Sklíčidlo ke stolní vrtačce jaké?

Vena
Příspěvky: 73
Registrován: 29. 11. 2012, 5:35

27. 11. 2014, 6:25

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s rychloupínacími sklíčidly ke stolní vrtačce, nebo jsou lepší klasická s kličkou?
Jak v nich drží vrták?
Máte nějaké osvědčené rychloupínací?
Chtěl bych koupit do 13mm s kuželem B16 tak rozmýšlím jaké.

Dík za informace.
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

27. 11. 2014, 7:18

Ahoj mám oba typy hlaviček. Více používám ty rychloupínací. Nástroj musíš celkem dobře utáhnout, jinak se přidře upínaný dřík, ale tohle prlatí i pro hlavičku s kličkou. Na stolní vrtačce je málo místa tak to utažení bývá obtížnější - občas si pomáhám sikovkama. Výhoda těle hlaviček je, že se při zatížení ještě více dotáhnou. Také rychloupínací hlavička je delší, tudíž přijdeš o nějakou tu hloubku vrtání. Značku hlavičky jsem nikdy neřešil - pořizoval jsem po bazarech, nebo z práce vyřazený kus po bombě. Funglovku nemám žádnou. Myslím že dobrou službu ti klidně udělá nějaká čína, pokud chceš značku, tak z hlavy vím jen Rohm, Narex je taky dělal. Značkové jsou pochopitelně dražší.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 11. 2014, 8:13

no já bych teda s čínou byl opatrnej.. takové ty sklíčidla za 2-300 jsou pro smyslplné obránění úplně k ničemu, většinou to hází, nástroje se povolujou prostě shit tak k ruční vrtačce možná.. nebo čekat jestli zrovna ta jedna nebude lepší.. těch pár co jsem měl já prostě byly nanic.. když vezmu sklíčidlo od Rohmu utáhnu ho lehce rukou tak se mi nestalo že by se protočil vrták a nebo že by to nešlo potom povolit.. o házení ani nemluvě.. ovšem je pravda že za cenu Rohmu máš 10 čínskejch a třeba jedno z těch deseti bude použitelné.. jedna věc je hobby vrtání kde tě to tak netrápí a druhá věc je dělat něco na úrovni kdy se musíš na všechno spolehnout..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 11. 2014, 9:25

Na beznou stolni vrtacku bych ze sklicidla nedelal drama. Vreteno stejne ma nejakou hazivost a china sklidcidlo odvede dobrou sluzbu. Na velke vrtajde je hodne neprijemne samo dotahovani pri velkem vrtaku nebo pri vrtani korunkou, jak uz tady ostatne nekdo psal. Kdyz si clovek nevyrobi pripravek nebo nekoupi klic je to potom na hasak a konec sklicicka. Jinak je pouzivam nejradeji i pri teto nevyhode. Sup, sup, vrtam a sup, sup vymenim :-)
Jen tak cvicne jsem se dival na srovnani hracky z unimaxu a "opravdickeho" ve stejnem rozmeru. cca 400kc Unimax a 4500,- za profi (udajne). Mimo toho dotahovani mi prijde, ze za 1/10 ceny nefunguje spatne.

P.S. Mluvim za hobbika, nejedu zadnou vyrobu, potom je asi vse jinak.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 11. 2014, 9:59

Použití hasáku tam, kde se má použít klíč, bych si dovolil nedoporučit :-) Jinak ta sklíčidla se dělají ve dvou typech, samosvorném a samodotahovacím. To první se dá při troše opatrnosti použít i pro levý chod, ale musí se i pro běžnou práci dotahovat klíčem, to druhé stačí jen utáhnout rukou, ale je jen pro pravý chod (nebo jen levý, podle provedení). Slušní dodavatelé (Rohm apod.) mají v nabídce oba typy a ten druhý v levém i pravém provedení. Já mám na vrtačce do 13 mm samosvorné a pro větší vrtáky (nad 3 mm) samoutahovací, přišlo mi to jako ideální kombinace.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 11. 2014, 9:59

kutil_tim píše:U rychloupínacích hlaviček by mě zajímal upínací moment dotažení .
Jinými slovy jakou silou stačí dotáhnout aby nástroj bezpečně držel.
Ví někdo kde jsou tyto údaje ?
Je to v návodu ke sklíčidlu, když tak se večer můžu doma kouknout na to moje.
Aleš Procháska
Vena
Příspěvky: 73
Registrován: 29. 11. 2012, 5:35

27. 11. 2014, 12:34

Tak jsem lehce koukal a samosvorná v mé cenove relaci jsou:
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... PROFI.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... timum.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.landsmann.cz/tos-241323-13b1 ... 82774.html" onclick="window.open(this.href);return false;

U prvního je zajímavá cena ale nevim jak je to s kvalitou.
Druhá dvě myslím budou podobná trochu víc se mi zamluvá to TOS i když to bude asi výrobek někoho jiného.
Docela by se mi líbylo, kdyby mělo otvory pro hákový klíč na obou částech (pevné i otočné) to ale není všude vidět.
Mám to spíš pro hobby použití (ROHM už je trochu cenově mimo).

