Pásová pila na dřevo pro výrobce hudebních nástrojů

Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

1. 11. 2015, 9:40

Zdravím pánové!

Při vyhledávání zkušeností s různými dílenskými stroji jsem vícekrát narazil na toto fórum, kde se zdá, že lidé nejen diskutují, ale i díky zkušenostem z praxe i ví :) což žel na internetových fórech nebývá vždy zvykem, zvláště co se týče zkušeností např. na heurece apod...

Jsem začínající výrobce hudebních nástrojů (začínám už asi 2 roky), který konečně bydlí na domě a může si začít vybavovat svou dílnu.

Vášeň v práci se dřevem a následným laděním harmonie se stala už i mým povoláním/posláním a tak nejen chci, ale také musím pořešit pořádné vybavení. I když vrtačka ve stojanu je ve všemožných polohách opravdu universálním nástrojem na vrtání, broušení, leštění a obrábění, tak člověk se potřebuje už někam vyvinout :)

Mám rád kvalitní stroje, ale tím, že teď "najednou" vybavuji celou dílnu, tak za ně nemůžu dávat desítky tisíc. Na stranu druhou i když chci kvalitní stroje, co budou přesné a funkční, tak je nebudu mít v zátěžové výrobě, tedy si myslím že investice desítek tisíc by i byla zcela zbytečná.

Rád bych pořizoval nové stroje, které se lehce ovládají a mají dobrou funkčnost, žel jako všichni zjišťuji, že v cenových relacích 5-15tisíc to dnes někdy za moc nestojí. Dříve se totiž vyrobila věc tak, aby byla funkční a kvalitní a podle toho byla cena... Je velmi smutné, že dnes se vyrobí věc aby stála X peněz a podle toho se teprve určí (ne)funkčnost...

Poohlížím se tedy po těch starých strojích, jenže jak tu někdo poznamenal k tématu stolních vrtaček (tu teď taky řeším), že staré stroje kromě rozměrů a váhy jsou problematické v tom, že často potřebují repas v podobě výroby nových dílů, na což já nemám zkušenosti ani výbavu... Takže stále vedu polemiky na téma nové vs staré

A teď k věci:
1) Poohlížím se po pásové pile na dřevo. Budu ji používat k řezaní křivek na hudební nástroje, což jsou masivy nejčastěji do cca 30mm tl.

2) už nějakou dobu řeším řezání koleček z masivu. Potřebuji průměry od cca 4cm do 12cm, díru uprostřed mít mohou ale pouze max. 2mm!
V současné době používám tuhle hračku https://youtu.be/s0sg5pgNguo?t=2m51s" onclick="window.open(this.href);return false; už jsem toho na ní hodně vyrobil, ale k profi práci to má daleko. Menší průměry musíte silně tlačit ke stolu a stále se ohlížet abyste tam nenechali prst... A i s tím vedením se list pily při rotaci obrobku tlačí dovnitř a tak to pak podřezává, musí se to dělat na vícekrát atd..
Nedávno jsem pořídil lepší pokosovou pilu od metaba, kde si kolečko předřežu a pak už jej vlastně jenom dorovnám na tom stole.. to funguje dobře, ale trvá to dlouho..
Prvně jsem myslel, že pořídím pořádnou stolní vrtačku a korunkové pilky. Řez by měl být přesný a relativně rychlý, ale asi tam bude problém s upínáním materiálu. Dřeva si velmi vážím a tak využívám každý kousek, tady bych si ale musel vždy uřezat větší čtverec, který bych přisvorkoval, uřezal v něm menší kolečko a zbytek by šel do kotle...
Pak mě nadchlo tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=afGNbVrBiFE" onclick="window.open(this.href);return false; vypadá to, že řeže jak do másla! Když si představím co zažívám na tom mém hračkostolu... Já totiž ještě na pásové pile nepracoval, asi to jde tak krásně tím, že je tenký list, který se pohybuje pouze směrem přítlačným ke stolu... Myslíte ale, že budu moci řezat i ty menší kolečka o tloušťce 4cm? A jde to opravdu tak lehce že pro středové vedení mě bude stačit něco co má tloušťku pouze 2mm?

