Hydraulický vs. elektrický posuv u brusky

aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 3. 2015, 4:12

Ahoj,
nedávnou jsem koupil ruskou univerzální nástrojovou brusku 3M642 (podobná jako BN102, ale o něco mohutnější) a začínám přemýšlet jak u ní vyřešit strojní posuv. Originál je hydraulický, ale ten asi neseženu. Z toho důvodu zvažuji 2 varianty řešení:
- Hydraulika: Kupit potřebné komponenty, namontovat a pospojovat. Originál soustava má podle manuálu cca 2MPa, bohužel nevím jaký je průměr a stejně tak nevím jaký je rozsah rychlostí posuvů. U BN102 C je to dle manuálu 0,1 - 5 m/min, takže podobné by to mohlo být i u 3M642. Co mě ale zaráží, že u BN102 C je maximální tlak jen 1MPa a pracovní 0,5 +/- 0,1 MPa. Jaký má BN102 C průměr válce taky nevím. Při správné volbě parametrů válce bych se nebál, že to bude špatně fungovat. Výhoda je, že je to jednak vyzkoušené i z jiných brusek a pak bych řekl, že dojezdy v krajních polohách jsou měkké, tj. není tam skokové zastavení a rozjetí opačným směrem, protože neočekávám, že by se ventily přepnuly okamžitě. Nevýhoda samozřejmě naopak je, že to vyjde asi dost draho - popravdě vůbec nemam představu kolik.
- Elektrický posuv lineárním aktuátorem: Nejlépe by bylo použít lineární aktuátor. Problém ale je, že co jsem našel aktuátory tak pracovní cyklus je většinou jen 20%, takže aktuátor nemůže stále kmitat tam a zpět bez poměrně velkých přestávek. Další věc je, že tyto aktuátory mají životnost třeba jen 30 000 cyklů. Nedostatečná je i rychlost, takže 5m/min bych určitě nedocílil, spíše jen 0,6m/min. Problém taky vidím, že zastavení a rozběh je okamžitý, takže vznikají rázy. Pak si taky úplně nejsem jistý, jak by se regulovala rychlost posuvu (PWM regulace asi nepřipadá v úvahu, protože to by mohlo dělat nerovnoměrný pohyb složený ze spousty drobných cuknutí, motor je DC takže jestli se nepletu tak frekvenční měnič taky nepomůže). Jestli se nepletu tak takové řešení snad ani není na bruskách vyzkoušené. Výhodou by byla relativně snadná realizace a asi i celkem dostupná cena.
- Elektrický posuv motorem: Míso jedné kliky namontovat AC motor (pro podélný posuv mam jednu hlavní vepředu a pak další dvě ze zadu u každé strany stolu - myslím, že jedna z nich by snad šla obětovat). Obecně posuv stolu je řešen ozubeným hřebenem, který dosedá ze shora na ozubené kolo od kliky, takže to by šlo třeba nějak využít. Bohužel hřeben asi nebude mít dostatečnou rezervu na to, abych tam třeba přidal další ozubené kolo. Rychlost by se regulovala frekvenčním měničem, a aby byly dojezdy a rozjezdy plynulé a nedocházelo k rázům tak by to šlo řešit nějak přes koncový spínač řešenou elektronikou ve spojitosti s frekvenčním měničem. Toto je řešení, které by asi mohlo fungovat a i by mohlo být také celkem cenově dostupné. Problém je, že instalace asi bude obnášet rozsáhlejší úpravu.

Příčný automatický přísuv zatím neřeším. Zatím bych to dělal ručně a v koncových polohách bych kvůli tomu měl časovou prodlevu, abych to stihl v klidu přesunout. Výhledově bych to řešil namontovat k jedné klice pro příčný posuv krokový motor a napojit na ovládací elektroniku. Kliky pro příčný posuv mam k dispozici taky tří - jednu opět vepředu a pak vzadu na každé straně jednu. Nicméně toto se dá namontovat i dodatečně a asi bych nemusel už brusku rozebírat. U podélného je na to teď však ideální příležitost, protože brusku rozebírám kvůli čištění a mam sundaný celý stůl, takže když budu něco potřebovat instalovat do dutiny pod ním tak teď to jde bez problémů.

Máte někdo prosím s něčím takovým zkušenosti? Tj. jestli to striktně udělat hydraulické, nebo se pustit do některého z elektrických řešení. Pak jestli někdo nevíte, jaké jsou prosím parametry válce u BN102 C (nebo i BN102 B) - udělal bych to podle toho, případně tam dal o něco silnější, protože stůl bude asi těžší než u BN102 C.