Jaký na ně máte názor?
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

3. 12. 2014, 7:33

V práci máme to TOS a nějaké levnější, dost možná to z prvního odkazu. Zásadní rozdíl mezi nimi nevidím, obě jsou bezproblémová a určitě přesnější než obvyklá s kličkou. Máme ale výhodu, že je používáme na soustruhu, kde při utahování spodek drží.
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2014, 8:01

ja zas mám na sústruhu ten optimum, a tiež úplne bez problému za 5 rokov... jediný je od 0mm, ale to asi nepotrebuješ.

edit: Ups, beriem späť, to je iné
546190_436959166354825_1227844331_n.jpg
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

3. 12. 2014, 10:22

I ta ostatní upínají od nuly i když je tak neuvádí. Vůbec bych řekl, že rychloupínací upínají od nuly běžně, zatímco kličková málokterá.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2014, 9:38

Rychloupínací (Rohm) s uvedeným upínáním od 3 mm funguje spolehlivě tak od 2.6.
Aleš Procháska
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

31. 1. 2016, 9:58

Máte někdo zkušenost, že by se levnější sklíčidla utahovala při větším zatížení? Resp. nechovají se tak i kvalitnější rychloupínací? V jiném vláknu psal elbarto o utahování sklíčidel z kovonástrojů...

tohle se mě totiž docela zamlouvá hlavně rozsahem upnutí http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... timum.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Od 0 jsem asi ani jiné nenašel. A obecně není pravda že rychloupínací mají všechny od 0. Na ruční vrtačce mám psáno od 1,5 a 1ku vrták tam opravdu neupnu...

Pak je tu Rohm, o kterém píšete, že je kvalitní http://shop.boukal.cz/upinaci-naradi/pr ... 13-mm-b16/" onclick="window.open(this.href);return false; přesnost menší než 0,06 je podle popisu stejná jako u Optimum... v čem může být jinak lepší? jestli mít kvůli značce menší rozsah upínání (který by možná stačil, nejčastěji používám 1-8, ale co když...)

a pro Promu pak mluví už jen cena http://shop.boukal.cz/upinaci-naradi/ry ... -1-13-b16/" onclick="window.open(this.href);return false;

Samozřejmě jsme stále spíše v řádu stovek, takže cena tak nehraje roli..
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 2. 2016, 12:50

Vena píše:Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s rychloupínacími sklíčidly ke stolní vrtačce, nebo jsou lepší klasická s kličkou?
Jak v nich drží vrták?
Máte nějaké osvědčené rychloupínací?
Chtěl bych koupit do 13mm s kuželem B16 tak rozmýšlím jaké.

Dík za informace.
Sežeň si někde ze starých zásob MAS Made in Czechoslovakia a budeš mít podle mého pokoj. Samozřejmě jen novou nikdy nepoužitou, u použité bude záležet kdo a jak s tím zacházel a z nějaké fabriky to bude už nejspíše zralé do šrotu. Je tedy pravda, že rozsah 1 - 13 se objevuje hodně málo, nejvíce je 1 - 10 mm. Mě se podařilo sehnat i 1 - 16 mm, ale to už je na B18 a celkově je hlavička větší. To už je tak na tu mojí VS20. Před koncem roku jsem s tím 1 - 16 mm vrtal možná až stovky děr, nejvíce 6, 7 a 8 mm, ale i hodně 12 a 13 mm. Cpal jsem to tam strojním posuvem a v pohodě drželo. Sice menšími otáčkami a nejpomalejším posuvem, protože zatím ještě nemam rozchozené chlazení, ale i tak jsem třeba 13mm průchozí díru bez předvrtání do 25 hranolu udělal já nevím za 20 - 30 s. To je tedy klasická hlavička s kličkou.
Někdo mi říkal, že hlavičky pro Rohn dělá polský Bison. Nevím co je na tom pravdy.
Jinak u čínských hlaviček podle mého ani tak nepůjde o absolutní parametry, jestli hlavička za 400,- upne stejný rozsah vrtáku jako ta za 4 000,- a jestli jako nová má srovnatelnou přesnost. On je spíš problém, co se s ní stane, až se s ní vyvrtá třeba 1 000 děr. Jestli tedy ještě vůbec bude ta čínská už jen po pár stovkách děr existovat.