3) dále řeším otázku výroby rezonančních desek (masiv o tl. 3-5mm) a obecně tloušťkování materiálu.. Vůbec jsem netušil, že něco takového je "bez problému" možné na pásové pile. K uvedeným bodům 1 a 2 mě asi stačí "jakákoliv" pila, tady už budu potřebovat pořádný výkon a přesnost, co to ale pro mě znamená při výběru pily?
zde řeže celý kmen https://www.youtube.com/watch?v=Skuzw7_G53A" onclick="window.open(this.href);return false; a zde pak desku o tloušťce cca 3-4mm https://www.youtube.com/watch?v=tqoGZaZ5ImA" onclick="window.open(this.href);return false;
(pana Mathiase tu asi většinou znáte, pokud ne, tak shlédněte jeho kanál, pro mě je naprosto neuvěřitelné co všechno je schopný vyrobit...)

4) s cenou se chci pohybovat okolo 10tis, pokud by to bylo potřeba tak do 15ti. Zaráží mě, že se dají koupit nové pily za 6tis, to je asi určeno na balsu a dýhy...

5) co mám řešit při výběru staré pily? výkon, pořádný stůl, dopínání listu, co víc? přijde mi to jako velmi prostý stroj... ale nemám zkušenosti...

6) tento historický krasavec se mi velmi líbí http://stroje.bazos.cz/inzerat/53022539/Pasova-pila.php" onclick="window.open(this.href);return false; stůl teda nemá drážku pro nějaké vedení, ale to by snad nebyl problém přidělat k té litině dřevěný stůl, který bych si upravil podle potřeby...
Jak je to s potřebným výkonem? Dělají se pily co mají 0,65kW a tahle má 4kW? Bude to zbytečný odběr elektřiny a nebo je to to co potřebuji, abych si nařezal masivní kmen z tvrdého dřeva?

Děkuji pěkně, jestli jste to celé přečetli a za to že mě nějak nasměřujete... Příspěvky s jednou otázkou se čtou rychle, ale člověk zas neví co dotyčný potřebuje a jak poradit.. snad jsem to ale nepřehnal..
Díky!
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2015, 10:34

Hodně otázek - takže to zkusím brát po bodech.

1.) cena pásovky. Do 10 - 15000 s vašimi požadavky nepořídíte novou pásovku ani omylem - se splněním těchto požadavků začínají ceny od 30 000 nahoru. Proto je nejschůdnější hledat po bazarech a aukcích do doby než na něco pořádného narazíte - pak se dostanete na cenu od 5 do 15 000,-

2.) výběr pily: Hlídejte si toto: Kola pásovky by měly mít průměr od 50 cm nahoru (s odřenýma ušima i 45 cm) Menší průměry lámou často pásové listy. Kola by měla být kvalitně pogumována - na pogumování nesmí být nerovnosti (opět to trhá listy) Důležité je na horním kole napínání (ideálně s pružinou - ale není to podmínka) a vyklápění kola pro vycentrování běhu pásu. POZOR !!! - kriticky důležitá pro vaše použití jsou přesná vodítka pily - a to jak nad stolem, tak i pod stolem !!! Bohužel u většiny pásovek (a to i u profi) nebývají - takže se nevyhnete tomu je buď koupit, nebo si je nechat udělat. Znovu opakuji - pro to, co chcete na pile dělat mají naprosto zásadní význam. Na síle motoru tolik nezáleží - pro vyřezávání koleček vám stačí i 350 w

Problém ale budete mít se zmiňovaným rozřezáváním masivu v tloušťce 3 nebo 4 mm jak uvádíte a v patřičné síle. Jestli budete prořezávat špalek 30 cm silný, tak budete mít veliký problém aby se vám pás nevlnil a řez neuhnul. Na to budete muset mít jednu plochu materiálu hladkou, aby pevně ležela na stole a u pily musíte mít připevněné vodítko (úhelník o zhruba stejné výšce jako materiál) přesně seřízená vodítka pilového pásu a ostrou pilu - nebroušenou od profesionála a s dobrým rozvodem. Motor vám na to bude stačit kolem 2 kW. Toto doporučuji si napřed natrénovat na něčem na vyhození - a to jak na suchém, tak na mokrém materiálu.

