Pila rámová PR 20

Odpovědět
kotrč
Příspěvky: 17
Registrován: 4. 6. 2012, 9:51

14. 11. 2015, 6:59

Dobrý den,
u mé rámové pily PR 20 chybí štítek /Kruhový/ u páky na spouštění a zvedání ramane. Nemohl by ho prosím někdo vyfotit a dát sem ?
Nebo nemá někdo takový štítek na prodej?

Děkuji a s pozdravem : Kotrč
pil web.jpg
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

14. 11. 2015, 7:39

štítek je ti stejně k ničemu - radši si zprovozni chlazení
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

15. 11. 2015, 5:44

Tuto pilu mám, štítek mohu poskytnout. Ale pro zajímavost k čemu je nezbytné chlazení?
kotrč
Příspěvky: 17
Registrován: 4. 6. 2012, 9:51

15. 11. 2015, 4:22

Dobrý den,
mátel-li možnost štítek vyfotit dejte fotku prosím sem , chlazení na pár jeklů nebo kulatin zatím nepotřebuji , kdybych řezal více nebo větší průměry chlazení zprovozním.

děkuji a s pozdravem: Kotrč
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 11. 2015, 10:48

Jestli na to nezapomenu tak štítek zítra vyfotím. Já s tou pákou točím spíš zpaměti a podle toho co dělá rameno.

Já bych bez chlazení neřezal vůbec nic. List tím zbytečně trpí. A to za cca 1/2 roku co pilu má jsem řezal jen Lprofil a pár ks hranolu. Akorát je potřeba zadělat ty boky jinak emulze vyschne. Když neřežu tak i hadrem ucpávám odtokové kanálky.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
kotrč
Příspěvky: 17
Registrován: 4. 6. 2012, 9:51

15. 11. 2015, 11:31

To je právě ono , řežu nárazově a mám strach že emulze se za půl roku skazí a že se bude odpařovat a zvýším tím vlhkost vzduch v dílně a zrezaví lože strojů.
Dokud mám ještě zásobu několika levných pilových listů jde to i bez chlazení až je budu kupovat v Pilaně za 300,- kus chladit budu.
Neví někdo o chladící kapalině na bázi oleje co se neodpařuje a nepodléhá biologickému rozkladu ? Řezný olej bych tam mohl nalít ale jak jsem četl v jiné diskuzi
tak ho nedoporučovali.

s pozdravem: Kotrč
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 11. 2015, 12:00

Řezný olej 100% ne. Ten akorát zalepí zubové mezery třískami, u tvrdších materiálů to pak může způsobovat že list bude víc klouzat než řezat, a navíc jelikož má PR20 tuším 30l objem nádrže tak by to byla i docela drahá legrace (viz níže).
Já používám emulzi na bázi oleje od Aknel. Mam jí tam někdy od cca března nebo dubna co jsem pilu koupil a žádný zápach zkažené emulze necítím. Když řežu, tak emulze jako taková samozřejmě cítit je (takovým tím olejnatým pachem). Doporučil mi ji jeden strojař a ten si na žádný zápach zkažené emulze taky nestěžoval. Ještě je důležité zmínit, že jsem řezal někdy v dubnu a pak až teď na podzim v říjnu, takže se emulze nijak nečeřila (u různých starých emulzí to právě mělo vliv na kažení – když emulze stála, tak se začala kazit). Člověk co mi pilu prodal, používal emulzi od Blaser, ale ty jsou 2x tak dražší (i když je možné, že je emulze o dost lepší). Když jsem se bavil s jejich zástupcem tak mi říkal, že je potřeba zajistit čistotu emulze. Tj. aby na hladině nebyly mastná oka různých jiných olejů atd., protože pak hladina emulze nedýchá a emulze se začne kazit. Zrovna u PR20 se dá toto zajistit celkem snadno právě díky těm velkým bočním otvorům (případná mastná oka odstranit) a taky emulze v podstatě nepřichází skoro vůbec do styku s ničím naolejovaným jako je to třeba u frézky nebo soustruhu. Horší to budu mít třeba u frézky nebo vrtačky, kde je uzavřená nádrž.
Ona i emulze, co se ředí vodou, vyjde i o dost levněji. Jak koncentrát od Aknel tak řezný olej od Parama mě vycházejí na cca 100,-/l. Jenomže z koncentrátu se dělá roztok nejvýše 5% (v pile mam tuším 4% a na broušení se tuším dává dokonce jen 3%), takže z jednoho litru mam minimálně 20l emulze a cenově se pak dostávám na 5,-/l.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

16. 11. 2015, 9:21

jednoduše řečeno (pokud se nepletu) uprostřed je nulová poloha - doleva spouštíš dolu - čím víc doleva tím větší krok dolu - doprava to funguje stejně ale nahoru
- chladit je základ - chladím pokaždé !!! - proud emulze ti chladí a vyplavuje bordel ...
- zadeklovat oba boky ... jednou za rok dolít trochu emulze
- promazat vedení v ramenu + ozubená kola + čepy ... případně vypustit stávající hydraulický olej v soustavě (na boku je vypouštěcí ... šroub) + vyčistit - nalít nový hydraulický olej
- seřídit přítlačnou lištu na nulovou vůli
- zkontrolovat elektrickou část - to jest automatické vypínání v horní poloze
- případně zprovoznit automatické zvedání a vypnutí po dokončení řezu
- pak dobré je mít podložku na podepření děleného materiálu
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 11. 2015, 9:19

Tady je fotka toho štítku. Bohužel lépe to díky světelným podmínkám nevyfotím. Emulzi používám AG COOL B 324 W, ale nejlepší je domluvit se přímo s Aknel. Já jsem chtěl univerzální emulzi (řezání, broušení, vrtání, frézování, soustružení, ...). Jedině mě strojař co mi doporučil Aknel varoval před nějakou verzí EKO, protože to prý všechno uleptá.
Přílohy
IMAGE_629.jpg
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

17. 11. 2015, 9:33

menší oprava ... do obr. jsem ti dal popis jak to funguje u mě
*ovládání je plynulé bez skokových změn
Přílohy
snap02059.jpg
snap02056.jpg
kotrč
Příspěvky: 17
Registrován: 4. 6. 2012, 9:51

17. 11. 2015, 5:19

Děkuji vám pánové,
obrázky jsou perfekní a vyrobím si podle nich štítek.

Ještě jednou zdraví a na další diskuzní témata se těší: Kotrč
Radovan1114
Příspěvky: 18
Registrován: 28. 4. 2020, 9:25

28. 4. 2020, 9:40

Zdravím páni :)

Tiež mám pílu PR 20, no nefunguje mi automatické vypnutie pri vrátení ramena nahor, spínač
tam síce je a aj funguje ale chýba mi tam ten diel ktorý má na spínač zatlačiť pri zdvihnutí.

Nebol by niekto ochotný odfotiť ten diel pri spínači a poslať sem fotku ?


Chcel by som ten chýbajúci diel vyrobiť podľa originálu....
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“