vrtačka volman žebrák

david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

20. 12. 2013, 6:58

Sehnal jsem vrtačku jako je na obrázku(ten je ukradený od Ertyho z rajčete)a mám potíž-páč vrtačka byla léta rozebraná,ztratil se motor a řemenice (je dvouotáčkový) i s kolíbkou...Takže vypisuji veřejnou vyhlášku:Kdo by měl požadované,od toho koupím nebo vyměním za něco kovoobráběcího nejlíp celý motor i s kolíbkou klidně jakkoli poškozené,anebo kdo má vrtačku momentálně rozebranou a mohl by mi díl půjčit na okopírování asi tak na 14 dní,tomu poskytnu vysokou finanční záruku a samozřejmě odměnu.Vrtačka je velice zachovalá a má posuvy,takže i když ji nepotřebuju a nejsem rozhodně milovník vykopávek dostala u mně azyl.Kolíbka je odlévaná,a předem hlásím,že nějakou svařovanou parodii páchat nehodlám,bude tam odlitek .Platí dokud to ´tady nezruším!
Přílohy
575304920_2.jpg
575304920.jpg
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2013, 7:01

Krasavice...palec nahorů za záchranu



http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=8560&start=225" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: ...co je doma to se počítá
Příspěvekod Zbýňa » 17 pro 2013, 20:20

markus píše:
Taky se pochlubím s dnešním nákupem v kovošrotě za 10kč/kg. Všechny díly jsou pohyblivé, akorát nevim, zda je funkční motor a co to je za typ. No na jaře bude zase co dělat.

Mě takovejhle Volmaní motor zbyl po repasi vrtačky, ale asi bude větší má 1.1 kW a je brutálně těžkej. Taky nevim jestli funguje, ale vypadá líp :lol:
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

30. 12. 2013, 5:33

No,nevím jestli palec až tak vysoko,ona ta moje nevypadá tak vábně jako ta na fotkách,ale kdo mě zná ví,že nemám rád šroty-takže kdyby jí chybělo zdraví ,nevozil bych to domů.Taky to bylo od zlodějky a desetikoruna za kilo to nespravila,jak viděla kosa,tak ho oškubala..Nojo,ale co jsem měl dělat,když se mi ta Volmanka na první pohled zalíbila.Jestli je ten palec jen za záchranu kusu,tak to beru,páč druhej den ráno ještě než otevřeli pro veřejnost vyváželi a nakládali to drapákem,takže to byla opravdu její poslední šance doslova za osm minut (to bylo do konce zavíračky,když jsem ji měl naloženou a šel platit) :o
Přílohy
Snímek 1679.jpg
Naposledy upravil(a) david.1 dne 15. 1. 2018, 2:43, celkem upraveno 1 x.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

15. 1. 2018, 2:39

upuju to tady, co jsem psal před lety,pořád platí!Válí se mi to pořád ve stodole (asi stejně jako bývalému majiteli)a už bych s tím měl něco dělat..
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

15. 1. 2018, 3:14

Za tu dobu aj ten palec kapku pokesol (keby len palec :( ) Ale dopasovať tam starý komančový patkový motor je práca na pár zimných večerov. Ten origo ťažko niekde objavíš.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 1. 2018, 4:41

zase je to o pár let starší né jak s veteránama no...
pokud k ní nebyl podstavec je možné že to byla vrtačka z řadovky tzn na velkém litinovém stole několik vrtaček někdy i v kombinaci se závitořezy a pozor viděl jsem je i s horní transmisí spojkama a společným motorem...
pokud tě to netrápí a chceš se přiblížit originálu tak snad se někdo ozve chleba to nežere
zprovoznit s jiným motorem nenásilně namontován na přírubě bez poškození původního odlitku neni nic hrozného
osobně nemám nic proti když si někdo na podobný stroj dá frekvenčák s ovládáním a centrál stopem
pokud nejde o muzeum proč ne užitné vlastnosti jsou pak o něčem jiném
to neni aerovka s kterou budeš jezdit na srazy tam by například liťáky nevypadaly moc dobře
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

