Dvojkolo ASISTA + Ložisko

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2010, 8:10

petr557 píše:To jo ale jestli nemáš v plánu měnit i to poslední plastové kolo Jinak ty kola mám taky doma a vypadají pěkně
Nevím, snad někdy později taky k tomu možná dojde, ale myslím, že zrovna na tohle kolo není taková síla a mohlo by nějakou tu dobu vydržet.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2010, 10:09

potraviny píše:
Engineer píše:To víš Tumlíku, englický sou holt englický... :lol:
Jen aby ty zuby na nich nebyly kapku šikmooký.... :wink: :D
Jen tak naokraj. Opět držím Tumlíkovo výrobek v ruce, tentokrát kola a můžu jen konstatovat, že jsem držel i ty kola od anglánů a s Tumlíkovejma se nedají srovnat co se týče kvality :wink: . Angláni mají zuby hrubé, středové díry nesedí jak mají atd. proto asi ta cena od těch anglánů. Myslím, že není zrovna dobré koukat na cenu těch výrobků, alespoň pokud někdo sleduje kvalitu na trhu. Osobně jsem s koly spokojen a můžu jen doporučit. Ten kdo koupí, neprohloupí. :lol: Objednané u Tumlíka mám druhou sadu a vyměním je za právě ty od anglánů co je mám v soustruhu.
Díky za pochvalu, to vždycky potěší, ale hlavně zavazuje k ještě vyšším výkonům a laťkám :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

19. 11. 2010, 11:43

Engineer píše: Jen aby ty zuby na nich nebyly kapku šikmooký.... :wink: :D
A je to tady. Konečně mám obojí ( z Moravskej i z Englicka) na ponku. Rrračte se podívati a kochati. Trochu se liší, že? Dokonce mají i trochu jiné osové rozměry. :shock:
Copak zuby, ty se zdají být OK!

:? :? :?

Jedna kola musí jít do soustruhu a druhá do frézky.
Moji milí rádcové, ZATÍM mám jen první dotaz a zdvořilou prosbu o radu a odpověď na otázku téměř anketní: která kam?
Přílohy
kola_asist.jpg
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2010, 5:19

Osobně bych dal Tomlíkovo výtvor jak do frézky tak i do soustruhu. :lol: Anglii bych se pokusil prodat. :wink:
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

20. 11. 2010, 9:33

No to by jistě bylo ííídeání řešení, leč věc se má takto: soustruh má očesaná "LOW" kola a opravit se musí hned, frézka je gut a já nejsem zrovna vzor zbytečně snaživé píle. Také je docela možné, že dřív odejdu ze světa já než ta plastová kola frézky. Hmm..

Také se mi zdá, že ta englická kola se mi SNAD budou snáze montovat, když jsou na tři kusy. Na druou stranu nevím, jak je správně poskládat, neb jedno čelo kol je broušené a druhé ne. Kam ta broušená strana patří? K ložisku nebo k tomu "mezikusu"? Jsem z toho voľako zmätený pán generál :?

Vřeteník jsem viděl zevnitř zatím jen na obrázku, místo dílenského lisu ještě ani nevím co použiju, má šikovnost je omezená a tak si říkám, že prvním hodem hned zničit ta krásná kola z Moravskej i s vřetenem by mému prasátku na tlouštce rozhodně nepřidalo. Proto se (pouze!) PŘIKLÁNÍM k montáži englických do soustruhu.

Jestli mně to nerozmluvíte relevantnějšími argumenty - např. mají ta kola jiný modul, materiál a co já vím? - můžu si ještě hodit korunou. A nebo taky zůstat jak ten osel mezi senem.

Za KAŽDÝ názor a radu předem děkuji.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2010, 8:24

Je to jen tvé rozhodnutí. Oboje kola budou defakto běžet. A pokud počítáš, že ty plasťáky na frézce tě přežijí, tomu bych moc nevěřil. :lol:
S tou strženou hranou bych uvažoval na vnitřní hranu, aby kolo na předloze hezky zapadao. :wink: Co se týče nalisování kola na vřeteno, toho se neboj. Klidně se do toho pusť a večer napiš jak jsi dopadl.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

21. 11. 2010, 7:40

potraviny píše:Je to jen tvé rozhodnutí. Oboje kola budou defakto běžet.
Hmmm... :? Takže odpovědnost na nikoho nepřevedu. Já to tušil...

