Opti BF 46 Vario - CNC

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 9. 2013, 6:50

mě ale příjde zbytečné omezovat pro MPG rychlost , podle mě to musí jet těsně v závěsu a to jen díky ctění rampy , samozřejmě že pokud bych byl schopný točit MPG takl rychle že bych přesáhl max rychlost stroje tak se samozřejmě nedá jet rychleji a dojede to na max rychlost kousek za MPG , ale to by už musel být nastaven velký krok na impulz .

to že se to vleče za MPG musí být taky dost nepohodlné na přesné najíždění ne ??
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

11. 9. 2013, 6:53

právě tak to myslím, mpg chci kvůli tomu abych rychle najel do blízkosti kam chci a pak pomalu dojet ( třeba pro nastavení nulové polohy)
jinak to zrácí smysl abych jel rychle na pozici a pak se bál že se to bude courat a nabourám. Co jsem měl heidena tak jsem mohl točit jak jsem chtěl a vždy to bylo napozici.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2013, 6:54

mpg by vzdy melo nahrazovat rucni klicky tj. byt tomu co nejvic podobne ]kdyz chces jezdit nastavenou konstantni rychlosti tak od toho jsou tlacitka
pohyby kolecka by meli byt verne preneseny na posuvove srouby, jak v rozmeru tak v rychlosti aby to co nejpresneji kopirovalo funkci rucnich klicek, tam zadne limity a postupne dojizdeni neni zadouci

samozrejme v nejakem extremne nevhodnem nastaveni stylu jeden klik 10mm a nastavene limitace rychlosti stroje na 1m/min mi i gskacko bude dojizdet

ale dulezite je mit stroj nastaveny tak ze jakmile sundas ruku z kolecka masina stoji
jinak by jsi lamal nastroje a ruzne boural
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 9. 2013, 6:56

já samozřejmě netvrdím, že je dobré omezovat rychlost na mpg.. jen se mě prostě stalo, že jsem třeba stáhl feedrate na 10% a zapomněl na to a pak se to mpg chová naprosto stejně.. takže bude-li rychlost nastavena na nějakou malou hodnotu musí se to tak chovat.. pokud nastavím rychlost třeba na 500mm/min tak už nejsem schopen tím kolečkem točit rychleji a zastaví se to stejně jako kolečko..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2013, 6:59

to mas neco spatne
kolecko by melo byt limitovano pouze limitem pohonu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 9. 2013, 7:00

RaS píše:já samozřejmě netvrdím, že je dobré omezovat rychlost na mpg.. jen se mě prostě stalo, že jsem třeba stáhl feedrate na 10% a zapomněl na to a pak se to mpg chová naprosto stejně.. takže bude-li rychlost nastavena na nějakou malou hodnotu musí se to tak chovat.. pokud nastavím rychlost třeba na 500mm/min tak už nejsem schopen tím kolečkem točit rychleji a zastaví se to stejně jako kolečko..
tak jsem to přesně myslel , hlavně že se všichni dohodnem :D
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 9. 2013, 7:23

robokop píše:to mas neco spatne
kolecko by melo byt limitovano pouze limitem pohonu
tak si to v GSKčku zkus.. nastav si rychlost na 10mm/minutu a zatoč kolečkem co to udělá.. přece to kolečko nemůže jet rychlejc než je nastaveno..
co by na tom bylo špatně? špatně by podle mě bylo kdyby kolečko jelo rychleji.. v linuxcnc to tak prostě je a přijde mě to prostě logický..

nikde přece není napsáno že kolečko musím používat jen pro přibližování, klidně s ním přece můžu frézovat a když budu mít malou frézu která bude brát třeba 0,003mm na zub a budu mít 5000ot a třeba 3zuby tak budu mít 45ot/minutu což si nastavím a to kolečko se bude chovat přesně tak jak popisuju.. ano hrozí tady to že s ním zatočím, přestanu fréza pojede dál a přejedu to.. jenže když tomu tu rychlost nenastavím tak zase hrozí to že co krok mpg to poskok frézy a nárazový záběr a fréza v řiti...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2013, 7:41

http://www.wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wi ... PG_Pendant


