V20

Odpovědět
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2015, 7:46

V blízké době se chystám dát do kupy moji V20ku, dneska jsem sehnal kloudné vřeteno místo původního přihnutého a tak se chci předem zeptat co mě čeká...jednu jsem už půlil a je to v pohodě, akorát nevím, co může způsobovat a jak odstranit sáknutí oleje okolo sloupu a hlavně vřetenem, nebo okolo vřetena...z vrtačky je schopná vytéct půl - 1dcl oleje za týden bez používání.
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 8. 2015, 12:48

Nejspíše opotřebené gufero. Co mi někdo říkal, tak u V20 resp. VS20 je to běžná porucha. Mě taky čeká jedna VS20.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

22. 8. 2015, 7:39

Jestli ti to teče kolem sloupů tak jsou bouchnuté dělící roviny a nebo to teče přes původní hermetik, případně silikon jestli to už někdo půlil. Tak rozebrání tě nemine.
Ten druhý problém je taky vevnitř ve skříní. Za to, že ti teče olej skrz vřeteno může bakelitový klobouk, který je nahoře v dutině pinoly. Prostě prasknul. V samotném vřetenu ani olej být nemá, ložiska jsou mazané tukem. Simering je tam dole jen proto, aby ti nelezl bordel dovnitř.
Sběratel strojů :-)
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

22. 8. 2015, 8:29

Capumpor : Moc děkuju, půlit jsem jí stejně chtěl, abych po letech vyměnil ložiska a celkově jí zkontroloval, protože je trochu hlučnejší a je ohnuté vřeteno, jak jí vysypali z kontejneru... v práci jsem vykuchal jednu na sračku rozsekanou v20ku ze čtyřčete...někdo nechtěl, aby se použila, tak urazil odlitek v místě uložení motoru a co ovládací prvek to rána kladivem... vzal jsem si z ní komplet střeva (kupodivu nejebnul do vřetena) a vyfotil jsem si to... ten bakelitový klobouk je přímo v pinole ? Nejak jsem nepochopil význam toho plechového klobouku s víčkem


Obrázek
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

22. 8. 2015, 9:36

Aha. Tak tady je plechovej. S tím jsem se setkal zatím jen u VS32. Taky hlíníkovej tam někdy býval. Když jsem objednal nový, tak k V20 mi přišel bakelitový. To je fuk, ten kovový aspoň vydrží více. Ten talířek rozstřikuje olej, že se nedostane do díry v klobouku. Pokud ale není prasklý. Až to budeš dávat dohromady, dej pozor na distanční podložky a hodně to popatlej silikonem. A talířek na duté hřídeli musí jít těsně, nesmí tam lítat. Klidně ho taky mázni.
Dobře, že jsi vzal všechny vnitřnosti. Ozubení na hřídeli (poslední před vřetenem) dost odchází a dělá to pak kravál. Až budeš kupovat ložiska vem zakryté a vydloubej ty kryty. Na horních ložiskách je seshora nech. Nejlépe se to dělá ve dvou lidech aby ti pomohl jeden díl skříně rovně zvednout a pak dát zas zpět. Nebo kočku a dobře vyvázat.
Už mě nic nenapadá, třeba si ještě vzpomenu na nějaký fígl.
Sběratel strojů :-)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 10. 2015, 11:35

Ahoj,
jak problematické je rozpůlení vřeteníku a pak jeho opětovné smontování zpět? Je mi jasné, že jestli je to tmelené hermetikem tak to bude asi trochu věc to dostat od sebe, ale spíš myslím, jestli tam není ještě nějaký jiný zádrhel. Hlavně pak při té zpětné montáži.
Kolik vřeteník cca váží? Ze sloupu ho dostanu, že sundám takový ten pojistný kruh co je na konci sloupu, klikou zdvihu pojedu pořád dál nahoru a až se dostanu ze záběru tak začnu zvedat jeřábem, nebo je jiný postu?