Potravino, smím se Tě ještě zeptat co mě čeká při sborce? Nebudou potřeba nějaké vymezovací kroužky? Jak a čím je tam vymezená axiální vůle vřetena ? Nemám si ještě před rozhozením soustruhu něco "na to" vytočit? Moji sousedé mají doma kde co, leč soustruh širokodaleko tu nikde není a osový rozměr englických a Tumlíkových kol se liší málem o půl milimetru... :shock: :?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

21. 11. 2010, 8:48

Díkydíky, obojí obrázky studuji již dva měsíce, leč sestava vřetene Asista je maličko jiná (clonka optiky otáčkoměru je zevně vřeteníku), takže v seriálu doporučené rozměry mezikroužků jsou mně nejspíš na enec. :cry:
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2010, 9:56

:D zatím tady na fóru trochu tápu :D
Ty moje kola jsou dělané " na délku" 44,6mm( jestli myslíš tento rozměr) protože tak bylo obměřené originální kolo. Potom jsem dostal, ale ještě jedno do ruky a to mělo 45,2 tak aby se v tom prase vyznalo :D radši jsem je udělal v kratší verzi, aby se tam kdyžtak daly distanční kroužky protože ty se tam dají dát spíš jak zužovat to dvojkolo když není na čem.
S toho kola nemusíš mít strach, jde tam silnějším poklepem, jak je to s ložisky nevím, ale ty půjdou asi hůř, jirka(potraviny) to už měnil víckrát tak bude mít jistě více zkušeností.
Udělal bych to tak : navalil bych ložisko co je u předního konce, dal mezikroužek(normální distančka na ložisko za korunu) potom strčil do vřeteníku s prostrčením toho dvojkola a pak bych změřil rozdíl mezi koncem dvojkola a sedlem (dorazem) ložiska ve vřeteníku na druhém konci.A to bude ten rozdíl(distančka)
co tam dáš
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2010, 5:14

Přesně tak,jak říká Tumlík, já osobně vše rozhodil, na vřeteníku změřil vzdálenost osazení (dorazu) pro ložiska, odečetl rozměr dvojkola vřetene a zůstala mi právě ta mezera pro kroužky. Samozřejmě jsem dělil dvěma pro každý kroužek. Jednodužší výpočet pro kroužky asi snad ani neznám. Jestli ale potřebuješ přesnou sílu kroužku, to ti asi nikdo neřekne. Počítej s tím, že každý vřeteník bude mít jiný przměr pro zmíněné kroužky. Dáš-li ale silnější kroužky než potřebuješ, bude to asi průser, neboť ti pak nedosednou ložiska. :wink: A s postupem se drž Tumlíkovo rady, tento postup je nejlogičtější.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

22. 11. 2010, 7:36

tumlik píše::....normální distančka na ložisko za korunu...
Zdravím (zejména svého dodavatele ozubených kol na soustruh, slouží výborně :-) ),
jako čistý hobík/nestrojař vůbec nevím, co to je. Patrně nějaká normalizovaná součástka. Kde ji můžu vidět, myslím na webu pro pochopení?
O výměně těch kol taky uvažuji, tak a't mám přesnější predstavu.

Díky za případné info/odkaz.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

22. 11. 2010, 8:21

lapa píše:
tumlik píše::....normální distančka na ložisko za korunu...
...Kde ji můžu vidět, myslím na webu ...?
Na webu, zdá se, nerostou. Už od včera sháním kdo a kde je pěstuje.
:(

Stryci, eeeh, mně se do té demontýrky jaksi docela dost čím dál víc nechce. Potravino, ta kosoúhlá ložiska mají mít nějaké předpětí, ne? Jak a čím jsi to dělal?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2010, 9:53

Tak teďkonc jsem napsal snad 200 slov k tématu a přiložil fotky té podložky a nejdou nahrát obrázky, a celé se to smázlo, no to mě nasralo :oops:

Ta podložka je takové píp :wink: , že ani nikomu nestojí za to to dávat na web. Jsou asi dva druhy, rovná a napružená distančka a dělá se to v různých tloušťkách, s ve standartních průměrech vnitřních kroužků ložisek.
Rovnou doma momentálně nemám, pružnou jsem vyfotil, ale nemůžu ten obrázek sem vložit. Dá se to sehnat ve všech běžných kšeftech s ložiskama a dokonce ve slušných kšeftech se spojovacím nářadím.
Kromě Ferony, z té mám jednu historku, když jsem se tam ptal kočeny jestli to tam vedou ty distanční podložky mezi ložiska tak na mě čučela jak tele a nachomejtl se tam chlap a začal dělat chytráka, jestli prej chcu radiální nebo axiální......blbec :lol: prej radiální :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2010, 4:53

613ziza píše:
lapa píše:
tumlik píše::....normální distančka na ložisko za korunu...
...Kde ji můžu vidět, myslím na webu ...?
Na webu, zdá se, nerostou. Už od včera sháním kdo a kde je pěstuje.
:(

Stryci, eeeh, mně se do té demontýrky jaksi docela dost čím dál víc nechce. Potravino, ta kosoúhlá ložiska mají mít nějaké předpětí, ne? Jak a čím jsi to dělal?
Nehledej v tom nic složitýho. Naper to tam (trochu s citem), a to přepětí přeci uděláš dotažením té matice co je vzadu. Kdyby tam ta matice nebyla, časem by ti vyklouzlo celé vřteno z ložisek směrem ke koníku. Hlavně dej ty ložiska správně, tak jak mají. Otočíš-li jedno ložisko špatně a ceelá práce je vniveč. Jinak je to celé otázkou několika minut.
Budeš li mít strpení, za pár dní budu lisovat dvojkola i ložiska Zdenkovi z UL a celé ti to natočím, včetne pití kávy. :D
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“