Přestavba frezky na CNC

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Ondrich
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 6. 2014, 8:26

8. 6. 2014, 8:16

Pokud jsem správně pochopil, vrtačko-frézka je nesmysl a nelze pomocí ní vyrobit kvalitní obrobek? co by jste tedy doporučili na přestavbu na cnc? náklady na samotnou frézku však nemohou přesáhnout 25 000, samotná přestavba, zvlášť elektro stránka věci nebude problém, v elektronice se pohybuji podstatně delší dobu, pro mě je teď důležité neudělat chybu která mě bude stát zbytečné peníze, chtěl bych znát názor někoho kdo opravdu něco takového dělal a poradil by osobně, třeba na sociální síti jak na to, jaký stroj vybrat, atd...
Ondrich
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 6. 2014, 8:26

8. 6. 2014, 8:27

důležitá je pro mě schopnost vrtat do duralu a možnost měnit úhel naklopení hlavy, dále pracovní plocha by měla být min 200x400x150mm a již zmíněná maximální cena, jestli něco takového existuje, budu nadosmrti vděčný komukoliv kdo jsem dá link na produkt nebo nabídne k prodeji vlastní stroj :wink:
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 6. 2014, 9:23

nechci ti brát iluze, ale nic takového neexistuje..
obrobek jakej? dej sem na ukázku nějakej díl kterej by jsi chtěl vyrábět a v jakejch přesnostech..
za 25000 nekoupíš pomalu ani vlastní konvenční frézku, když dokoupíš motory elektroniku PC jseš v tom minimálně za dalších 8-10000.. o tom že to bude na původních trapézovejch šroubech a na vedení o tom ani nemluvím.. to by chtělo přehodit taky ..
ta frézka je svoji tuhostí určená na malé úběry a malé frézy.. ale na ty to zase nemá otáčky a vřeteno.. prostě vyhozené peníze..
tvůj požadavek s naklápěcím vřetenem je sice hezkej, ale podle mě nesmyslnej, tím ztratíš to málo na tuhosti co ty stroje mají a ve finále to stejně nebudeš asi ani potřebovat.. spíš doplň stroj o čtvrtou osu.. ale nejdřív nafoukni rozpočet.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2014, 9:32

Ondrich píše:důležitá je pro mě schopnost vrtat do duralu a možnost měnit úhel naklopení hlavy, dále pracovní plocha by měla být min 200x400x150mm a již zmíněná maximální cena, jestli něco takového existuje, budu nadosmrti vděčný komukoliv kdo jsem dá link na produkt nebo nabídne k prodeji vlastní stroj :wink:
Aaaaa náš tradiční místní folklór ... omlouvá Tě jen to, že Ti je šestnáct. :) Ale kdybys trochu forum prošel, tak bys věděl, že to co chceš nemá žádné rozumné řešení, resp. řešení je jedno ... přidej jednu nulu do rozpočtu. :) Nebo značně polev na svých požadavcích (velikost pracovní plochy, dural ...). Tvůj rozpočet je tak s bídou na čínský frézkoplotter z ALprofilů, ne na opravdickou frézku.
Ondrich
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 6. 2014, 8:26

9. 6. 2014, 7:07

:shock: no, aha, to jsem čekal, takže polevím na požadavcích, zůstává možnost obrábět dural, přesnost obrobků není moc důležitá, na celé milimetry bohatě postačí, pracovní plocha je hodně důležitá, min 400mm na délku ostatní royměry můžou být různé
Ondrich
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 6. 2014, 8:26

9. 6. 2014, 7:09

pro začátek se spokojím s ruční frézkou, na cnc nemám rozpočet, pokud by jste někdo měl kladné zkušenosti s frézkou která splnuje mé požadavky, byl bych rád za link
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 6. 2014, 7:15