Možná lepší možnost by v tomto případě byla najít si někoho s kmenovou pásovkou, na které to jde bez problému uříznout - Já třeba mám CTR 520 od Pilouse a na ní v pohodě řežu prkýnka o síle od 3 mm ..... (pokud je potřebuji...)

Nicméně, pokud na toto chcete pilu, pak bych doporučil hlavně po bazarech s průměrem kol do 80 cm - nejlépe Jesan Jeseník či něco podobného. Je to kráva kolem půl tuny - ale dá se to sehnat kolem 10 000 - a když budete mít kliku, tak na ni kápnete i za 5000,- Vždy ale bude nutná nějaká repase. Na novou pilu v této kategorii zapomeňte, protože ta vás vyjde od 80 000 nahoru (mě ta CTR 520 vyšla kolem 60 000,- a to se na ní dají řezat jen kmeny)

Co se týče výroby samotných koleček co uvádíte:
já osobně nevidím použití pily jako nejšťastnější řešení. sice to jde, ale není to žádná hitparáda. Problém bude asi s povrchem řezu a pak v tom, že budete obtížně zajišťovat ideální kružnici - to na pásu nejde a vždy tam budete mít nějakou odchylku v řádu 1 - 4 mm. Navíc vám nebude sedět středová díra (v průměru 2 mm bych zase takový problém neviděl) Já osobně bych ty kolečka dělal na soustruhu - řízl bych si čtverec o rozměrech o 5 mm přesahující průměr kolečka, doprostřed bych navrtal díru, nasadil bych to na přípravek a odsoustružil. Ostatně tímto způsobem takové kolečka vyrábím s přesností -+ 0,3 mm s hladkým povrchem a na dřevo s téměř nulovou házivostí. Pokud by jste měl zájem, tak bych vám to mohl odsoustružit.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2015, 10:49

Jo, a ještě jsem zapomněl na pilové pásy:

Pro vyřezávání koleček budete potřebovat pás o co nejmenší síle (do 1 mm - ideálně 0,6mm) a co nejmenší šířka ideálně 6 - 10 mm. Pás musí být ostrý a musí mít dobrý rozvod. Pro prořezávání masivu budete potřebovat pás o síle 1 - 2 mm a šířce 25 - 35 mm, opět dobře nabroušený a s dobrým rozvodem

Všechny pásy pak doporučuji nakupovat co nejkvalitnější u specializovaných firem a distributorů a vybírat je pro účel, pro který jsou určeny. Svařovat pásy si nechte zásadně od distributora, nějakýmu strejdovi, ktrý vám to spíchne za falšku rumu v dílničce se obloukem vyhněte!!! - na přesném svaru závisí samotná přesnost řezu a práce.

Co se týče rozvodu pásu - jednoduše jeden zub je vyhnut trochu doleva a druhý trochu doprava. Pozor, všechny zuby by měly být vyhnuty stejně - to je velmi důležité a dokáží to udělat dobře jen specializovaný distributor, který na to má odpovídající vybavení. Toto vám umožňuje snadno řezat oblouky. Takže pro řezání oblouků volte pásy s větším rozvodem a pro rozřezávání masivu s co nejmenším rozvodem.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2015, 1:34

Když už je o tom řeč, jak se teď svařují pásy do truhlářské pásovky? Kdysi jsme je pájeli na tvrdo mosazí v takovém přístroji s přímým odporovým ohřevem a pak se to ještě nějak brousilo, ale to už je fůra let :-)
Aleš Procháska
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

