bruska žralok

Odpovědět
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

30. 5. 2015, 6:59

Ahoj,

uvažuju že byc si na hrubší broušení koupil brusku rovinnou/ žraloka.
Jaká přesnost se u toho dá dosahnout, pokud bych třeba potřeboval srovnat ocelovou desku třeba 200x400mm tloušťka dejmetomu 20mm
je realne 5 stovek ?
nemá to někdo v Praze a nepředvedl by mi to ?

mam na mysli něco takoveho :

http://stroje.bazos.cz/inzerat/48277777 ... BM-400.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Dík
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

31. 5. 2015, 9:58

Ahoj,
tohle není na přesnou práci. To je podle mého jen na to obrousit třeba sváry atd. Obrobek se posouvá ručně, takže vlastně o nějaké konkrétní přesnosti ani řeč být nemůže. O žádné konkrétní přesnosti se nedá mluvit. Dokonce bych tohle nepovažoval ani za žraloka - žralokem se myslí vertikální bruska, kde je většinou brusné těleso složené ze segmentů. Viz. třeba http://stroje.bazos.cz/inzerat/48357498 ... V-3001.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Na přesné rovnání atd. bys potřeboval buďto něco takového, nebo na desku 200x400mm by bohatě stačila i horizontální TOS BPH20 popř. polská SPC20. Nebo pak teoreticky na nástrojové brusce jako BN 102, ale tam je to dost komplikované a je to spíš nouzovka (už se to tu někde řešilo), spíš vhodnější stroj je 3M642 jako mam já - tam se do vřeteníku upne dlouhé vřeteno, kterým se dá dostat přímo nad stůl, aniž by se musel používat dlouhý trn. Zatím jsem to ale nezkoušel, protože brusku teprve repasuju. Nicméně mam reference že to jde bez problémů a dají se najít videa s 3E642, což je novější verze jinak stejná. Samozřejmě takovou tuhost jako regulérní magnetka to nemá.
U stroje, který je v pořádky dosažení přesnosti 0,05mm není problém, bez problému 0,01mm. V podstatě by se mělo dát dostat až na 1um. Mám tím samozřejmě na mysli u magnetky.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

31. 5. 2015, 10:19

dik za odpověď. poohlednu se po něčem jinem.
myslel jsem že by to alespoň ty desky srovnalo nahrubo.. ale asi je to fakt zbytečne..
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 5. 2015, 10:57

K této brusce existuje přípravek, který se používal na broušení motorových hlav. Za mlada jsem to viděl v jedné autodílně. Už si to moc nepamatuju, byly to dvě tyče po kterých se posouval jakýsi vozík, který tu hlavu vedl. Použitím toho bazmeku se té 5/100 přesnosti mohlo dosáhnout. Pochybuji, že se to někde dochovalo.
www.mosaznevyrobky.cz
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 6. 2015, 2:16

Záleží jakou potřebuješ drsnost povrchu, ale na přesnost 0,05mm by to mohlo jít srovnat i na frézce.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 6. 2015, 6:37

origosch píše:K této brusce existuje přípravek, který se používal na broušení motorových hlav. Za mlada jsem to viděl v jedné autodílně. Už si to moc nepamatuju, byly to dvě tyče po kterých se posouval jakýsi vozík, který tu hlavu vedl. Použitím toho bazmeku se té 5/100 přesnosti mohlo dosáhnout. Pochybuji, že se to někde dochovalo.
na tomhle principu dokonce jakási italská firma v cca 60.-70. letech vyráběla brusky na hlavy profesionálně, kotouč v ní je segmentový, ne hrncový
stůl je proti té co je tu ve vlákně tak třikrát delší, cca 2,5 m
jméno výrobce si nepamatuji, ale vím, kdo ji v Česku dodnes provozuje, měl jsem s ní tu čest
zajímavostí je, že tenhle konkrétní kus pochází z NZ zásob ČSLA (armády), byl vyřazen (nepoužitý) a prodán do soukroma těsně po r. 89
další kus býval ve Fiat servisu v Praze na Strži
není to šťastné řešení
ta obroušená plocha jakž takž rovná je, ale kvalita povrchu je bídná, stůl stroje se vydírá, broušený kus se v tom držáku musí neustále otáčet, protože jinak to brousí na jedné straně víc a z původního kvádru to udělá "kosohranol" :mrgreen:
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

