Optimum BF20 Vario

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

2. 5. 2022, 10:00

Zv.Petr píše: 2. 5. 2022, 9:58 je to marný, je to marný...
to je k tématu nebo jen takovej blábol do vzduchu určenej nikomu? na koho mluvíš?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

2. 5. 2022, 10:01

někdo s mindrákem vlezl večer na net a rohodl se že to tam porovná.....no nic
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 5. 2022, 10:23

Modros píše: 2. 5. 2022, 9:56
Zv.Petr píše: 2. 5. 2022, 9:52 Dělěj jak umíš, ale hlavně začni používat to velké tlačítko ODPOVĚDĚT - pak se to snad bude dát i číst... :idea:
dobře, děkuju za poučení jak se tu chovat.
Doufám, že si to vezmeš k srdci.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Shenkyy
Příspěvky: 15
Registrován: 19. 4. 2022, 7:52

2. 5. 2022, 10:50

Takže zpět k tématu.. Jasně že je možné, že s motorem nic není.. V tuhle chvíli mám ale dvě možnosti, motor nebo řídící elektronika..není to úplně levné, tak bych chtěl mít fakt jistotu. Na neutral to snese trochu větší otáčky, ale na zařazenou rychlost diskotéka..vřetenem ale jde točit krásně lehce, potenciometr jsme dával nový..nic jiného tam už snad není
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 5. 2022, 6:47

Ještě jednou se připomínám změř ten motror (myslím rozměry) ;-)
Napiš také odkud jsi.
V případě že jsi blízko mohu Ti ten motor a i regulátor změřit a nic za to nebudu chtít. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 5. 2022, 7:06

Nemohl by náhodou celý problém s motorem + elektronikou být (jako obvykle) tím, že motor má časem (jako obvykle) zesláblé magnety?
trvá to jednotky let
motor se naprázdno normálně točí
po demontáži vizuálně nemá žádný problém
pro dosažení požadovaného momentu ve stroji pod zatížením si motor vezme větší proud než co snese řídící elektronika (tyristorový řízený usměrňovač) a ta odejde
....
pro objektivní prokázání výše uvedeného by bylo nutno
a) změřit "sílu" magnetů
b) změřit účinnost motoru - místo původních třeba 90% bude jen třeba 50%
zbytek proudu se změní v teplo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 5. 2022, 7:15

Jenže tady elektronika neodejde - nicméně tohle může být taky problém.
U mne se to projeví tím podobně jako zde, že se vytáhne oblouk který se prošlehne na kostru.
Tím mi vypadne jistič.
Máš nějaký nápad jak změřit sílu toho magnetu?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 5. 2022, 7:28

měřením síly mg pole jsem se nezabýval
vím že existují Hallovy sondy s analogovým výstupem
problém bude ve tvaru pole, je prostorové
asi by se musel nějak definovat bod měření
.....
jednoduše lze porovnat dva motory - starý a nový - přiložením šroubováku k magnetu
rozdíl síly přitažení je znatelný
.....
teď mě napadá
určitě by to šlo změřit obráceně
motor vnější silou roztočit a měřit napětí které se objeví na uhlících
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 5. 2022, 8:57

testone píše: 3. 5. 2022, 7:28 měřením síly mg pole jsem se nezabýval
vím že existují Hallovy sondy s analogovým výstupem
problém bude ve tvaru pole, je prostorové
asi by se musel nějak definovat bod měření
.....
jednoduše lze porovnat dva motory - starý a nový - přiložením šroubováku k magnetu
rozdíl síly přitažení je znatelný
.....
teď mě napadá
určitě by to šlo změřit obráceně
motor vnější silou roztočit a měřit napětí které se objeví na uhlících
Jo to jsem myslel, že by byla asi nejlepší cesta - porovnat dobrý a podezřelý motor.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 5. 2022, 11:56

Těžko lze neelektrikáři vysvětlovat nějaké postupy. On je opravdu odkázaný na to, co mu řekne elektrikář. Pokud již dva elektroodborníci řeknou, že je motor OK je to taky na pováženou. V podstatě jediná smysluplná možnost je, že jsou v komutátoru dvě plošky vedle sebe propojené, nebo je poškozený odrušovací člen. Otázkou zůstává, jak jsou vidět jiskry na kompletně zapouzdřeném motoru. :lol: Mám na stole 500W motor z nějaké číny, nemá magnet, ale statorové vinutí. Teď otázka do pranice, neměl by být na uhlíkách nějaký odrušovací člen?
Já osobně bych odpojil motor od elektroniky a přes diodu bych ho připojil do sítě. Buď bude rána - motor je v pr..de..li - a nebo se roztočí. Pak otočím diodu a motor poběží na druhou stranu. Pokud i po 15 minutách chodu bude teplej (né horkej a smradlavej) tak je OK.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 5. 2022, 12:14

To co píšeš bych dělal po prohlídce motoru při sundaném víčku kde jsou úchyty uhlíků.
Já jsem psal, že jsem měl problém s prachem z nich.
Na druhou stranu, pokud by byl někde blízko není problém se mu na to podívat, ale to bohužel nevíme.
Pokud má slabé magnety tak se ten motor při běžném měření může chovat mravně - touhle zkouškou s diodou a to s Tebou souhlasím se ukáže.
Bohužel si ale může ten motor zničit definitivně.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 5. 2022, 1:34

