Krizovy stol Proma

Odpovědět
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

22. 11. 2014, 9:48

Nazdar chcem krizovy stol ( nie na frezovanie ) ale ako pomocka pri vrtani precital som o nich vsetko co je na internete.
Niekto pisal ze stol od promy nevydrzi dlho ze jemu sa pokazily vodiace zavity stolu ze ich uplne ocesalo
mam zaujem o tieto dva
http://www.boukal-naradie.sk/upinacie-n ... ma-g-5757/" onclick="window.open(this.href);return false;
alebo
http://www.uni-max.sk/krizovy-stol-ct475/d/" onclick="window.open(this.href);return false;
myslim ze je to najlepsi pomer cena "vykon"
len mate niekto s nimi osobnu skusenost ? Vyuzivat to budem na vrtanie ziadne frezovanie, teda obrobok vo zveraku kde je 5 naznacenych dier a vyvrtaju sa takto pripadne keby som chcel vrtat diery v jednej osy takto si to len odstupnujem.
Dakujem Vam za odpoved
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 1. 2015, 2:57

novic píše:Nazdar chcem krizovy stol ( nie na frezovanie ) ale ako pomocka pri vrtani precital som o nich vsetko co je na internete.
Niekto pisal ze stol od promy nevydrzi dlho ze jemu sa pokazily vodiace zavity stolu ze ich uplne ocesalo
mam zaujem o tieto dva
http://www.boukal-naradie.sk/upinacie-n ... ma-g-5757/" onclick="window.open(this.href);return false;
alebo
http://www.uni-max.sk/krizovy-stol-ct475/d/" onclick="window.open(this.href);return false;
myslim ze je to najlepsi pomer cena "vykon"
len mate niekto s nimi osobnu skusenost ? Vyuzivat to budem na vrtanie ziadne frezovanie, teda obrobok vo zveraku kde je 5 naznacenych dier a vyvrtaju sa takto pripadne keby som chcel vrtat diery v jednej osy takto si to len odstupnujem.
Dakujem Vam za odpoved
Na vrtání - tedy zátěž ve vertikálním směru jsou v pohodě oba.

Já mám ten druhý, který je z litiny. Je to asi jako s každým levným výrobkem z číny - základ pro předělání.
Originál má poměrně velké vůle ve šroubech (až 1 mm)
- a to je největší bolest - tohle jsem předělal - nechal jsem si vyrobit na posuvové šrouby bronzové trapezové matky a pro ně i nové úchyty .

Původní byly litinové - jedna v příčném posuvu nalisovaná druhá je přímo v nálitku středového dílu.

Vlastní rybinová vedení jsou docela masivní nicméně klíny nejsou moc kvaliní - to je ale celkem řešitelné.

Mám případně i fotky z instalace nových dělených matek posuvových šroubů.

Budu ho úpochopitelně používat pro frézování - dal jsem do něj poměrně dost energie ;-)
- byl to můj záměr - solidní křížový stůl pro panelákovou frézku ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

23. 1. 2015, 4:13

Mohl by jsi ukázat ty fotky? Docela mně to zajímá. Díky
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 1. 2015, 6:34

expertdb píše:Mohl by jsi ukázat ty fotky? Docela mně to zajímá. Díky
O.K. Zde fotky:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=16136" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

23. 1. 2015, 7:00

zajímá mě jedna všc- lajcká otázka. Jak se to dělá u křížového stolu při frézování když je vuůe v matce? U soustruhu mám vůle skoro o čtvrt otáčky tak když najíždím na nový uběr, tak si trochu více ,,couvnu,,, pak potočím dopředu aby se matice dostala do zápřahu a teprve pak si hledám přesný dílek na noinosu. Jak se to dělá při frézování ? tam při couvaní asi pokždé nebudu zvedet osu Z aby se nástroj dostal z obrobku ven a pak po nastavení požadovaného rozměru opětovné spuštění osy Z dolu a pokračovat ve frézování. Děkuji a omlouvám se za male OT
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

23. 1. 2015, 7:42

Každý šroub má ložisko, ať už kluzné a nebo kuličkové a tam je potřeba vymezit vůli. U jednoduchého čínského soustruhu to půjde přitažením matice u ovládacího kolečka či kličky a pak pokud je vůle ještě, tak je na matici. Tu je možné naříznout v jedné čtvrtině a tu naříznutou část přitahovat šroubky ke zbytku matice a tím tuto vůli eliminovat. Pokud to nestačí, tak je potřeba vyrobit novou matici. To platí i u křížových stolů. Základ je ale v dobře padnoucích rybinách, které je dobré zaškrábat.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 1. 2015, 10:11

sergio píše:zajímá mě jedna všc- lajcká otázka. Jak se to dělá u křížového stolu při frézování když je vuůe v matce? U soustruhu mám vůle skoro o čtvrt otáčky tak když najíždím na nový uběr, tak si trochu více ,,couvnu,,, pak potočím dopředu aby se matice dostala do zápřahu a teprve pak si hledám přesný dílek na noinosu. Jak se to dělá při frézování ? tam při couvaní asi pokždé nebudu zvedet osu Z aby se nástroj dostal z obrobku ven a pak po nastavení požadovaného rozměru opětovné spuštění osy Z dolu a pokračovat ve frézování. Děkuji a omlouvám se za male OT
No je to o směru frézování - pokud frézuješ protiběžně tak je to stejné jak na tom soustruhu.
Pokud souběžně tak tak tam se ti stůl s obrobkem posune o vůli v matici.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