nezlob se na mě, ale běž se nejdřív na nějakou frézku podívat.. aby něco jezdilo s přesností na milimetry je z principu blbost.. abys obráběl dural, potřebuješ to mít tuhý, když to bude mít vůle tak s tím prostě nic neobrobíš.. budeš jen ničit obrobky a hlavně nástroje.. takže musíš mít "bezvůlovou" tuhou mašinu a takovej stroj bude jezdit s přesností takovou jaká je přesnost šroubů, jestli ty šrouby budou mít chybu 0,003 nebo 0,03 nebo 0,05mm na 300mm délky je věc druhá, ale nikdy to nebude chodit s chybou na milimetry.. pokud by se celá ta frézka hejbala dejme tomu o ten tvůj milimetr tak je prostě na dural nepoužitelná..
nicméně směle se dotoho pusť a dej sem výsledek, ať si tady konečně jednou ti pisálkové sednou na prdel před někým kdo to dokázal :D pokusů tady je deset do měsíce, ale výsledek žádnej..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 6. 2014, 10:40

kliiid
RaS má samozřejmě jako vždy pravdu, jen ji servíruje trochu zhurta a natvrdo, možná je to lepší tak
za pár peněz prostě slušnou mašinu nepořídíš, a se znalostmi které tu "mezi řádky" svými dotazy prezentuješ už vůbec ne
neber to nijak zle, žádný učený z nebe nespadl a každý nějak začínal, není důvod se ti nějak vysmívat, to je realita
otázkou je, co si představuješ pod pojmem obrábění hliníku
vzít na povrchu frézou pr. 3 mm 0,1mm šponu jde ledasčím, pak ti to začne drnčet atd
když půjdeš za někým zkušenějším a budeš mít zájem a půjdeš si za svým, dřív nebo později se někde chytíš a zjistíš, o čem je vlastně řeč
jestli tě to ale opravdu chytlo a chceš se učit, postav si něco ve stylu zdejšího vlákna "dřevo na dřevo"
bude to za pár korun, hýbat se to bude a naučíš se na tom hromadu věcí
až budeš moci svůj názor nebo přání podložit osobní zkušeností, budeš schopen diskutovat a tvořit o dva řády výš
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2014, 11:43

TO: Ondrich
Odkud vlastně jsi? Jednu vrtačkofrézku vlastním http://stroje-tomik.cz/frezky-na-kov/11 ... 15580.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pravda, je lehce nad těmi tvými 25 000,- a nemá naklápění, ale zase zvládne bez problémů i ocel. Jestli máš zájem, můžeš si přijet zatočit kličkami osobně a vyzkoušet klady i zápory takovéhle investice.
:)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 6. 2014, 12:01

..... a vezmi si s sebou hodinky na stojánku (tím vůbec začni, stejně se bez nich časem neobejdeš) a zkus je dát magnetem na stůl a dotykem k vřeteni a jen tak zkusmo rukou tím vřetenem zahýbat
docela by mě to zajímalo i osobně
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 6. 2014, 12:21

jova píše:Jednu vrtačkofrézku vlastním http://stroje-tomik.cz/frezky-na-kov/11 ... 15580.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Je u těchto strojů nějak rozumně řešený antibackleash?
Ty nejmenší frézkovrtačky mají myslím plastové matice. Jak je to řešeno u těchto už trochu serioznějších strojů? Dvě předepnuté matice na trapézu? Nebo to snad dokonce vůbec neřeší?
Díky.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

9. 6. 2014, 3:27

Doufám, že si z předchozích příspěvků něco vezmeš. Já jen připomenu, že dnes je doba kdy prodejce napíše cokoliv, jen aby prodal. Viz zmiňovaný web Svářečky...výrobce frézky BOW, což je pouze dovozce, frézka má možnost naklápět sloup, ale obrázek je se sloupem napevno atd. U těchto "frézek" je zavádějící už název. Pokud se budeme bavit o frézování a stroj bude schopen brát třisku 0,4- 0,5 mm, tak první je na místě tupení nástroje a pak teprve " frézování". Pokud se přece jenom pustíš do něčeho takového, tak nezapomeň na chlazení. Na různých zahraničních webech je dost předělávek podobných strojků, ale troufám si tvrdit, že autoři o skutečném frézování neměli ani potuchy.To, že se Ti budou hýbat 3 osy, ovládané přes počítač, ještě neznamená, že to bude smysluplně frézovat. Správná je pouze poznámka, stroj pro modeláře. TO znamená, že hodiny se křivíš u strojku, abys "vyrobil" to co jiný na pořádné frézce za pár minut. Já zmiňovanou frézku vlastním a nedovedu si představit, že bych ji předělával na CNC. Smysluplná předělávka nutně potřebuje další frézku na zafrézování matice kuličkového šroubu a spousty dalších operací a tak pokud nemáš přístup k dalším obráběcím strojům, tak přehodnoť plány. Robokop měl dobrou poznámku, že by nebylo od věci točit kličkama na nějaké konvenční mašině a až potom uvažovat, co dál. Jestli předělávat nebo přímo vyrobit od začátku. A poslední poznámka, jestli to máš pouze pro hobby, tak jsou to vždy vyhozené peníze. Zůstává jen poznání a radost, že sis to vyrobil sám... :D
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2014, 8:19

