Vrtačka SV13

Odpovědět
mirek53
Příspěvky: 194
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

1. 3. 2021, 6:03

Zdravím, dostala se ke mě na opravu stolní vrtačka s označením SV13, výrobce Družstevní podnik strojírenský Praha. Jedinou její chybičkou je vylomený unašeč vřetene. Je to ten plastový kroužek na fotce, vnější výstupky zapadají do výřezů v hřídeli řemenice a chybí tam ulomené vnitřní výstupky, které přenášely pohyb na hřídel vřetena. Alespoň si to tak představuju :) . Nechá se ten kroužek ještě někde sehnat, nebo máte někdo vymyšlené jiné řešení? Abych třeba nevymýšlel něco, co už má někdo zmáknutý. Díky.
Přílohy
Unašeč (1).jpg
Unašeč (2).jpg
Unašeč (3).jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

1. 3. 2021, 6:44

mirek53 píše: 1. 3. 2021, 6:03 Zdravím, dostala se ke mě na opravu stolní vrtačka s označením SV13, výrobce Družstevní podnik strojírenský Praha. Jedinou její chybičkou je vylomený unašeč vřetene. Je to ten plastový kroužek na fotce, vnější výstupky zapadají do výřezů v hřídeli řemenice a chybí tam ulomené vnitřní výstupky, které přenášely pohyb na hřídel vřetena. Alespoň si to tak představuju :) . Nechá se ten kroužek ještě někde sehnat, nebo máte někdo vymyšlené jiné řešení? Abych třeba nevymýšlel něco, co už má někdo zmáknutý. Díky.
To je divné - vždyť hřídel vřetene má drážku pro pero ne?
Viz ta poslední fotka dole.
Na tom plastovém dílu žádná vnitřní drážka vidět drážka není ;-)
V té řemenici ve středovém otvoru by měla být ta drážka taky, alespoň si to myslím
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

1. 3. 2021, 6:48

Veľmi zvláštne riešenie, použiť na prenos momentu na vreteno kus plastu. Nejako sa mi nechce veriť, že to tak bolo originál.
Tos C45-2000
mirek53
Příspěvky: 194
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

1. 3. 2021, 8:52

Zdenek Valter píše: 1. 3. 2021, 6:44 [/quote=mirek53 post_id=407277 time=1614621804 user_id=13155]]
To je divné - vždyť hřídel vřetene má drážku pro pero ne?
Viz ta poslední fotka dole.
Na tom plastovém dílu žádná vnitřní drážka vidět drážka není ;-)
V té řemenici ve středovém otvoru by měla být ta drážka taky, alespoň si to myslím
Taky mě to zarazilo, jsme zvyklí, že v hřídeli řemenice je drážka, na hřídeli drážka a pero. Tady je to jinak, proto tady konzultuju. Hřídel má dvě drážky pro pera, po 180 stupních. A ten plast měl podle mě původně dvě pera/výstupky dovnitř a unášel hřídel vřetene a v hřídeli řemenice byl unášen za ty dvě pera/výstupky na vnějším obvodu - viz náčrt. Jiný způsob přenosu mě nenapadá, na tom plastovém kroužku prostě ty vnitřní výstupky chybí.
A protože se mi použití plastu na pohon vřetene zdálo "divné", tak tady sonduju, jestli jste se s touhle vrtačkou už někdo potkal.
Přílohy
spojka PA.jpg
spojka PA.jpg (3.22 KiB) Zobrazeno 1784 x
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2021, 9:51

Ten diel môže byť kľudne od výroby plastový, je namáhaný na dvojitý strih, takže niečo to znesie, a práve to niečo zabráni poškodeniu kovových dielov. Je jednoduchšie a lacnejšie vymeniť plastový krúžok, ako poškodenú pinolu s pretočeným kužeľom.
Pamätám si na poistky na rýchlobežné 60 tonové lisy v bývalej robote. Liatinový "puk" o hrúbke cca 25mm na strih.
BalazKovo.sk
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 3. 2021, 4:11

