeví na uhlících
Gaussmetrem to samozřejmě změřit lze - a taky bych to s ním měřil.
Ovšem problém (fatální) bude v tom, že by to chtělo měřit v složeném mg. obvodu (v mezeře) a ta na 99% bude menší než milimetr - takže je třeba mít měřák, co "umí" silné pole (tady je to nejspíš ferit, ne FeNdB, takže o to je to jednodušší, ale tenká sonda a adekvátní měřák stojí několik desítek :lol: raket.
Takže tudy asi cesta i pro movitou firmu nebude. Teda pokud taový měřák náhodou nepotřebuje na něco jiného.
Pokud někdo netuší o co jde, tak si doporučuji zkusit zjistit co stojí takový gaussmetr s sondou pod 0.8mm (lépe 0.6) a pole (třeba) 1T.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 5. 2022, 10:25

Sancho Panza píše: 5. 5. 2022, 9:53
Zdenek Valter píše: 3. 5. 2022, 7:15 Jenže tady elektronika neodejde - nicméně tohle může být taky problém.
U mne se to projeví tím podobně jako zde, že se vytáhne oblouk který se prošlehne na kostru.
Tím mi vypadne jistič.
Máš nějaký nápad jak změřit sílu toho magnetu?
Třeba změřit kV toho motoru? :mrgreen:
Koukám zase jedna dobrá rada nad zlato.
Sancho Panza píše: 5. 5. 2022, 9:53Jinak mi uniká, jak u DC motoru, který má feritový magnety, ikdyby byly nějak rozumně slabší, lze dokázat na komutaci vytáhnout oblouk tak, aby to udělalo zkrat na kostru. Teda pokud má ten ČCP (čínský censored předmět) v pořádku izolační odpor a neproraženou kotvu.
Prostě podle mě by to nejspíš chtělo, aby ten motor změřil někdo, kdo alespoň tuší, jak takový motor funguje. Přičemž asi bude třeba mít něco lepšího, než DT830 :mrgreen: :roll:
Koukám, že jsi taky s rozumem v koncích ;-)
Sancho Panza píše: 5. 5. 2022, 9:53Btw - tenhle thread FAKT nechápu - co tu proboha ty tři stránky řešíte?
Změřím izolační odpor, změřím jestli není mezizáviťák nebo zkrat mezi lamelama (sekce), změřím jestli jsou v pořádku otáčky na volt.
Práce asi tak na čtvrt hodiny.
Výsledek? Je to rozbitý, není to rozbitý. ASA/ No ASA. No rocket science.
Milý Sancho, kdyby sis přečetl celé vlákno, tak se právě tímto snažíme pomoci nováčkovi, který o téhle problematice nic neví.
Protože jsi však sám projevil neobyčejné znalosti, předpokládám že pro Tebe nebude problém kolegovi Shenkyy pomoci určit závadu,
a jelikož jsi na to určitě patřičně vybaven tak pro Tebe bude hračka. Děkuji.
Ještě bych Tě rád poprosil aby ses poděli o výsledky Tvého měření.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 5. 2022, 10:40

lubbez píše: 5. 5. 2022, 8:09 to Testone: Tady máš jednoznačně pravdu a ztráty jdou do tepla.
to Zdeněk: Odrušovací člen je 2x470 ohm a kondík M1/400V, ale přívod k uhlíkům jde přes řízený můstek a při zkratu uhlíky - > kostra musí odejít dioda nebo tyristor.
Nemusí pokud je dostatečně dimenzovaná - diody i tyristory jsou buď na 10 nebo i 20A.
Omezovač proudu by měl vybavit cca 6A podle nastavení, ale zde se neuplatní protože se obvod uzavírá na kostru přes PE.
Odrušovací člen jsem nikde v těch regulátorech neviděl. Ani na pomocné desce a ani na motoru.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 5. 2022, 12:16