testone píše:..... a vezmi si s sebou hodinky na stojánku (tím vůbec začni, stejně se bez nich časem neobejdeš) a zkus je dát magnetem na stůl a dotykem k vřeteni a jen tak zkusmo rukou tím vřetenem zahýbat
docela by mě to zajímalo i osobně
Takže, aby to bylo alespoň trochu objektivní, vzal jsem na to kuchyňskou váhu :D
Nasadil jsem upínací hlavičku s kleštinou 4mm, do dutiny zasunul mikrometr s páčkou.
Vřeteno jsem vysunul 50mm, hlavička byla v tom okamžiku 100mm nad stolem.
Všechny osy byly utažené šrouby.
Při tlaku 5kg zleva, se vychýlil mikrometr o 0.02mm.
Při tlaku 5kg zprava, se vychýlil mikrometr o 0.02mm.
Když jsem se o to vřeteno opřel vší silou byla výchylka cca 0,2mm opět na obě strany.
Bohužel, průšvih nastává v okamžiku, kdy je třeba „zavrtat“ s uvolněným vřetenem. Tam je vůle jako pra.. :evil:
Mex píše:
jova píše:Jednu vrtačkofrézku vlastním http://stroje-tomik.cz/frezky-na-kov/11 ... 15580.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Je u těchto strojů nějak rozumně řešený antibackleash?
Ty nejmenší frézkovrtačky mají myslím plastové matice. Jak je to řešeno u těchto už trochu serioznějších strojů? Dvě předepnuté matice na trapézu? Nebo to snad dokonce vůbec neřeší?
Díky.
Jestli tím ošklivým cizím slovem máš na mysli vymezení vůle na trapézové matici, tak konkrétně zde je to řešeno tak, že je bronzová matice částečně nařízlá a dolaďuje se to stahovacím šroubem. Bohužel díky dalšími vůlím na ložiskách je celkový mrtvý chod cca 0,5mm.
Ondrich
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 6. 2014, 8:26

9. 6. 2014, 8:48

Už jsem zmiňoval že mi zatím postačí manuální ovládání, abych získal nějaké zkušenosti, také jsem se dozvěděl že čím mohutnější konstrukce stroje, tím je menší vůle, větší přesnost, kvalitnější obrobek, v plánu mám dělat něco jako toto: http://www.airsplat.com/Images/AC-UP-MAD-NRH02.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; a formy pro ražení plechu na hydraulickém lisu, jehož výsledný produkt by mohl vypadat takto: http://kingarms-uk.com/shop/51492-4480- ... ft-gun.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; jde hlavně o pevnost konečného produktu, pokud bych to měl dělat z hliníku, tak si to rovnou mohu koupit hotové, co se týká rozpočtu tak tam to bude trochu problém, k dispozici mám 15k, mohu se dostat až na 30k ale to už bych dlužil polovinu toho co mám, nepočítám s tím že si na sebe frézka vydělá, ale chci abych se s ní naučil zacházet a sem tam i nějaký obrobek prodat, každopádně musím najít vhodný stroj...
Ondrich
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 6. 2014, 8:26

9. 6. 2014, 8:51

jova: jsem z jihočeského kraje, ale jelikož nemám ve svém okolí nikoho kdo se věnuje kovoobrábění, rád se přijedu na frézku podívat, a vyzkoušet, popovídat si atd...
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“