napadla mě trochu pracná ale reálná cesta jak to vyrobit
sežeň si špalík "silonu" alkalický polyamid
namaluj na čelo ten profil
kup si kousek čtvercového radeca 4x4 nebo 5x5mm(polotovar na nože, třeba nastroje.cz nebo kovonastroje.cz nebo přímo malý obrážecí nůž
nabruš tomu čelo, dost šikmo pro začátek třeba 13,335°+-5°
dej dohromady tu vrtačku s i s tím starým futrem
upni radeco do hlavičky, silonový špalík pod to na kousek prkýnka a šťouchej a šťouchej
bude to chtít vyzkoušet a vyladit úhel čela, tak aby to bralo +- bez snahy odtlačovat nebo zakusovat se
asi by ten nástroj v nouzi šel vybrousit i z hřebíku (konečně na něj dojde :D ) kousku nějaké tvrdší hřídelky, pevnostního šroubu atd
pracné to je, ale určitě by to šlo
můžeš si to usnadnit předfrézováním tvaru (nejlíp na CNC) a došťouchat jen kouty
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 3. 2021, 5:22

Blby napad ale slo byvto vytlacit 3D, nebude to namahane na vrstvy tak to podrzi. Ci?
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

2. 3. 2021, 7:54

Vytlačené z nylonu by to mohlo vydržať, to bude asi najjednoduchšie riešenie. Ako píšeš, na vrstvy to namáhané nebude, takže pevnosť bude skoro rovnaká ako má samotný nylon.
Tos C45-2000
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

2. 3. 2021, 8:05

Je dosť pravdepodobne že ten plastový unášač čo si tam mal je originál ja som raz robil spojku z nylonu na čerpadlo ale mala oveľa menšiu životnosť ako originál zo silonu.
gen__vyr_2590spojka-lkn-kompletni.jpg
gen__vyr_2590spojka-lkn-kompletni.jpg (46.19 KiB) Zobrazeno 1636 x
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

2. 3. 2021, 8:14

Předfrézoval bych jak píše testone vnějšek i vnitřek. Buď CNC nebo klasicky na otočáku. Zbylý ostrý rohy jsou chvilka pilování.
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

2. 3. 2021, 8:59

Alebo si rovno vybrúsiť z rúrok daných priemerov nástroje na obražanie.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

3. 3. 2021, 8:12

Nějak nám tady to fórum upadá,já bych teda začal tím nejjednodušším řešením,totiž zeptal bych se výrobce.Je na tom možná něco špatně,ale mně to vychází tak nějak logický,nebo nééééé?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5181
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 3. 2021, 8:25

No kupodivu Družstevní podnik strojírenský Praha existuje dodnes, jen nemaji web, mail, jen pevnou linku. V ramci toho, ze asi zamrzli v devadesátkách, nic neni nemozne a mohli by mit :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

5. 3. 2021, 12:04

Ne,máš špatný směr.Ty vrtky se dělaly celé (!-teda krom motorů a pár nakupovaných drobností) v jedné provozovně,která tam byla přifařena jen aby původní majitel o tu svoji předválečnou továrničku nepřišel. Dokonce tomu pořád osobně šéfoval . Po předání moci v 90. roce se to okamžitě vrátilo zase do soukroma- vlastně se nic moc nezměnilo,jen ten název už nebyl družstevnický. Vrtky se tam vyráběly o 106 ve všech možných modifikacích,až jim zlomil vaz hromaně dovážený čínský šrot.Výroba postupně utichala ,až nakonec vyráběli jen na objednávku..
Původní pan majitel a autor všech vrtaček už několik let nežije,podnik si rozdělili jeho synové,kteří strojírenskou výrobu úplně zrušili,stroje rozprodali(i mně:-) )a zbytek včetně kuplovny sešrotovali..Je to škoda,protože uměli rozhodně kvalitnější stroje,než jsou (asi nejrozšířenější) Jihokovky. Zpracování(až na odlitky,ty jim nikdy moc nešly) bylo mnohem pečlivější,stroj robustnější..Taky dražší.. Vyráběli k tomu i svoje svěráky...Když jsem tam byl před pár lety ,tak se tam ještě nějaké díly válely,ale kdo ví,jestli nepotřebovali místo-děrovadla ,která vyráběli souběžně, skončily ve šrotu určitě.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“