Zdenek Valter píše: 5. 5. 2022, 10:40
lubbez píše: 5. 5. 2022, 8:09 to Testone: Tady máš jednoznačně pravdu a ztráty jdou do tepla.
to Zdeněk: Odrušovací člen je 2x470 ohm a kondík M1/400V, ale přívod k uhlíkům jde přes řízený můstek a při zkratu uhlíky - > kostra musí odejít dioda nebo tyristor.
Nemusí pokud je dostatečně dimenzovaná - diody i tyristory jsou buď na 10 nebo i 20A.
Omezovač proudu by měl vybavit cca 6A podle nastavení, ale zde se neuplatní protože se obvod uzavírá na kostru přes PE.
Odrušovací člen jsem nikde v těch regulátorech neviděl. Ani na pomocné desce a ani na motoru.
Poslední poznámka ten odrušovací obvod máš namalovanej ve svým schématu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 5. 2022, 12:51

lubbez píše: 5. 5. 2022, 12:16
Zdenek Valter píše: 5. 5. 2022, 10:40
lubbez píše: 5. 5. 2022, 8:09 to Testone: Tady máš jednoznačně pravdu a ztráty jdou do tepla.
to Zdeněk: Odrušovací člen je 2x470 ohm a kondík M1/400V, ale přívod k uhlíkům jde přes řízený můstek a při zkratu uhlíky - > kostra musí odejít dioda nebo tyristor.
Nemusí pokud je dostatečně dimenzovaná - diody i tyristory jsou buď na 10 nebo i 20A.
Omezovač proudu by měl vybavit cca 6A podle nastavení, ale zde se neuplatní protože se obvod uzavírá na kostru přes PE.
Odrušovací člen jsem nikde v těch regulátorech neviděl. Ani na pomocné desce a ani na motoru.
Poslední poznámka ten odrušovací obvod máš namalovanej ve svým schématu.
Luboši promiň - já jsem to pochopil tak, že mluvíš o odrušovacím členu paralelně k motoru.
To znamená mezi vývody A+ a A-. On je zapojen mezi A+ a F-.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Shenkyy
Příspěvky: 15
Registrován: 19. 4. 2022, 7:52

5. 5. 2022, 7:10

Hele chlapi díky, že se snažíte poradit, ale tohle jde fakt mimo mě. Pokud na nic nepřijde, tak to hodím na paletu a pošlu do bowu..Jako nejradši bych koupil nový motor, ale dát jen tak na zkoušku 5k mi přijde dost. Takže zatím díky za rady, až se dozvím něco dalšího, tak dám info :)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 5. 2022, 7:24

Shenkyy píše: 5. 5. 2022, 7:10 Hele chlapi díky, že se snažíte poradit, ale tohle jde fakt mimo mě.
Tomu rozumím, proto se Tě ptáme a snažíme se tě někam navézt.
Shenkyy píše: 5. 5. 2022, 7:10Pokud na nic nepřijde, tak to hodím na paletu a pošlu do bowu..Jako nejradši bych koupil nový motor, ale dát jen tak na zkoušku 5k mi přijde dost. Takže zatím díky za rady, až se dozvím něco dalšího, tak dám info :)
Pokud Ten stroj máš v záruce pak je Tvá úvaha správná ale pokud ne tak to může stát tolik jako by sis motor a regulátor koupil dohromady
Podivej hochu, těžko na dálku na něco přijít.
Nenapsal jsi ani odkud jsi, proto pomoct Ti na přímo nelze.
Motor a regulátor jsem Ti schopen změřit a to bezplatně.
Co k tomu dodat.....
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Shenkyy
Příspěvky: 15
Registrován: 19. 4. 2022, 7:52

6. 5. 2022, 7:12

Jindřichův Hradec.. Ústí je dost z ruky, leda to poslat
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 5. 2022, 7:38

Napsal jsem Ti SZ.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Shenkyy
Příspěvky: 15
Registrován: 19. 4. 2022, 7:52

17. 7. 2022, 1:33

Tak problém vyřešen. Nejdřív jsem zapojil samotný motor přes diodu, motor jiskřil..myslel jsem že je problém v něm a objednal nový..po montáži opět jiskry, takže jednotka ven, a při proměřování jsem našel jednu odpálenou diodu. Objednal jsem novou desku, starou si opravím kdyby náhodou..
Shenkyy
Příspěvky: 15
Registrován: 19. 4. 2022, 7:52

22. 8. 2022, 8:31

Tak opět problém, po pár minutách frézování se začnou zmenšovat otáčky motoru..Motor i jednotka jsou nové..už fakt nevím, asi opravdu přestavba na 380 :-/
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“