Zdeňku, kolik slabejch féritovejch magnetů v motoru jsi za život viděl? Já sice dělal 18 let ve fabrice s mašinama, kde byly tři ss motorky, ale neviděl jsem ani jeden. Magnet rozpadlej na několik kusů způsobil pouze vyšší ohřev motoru. Dokonce nejsem přesvědčenej ani o tom uhlíkovým prachu. To by motor musel nejdřív sežrat několikery uhlíky, aby toho prachu bylo dost. (vem si uhlík, rozbij ho na prášek, trochu ho zhomogenizuj třeba vazelínou a měř odpor. Nemluvím o tom, že i pokud by to bylo dostatečně vodivé na vyhození jističe, tak tam zůstane vypálená cesta) Další věc je ta, že pokud by ten uhlíkovej prach vyhodil jistič, naprosto spolehlivě vyhoří regulátor. Aniž bych koukal na schema, proud který vyhodí jistič musí jít přes regulační prvek. Něco jiného je chránič, tam těch 20-40mA může přes uhlíkovej prach jít . Jiskření na komutátoru je buď vadnej odrušovací člen, nebo spíš vyzkratovanej jeden nebo víc závitů jednoho vinutí nebo zkrat dvou vinutí za sebou - většinou na komutátoru. Protože mašina přes regulátor jede, nebude to tvrdej zkrat jednoho vinutí.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 5. 2022, 2:20

lubbez píše: 4. 5. 2022, 1:34 Zdeňku, kolik slabejch féritovejch magnetů v motoru jsi za život viděl?
No zatím žádný, respektive to nedokážu změřit.
lubbez píše: 4. 5. 2022, 1:34Já sice dělal 18 let ve fabrice s mašinama, kde byly tři ss motorky, ale neviděl jsem ani jeden. Magnet rozpadlej na několik kusů způsobil pouze vyšší ohřev motoru. Dokonce nejsem přesvědčenej ani o tom uhlíkovým prachu. To by motor musel nejdřív sežrat několikery uhlíky, aby toho prachu bylo dost. (vem si uhlík, rozbij ho na prášek, trochu ho zhomogenizuj třeba vazelínou a měř odpor. Nemluvím o tom, že i pokud by to bylo dostatečně vodivé na vyhození jističe, tak tam zůstane vypálená cesta) Další věc je ta, že pokud by ten uhlíkovej prach vyhodil jistič, naprosto spolehlivě vyhoří regulátor. Aniž bych koukal na schema, proud který vyhodí jistič musí jít přes regulační prvek.
To bohužel nemusí být pravda - já jsem se o tom přesvědčil doma a regulátor to nepoškodilo.
Může to být i tento případ Shenkyy-ho
lubbez píše: 4. 5. 2022, 1:34Něco jiného je chránič, tam těch 20-40mA může přes uhlíkovej prach jít . Jiskření na komutátoru je buď vadnej odrušovací člen, nebo spíš vyzkratovanej jeden nebo víc závitů jednoho vinutí nebo zkrat dvou vinutí za sebou - většinou na komutátoru. Protože mašina přes regulátor jede, nebude to tvrdej zkrat jednoho vinutí.
Nesetkal jsem se s tím, že by v těchto regulátorech byly odrušovací členy - většina z nich jsou fázově řízené tyristory v Graetzově můstku.
Motor je na ně připojen přímo jen může mít v cestě přepínač pro změnu polarity (směru) a kontakty relé, které při vypnutí mohou spojit póly motoru přes odpor jako brzda.
Zde jsem o tom už psal: viewtopic.php?t=30147&start=45
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 5. 2022, 3:59

lubbez píše: 4. 5. 2022, 1:34 Zdeňku, kolik slabejch féritovejch magnetů v motoru jsi za život viděl? Já sice dělal 18 let ve fabrice s mašinama, kde byly tři ss motorky, ale neviděl jsem ani jeden.
dovolím si oponovat, přestože to nebylo přímo na mě
takovejch magnetů - motorů bych pár našel v syslátech
typicky motorky ostřikovačů z aut, stáří 10+let, - už to nepřestříkne celý auto jako zamlada, ale jen to sotva dočůrá na horní okraj okna
po demontáži nikde žádné opotřebení, neopálený komutátor
lacinější typy starterů - točí to motorem velmi ztěžka, tváří se to jako slabá baterka, viditelný problém žádný
motor 24V/500W (čína) z invalidní tříkolky
naposledy před cca rokem a půl motorek ze soustružku Bernardo (někde tu mám vlákno)
vždy stator s feritovými magnety, zkouška "přitažením šroubováku k magnetu" ukáže znatelně menší sílu přítahu
....
ty motorky ve fabrice v mašinách jsou asi trochu jiná kategorie zboží, tam se asi trochu hledělo na kvalitu a životnost
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 5. 2022, 8:09

to Testone: Tady máš jednoznačně pravdu a ztráty jdou do tepla.
to Zdeněk: Odrušovací člen je 2x470 ohm a kondík M1/400V, ale přívod k uhlíkům jde přes řízený můstek a při zkratu uhlíky - > kostra musí odejít dioda nebo tyristor.
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“