Nastrojove brusky

majo.0007
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 12. 2014, 12:16
Bydliště: Zilina

25. 1. 2016, 5:33

Super ešte to nejako preluskať :D skocím nabudúci týždeň do bazáru a popozerám tak dačo podobné.

Ja to isté mam ju na vlečke v stodole a teraz napadlo u nás 40cm snehu tak nemôžem ani otvoriť dvere a ťahať sneh k nej nasilu nechcem.
Pomaličky zháňam príslušenstvo, aby som mohol na jar naplno začať :D
Bc. Maroš Majchràk
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 1. 2016, 5:47

Spíš se podívej, jaké jsou používané obvodové rychlosti obrobků. Stejně to asi budeš stavět, takže začal bych sehnat motor o výkonu +/- těch 250W. Otáčky už pak můžou být různé - cca 3000/min, 1500/min atd. Pak z toho dimenzovat řemenice.
Možná se ale na řemenice vykašli, dej tam přímo drážkovaný řemen od motoru bez dalších stupňů a použij frekvenční měnič. Pro takhle malý motor by frekvenční měnič nemusel být drahý. Pak si můžeš otáčky stavět podle průměru obrobku přesně jak potřebuješ a nemusíš přehazovat řemeny.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 1. 2016, 7:08

Mě by zajímala jiná věc. Jak co nejsnadněji seřídit výšku brusného vřetene tak aby osa brusného kotouče ležela ve vodorovné rovině osy hrotů. To vše kvůli broušení na kulato. Jedině mě napadá místo trnu s brusným kotoučem dát upínač (Jalku, kleštinový upínač, ...) s hranovým detektorem, mezi hroty dát kontrolní trn, najet na vršek kontrolního trnu a pak sjet brousící hlavou dolů o poloměr kontrolního trnu + poloměr detektoru.
Problém je, že si jednak nejsem jist, jestli např. mechanický hranový detektor bude ve vodorovné poloze pracovat správně a především tyhle detektory mají přesnost 0,01mm, což je na brusku málo (na zdvihu mam dělení po 5um a rozteč dílků je dostatečná na to abych trefil i třeba 1um).

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

25. 1. 2016, 8:40

obrázky 6, 7 a 8.
http://www.tumlikovo.cz/brouseni-uhlove ... v-hrotech/
myslíš, že treba byť s osami v jednej výške v tolerancii na 0,001mm? Podľa mňa ani 0,5mm nezníži presnosť.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 1. 2016, 10:02

To mi není jasné.
Ještě u válcové plochy by to nevadilo. Protože když budu s osou kotouče o něco nad nebo pod a nastavím třísku třeba 10um, tak ve skutečnosti na průměru uberu o něco méně než 10um (čím více mimo osu tím o to méně než 10um z válce uberu). Tj. po kontrolním měření to není problém kompenzovat dalším úběrem.
Jenomže když budu brousit kuželovou plochu a obrobek budu mít ve vodorovné rovině natočený tak aby byla linie kuželu paralelní s podélnou osou, budu v případě, že je osa kotouče o něco nad nebo pod rovinou osy obrobku vlastně už brousit jiný kužel. Vybrousil bych štíhlejší kužel, než má být. Samozřejmě dalo by se to korigovat, když kuželovitost zkontroluju kalibrem nebo měřením na sinusovém pravítku mezi hroty, a pak podle toho obrobek natočit o něco více.

Samozřejmě hrají tady roli taky věci jako opotřebení brusného kotouče, které mají taky vliv na výslednou kuželovitost. Takže je možné, že se v tom chyba výšky osy brusného kotouče řekněme těch 10um ztratí. Nevím, nemam s broušením praxi. Takže je to spíš dotaz na někoho s dostatečnou praxí.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 1. 2016, 10:58

OK, tak jsem si to počítal a při vychílení osy kotouče 10um nad nebo pod osu obrobku je vzniklá chyba víc než zanedbatelná. Tak na ten můj dotaz v klidu zapomeňte :)

Abych se třeba u tyčky o průměru 10mm vešel do odchylky úběru 1um, může být chyba výšky osy až skoro 0,1mm (jestli jsem to správně odvodil. No není to luxusní - to mi stačí bohatě hranový detektor. :)
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2016, 7:34

A na jaký průměr kotouče jsi to počítal? Nebo ten nemá na přesnost vliv?
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 1. 2016, 12:40

