Proma FP25

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
koudelka.f
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 5. 2007, 6:52

14. 5. 2007, 8:22

jsem primo prodejce, myslel jsem ze je to z meho prispevku jasne. proto muzete brat moje prispevky jako zaujate, ale neprodaval bych neco, u ceho bych si nebyl 100% jisty kvalitou. byl bych sam proti sobe, poustet na trh vyrobky, u kterych budu cekat reklamace. asi vas tezko presvedcim, ale skutecne tezko hledam na strojich nejake chyby.

samozrejme parametry se muzou lisit kus od kusu. jenze mi nerikejte, ze cely stroj dela jeden clovek, aby provedeni zaviselo na jeho momentalni nalade. a kdyz je ten stroj (to same u prislusenstvi a nastroju) v poradku od privodni snury az po posledni sroubek, tak je to celym systemem vyroby.

navic stroje kontroluji, jak jsem uz psal, nemuzu prodavat stroje, ktere se mi obratem nebo za par tydnu vrati k reklamaci. neco jako nekde tady na foru zminovany vyvarovany krizovy stul urcite nehrozi...

v mem katalogu jiste spousta informaci chybi, ale to se doladuje az behem objednavky - napr. volba vhodneho prislusenstvi, aby bylo se strojem kompatibilni. vetsinu moznych omylu podchytim uz ja a ani vyrobce neni typu "co objednal, to dodame". jako priklad uvedu, ze jsem objednaval frezovaci hlavu MK2 pro frezku s kuzelem MK3+redukci. vyrobce me upozornil, ze vzhledem k tuhosti bude lepsi vzit hlavu MK3 a doporucil konkretni typ (ktery nema ani v katalogu) a cena se lisila jen minimalne. stalo se vam neco podobneho v "tradicnim" obchode?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2007, 9:18

reklama se zde nezapovida, ale ten kdo ji dela a ma vztah k danemu prodejci by se k tomu mel priznat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
koudelka.f
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 5. 2007, 6:52

14. 5. 2007, 9:45

vim, ale neslo mi o reklamu, jen jsem musel reagovat na slova "horsi uroven nez obvykle"...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2007, 10:23

jeste bych pridal jednu informaci z praxe
v jedne nastrojarne cca pred pul rokem koupili 5tiosy stroj za tusim 13 milionu korun

do dneska z nej nevypadnul jedinej vyrobek
dokonce uz se to odvezlo zpet k vyrobci protoze se zjistilo ze na jednom z posuvu maji odchylku 0.2mm!!!

i mistr tesar se nekdy utne a zadnej stroj neni svatej, o to lepsi machr musi bejt ten co s nim dela aby dokazal vsemozne vady kompenzovat

samozrejme stroj dodanej ve stavu "struska ve sroubech" atp.. je katastrofa

i u bowu maji svoje nalady
kazdej odlitek je original a vsechno je tak nejak dopasovavane takze tily jsou casto nezamenitelne atd...

ale na to jsem vic nez zviklej od parnich stroju takze mi to prilis nevadi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2007, 6:46

koudelka.f píše:jsem primo prodejce, myslel jsem ze je to z meho prispevku jasne. proto muzete brat moje prispevky jako zaujate, ale neprodaval bych neco, u ceho bych si nebyl 100% jisty kvalitou. byl bych sam proti sobe, poustet na trh vyrobky, u kterych budu cekat reklamace. asi vas tezko presvedcim, ale skutecne tezko hledam na strojich nejake chyby.
jak Vam psal robokop ad reklama - nepsal jsem to kvuli Vam, ale kvuli nekomu kdo si tuto informaci precte - je dobre vedet "kdo za koho kope" to ale nic nerika jaky jste prodejce a jen, ze je to dobre vedet - internet je v tomhle osidny

verim ze se to snazite delat poctive a je to jen a jen dobre

co se tyka stroju - ja neverim na zazraky - ty stroje maji vetsinou uz konstrukcni nedostatky, ktere se nekdy sejdou jeste s nejakou botou pri vyrobe - na druhou stranu cena je takova ze si poridim 4ks dvakrat vetsiho "soustruha" za cenu jednoho ojeteho MN80

at se Vam dari - konkurence je treba
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
moucha
Příspěvky: 15
Registrován: 3. 5. 2007, 5:56
Bydliště: Brno

23. 5. 2007, 11:56

Panove, vyrazem "jeste horsi uroven, nez obvykle" jsem opravdu nechtel nikoho odsuzovat. Za to se omlouvam. Jen se snazim ziskat informace a zkusenosti ostatnich. To ze mi prodejce rekne, ze je jeho zbozi kvalitni me opravdu nepresvedci. Pouze Vase zkusenosti mi muzou pomoci. Konecne jsem sehnal BF25L Vario. Na krabici byla samolepka o kontrole, zkouseni a mereni. Po rozebrani jsem nasel v mechanismu ovladani jemneho posuvu pinoly hrst trisek. Po vycisteni, namazani a slozeni mam jistotu, ze je to ciste a namazane. Navic ted vim, kam budu pridavat pouzdra a loziska. Rozhodne me to nijak neodrazuje, protoze stroj jinak vypada zdrave. Tesim se na soustruh, ale tady musim vic setrit. Jsem precejen "hobík". Ale co se tyce dodacich lhut, je situace spise spatna.

Dekuji vsem za nazory, i prodejcum za argumenty.

