CNC šicí stroj

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 4:44

Řeším teď přestavbu těžkého průmyslového stroje na CNC ovládání. S mechanikou bych si poradil, ale narazil jsem na problém s řízením. Jde pouze o dvouosé řízení v X a Y a k tomu pár drobností jako zvedání patky, stříhání nití. Problém je v tom, že pohyb v X a Y nejde řídit jako u běžné frézky. Musí být ještě synchronizován s pohybem jehly. Když jehla není zapíchlá v materiálu, tak se může posuv posunout na pozici dalšího vpichu. Když je jehla v materiálu, tak to musí v XY zůstat stát. Nemáte nějaký nápad, jak jednoduše zajistit synchronizaci a čím by se to dalo řídit? Případně, není tady nějaký šikovný programátor, který by dokázal naprogramovat nějaký řídicí SW (samozřejmě bych mu tu práci zaplatil)
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

16. 5. 2008, 5:03

To by mohlo jít se servy, klasické řízení X-Y a blokovat přímo driver Enable-Disable motion pro synchronizaci vpichu jehly.Servo si pamatuje kolik dostalo pulsů a kam má přejet, když dostane povolení. Zajímavá otázka, ale takhle by to mohlo jít.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 5:22

Tak presne tohle sam resim a vlaste to byl duvod proc sem zabrousil na tohle forum. Sici stroje je totiz muj obor a dal sem se na vytoreni vysivaciho stroje. Programator sice sem ale dobre zvladam jen procaky jako Atmel a PIC,pro PC je to horsi. Moje predstava je ze program v PC bude z formatu .DST /tajima/ posilat po RS232 souradnice elektronicky desce,ktera si bude ridit moroty X, Y a BLDC servo primo urcene pro pohon sicich stroju. Ale casu je velice malo a navic uz ted vim ,ze to co uz sem postavil nesplnuje moje naroky :( takze to musim predelat.

Co mas za stroj co to bude ve finale delat? Vysivacka nebo nejaky jednoucelovy?
Kdo nic nedela ,nic nesku...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 6:11

Svoby píše:Sici stroje je totiz muj obor a dal sem se na vytoreni vysivaciho stroje.
Je to sice trochu mimo, ale zkusim to vyuzit. Poradite kde a jaky sici stroj si mam koupit? Zena mi ten jeji odmita pujcit, ze pry tri nylonove popruhy pres sebe neprosije a podobne vymluvy. Hledal jsem po inzeratech nejaky second hand ale ani poradne nevim co mam vlastne hledat, jak se takovy stroj na siti popruhu, Cordury a podobnych libustek jmenuje.
Aleš Procháska
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 6:31

Opravuji a prodavam vsechno co sije. :D Profi,hobby,vysivaky,specialky,pytlovacky proste vsechno viz soukr. zprava. at tu z toho Robokop nema nastenku na reklamu.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 6:34

co decelerace toho serva
ve chvili kdy odpadne enable tak je servo bez brzdy
kdyz dote doby pojede rychle tak bude bez enable pokracovat dal setrvacnosti rotoru pripadne sroubu

nektere drivery nemaji radi velke cviceni s enable (potreba nejakych minimalnich prodlev)


ve chvili kdy je v driveru napulzovano neco navic a clovek vrati enable tak se to servo bude snazit vsemozne dohnat tim padem bude generovat razy ktere casem opotrebi srouby

pri vypnutem enable ty drivery nemusi vubec pocitat pulzy
zalezi kus od kusu jak se ktery chova

chtelo by to system na tohle delany ktery umi podle externich preruseni prerusovat pohyb s rizenou akceleraci a deceleraci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

16. 5. 2008, 6:44

Nepsal jsem, že to bude jednoduché, ale za zkoušku by to stálo. Jinak průmyslový šicí stroj jede hodně velkou rychlostí, to není nějaká Singrovka.
Možná by bylo řešení ne Enable, ale načítat do externího buferu a z něj to synchronně vyčítat a posílat do driveru. Určitě se nějaké řešení dá vytvořit.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 7:02

Taky jsem premejslel o jiste modifikaci EMC2 ale to je pro me beh na hodne dlouhou trat.
Jinak i u profi stroju se pro posuv pouzivaji krokace a ozubene remeny misto srobu.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

16. 5. 2008, 7:15

bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 7:28

Tady je lepsi inspirace. Tajima to je Rolls Royce mezi vysivackama.

http://www.tajima.com/Products/Products.html
Kdo nic nedela ,nic nesku...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 8:49

Díky za reakce. Já jsem u těch šicích strojů dneska stál asi dvě hodiny, ale jak se jmenují si už nepamatuju. Řešil jsem jak to zrealizovat a o výrobce šicího stroje jsem se nezajímal. Příště se podívám pozorněji. Potřebuju to pro šití vázacích a zvedacích popruhů. Zatím to tam šijí ručně, ale on takovej popruh na 20 000kg je už docela těžkej a neohrabanaj na manipulaci (šířka tohoto popruhu je 300 mm) Když se to prošije, tak už je to skoro jako prkno :-) Prošití jednoho trvá až 5 hodin .... takže chtějí nechat těžkou práci strojům. Pracovní plocha má být min 350x600mm. Možná by se to mohlo zjednodušit tím, že by v programu nebyl pouze počáteční a koncový bod celé "čáry", ale souřadnice každého stehu. Přesto je potřeba to nějak zavěsit na pohyb jehly. Můžu původní motor šicího stroje nahradit třeba i servomotorem (je potřeba cca 1kW), ale pořád nevím, čím to všechno řídit. Ještě je tam jeden pěkně nepčíjemnej problém. Často dochází spodní niť, navíc v neznámém okamžiku. Je tedy potřeba hlídat její konec. Když dojde, musí se doplnit a stroj se musí v programu vrátit o pár stehů zpět .............. to už je asi fakt na nějaký spešl řízení. Ono by to ani nemuselo být přes PC. Vzhledem k tomu, že jde pouze o rovné čáry, tak by to mohl zvládat i nějaký chytrý brouček, který by si pouze sosal program z obslužného PC. Jenom najít někoho, kdo to udělá ........ nechcete si někdo přivydělat?
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

16. 5. 2008, 9:34

No pokud se jedná o takovouhle jednoůčelovou mašinu, tak bych možná přemýšlel o kombinaci mechanického posunu a CNC jen přemísťování do dalšího výchozího bodu.Tím by se to hodně zjednodušilo.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 9:53

U stroju na prosivani popruhu (vubec u vysivaku) se to dela tak ,ze se co steh to jedna souradnice X,Y. Jinak kvuli spodni niti se musi vybrat stroj s velkopromerovym nebo barelovym chapacem.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2008, 11:29

Jak poznám, že jde o "stroj s velkopromerovym nebo barelovym chapacem"? Mám tam na výběr ze dvou typů strojů, ale nevyznám se v tom ....... příští týden nafotím.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2008, 7:17

paklize by jsi programoval kazdej steh tak to jde napsat do cehokoli co ma plc
na jehlu das neco co udela jeden cyklus a spustis to +24 V
nebo tam das rovnou servo

nit a dalsi veci taky ohlidas plcckem ridicoho systemu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“