1. 6. 2015, 7:13

*co já vím, tak se to používá na věci typu :
mám orezlou kostku s okujemi a chci jí přelíznout na magnetce - tak místo toho abych si zasral brus na magnetce, tak tu "svinstvo" vrstvu rychle odeberu tím hrubozrnným hrncovým kotoučem a pak to v klidu hodím na magnetku ...
Pedro123
Příspěvky: 28
Registrován: 15. 11. 2015, 4:53

20. 4. 2023, 8:54

Kvako1 píše: 30. 5. 2015, 6:59 Ahoj,

uvažuju že byc si na hrubší broušení koupil brusku rovinnou/ žraloka.
Jaká přesnost se u toho dá dosahnout, pokud bych třeba potřeboval srovnat ocelovou desku třeba 200x400mm tloušťka dejmetomu 20mm
je realne 5 stovek ?
nemá to někdo v Praze a nepředvedl by mi to ?

mam na mysli něco takoveho :

http://stroje.bazos.cz/inzerat/48277777 ... BM-400.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Dík
Ahoj,
jenom pro upřesnění:

Stolová rovinná bruska BM 400 (menší model SB 300) byla určena k ručnímu broušení rovinných ploch v kusové a sériové výrobě, zejména při montážních úpravách obrobků. Brousilo se za sucha a bez upínání obrobku. Jako vodítko obrobku sloužila pevná podélná lišta. Na této liště byl připevněn i krycí plech vyplňující střed hrncového brusného kotouče a tvořící součást pracovního stolu. Již z toho je patrné, že na tento plech se nesmělo příliš tlačit. Brusný kotouč byl výškově přestavitelný.
Této brusce se neříkalo "žralok".

O přesnosti se u tohoto způsobu obrábění moc hovořit nedá, protože záleželo na dělníkovi, jak hodně a na kterou část obrobku více rukou zatlačil. Tato bruska zásadně nesloužila k nějakému podstatnému úběru materiálu.

Typickým příkladem práce na této brusce bylo odstranění otřepů z dosedacích ploch smontovávaných součástek, u kterých se nevyžadovala vyšší přesnost, např. plochy vík montážních nebo provozních otvorů, kde součástka dosedala nejprve na těsnění apod.

Srovnávat na tomto stroji hlavu spalovacího motoru považuji minimálně, slušně řečeno, za humorné.

"Žralok" se říkalo svislé rovinné brusce BPV 300 (BPV 700), která skutečně díky své masivní konstrukci uměla materiál doslova "žrát". Byl to skvělý, přesný a výkonný stroj.

Přispívám se značným časovým skluzem, ale třeba se to někomu může hodit.
Pedro
david.2
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

24. 4. 2023, 1:00

aleshonsa píše: 31. 5. 2015, 9:58 Ahoj,
tohle není na přesnou práci. To je podle mého jen na to obrousit třeba sváry atd. Obrobek se posouvá ručně, takže vlastně o nějaké konkrétní přesnosti ani řeč být nemůže. O žádné konkrétní přesnosti se nedá mluvit. Dokonce bych tohle nepovažoval ani za žraloka - žralokem se myslí vertikální bruska, kde je většinou brusné těleso složené ze segmentů. Viz. třeba http://stroje.bazos.cz/inzerat/48357498 ... V-3001.php" onclick="window.open(this.href);return false;

,,U stroje, který je v pořádky dosažení přesnosti 0,05mm není problém, bez problému 0,01mm. V podstatě by se mělo dát dostat až na 1um. Mám tím samozřejmě na mysli u magnetky.
Zatím jsem to ale nezkoušel, protože brusku teprve repasuju."
My hloupí plebejci si rádi počkáme,až dorepasuješ-nebo v tvém případě spíš seženeš někde za odvoz nebo za šrot nějakou brusku,na které nám předvedeš ty čísla,co uvádíš nahoře :-) :lol: :roll:
Jeden nejmenovaný mistr v broušení ti pak možná dá lekci,jak vypadá mikron a jak (a čím) se k němu -samozřejmě teoreticky-(jak jinak u tebe) dopracuješ:-)).
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 4. 2023, 2:49

Nějak si nepamatuji že bych někde něco sehnal za odvoz nebo za šrot.

Zeptám se rovnou david.2 = david.1 ??? Já jenom abych si aktualizoval seznam blokovaných a neztrácel čas čtením něčeho co mi nic nedá, nebo nedej bože na to reagoval.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

24. 4. 2023, 6:47

Bpv si už užívajú aj Pakistanci, na yt som ju už v pár videách videl. :lol:
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“