Osazení ASIST frézky KM

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2011, 9:48

u krokacu to tak je
ten moment je vetsinou staticky pridrzny tj. kdyz se motor nehybe
pak je nejakou dobu +- stejny a pak od nejakych otacek klesa
treba v tomhle datasheetu:
http://www.gravos.cz/download/katalogy/ ... tor-cz.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
je momentova charakteristika vzdy na konci kazde stranky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

20. 3. 2011, 9:50

RaS píše:
zami píše:....."
To tak opravdu je ? Sice této problematice nerozumím, ale do této chvíle jsem si myslel pravý opak.
Miloš.
to jsi ještě asi neviděl žádnou momentovou křivku...
Viděl. ale neorientuji se v tom.....
Miloš.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

20. 3. 2011, 9:52

robokop píše:u krokacu to tak je
ten moment je vetsinou staticky pridrzny tj. kdyz se motor nehybe
pak je nejakou dobu +- stejny a pak od nejakych otacek klesa
treba v tomhle datasheetu:
http://www.gravos.cz/download/katalogy/ ... tor-cz.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
je momentova charakteristika vzdy na konci kazde stranky
A u serv je to jinak ?
Díky za odpověď.
Miloš.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2011, 10:01

co jsem mel v ruce AC serva tak nominalni moment garantovany v celem rozsahu otacek (ten rozsah byva 0-2000 nekdy i 0-4000) nominalni moment lze kratkodobe prekrocit typicky 3x nekdy i 5x
tj. 2Nm da kratkodobe az 10Nm ale tech 2Nm ma od 0-4000ot. garantovany a da spis vic (kratkodobe), kdyz tomu driveru posles rychlost tak aby udelal 4001 ot./min tak vyhodi error ze jsi mimo pracovni parametry
celkove ty drivery hlidaji kde co a jsou mnohem chytrejsi a taky slozitejsi na nastaveni, kdyz tomu ale posles ruzna dynamicka zverstva tak to diky te elektronice schroupe a nejak provede (neni to tak choulostive na rovnomernost krokovani)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

20. 3. 2011, 10:52

potraviny píše:Osazoval jste někdo frézku ASIST KM? Zajímalo by mě jak to máte osazeno a jaký KM. Chtěl bych to osadit 57HS22 - krokový 2-fázový motor 2,2Nm přes ozubený řemen HTD3M v převodu 2:1. Mluvím o ose X - Y.
Osazoval jsem, mám tam cca 1Nm KM z tiskáren, 1:3 převod. Nahradil jsem kličky řemenicí. Uchycení na osu X jsem udělal skoro jako ty.
Ty máš šroub na Y průchozí?
Jak budeš řešit osu Z? budeš tam přidávat šroub?
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

21. 3. 2011, 6:32

Pro robokopa: Moc díky za odpověď.
Miloš.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2011, 7:15

vak píše:
potraviny píše:Osazoval jste někdo frézku ASIST KM? Zajímalo by mě jak to máte osazeno a jaký KM. Chtěl bych to osadit 57HS22 - krokový 2-fázový motor 2,2Nm přes ozubený řemen HTD3M v převodu 2:1. Mluvím o ose X - Y.
Osazoval jsem, mám tam cca 1Nm KM z tiskáren, 1:3 převod. Nahradil jsem kličky řemenicí. Uchycení na osu X jsem udělal skoro jako ty.
Ty máš šroub na Y průchozí?
Jak budeš řešit osu Z? budeš tam přidávat šroub?
Osu "Y" chci řešit stejným způsobem, jen řemeničky chci uložit vůči sobě vertikálně aby motor nepřekážel a vše bude ze zadu celé frézky. Takže motor pro "Y" nebude vůbec vidět. Nový šroub už držím v ruce, jen dodělat nový nonius s 2x ax.ložisky a novou mohutnější bronz.matici. Ukončení konce šroubu ze zadu bude domek s ložiskem 6001.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2011, 7:30

Mirek-Gravos píše:Sidonie napsal: "GVE84 jako všechny interpolátory z GRAVOSU jedou na 16 mikrokroků"
Tohle musim upresnit/vyvratit: interpolatory GRAVOS na zadne mikrokroky nejedou. Proste jen "pulzuji" v ramci svych moznosti.
Mikrokroky se nastavuji na budici KM podle vykonu interpolatoru a pozadovane vysledne rychlosti a rozliseni stroje.
TEDY: nepotrebuji rozliseni - mam rychlost. Mikrokrok pochopitelne zvysuje naroky na pps (interpolacni vykon) a zaroven zlepsuje chovani KM.
V pripade Asista (trapezy) asi nebudeme hledat rozliseni a pro zakladni "hoby" uziti ani rychlost.
Ja bych navrhoval 3f. KM 1,5Nm s prevodem 1/1- reminkem. Cena je podobna jako u 2f.KM a zakladni verzi 84ky s Armotem (2.900,-).
V pulkroku to da 56mm/s, ve ctvrtine 28mm/s (doporucuji). Pochopitelne pri 50kpps by to dalo 47mm/s v "osminach", ale neni to pro zacatek nezbytne.
Pocital jsem to v drivecalc.exe (ke stazeni), tak snad tam neni chyba.
Takže myslíš, že bych měl použít 3f-KM YK368A - (1,5Nm) a k měnu driver YKB 3606 MA.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 3. 2011, 8:32