Jenom ještě doplním, že rozsah podélného posuvu je 400mm

Díky.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7229
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 3. 2015, 5:22

v Dolní Roveni za Pardubicemi je firma - teď si nevzpomenu na jméno - která se živí GO brusek
std tam dávají el. posuv, pravděpodobně s kul. šroubem a servem
zkus jim zavolat nebo napsat
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

25. 3. 2015, 5:29

Asi to bude tohle ne? http://www.brousicistroje.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 3. 2015, 5:46

Vypadá to na to.
Při hledání přes Google jsem měl takovou menší kulturní vložku. Google mě odkázal na Zlaté stránky a tam se mi objevila hláška "Hledaný výraz "rovinná bruska" v "Dolní Roveň" má příliš málo výsledků. Prohledávanou oblast jsme rozšířili o 500 km." Sakra proč tak restriktivně - jen 500km :-) Proč to rovnou nerozšířit na 1 parsec :-))

Zkusím jim napsat, ale jsem skeptický. Jestliže se tím živí tak z nich asi moc informací nedostanu a budou to tlačit, že to udělají na klíč, což by nejspíše vyšlo dost draho. Ale zkusím to.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7229
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 3. 2015, 6:09

salus píše:Asi to bude tohle ne? http://www.brousicistroje.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
to je ono
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
FuN
Příspěvky: 292
Registrován: 12. 4. 2007, 6:57
Bydliště: Choceň

25. 3. 2015, 7:28

další firma je v Čermné nad Orlicí, Strojmotiv, zkus to poptat
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22422
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2015, 11:18

Co pod tu klicku co hybe s tim hrebenem dat reminek a nejaky maly asynchronak nebo i synchronak pac bude k mani mensi
pak nekde dohledat chytrejsi menic kterej bude umet plc aby se s nim dali delat takove veci jako ty stavitelne koncove spinace ktere budou resit dorazy, pripadne dalsi fikanosti

vypnutej pohon nijak neomezi funci, klicka bude fungovat porad stejne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 3. 2015, 4:28

V zásadě o něčem takovém uvažuju. Jediná komplikace je, že ty zadní kliky jsou vysouvací. Resp. 100% je vysouvací pravá zadní, protože tou se odpojuje náhon od přední hlavní kliky, aby šlo se stolem volně rukama pohybovat. Jak je to s tou levou teď z hlavy nevím - musím se podívat. Ale vizuálně vypadá stejně, takže asi taky bude vysouvací. Přední kliku předělávat nechci, protože to by se asi dělalo blbě. Je tam totiž planetová převodovka kvůli přestavení rychlosti posuvu - jeden stupeň je co dílek to 0,1mm a druhý když se vysune takový čep tak co dílek tak 1mm.

Mě spíš napadlo předělat hřídel, který vede od té levé zadní kliky skrz stěnu podstavy stolu k ozubenému kolečku, co zapadá do toho hřebenu. Za něj by se totiž bez problémů vešla řemenice a celkově by se do dutiny pod stolem podle mě motor vešel. Do té dutiny se právě má instalovat hydraulický válec. Část hřídele pro řemenici by musela být asi drážkovaná, protože by se v ni hřídel musela axiálně posouvat.
Druhá varianta je hřídel nechat tak jak je a udělat široké ozubené kolo, které by zapadalo do toho kolečka, co pohání hřeben. Široké proto, aby záběr zůstal, i když se klikou kolečko vysune ze záběru z hřebenu. K tomu by pak šla připojit řemenice a náhon od motoru, nebo motor rovnou napojit za široké ozubené kolo. Nemuselo by se nic předělávat, jen by se do dutiny namontoval držák. Podobné řešení je na pravé straně, kde je takto přiveden náhon od přední kliky.
Takto se to blbě vysvětluje, jak to tam vypadá. Chtělo by to doložit fotky, ale bohužel žádné teď po ruce nemam.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
sts
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 10. 2008, 4:53
Bydliště: Všetaty

28. 3. 2015, 5:45

Jestli vydržíš do května, tak ti mohu oměřit a nafotit jak je to udělané na BN102B. Na BN se dá nastavit jak rychlost posuvu tak zpomalení na konci.
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

29. 3. 2015, 3:46

sts píše:Jestli vydržíš do května, tak ti mohu oměřit a nafotit jak je to udělané na BN102B. Na BN se dá nastavit jak rychlost posuvu tak zpomalení na konci.
Díky. To není problém - během dubna budu brusku čistit. A i kdyby tak sundat stůl není zase takový problém.
O stavení prodlevy na konci vím. Akorát nevím, jaké parametry má válec.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

