Stara vrtacka

madmed
Příspěvky: 109
Registrován: 4. 3. 2009, 7:21
Bydliště: Praha

16. 12. 2012, 7:40

Ahoj, mam vrtacku na fotce, nevite podle foto co je to zac a jak by to mohlo byt stare? Na hlavicce je napis Original DOKO, a sedi na kuzelu B16, nevite kdy se tyhle kuzely zacaly pouzivat?
Diky
Přílohy
a8jvdpXJQct-H8ThvS7DmK93_bSuMQCdVdZLeTOqoAyXqx1x21DGPheqmeyjtiX4HsKxBIg.jpg
bwUNqUPB7i_gmcvutU0eT4LEiMs0avWVcfP3CIce4UfMdnnETkOrSSoZbCM2pXivczGEO30.jpg
NksuQ2PPlSyl_qMA_Jpw5dj6LmEi_qkmpSetOv3qX4n3KaNypGV18wA3yrkMw9ZFKU_i0Rc.jpg
maniak
Příspěvky: 38
Registrován: 6. 12. 2012, 1:27
Bydliště: Chotimeř
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2012, 5:34

pocitam 20 leta
madmed
Příspěvky: 109
Registrován: 4. 3. 2009, 7:21
Bydliště: Praha

27. 12. 2012, 9:11

Puvodne jsem taky pocital 20-30 leta, ale ted jsem narazil na tenhle inzerat,
http://starozitnosti.hyperinzerce.cz/os ... g-nabidka/" onclick="window.open(this.href);return false;
je to ta sama vrtacka, jen ma vlastni elektromotor, v inzeratu uvadi ze je z 50-60 let, takze nevim. Jen ta cena mi prijde trochu mimo.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

27. 12. 2012, 9:39

Vrtačka-léta klidně čtyřicátá,výrobce ale nepoznávám.
Ta hlavička DOKO-to je firma Dohnal,sídlila na Dobříši a vyráběla různé leccosy-tyhle "rychloupínací" hlavičky,minimálně ve třech velikostech(co mám zmapováno) ,také klasické dvoučelisťové hlavičky,které se utahovaly čtyřhrannou kličkou ,pak třeba třecí tlumiče,které se montovaly na přední osy Aerovek,Tater a jiných vozů,svěráky York a hlavně plechové smaltované nádobí,které tam vyráběli kovotlačitelsky.Ten Dohnal byl za války kolaborant,nějak špatně to s ním dopadlo.Dneska z té původní továrny nezbylo téměř nic, na jedné její části sídlí firma York-ta ale s původním výrobcem má společný jen název a to že vyrábí svěráky.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2012, 9:57

zagoogli si Bohrmaschine IXION BT 13
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
pospisjak
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 1. 2012, 4:17

24. 5. 2021, 10:16

Ahoj oživím starší téma se svojí vrtačkou, kterou jsem zachránil před šrotem a zajistil si tak prvního pomocníka s plochým řemenem.
Zatím se mi nepodařilo určit výrobce, podobné stroje vyráběl např. Volman, Arno Plauert, Kocián Neděla, ale vždy jsem našel nějakou odlišnost. Rozdílné je hlavně dělené pouzdro ložiska horní hřídele a výztuha uložení horní hřídele. Taky je pod horní řemenicí nějaký šroub s kladkou, možná na aretaci.
Pokud byste poznali výrobce, byl bych vám vděčný, na stroji se nezachoval žádný štítek, ani nálitek s emblémem. Fotky jsou tady: https://pospisjak.rajce.idnes.cz/Vrtacka_Sloupova
kvůli manipulaci sundané řemenice a otočný stolek. Spodní půlená, rozběhová řemenice byla patrně předělána na elektromotor (ale z 50. let) a horní kluzná ložiska s přimazáváním na valivá s pouzdry, naštěstí s původním uchycením.

Mám prosbu ohledně odstínu strojů z této doby: Táta by ji natřel na zeleno, já se přikláním spíš k černé, protože zelená uklidňující bývala vidět až na podstatně mladších strojích.
Proto mám na Vás prosbu ohledně volby barvy - černá, syntetická, matná / lesklá / tabulová nebo jiný odstín? Mazací místa zvýraznit červeně?
Přílohy
Vrtac01.jpg
Vrtac02.jpg
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

25. 5. 2021, 5:22

Šedá lesklá. Ještě ta černá taky lze, ale mě se v ní ty stroje nelíběj. Matnou ne, ta se špiní.