24. 1. 2015, 9:46

Aha tak děkuji, takže by se dalo říct, že tohle ideálně řeši například digitální odměřování, co jsem tu už u nějakých soustruhu a frazek viděl ? Tím, že měří opravdovou polohu stolu/suportu a tím eliminuje chybu v uložení šroubu, či vůle v matce. Jinak děkuji za ten tip s naříznutím a ,,stažením závitu matky k sobě,, zní to jednoduše a funkčně.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

24. 1. 2015, 3:19

sergio píše:Aha tak děkuji, takže by se dalo říct, že tohle ideálně řeši například digitální odměřování, co jsem tu už u nějakých soustruhu a frazek viděl ? Tím, že měří opravdovou polohu stolu/suportu a tím eliminuje chybu v uložení šroubu, či vůle v matce. Jinak děkuji za ten tip s naříznutím a ,,stažením závitu matky k sobě,, zní to jednoduše a funkčně.
Já to mám u těhle stolů vyřešené dvěma maticemi proti sobě - jedna je k domku na pevno a druhá se k nemu dotahuje dotahuje.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 1. 2015, 8:08

Zdenek Valter píše:Já to mám u těhle stolů vyřešené dvěma maticemi proti sobě - jedna je k domku na pevno a druhá se k nemu dotahuje dotahuje.
A jak jsi ty 2 matky chytil proti sobě, aby se ta volná za chodu neotáčela, ale aby se dala štelovat pro nastavení přítlaku?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

24. 1. 2015, 10:36

Mex píše:
Zdenek Valter píše:Já to mám u těhle stolů vyřešené dvěma maticemi proti sobě - jedna je k domku na pevno a druhá se k nemu dotahuje dotahuje.
A jak jsi ty 2 matky chytil proti sobě, aby se ta volná za chodu neotáčela, ale aby se dala štelovat pro nastavení přítlaku?
Je to vidět na fotkách ;-)
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=16136" onclick="window.open(this.href);return false;
Doplnil jsem i popis na základě následujícího dotazu.
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 25. 1. 2015, 9:12, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 1. 2015, 1:13

Já to z toho moc nepochopil.
Podle fotek to vypadá, že máš matice s přírubama, a přes ty příruby je to přišroubované ho toho domku. Ale jak vyladíš přítlak mezi maticemi, když máš předpokládám díry v domku i na přírubě v pevných pozicích? Pak máš základní "krok" ladění 1/3 otáčky matice, a to mi teda přijde hodně hrubé. Nebo to ladíš nějakými tenkými podložkami?
Nebo to máš tak, že mezi maticemi není pružný element, ale jen to dotahuješ těmi šrouby natvrdo? To by asi nemělo moc dlouhou životnost, řekl bych.
Mám ten druhý křížový stůl Proma http://www.boukal-naradie.sk/upinacie-n ... ma-g-5757/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tam se mi takový velký domek na matici s přírubou nevejde. Musím nějak vymyslet, jak ty 2 matice zafixovat proti sobě, ale pokud možno laditelně. Zatím se mi nejschůdnější zdá na pevnou matici z boku přišroubovat dvě pružné packy, a tu volnou matici narýhovat, aby se ty packy zapřely do těch rýh.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 1. 2015, 9:26

Mex píše:Já to z toho moc nepochopil.
Podle fotek to vypadá, že máš matice s přírubama, a přes ty příruby je to přišroubované ho toho domku. Ale jak vyladíš přítlak mezi maticemi, když máš předpokládám díry v domku i na přírubě v pevných pozicích? Pak máš základní "krok" ladění 1/3 otáčky matice, a to mi teda přijde hodně hrubé. Nebo to ladíš nějakými tenkými podložkami?
Nebo to máš tak, že mezi maticemi není pružný element, ale jen to dotahuješ těmi šrouby natvrdo? To by asi nemělo moc dlouhou životnost, řekl bych.
Přužným elementem jsou pérovky na šroubech - s tou životností se uvidí - na druhou stranu tohle uspořádání umožňuje dotahnout vymezovací matku, aniž by se musel stůl rozebírat. ;-)
Mex píše:Mám ten druhý křížový stůl Proma http://www.boukal-naradie.sk/upinacie-n ... ma-g-5757/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tam se mi takový velký domek na matici s přírubou nevejde. Musím nějak vymyslet, jak ty 2 matice zafixovat proti sobě, ale pokud možno laditelně. Zatím se mi nejschůdnější zdá na pevnou matici z boku přišroubovat dvě pružné packy, a tu volnou matici narýhovat, aby se ty packy zapřely do těch rýh.
Tohle si zase neumím představit já. Zkus to namalovat ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“