# for absolute mode (for every click you get a move ie, if you spin the dial it may keep moving after you stop the dial)
# default so does not need to be set
setp axis.N.jog-vel-mode 0

# for velocity mode (when you stop spinning the dial the axis stops)
# must be set for each axis
setp axis.N.jog-vel-mode 1
Naposledy upravil(a) garulus dne 12. 9. 2013, 11:52, celkem upraveno 2 x.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 9. 2013, 8:56

RaS:
mě frézce na Heidnovi kolečko funguje jinak
pro aktivování kolečka se musí systém přepnout do režimu "ruční kolečko", pak funguje kolečko i přenosná klávesnice na skříňce kolečka, jinak ne
rychlost posuvu kolečkem nemá nic společného s nastavenými posuvy ani s "Overdrive"
pro kolečko se dá nastavit jakýsi násobitel (citlivost) kolečka, 1 imp z kolečka = násobitel x 0,001mm (asi, pro příklad)
rychlost posuvu samozřejmě závisí na rychlosti otáčení kolečkem, je krásně znát i nerovnoměrnost otáčení kolečka rukou
na soustruhu mám přepínač, který mění citlivost systému na 1 imp. z kolečka
kolečko má 100imp./ot., 1 imp. je buď 0,001, 0,01 nebo 0,1mm, pak 1 otáčka ručním kolečkem je buď 0,1, 1 nebo 10 mm, v X dvojnásobek aby to ukazovalo průměr
kolečka jsou aktivní pouze když nejede pgm
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 9. 2013, 9:12

mě v linuxcnc taky samozřejmě nejde pustit v režimu programu, jen v ručním režimu.. rovněž se přepíná rozsah že jeden pulz je 0,1 0,01 nebo 0,001mm .. no schválně to ještě vyzkouším.. ale myslím si že to má vliv na přepínač overdrive určitě..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2013, 8:29

gsk se chova presne jako u testoneho

zadnej limit tam byt nesmi, ten plati pouze na jogovaci tlacitka, ta se pouzivaji na pripadne rucni frezovani s definovanou rychlosti
kolecko nikoli, to se pouziva na dojeti na polohu

nemuzes to smichavat dohromady
to by jsi mel budto problem s dojetim na polohu nebo s prekrocenim zatizeni na zub

to ze se emc chova jinak je pochopitelne, takovych veci je tam vic
oni ti programatori jsou super machri programatori, ale zadnej z nich nikdy nestal u profi masiny
zivej se programovanim v C tak jeste aby ano

takze nektere veci nejou tak jako u profi masin kde to vyslo z praxe
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 9. 2013, 8:35

no ono to je ve finále stejně jedno.. stejně je v naprosté většině případů rychlost nastavena vyšší a prostě tím mpgem tak rychle nikdo točit nebude.. ale schválně to vyzkouším.. ale jsem téměř přesvědčenej že to na to overdrive funguje, a že to omezuje.. protože už se mě to stalo, že točím zastavím a mašina ještě jede.. a problém v rychlosti, že by něco někde nestíhalo já určitě nemám..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2013, 9:03

Ještě by mohl někdo vymyslet kolečko se zpětnou vazbou. Když nastavím nejvyšší "rychlost" (10 mm na otáčku) tak není problém třeba v Z točit rychleji než mašina stíhá akcelerovat/brzdit, takže se snadno přejede, když si člověk nedá pozor. Zatím jsem sice při kalibraci délky žádný nástroj nezlámal, ale párkrát moc nechybělo :-) Kdyby bylo kolečko přibržďované podle aktuální rychlosti a možného zrychlení osy (a nebo ještě poháněné při dojezdu :-) ) tak by to možná pomohlo.
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 9. 2013, 9:15

ty točíš rychleji než stíhá mašina? 10mm na otáčku když budeš točit 100x minutu což mě připadá celkem jako rychle tak je to 1000mm/minutu což je třeba u mě desetina toho pojezdu osy, takže já bych musel točit mpgem 1000x za minutu :D zrychlení taky nemám šanci ručně překonat
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“