Takhle jsem si před lety dal do kupy Volmanku. Bohužel jsem jí kvůli pořízení nových strojů prodal a pak jsem v inzerci viděl jak ji nový majitel "úžasně historicky vylepšil". Napatlaná nějakou polomatnou (asi jednovrstvá na plot) černou a ještě kam se snadno dostal štětcem, takže asi jen s malou demontáží nebo olepením. Na složitosti jako kličky, řemenici a motor už náladu neměl. Tak z toho vzniknul kočkopes :( . Docela mě to zamrzelo když jsem jí v inzerci našel.
Přílohy
moje tvorba v šedé
moje tvorba v šedé
moje tvorba v šedé
moje tvorba v šedé
"vylepšená" černou
"vylepšená" černou
"vylepšená" černou
"vylepšená" černou
Původní stav než se dostala ke mě.
Původní stav než se dostala ke mě.
pospisjak
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 1. 2012, 4:17

31. 5. 2021, 10:35

Kočkopsa bych taky nechtěl, to je jasný, Ale černá mi nevadí, naopak se mi na těchto strojích líbí víc, než modernější šedá. Ale ne moc lesklá, tak jak dnešní syntetiky, řekl bych, že ty barvy dřív byly trochu matnější, že se to víc špiní mi nevadí, ty mašiny prostě byly v místě mazacích míst a ložisek mastnější. Vodou ředitelnou se mi to moc natírat nechce, taky to nevydrží a otírá se.
Staří praktici říkali, že na stroje byl v kovárně nějaký "Ajzl lak", (Eisel lack, Eisen lak, Eis lack) nebo jak by se to mohlo psát, asi spíš německy :) k tomuto pojmu jsem ale nic nenašel.

Brousil jsem kousek dál a všude vykukuje matná černá
Vrtac03.jpg

Takhle nějak by to mohlo být, samozřejmě bez těch fleků (fotka z veteranfora)

Obrázek

Řemenice v původním místě a chystá se lanko na závaží pro vracení vřeteníku
Vrtac04.jpg

Tento trapézový šroub s kličkou pasuje do díry v řemenici, dva závity vlevo od něj nesly cosi dalšího: :?:
Vrtac05.jpg

Páčka strojního posuvu (západka), klička trapézového šroubu a rukojeť páky posuvu nesou známky červené, pokud to teda někdo nenamatlal tou červenou dodatečně.
Zkusím najít vhodnou černou, ono není černá, jako černá. Kovářská v dnešní podobě má často metalízové třpytky a je hrubá, jak šmirgl, to by nebylo dobré. Něco matnějšího a s hladkým povrchem, pokud si to neprotiřečí :D
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

1. 6. 2021, 4:38

Použij jedině polyuretan nebo epoxidovku!!! Žádný kovářský, 3v1, vodovky atp.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

3. 6. 2021, 10:00

barvu dej jak radí Zbýňa. Jsou to barvy odolné ropným produktům, tzn. neslezou ti, až namažeš olejem a on ti ukápne mimo. Já používám Sinepox S 2321. Na soustruhu mám lesklou černou (po nějaké době už není lesklá, protože je barva trochu zašlá. Na vrtačkách a frézce mám březovou zelenou. Hlavně nepoužívej vodou ředitelné barvy, případně nějaké levné Industroly a podobné barvičky. To nech manželce na natírání plotu.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
pospisjak
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 1. 2012, 4:17

6. 6. 2021, 9:58

Dobře, díky,
epoxid asi bude moc lesklý na můj vkus, ale polyuretan by tak moc nemusel. S industrolem nemám tu zkušenost, že by slezl po polití olejem nebo naftou, ale nevadí.

Představu o vzhledu jsem měl takovou matnější kovářskou, něco jako Unifer MAX tady: https://www.kovarskabarva.cz/ , což je podle popisu polyuretan.
Vodou ředitelné samozřejmě zavrhuji taky.

Před barvou jsem se ale zaměřil na kuželový převod, podle opotřebení zabírají zuby hlavně na větším průměru kola, ke středu nic.
Potrvdil to i otisk na barvu
Zaber.jpg
Otisk.jpg

Má to cenu pohrát si s vypodkládáním?
Větší kolo má axiální kroužek z nějakého pertinaxu nebo co to je a menší kolo se dá podkládat v uložení ložisek.
Axial2.jpg
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 6. 2021, 10:17

Asi bych to trochu zkusil. Jen to neprezeň, aby to nebyl chroustal :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
pospisjak
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 1. 2012, 4:17

30. 6. 2021, 7:10

Pokračujeme po kouskách.
Natřeno U-2066 FERRO COLOR pololesklou černou, motor usazen.
Teď ještě poshánět příslušenství - svěrák, hlavičku, morse redukce, vrtáky.
Nase02.jpg
Nase04.jpg


Ten stolek je hladký a má jen 4 díry, uvažuju o výrobě nějaké desky s T drážkami pro lepší možnosti upínání.
pospisjak
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 1. 2012, 4:17

18. 4. 2022, 3:47

Tak oživuju vlákno, myslel jsem si, že to s vymezením zubové vůle nepřeháním, ale ...je to chroustal

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xkmL-H7vWkE[/youtube]

Tohle je s motorem 910 / min na nejpomalejší převod ze čtyř. No, bude to chtít měnič v "dobovém" provedení. Už proto, že na rychlejší stupně to nejde spustit, jak zabere motor, vrchní řemenice má velký moment setrvačnosti (je dost těžká), klouzne to a řemen spadne, i když je napnutý a navoskovaný.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

18. 4. 2022, 6:25

Jak jsou ty remenice delane, odlitky, nebo svarence?
Naposledy upravil(a) Mr. MR dne 18. 4. 2022, 7:11, celkem upraveno 1 x.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“