15. 1. 2018, 6:08

kenybz píše:zase je to o pár let starší né jak s veteránama no...
pokud k ní nebyl podstavec je možné že to byla vrtačka z řadovky tzn na velkém litinovém stole několik vrtaček někdy i v kombinaci se závitořezy a pozor viděl jsem je i s horní transmisí spojkama a společným motorem...
pokud tě to netrápí a chceš se přiblížit originálu tak snad se někdo ozve chleba to nežere
zprovoznit s jiným motorem nenásilně namontován na přírubě bez poškození původního odlitku neni nic hrozného
osobně nemám nic proti když si někdo na podobný stroj dá frekvenčák s ovládáním a centrál stopem
pokud nejde o muzeum proč ne užitné vlastnosti jsou pak o něčem jiném
to neni aerovka s kterou budeš jezdit na srazy tam by například liťáky nevypadaly moc dobře
Ne,tohle byla normální sloupovka,na té fotce je vidět kousek stolu-nebýt celá,tak bych ji nezachraňoval,ona i když už byla ve šrotu,vyšla dost draho...To měli u Volmanů pěkně vymyšlený,že se to dá jednoduše rozebrat- třeba proto,že ji ve dvou naložíš a ve dvou kusech odvezeš i v octávce,což si u takový Vs20 nedokážu představit..Stáří moc neřeším,protože jde o nápad a zpracování. A oboje u tohohle stroje vypadá pěkně,tak si říkám,že bych si ji nechal i když v dílně mám lepší,větší,masivnější stroj.A vrtačka to zase není tak neobvyklá,už jsem jich za ty roky viděl pár na prodej- i když posuvy měla jen jediná z nich..
No,já osobně proti frekvenčáku na klasice mám skoro všechno. Ta řada otáček vyhovovala tehdy, bude vyhovovat i dneska,tak proč vymýšlet nesmysly. Navíc je to elektronika,která je netrvanlivá,na rozdíl od litiny Na to,že bych ji používal jen příležitostně elektronice prostě nevěřím.
Naposledy upravil(a) david.1 dne 15. 1. 2018, 9:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 1. 2018, 6:58

tak to je potom, jiná když je k tomu spodek
a když máš jiné stroje tak tě to nemusí trápit
nech se daří v hledání chybějících dílů
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

16. 1. 2018, 11:48

Nojo.spodek je. Absolutně netknutej stůl,maximálně trošku poškrábanej,jak jsem to stěhoval..Je to všechno zapatlaný možná kdysi vazelínou,teď už je to suchý a tvrdý.Ale když to umyješ,tak je tam čistý železo. A má ještě původní barvu,takže do muzea by mi to asi vzali..Když jsem ji tehdy našel,byla na tom sníh a já se bál,jestli nenateklo zboku pod víko co jsou posuvy,tak jsem sundal víko a zase jak z fabriky..Prostě děsně zachovalý,někdo to musel mít moc let ulitý ..Jen škoda,že už jsem nedopátral,kdo to byl..
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 1. 2018, 12:58

Ono to vypadá, že je na tom původní konzervace je to sice téměř nemožné ale možná nebyla ani použitá...
jak je oválná díra pro vyrážecí klín, tak i když je vrtačka sebe zachovalejší, tak to tam je trochu oťukané od vyrážení
Nechal bych si vypálit dozadu plotnu na uchycení motoru na tom těle vrtačky je kulatina "pant" na kterém se to naklápí a šponuje řemen
trošku to zakulatit, sehnat ve šrotě nějaký starší motor nebo z inzerce aby to tak nervalo oči a nějaký nátěr a nikdo ani nepozná, že to neni origo
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