1. 11. 2015, 3:14

Profíci svařují odporově ve speciální mašince a pak to v místě sváru vybrousí a popustí.Většinou je to téměř k nerozeznání.
Když jsem to tu pročetl, tazateli bych radil dva stroje. Na masiv stroj větší se silnějším pásem a celkově robustnější stroj. A na vyřezávání koleček něco menšího se slaboučkým pásem o malé šířce. V truhlárnách to tak většinou mají. Ohledně toho vedení to je dost důležité aby bylo a bylo dost bytelně provedené.
Možná bych si prohlédl i nové stroje a pro začátek s výběrem zaměřeným na menší stoj. Někdy člověka překvapí, že nový stroj je ve stejné kvalitě ne-li vyšší než starší stroj za stejné peníze. Chce si to prohlédnout a ošahat aby se vědělo do čeho se jde.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2015, 4:50

S dvěma pásovýma pilama celkem souhlasím - ale rozhodně bych nešel do nových. Jde o to, že nová pila vyjde na hodně peněz, pokud do toho nepočítám ty parodie na pásovku od Promy a různých číňanů. Pokud bude dotyčný monitorovat bazary, a aukce, tak do čtyřech měsíců kápne na něco solidního a za solidní cenu. Ty pásovky jsou dnes většinou neprodejné, takže se z druhé ruky dají sehnat za zlomek ceny. Já jsem takto koupil profi pásovku z Jesanu Jeseník za 5000 - průměr kol 80 cm, litinový stůl a celá konstrukce stroje a druhou pásovku pro drobnější vyřezávání za 1000,- i když u té jsem si musel dodělat vodítka a trochu ji zrepasovat.

Osobně bych šel po trochu větší pásovce s průměrem kol kolem 60 cm - tu může použít jak na kolečka, tak na masiv - s cenou do 8000 podle stavu a pak bych si na ni nechal dodělat pořádná vodítka. S tím by se do těch 15000 mohl vlézt. Ale obecně bych ty kolečka na pásovce neřezal - jak píšu přesnost a opracování nic moc. A navíc produktivita je někde úplně jinde - takto udělá 200 koleček za směnu a je groggy. Na soustruhu mu vybouchám za tu dobu kolem 500 koleček s nesrovnatelně lepším opracováním a přesností.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2015, 4:58

toto by stálo docela za hřích .... http://stroje.bazos.cz/inzerat/53114122/pasova-pila.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2015, 5:02

j-k píše: Možná bych si prohlédl i nové stroje a pro začátek s výběrem zaměřeným na menší stoj. Někdy člověka překvapí, že nový stroj je ve stejné kvalitě ne-li vyšší než starší stroj za stejné peníze. .
No to mě rozesmálo ,ale budiš dostaneš šanci zkus mi to dokázat na příkladu.Já o ničem takovém v oboru obráběcích strojů nevím. :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

1. 11. 2015, 5:28

díky za odpovědi

Cena
ano, v případě pásovky to vypadá na starý stroj... teď aspoň vím na co se dívat. Každopádně není vůbec jednoduché kupovat někdy i desítky let starou mašinu, od které člověk ještě neví co čekat... asi budu potřebovat nějakého nakupovacího rádce z praxe :)

Prořez
ano těch 30cm by bylo úplně ideální... představoval jsem si to tak jak tady ve videu, špalek srovnat na hoblovce a pak mít vysoké vodítko s kterým by se to nařezalo... https://www.youtube.com/watch?v=Skuzw7_G53A" onclick="window.open(this.href);return false; ano chápu, že na videu to vypadá asi docela jednoduše, možná chci moc, ale do budoucna by to bylo skvělé, mít možnost vlastní výroby materiálu na nástroje...

Kmenová pásovka
Ano, možná by to bylo lepší někoho mít. Zatím jsem však nenarazil na majitele "malého katru" v okolí.. A taky je pravda, že já se zabývám kusovou výrobou, takže je problém dojít s kmenem či špalkem a říct celý mi ho nařež tak a tak... spíše mám zakázku na tohle, tak si kousek uřežu z tohohle atd... Pokud to pro mé domácí podmínky není moc velké soustu, tak by mi to opravdu MOC dalo pokud bych byl toho schopen právě na pásovce...