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2015, 6:53

Něco už jsem ti psal do SZ a něco ti napíšu sem...rozmontování je v pohodě, akorát prvotně na všechno přijít chvilku zabere...o smontování ti napíšu někdy déle, protože zatím jsem ve stádiu kitování a broušení. Ohledně sundání vřeteníku ze sloupu jsi přesně odhadl postup, akorát doporučuju sjet s vrtačkou až dolů a sloup pořádně nastříkat WDčkem a párkrát projet nahoru a dolů. Jakmile je sloup, nebo vřeteník sušší, tak to jde docela blbě a přidírá se to, taky musíš vřeteník vyvázat tak, aby jsi to při zvedání zvedal naprosto rovně...jakmile budeš trochu šejdrem, tak se ti sloup ve vřeteníku bude zadírat (už když budeš mít konec sloupu cca uprostřed vřeteníku). Váha vřeteníku je cca 250Kg. Před sundáním ze sloupu doporučuji vyndat vřeteno s pinolou, při pokládání celku by sis ho mohl klepnout, je první na ráně. Co se týká dílů, tak sehnat se dá všechno, dodnes tyhle vrtačky vyrábí firma Heltos. Tenhle týden jsem poptával nějaké díly a není problém, doporučuji se obrátit na pana Pavla Kolmana, který je velmi ochotný a i podle fotky (když nejsi schopný díl přesně pojmenovat) ti díl identifikuje a pošle ti mejlem cenovku. Ceny jsou na můj vkus relativně levné viz třeba :

Set dílů zabraňující vtékání oleje z převodovky do vřeteníku (častý problém, že olej teče vřetenem ven)

Kryt 77 (plastový klobouk)
obj.č.: U4-00164
cena: 104,00 Kč bez DPH

Kroužek 95 (plechový kroužek)
obj.č.: U4-00828A
cena: 360,00 Kč bez DPH

A čep přesouvající ozubené kolo na levé straně vrtačky

Čep levého přesouvadla
obj.č.: U4-00445
pozice 101
cena: 405,00 Kč bez DPH



kontakt na pána :

Pavel Kolman
e-mail: pavel.kolman@heltos.cz
tel.: 724 801 987
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 10. 2015, 10:03

Díky za info. Ceny dílů vypadají rozumně. Já jsem nedávno koupil cca 16ks dílů na VS20 přes Bazoš.

Ještě se chci zeptat - nevíš prosím jak se dostat do nádrže na emulzi? Počítám, že tam bude bordel a někudy se tam přeci musí dát dostat - nějak to odlít museli. Akorát se bojím, aby nebylo nějaké víko ze spodu (pak by bylo ještě navíc riziko, aby to neteklo).

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

25. 10. 2015, 10:28

Takovy zkuseny Sokolik a takova otazka :-) Moznost je pouze jedna jedina. Udelal jsem si hrabatko a tim jsem to stahoval dopredu a potom bagroval lzici. Hnus a hnus. Kdo ma moznost vzit holy sloup, polozit a nahulit tam Wapku je stastny clovek a moc mu zavidim.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 10. 2015, 11:07

Počkej tak to neberu. Když to odlévali, tak přeci tu dutinu museli nějak udělat. Jediné díry do nádrže, o kterých vím, jsou pro čerpadlo a pak ty 2 odtokové. A ty jsou přeci moc malé, aby z toho někdo vytáhl formu dutiny byť po částech.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 10. 2015, 12:49

nastuduj slévárenskou technologii a jaderníky :D nikdo z té dutiny formu nevyndává..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 10. 2015, 1:30

Nojo, tak to je v pytli. To tam jsou jediné otvory ty, co jsem jmenoval.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2015, 2:42

Tak nevím, jak ty, ale já mám čerpadlo přišroubované na plechu, kterej když sundám, tak je tam díra cca 30x20cm a tou to jde v pohodě...já tam nalil benzín, celý to proškrábal šroubovákem a zárohákem a nechal přes noc uzrát. Pak jsem to vytřel hadrem a znovu asi 5x a med se šponama byl pryč...pak jsem jen vysavačem dovysál zbytek špon a hotovo...
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 10. 2015, 2:59

Já mam čerpadlo chycené přímo přírubou k podstavě. Bohužel otvor je dost malý.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 10. 2015, 4:12

Bingo :-) lzice a hura bagrovat. Pokud ten hnus je jeste tekuty je to lepsi altrenativa, pokud je ve forme tuheho bahna, budes to mit jeste malicko slozitejsi. Na dvore mas takovy pekny kanalek, tak wapku a za vecerniho soumraku ...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“