Z rychloupínacich jsem měl možnost vyzkoušet jen nějakou od Kovodřustvo Plzeň nebo tak nějak se výrobce jmenuje. Ta je pro rozsah 5 - 20mm, ale to už je hodně velká a je na B22. Tam jsem měl popravdě problém s 6mm vrtákem že se mi protáčel. Ale je možné, že to bylo, protože to byl vrták na spodním konci upínacího rozsahu, tak to třeba blbě drželo. Větší jsem nezkoušel, protože to bylo takové nouzové vrtání na FN22 a já jsem se tam už prostě nevěšel na délku (ona už soustava redukce Mk4 frézovací na Mk3 vrtací + trn Mk3/B22 + velká vrtací hlavička je už sama o sobě dost dlouhá, takže pro třeba 12mm vrták a ještě obrobek už moc místa není). Sice jsem měl hlavičku MAS 1 - 10, ale neměl jsem k ní trn, protože mi prodávající omylem dal místo trnu Mk3/B16 trn Mk3/B18, a jediná co jsem k ní měl trn, byla ta velká.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

1. 2. 2016, 9:51

Tak u tech nakupu starych "poctivych" zasob bych byl hodne opatrny. Sveho casu, cca rok zpet se prodavala stara poctiva sklicidla (krabicku pripadne vyfotim) fake spis vylucuju s extremni hazivosti. Rozsah tusim 5-20mm.Prodavali to lidi i na CNC a traktorech. Prodavajici to mozna ani nevedeli, tak nikoho vzacne nepranyruju a nejmenuju. Origo socik krabicka, stara patina, nevybalene ve vosku. Hazivost v milimetrech. Par kamaradu se stejne nachytalo a dodnes nikdo nekazal rict, kde se tohle v te spis poctive dobe vzalo. Jednalo se o vetsi mnozstvi. Zmetkova serie, kterou nekdo z kontaku natahal domu, nebo nejaka serie Afriku, docela tajemstvi ??
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 2. 2016, 11:18

No dobře a jaká je pravděpodobnost, že sklíčidlo MAS bude zrovna špatné a jaká je pravděpodobnost, že čínské sklíčidlo bude šunt? Je tedy pravda, že u toho čínského když bude uvedená házivost a bude to házet nesrovnatelně víc, to můžu reklamovat. Za předpokladu, že jsem to koupil tady z nějakého eshopu. Nicméně jestli se ti po vyvrtání pár stovek děr rozpadne a bude to až mimo garanci (což u někoho, kdo nedělá profi a nevrtá obden, se tak nejspíše stane) tak jsi na tom stejně jako s MAS koupeným někde na burze/Aukru/Bazoš.
Já jsem ty MAS 1 - 10 koupil za cenu tady lepší Číny. Ta 1 - 16 byla samozřejmě dražší z důvodů, co jsem psal výše. Tj. jestli mam riskovat pár stovek tak raději se sklíčidlem MAS, které když nebude něco takového, jak píšeš tak bude držák, než s šuntem z Číny. U toho je naopak spíše zázrak, když to za něco stojí.
Docela by mě zajímalo, co to bylo za sklíčidla. U toho mého 5 - 20 jsem házivost neměřil, ale vycházím z toho, že když to cca 250 děr o průměru 6mm vyvrtalo, tam kde mělo a byly to díry skutečně 6mm, že je to v pohodě. Stejně tak u MAS 1 - 16. S MAS 1 - 10 jsem ještě nevrtal, protože vlastně až teď jsem k tomu sehnal trn.

Já jsem třeba před 2 lety kopil úplně nový svěrák Zbrojovka Brno. Taky zabalený, zavoskovaný, přidělaný na dřevěném rámu. Nicméně to byl nějaký zpackaný kus (už je divné, proč ten svěrák někde ležel zabalený 40 let - asi ho podnik koupil za pár korun třeba jako náhradní pro hrubování, nikdo ho nakonec nepoužil a když se podnik likvidoval tak už nikdo o svěráku detaily třeba ani nevěděl) což nebylo samozřejmě na první pohled patrné. Ale i přes to si raději koupím svěrák ze starých zásob než riskovat šunt z Číny.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“