Jesan Jeseník
díky za tip, díval jste se na tu co jsem dával odkaz? http://stroje.bazos.cz/inzerat/53022539/Pasova-pila.php" onclick="window.open(this.href);return false; ta má průměr kol 70cm,, prořez tam psaný není ale odhaduji kolem 30cm, to by bylo ideální.... otázka jak je na tom s přesností... to se ale z inzerátu samozřejmě nepozná

Výroba koleček
Vzhledem k tomu, že hrany koleček po řezání ještě brousím do různých tvarů, tak práce na soustruhu by jistě byla fajn, že bych to udělal vše v jednom. Na stranu druhou v současné době soustruh jinak nepotřebuji, takže jeho koupi zatím nezvažuji. Tedy nevím jestli má smysl jej pořizovat pouze kvůli kolečkům, i když ty teď dělám stále a ještě nemám ideální řešení...
Pásovku však potřebuji nutně a její "mini-hobby" verzi (přímočarka ze spodu stolu s horním vedením pilovéhu listu) používám často.

Pásy
ok, kupovat profi, neplatit kořalkou :)


pro j-k:
dvě pásovky si místem nemůžu v žádném případě dovolit. Dílnička bude mít cca 6x4m a musím tam nacpat pokosovku, protahovačku, stolní vrtačku, pásovku, kotoučovou stolní pilu a někdy snad i ten soustruh, ale s ním už opravdu nevím kam jej dám :) a samozřejmě pracovní stůl a sebe...
A nový stroj za stejné peníze a vyšší kvalitě by opravdu překvapil, ale kdoví...


200/500 koleček za směnu
to mě pobavilo, těch 200 koleček nemám na směnu, ale na rok! :D zabývám se uměleckou činností a výrobou nástrojů, takže se nejedná o produkce v takovém množství... Ale i tak samozřejmě o čas jde a některé operace potřebuji urychlit... ale přesnost 0,3mm opravdu nepotřebuji... teda v tomto případě.. když se jedná o ladění tónů podle velikosti materiálu, tak tam se hraji ještě s menším úběrem než těch 0,3mm, ale to mám naštěstí už vyřešeno
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

1. 11. 2015, 5:30

R - stick píše:toto by stálo docela za hřích .... http://stroje.bazos.cz/inzerat/53114122/pasova-pila.php" onclick="window.open(this.href);return false;
tu mám v prohlížeči taky otevřenou, cena fajn, stroj to bude asi bytelný, jen má menší kola a tedy i prořez (alespoň na šířku) než ta co jsem tu dával...
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 11. 2015, 6:24

pásy ti na míru dodají tady
http://www.pilana.cz/cz/pilove-pasy-a-l ... zani-dreva" onclick="window.open(this.href);return false;
jen si vybereš typ a šířku, zadáš délku a přijdou ti poštou svařené a rozšraňkované
ani to není nic drahého
kup si ty pily dvě, jednu s pr. kol 80 cm a druhou malou na drobnosti
na kmenovou zapomeň, jednak bys neměl v té dílně nic jiného a to co potřebuješ si snadno uřízneš na té pr. 800mm
ta malá ti zabere minimum místa, tak max. 0,5x0,5m
můžeš ji mít na kolečkách a strčit do kouta
jestli jen jednu, tak rozhodně tu velkou, jen tě za chvíli začne sr.... furt přehazovat pás
nebál bych se žádné pily pr. 800 žádného výrobce tak od cca 1950 do 1990, to jsou všechno poctivé stroje na práci
vyskytují se tu i bulharské a polské stroje, ty ze soc. éry budou dobré, jsou to stroje na práci, ne na hraní
starší (z první republiky) by mohla mít kluzná ložiska, to už vyžaduje nějakou údržbu,
nemá se na tom co pos...., jediné na co bych dával bacha jsou případné trhliny v odlitku stojanu, stolu a kol od případného hovadského stěhování
bacha taky na odpařené gumové obložení kol
všechno ostatní je na tom jednoduchoučké, snadno opravitelné a případně vyrobitelné
jedna elektro rada - na jmenovitém příkonu motoru z hlediska spotřeby vůbec nezáleží, ten motor si vezme ze sítě právě tolik, kolik v danou chvíli potřebuje
nějakou přesnost neřeš, to je z 99% otázka kvality a opotřebení pásu a seřízení vodítek stroje
lepší stroje mají vodítka nad i pod stolem
jediné s čím bys u většího motoru mohl mít problém je vypadávání jističe při rozběhu, to se dá různými způsoby řešit
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2015, 8:48