16. 1. 2018, 8:50

kenybz píše:Ono to vypadá, že je na tom původní konzervace je to sice téměř nemožné ale možná nebyla ani použitá...
jak je oválná díra pro vyrážecí klín, tak i když je vrtačka sebe zachovalejší, tak to tam je trochu oťukané od vyrážení
Nechal bych si vypálit dozadu plotnu na uchycení motoru na tom těle vrtačky je kulatina "pant" na kterém se to naklápí a šponuje řemen
trošku to zakulatit, sehnat ve šrotě nějaký starší motor nebo z inzerce aby to tak nervalo oči a nějaký nátěr a nikdo ani nepozná, že to neni origo
Použitá už asi byla, jsou trošku oblejskaný řemenice,ale točení je tam pořád znát.Jak moc je opotřebovaný vřeteno,to nevím,protože je to všechno zapatlaný a zatím jsem to nečistil.
Já vím celkem dobře,jak vypadá ta kolíbka- známej takovouhle vrtačku měl,jenže než jsem stihnul domluvit to vypůjčení tak si úplně klidně umřel a ani nic neřekl.. Motor je trošku průser, je tam nějak kolem 1,1kW ale dvouotáčkovej 1500/3000,přímo pod ním je takovej velikej paketovej přepínač, protože to mělo oboje otáčky na oba směry.To bych ještě nějak vyřešil,motor bych nechal namotat,protože pět let,jak někde vidím šrotový motory,prolejzám hromady -a nic..
řemenici už mám nakreslenou,jak bude kolíbka na vymodelování,tak bych k tomu vykroutil modýlek i na ni..Prostě jsem už starej a línej a nechci si přidělávat zbytečně další starosti,takže bych si radši půjčil originál,než vymejšlet vymyšlený..
Máte k tomu někdo třeba prospekt? Vyměním anebo mi stačí i sken..
hajney
Příspěvky: 9
Registrován: 19. 2. 2018, 9:36

22. 2. 2018, 6:09

Pokud je to ještě aktuální tak jsem dovezl domů část vrtačky která bude asi stejná jako máš ty. Motor má spálený a chybí mi stůl. Tak tu kolíbku na motor můžu oměřit, půjčit...

Obrázek
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

22. 2. 2018, 9:39

Gratulace k pořádnýmu stroji,a koukám,že má i posuvy:-) Stůl nechybí,ta Tvoje pochází nejspíě z řadovky.Samozřejmě ,že je to aktuální -názory měním jen zvolna a nerad a nejsem závodník...Kolíbku na půjčení beru,taky mi vyfoť motor a řemenici!
Ozvi se mi sem nebo do sz.
dick12v
Příspěvky: 39
Registrován: 6. 2. 2011, 4:20

28. 7. 2019, 4:03

Dobrý den, sehnal jsem sloupovou vrtačku František Volman, Žebrák, rok výroby 1947, č. 2
Celou jsem ji rozebral, byla plná staré zatvrdlé vazelíny, jinak je v překvapivě dobrém stavu, i ložiska "FABRIKA SVEDEN SKF", stačily vymýt v benzínu. Jediná věc - chybí plochá spirálová pružina co vrací vřeteno nahoru. Nemáte fotku, jak by měla asi vypadat? Nebo nějaký jiný typ kde sehnat rozměry?
Děkuji R. Vevera
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

29. 7. 2019, 2:54

dick12v píše: 28. 7. 2019, 4:03 Dobrý den, sehnal jsem sloupovou vrtačku František Volman, Žebrák, rok výroby 1947, č. 2
Celou jsem ji rozebral, byla plná staré zatvrdlé vazelíny, jinak je v překvapivě dobrém stavu, i ložiska "FABRIKA SVEDEN SKF", stačily vymýt v benzínu. Jediná věc - chybí plochá spirálová pružina co vrací vřeteno nahoru. Nemáte fotku, jak by měla asi vypadat? Nebo nějaký jiný typ kde sehnat rozměry?
Děkuji R. Vevera
Původní ložiska SKF,pokud do nich nepršelo jsou v těchhle strojích věčná..
Jak vypadá Volmanka č.2?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“