Mira
Moucha
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2007, 3:15

taky jsem nasel prvni vec ktera me rozladila
je to asi tyden
vyndal jsem Ztkovej klin na dotazeni ribiny a zjistil jsem ze je hodne mizernej
uz jsem ho trosku prejel sabrem ale jeste bude potrebovat
ale na to se vrhnu az rozhodim celej stroj a budu k tomu mit lepsi pristup a budu moct Z merit jako celek pri tom skrabani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2007, 4:45

Ja jsem jako vrcholnou prasarnu mel v loziskach spindlu strusku s vazelinou.Bylo to tak zadreny,ze s tim neslo rukou otocit. Kdybych to zapnul,tak jsem to mohl rovnou hodit do popelnice.
Tpol
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 2. 2007, 9:35
Bydliště: Hlučín

24. 5. 2007, 9:08

:lol:
ovim
Příspěvky: 35
Registrován: 8. 2. 2011, 9:28
Bydliště: Kežmarok

2. 1. 2017, 7:38

Zdravím, chcem oživiť tému Proma FP 25 keďže som stal majiteľom jednej z nich, hoci po asi polročnom rozhodovaní sa , akú malú frézku kúpim , som Promu ako prvú vylúčil, vzľadom na refencie tuná na fóre. No ale naskytla sa príležitosť, tak nevyuži ju. Rozhodol vlastne -Jova- ktorý ma inšpiroval a na svojich stránkach http://www.jova1.cz/dilna/frezka_fp25/frezka_fp25.html" onclick="window.open(this.href);return false;, kde publikuje úpravy Promy. Z toho usudzujem , že na moje potreby , pravdepodobne bude stačiť. Momentálne riešim stôl pod frézku. Ale chcem sa skúsenejších opýtať na základné upínače a nástroje na prácu na tomto stroji. Viem, že je toho na fóre popísane veľa. Odhadujem,že som sa teoreticky už aj niečo dozvedel, ale bol by som rád, ak by sa niekomu chcelo a napísal aké nástroje používa. Budem povďačný za jeho postrehy, a hlavne aby som nekupoval niečo čo nevyužijem. Pretože už som dal nejaké inzeráty a ozvali sa mi predajcovia. Za reakciu vopred ďakujem.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 1. 2017, 8:07

3mm 4mm a 6mm 4brita freza, upinc ER32, kedze mi nikto tu na fore neporadil ze staci mensi.
ovim
Příspěvky: 35
Registrován: 8. 2. 2011, 9:28
Bydliště: Kežmarok

2. 1. 2017, 8:54

Tieto rozmery fréz sú asi tie menšie a mňa zaujíma či to zvládne aj 20 až 16 mm stopkové válcové , keďže už ich mám, či sa oplatí kupovať valcové stopkové HSS22 až 25x 50 Mk3. dík
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

2. 1. 2017, 8:54

já frézuju běžně TK frézami průměru 2 až 12mm, takže to chce všechny tyto průměry kleštin, nejlépe ale celou sadu. TK frézy se dají sehnat použité z bazaru za pár korun (případně vyřazované od CNC mašin, na nich když doslouží, tak na klasice mohou pracovat dál). Mám taky HSS frézy, ale ty používám málo, většinou jen na barevné kovy, jen když si chci odpočinout od industriálních zvuků nejvyšších otáček 2200 ot/min. Tyto otáčky mají nevýhody v tom, že jsou třísky pak po celém okolí frézky, i na montérkách. Frézování to bez problémů zvládá, i když sloup žádnou enormní tuhostí nevyniká a při zafrézovávání frézou do plného materiálu má frézka tendenci zavibrovat do stran a to se projeví zvětšením průměru. Vrtání je úplně bez problémů. Na to, že to má 200kg super stroj. Chce to taky nějaký ten svěrák, případně i otočný stůl. Chce to zkusit, jestli Ti budou TK frézy vyhovovat víc než HSS, případně naopak. Za sebe vidím větší výhodnost TK, zatím se mi mojí "výrobou" nepodařilo žádnou ztupit (jen vyštípat zuby-ale vlastní blbostí, frézu jsem přetížil velkým úběrem materiálu). Chce to samozřejmě frézy chladit. A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2017, 9:30

Ber to tak, jako by to byla normální frézka. I když ti to tu bude většina členů rozmlouvat. :D
Takže všechno co se dá upnout do MK3 se bude hodit. Když už né do železa, tak na dural, plasty...
Já mám taky MK3 / ER32, ale schovávám si je na „lepší“ frézování. Většinu fréz co používám, upínám do MK3 / ER25tky a těch 16 mm co má stačí. Na hrubší frézování jsem nakoupil na aukru stopkové frézy se zakončením MK3 o průměru cca 25mm, ale to je už asi maximální průměr, co se dá do železa s trochou trpělivosti použít. Pak si nakup nějaké pilky. Chce to dobrý svěrák, když k tomu bude další naklápěcí, tím lépe. Taky je vhodná sada upínek a otočný stůl se sklíčidlem. Pak to chce nějakou sadu podložek různě tlustých.Samostatnou kapitolou jsou vrtáky s válcovou stopkou, s MK kuželem a patřičné redukce k tomu. Samozřejmě hlavičku na upínání těch válcových vrtáků se stopkou s ploškou a k tomu vyrážecí klín. Já osobně raději používám stopku s otvorem a závitem M12. Když už jsme u toho vyrážení, chce to nějakou paličku, já používám mosaznou a na jemnější práci s plastem na koncích.
ovim
Příspěvky: 35
Registrován: 8. 2. 2011, 9:28
Bydliště: Kežmarok

3. 1. 2017, 6:24

Ďakujem páni za odpovede, takže sa môžem pustiť do nákupu. A hlavne - Všetkým prajem veľa zdravíčka v novom roku 2017 .
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“