S výšeuvedeným by se dalo souhlasit - a fakt je toho po netu hromada, určitě si vyberete. Pokud pujdete do pily s průměrem kol 80 cm, tak máte naprosto profi mašinu - a vodítka se dají dodělat, nebo doladit. Já je mám na jedné pile nad i pod stolem - jsou to dva špalíky 3x4 cm seříznuté pod úhlem asi 45 st připevněné šrouby tak, že svírají těmi plochami pás a tvoří šipku proti směru chodu pásu. Naprosto primitivní a velmi účinné.

No - a pro odlehčení - i toto řežu na pásovce .....
Přílohy
P1010010.JPG
zembic
Příspěvky: 40
Registrován: 29. 10. 2011, 3:00
Bydliště: Brno

2. 11. 2015, 7:21

Není moc co dodat. Byl jsem v podobné situaci, nakonec jsem koupil na inzerát výše zmíněnou starší bulharskou litinu za 8 t.(kola 50 cm, cca 400 kg, 1,5 kW) a naprostá spokojenost. Jenom jsem musel udělat nová ložisková vodítka nahoru i dolů. Na výšku tam nacpu max 25 cm, ale pro mne je to dostatečné. Používám pásy na kov (Lenox, Honsberg), připadá mi, že mají vyšší přesnost a čistotu řezu než ty na dřevo.
Martin Žemba
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

2. 11. 2015, 8:25

http://stroje.bazos.cz/inzerat/53022539/Pasova-pila.php" onclick="window.open(this.href);return false; - tuto pilu má brácha v práci, je super, jen si šustí, ale je to veliký hovado. Šířka pásu co na tom mají může být tak 20mm. Bezva se na tom dělají dlaby a podobně, kolmost není problém, pokud je ve slušným stavu tak nepodřezává, ale kolečka 40mm na tom prostě neuděláš (jedině ohlodat rovnými řezy). Na to má takhle velká pila moc širokej pás. Vodítka tam jsou tuším z mosazi nebo bronzu, kluzná.
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

2. 11. 2015, 9:54

pánové díky za informace, teď mám trošku přehled...

Ty dvě pily jsou možná opravdu na zvážení, máte pravdu že neustále přehazovat pásy je k ničemu... Každopádně ze začátku asi koupit tu větší, kola 70-80cm a pak případně přikoupit ještě malou... Nebude u té malé ale problém s lámáním pásu jak tu někdo psal? Nebo to nastává jenom v případě větší zátěže, na což bych já měl tu velkou pilu? A jaký průměr kol v tomto případě vybírat?

Kmenovou pilu mě ani nenapadlo pořizovat, to pro mě nemá využití... Potřebuji hlavně řezat ty kolečka a křivky a sem tam proříznout něco většího, takže velká pásovka a případně pak i malá je ideál...

R-stick:
na ten průřez na pásovce byste měl dělat exkurse :D

Pruduch:
ani mě nenapadlo, že by mohla být omezena pouze na široký pás, jsem myslel, že běžně je nějaké rozpětí pásů, které je možné použít, ale ty staré stroje to možná mají jinak...
pokud by tam šlo pouze 20mm tak by pro mě měla asi využití už opravdu jen na řezání těch špalků na desky... to by pak už nebyla moc universální...
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“