29. 3. 2015, 4:01

Jinak jsem zjistil, že dovnitř do dutiny pod stolem se asi s ničím hned tak nevejdu. Měl jsem nějak zkreslenou představu, že je větší. Jediné co by se tam vešlo, je hydraulický válec, na který to bylo původně zamýšleno. Rozteč mezi prismaty je totiž cca 95mm a na hloubku necelých 120mm a když uvážím hřeben je tam prostor jen asi 50mm.
Jedině by byla možnost motor vystrčit na bok ven, ale i tam není moc místa (stůl má pak takovou plechovou zarážku aby nesjel dolů, co by tam vadila, přičemž v krajní poloze najede až úplně ke kraji toho prismatického vedení že tam není žádná mezera). Jedinou šanci tedy vidím připojit to nějak ze zadu z venčí přes levou kliku. Tu teprve budu sundávat a rozebírat kvůli čištění, tak uvidím jak je to konkrétně dělané a jak by se tam dala nějaká řemenice přidat.
Viz přiložené fotky.
Přílohy
IMAGE_536.jpg
To je klika na pravé straně s náhonem od hlavní přední kliky - jak jsem se o tom zmiňoval.
To je klika na pravé straně s náhonem od hlavní přední kliky - jak jsem se o tom zmiňoval.
IMAGE_542.jpg
Klika v zasunuté poloze v záběru do hřebenu
Klika v zasunuté poloze v záběru do hřebenu
Klika ve vysunuté poloze mimo záběr hřebenu
Klika ve vysunuté poloze mimo záběr hřebenu
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 4. 2015, 11:30

Shodou okolností jsem tento víkend čistil ty zadní kliky. Problémy s použitím pro náhon strojního posuvu jsou zde následující:
- Ozubené oko není s hřídelí od kliky spojeno těsným perem. Je tam jen kuželový kolík. Bál bych se, že se bude při strojním posuvu otlačovat, nebo že se rovnou střihne.
- Celé vodící pouzdro by nebylo jen tak jednoduché zkrátit aby se tam mezi pouzdro a kliku vešla třeba řemenice nebo další ozubené kolo. Uvnitř jsou na obou koncích jehlová ložiska.
- Další věc je, jak by jehlová ložiska snesla strojní pohon.
- V neposlední řadě klika má na sobě taková nákružek, který teleskopicky překrývá vodící pouzdro.
Znamenalo by to celé to předělat, resp. udělat jiné. Takže tudy asi cesta nepovede.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Roman Stoklasa
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 10. 2014, 3:17
Bydliště: Roštín
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2015, 12:04

Jakej je rozjezd toho stolu? V inzerci teď mám jednu hydraulickou jednotku, která poháněla posuvy, možná bych k ní uměl i píst, ale chodí jen 350 mm.

Edit: tak blbě čtu, přišel bys o 5 centimetrů...
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 4. 2015, 11:59

Roman Stoklasa píše:Jakej je rozjezd toho stolu? V inzerci teď mám jednu hydraulickou jednotku, která poháněla posuvy, možná bych k ní uměl i píst, ale chodí jen 350 mm.

Edit: tak blbě čtu, přišel bys o 5 centimetrů...
Myslíš tento inzerát http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=8&t ... 42#p169342" onclick="window.open(this.href);return false; ?
Pošli mi prosím ostatní parametry té jednotky (tlak, objem nádrže, výkon čerpadla v litrech). Porovnal bych si to s požadavky u 3M642 jestli by nebyla použitelná alespoň jednotka jako taková. Jsou k tomu i další věci jako šoupě, řídící ventil atd., resp. co k tomu vše je?

Začal jsem totiž uvažovat, že koupím hydraulické komponenty a postavím to. S adaptací na elektrický posuv vidím spíš komplikace. Nějaké komponenty už jsem našel, ale zásadní problém mam sehnat vhodný válec. Tj. dvojčinný a symetrický s pístnicí na obě strany. Zatím všude narážím jen na sice dvojčinné ale jen s pístnicí na jednu stranu. Jedině že bych brousil jen v jednom směru kde je větší síla a při zpětném pohybu to nechal jen vracet. Kdybych měl alespoň použitelnou hydraulickou jednotku tak by mi ušetřilo práci.

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Roman Stoklasa
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 10. 2014, 3:17
Bydliště: Roštín
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2015, 10:46

Jo to je on. Bohužel jsem žádný další údaje ze škatule nevyčetl. Můžu ti ji aspoň oměřit, abys měl představu o litráži. Honilo to tři osy na švýcarské hydraulické kopírovací frézce, takže na brusku by to mělo mít výkonu až až. Ten symetrickej píst ti můžu sehnat, ale jen na 350 mm. Takže jestli oželíš těch pět centimetrů, zkusil bych ho vydolovat od chlapíka, kterej si ode mně tu frézku koupil. Mám doma ještě to americký čidlo True-Trace, možná, že by z něj šlo to ovládání přepouštění vykuchat, ale popravdě by asi krvácel, zničit takovej krásnej kus zbytečnosti.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“