Osobně nemám třífázové motory vyzkoušené, ale rozhodně se tváří, že jsou lepší jak dvoufázové. U třífázových neklesá tak rychle kroutící moment jako u dvoufázových a proto ti mirek nabídnul "jen" 1,5 Nm které podle ceníku nabízí za 1300Kč bez DPH (YK368A) k tomu driver YKB 3606 MA který je do 60V DC za 2100Kč bez DPH.
Osobně pokud bych se odhodlal jít do třífázů, asi bych volil minimálně driver YKB 3611 MA na střídavých 110V ( trafo z 220V na 110V se dá sehnat ) a šel bych do větších motorů, ale u strojku typu asist to nemá cenu, asi by jsi to nevyužil a motory by ti točily s celým strojkem. Toť můj názor.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2011, 9:56

To Potraviny: tahle kombinace asi vyhovi. Pri 3000ot/min by mel mit tenhle 3f. motor jeste 1Nm, coz u silnejsiho dvoufazu nejspis nebude.
A na 2000ot.(cca 1,3Nm) to na sroubu 1,5mm pojede 50mm/s. s patricnou rezervou. Ve srovnani s 2f. za podobne penize vic muziky.
Ten motor ma indukcnost jen 0,39mH ,proto mu vyssi otacky nevadi (neztraci moment). A podle mne 2Nm jsou uz zbytecny, ten asist je maly.
Jeste takovy napad: ten motor generuje napeti do nezapnuteho budice, tak s tim "rucnim" tocenim bude problem (bude to brzdit nebo se muze budic poskodit).
Minimalne to bude chtit odpojit motor od budice pri rucnim rezimu, nejaka mechanicka spojka by byla idealni.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 3. 2011, 11:45

Mirek-Gravos píše: Jeste takovy napad: ten motor generuje napeti do nezapnuteho budice, tak s tim "rucnim" tocenim bude problem (bude to brzdit nebo se muze budic poskodit).
Minimalne to bude chtit odpojit motor od budice pri rucnim rezimu, nejaka mechanicka spojka by byla idealni.
Vytáhne konektory od motorů do driverů a má vyřešeno, jen na to nesmí zapomenout !

Škoda, že interpolátor neumí skrz ARMOTA "naslouchat" na jednotlivých portech motorů a výsledek zapisovat do souboru. Ideální způsob programování malých sérií jednodušších dílů. Jeden kus objedu ručně, upravím přeslechy a trhance v souboru co uložil armot při prvním kusu a už jen měním polotovary ve svěráku :D
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2011, 12:36

Tak nevim Sidonie. Teach-in, proc ne, jenze ti vystaci tak na par der, pravouhly kontury...
Kdyz si "vysocha" modelar zebro do kridla nebo prepazky do trupu v Corelu (HPGL), bude to mit asi jednodussi, nez "ruco" pohybovat strojem a ucit ho to.
Tohle je minulost, Cad a Cam to resi efektivne, proto je liny programatori/technologove vymysleli. O 3D nemluve. "preslechy a trhance" nevim :( .
Nedelas nekde vedouciho :D ?
Abychom neubihali od tematu, Yako ma bohuzel jen svorky na budici (ne konektory), tak konektor na kabelu (spinac/rele-asi nespolihlive) k motoru by byl nutny. I ten odpojeny motor klade odpor, spojka by byla idealni nebo shodit reminek (prace "ruco" na delsi dobu).
Zdravi M.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 3. 2011, 1:46

Mirek-Gravos píše:Tak nevim Sidonie. Teach-in, proc ne, jenze ti vystaci tak na par der, pravouhly kontury...
Kdyz si "vysocha" modelar zebro do kridla nebo prepazky do trupu v Corelu (HPGL), bude to mit asi jednodussi, nez "ruco" pohybovat strojem a ucit ho to.
Tohle je minulost, Cad a Cam to resi efektivne, proto je liny programatori/technologove vymysleli. O 3D nemluve. "preslechy a trhance" nevim :( .
Nedelas nekde vedouciho :D ?
Abychom neubihali od tematu, Yako ma bohuzel jen svorky na budici (ne konektory), tak konektor na kabelu (spinac/rele-asi nespolihlive) k motoru by byl nutny. I ten odpojeny motor klade odpor, spojka by byla idealni nebo shodit reminek (prace "ruco" na delsi dobu).
Zdravi M.
Všechno beru s nadhledem :D to k tomu jednoduchému naslouchání :D
Taky mám rychleji napsáno G0 X=10 Y=20 Z=20; G1 Z=-10 F 300; G1 X=30; G1 Y=40; G1 X=10; G1 Y=20; G1 Z=5; G0 X=10 Y=20 Z=20

Zpět k tématu: S tím sundáním řemínku by to na X šlo v pohodě, tam se dostane a stejně bude muset vyřešit něčím napínání. Stačí pak povolit napínací kladku a řemínek je dole. :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2011, 2:03

chm, jsem zvedav co ti tenhle program co jsi napsal bude bastit :)))
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 3. 2011, 3:12

robokop píše:chm, jsem zvedav co ti tenhle program co jsi napsal bude bastit :)))
Ale vždyť je to jedno, to byl jen příklad :D Dost věcí v příkladu chybí, ale to je u každé mašinky jiné (operační systém stroje).
Pokud jsi narážel na neroztočený vřeteno, tak to si vypínačem pouštím sám před programem (KRESS) :D
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“