Já jsem to počítal zjednodušeně, kdy jsem průměr kotouče neuvažoval. Tj. počítal jsem jen když zvednu/snížím vodorovnou rovinu osy kotouče o E, tak se mi linie průniku vodorovné roviny osy kotouče a válcového pláště obrobku posune o X. Protože mě zajímalo, kolik vůbec dělá tato hodnota (jestli jí má tedy vůbec cenu uvažovat). Nicméně je pravdou, že bok dotyku kotouče o průměru D s obrobkem o průměru d bude ležet níže někde mezi (0,E), takže chyba bude ještě menší. Čím bude průměr kotouče větší tím lépe.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 1. 2016, 2:20

Takže při broušení tyčky průměr 10mm kotoučem průměr 150mm se chyby 1um dopustím když, budu mít kotouč výš nebo níž o 0,4mm. Tj. při této chybě nastavení zdvihu brusného vřetene bych povrch válce zbrousil o 1um méně než jsem chtěl. Jak jsem psal, to se dá samozřejmě korigovat metodou kontrolní měření - další úběr, protože u 1um už stejně hraje roli i úbytek brusného kotouče. Když budu uvažovat broušení kuželové plochy, tak mě bude zajímat rozdíl chyby broušení na malém průměru a na velkém průměru kuželu. Tím bude dána chyba kuželovitosti. Nicméně to už jsou hodnoty řádu třeba desítek nm, takže už mikrometrem neměřitelné a tudíž zanedbatelné.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 1. 2016, 4:40

Jinak tu chybu jsem počítal na vodorovném posunutí (o kolik um musím více posunout kotouč do záběru, abych se dotknul povrchu). Když to přepočtu na vlastní průměr broušené součásti, tak je to nepatrně méně (v tom příkladu řádu desítek pm). Někde výše jsem se tam nepřesně vyjádřil. Tj. při vlastním broušení, když zabírám třísku, to tedy nehraje vůbec roli (při broušení válcové plochy). Roli to sehraje při broušení kuželové plochy (kdy u velkého průměru bude kotouč v dotyku s povrchem a při přejetí k malému průměru již bude mimo kontakt, tj. vlastně vybrousím štíhlejší kužel). Nicméně jak jsem psal výše, tento rozdíl je řádu desítek nm, takže zanedbatelný (i při chybě zdvihu brusného kotouče jak jsem uváděl výše).
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
majo.0007
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 12. 2014, 12:16
Bydliště: Zilina

26. 1. 2016, 8:11

No ja mám na tom poliakovy delenie na stole smerom ku vretene po 0,02 a vretenom hore dole po 0,01mm.
Takže pojdem pekne na kontakt prebrusim, a potom uber podľa mikrometra dole, v osi obrobku aj kotúča.

A chcem sa opýtať na ten prúdový menič.
Ako sa to montuje? A aký typ sa tu hodí?
Vďaka.
Bc. Maroš Majchràk
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 992
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2016, 9:18

Je to měnič kmitočtu.
(Když jsi napsal prúdový, chvíli jsem si myslel, že se ptáš na chránič.)
Znáš napětí které máš k dispozici (1x230V nebo 3x400V).
Znáš příkon toho motoru ve Wattech nebo kiloWattech.
Znáš napětí které ten motor chce (3x230V nebo 3x400V).
Počkáš až se takový měnič objeví v sekci Prodej...
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

27. 1. 2016, 2:26

majo.0007 píše:No ja mám na tom poliakovy delenie na stole smerom ku vretene po 0,02 a vretenom hore dole po 0,01mm.
Takže pojdem pekne na kontakt prebrusim, a potom uber podľa mikrometra dole, v osi obrobku aj kotúča.

A chcem sa opýtať na ten prúdový menič.
Ako sa to montuje? A aký typ sa tu hodí?
Vďaka.
Výšku brusného kotouče nastavíš tak, aby byla co nejpřesněji ve vodorovné rovině osy obrobku. Pak pojedeš příčným posuvem na dotyk, zabereš třísku, přebrousíš, uděláš kontrolní měření, a podle toho znovu zabereš třísku a znovu přebrousíš. Přidáváš jen v příčné ose, svislou už necháš jak je.

Frekvenční měnič budeš podle mého potřebovat vektorový. Potřebuješ zajistit, aby s klesajícími otáčkami rostl krouticí moment.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

27. 1. 2016, 2:44

Jinak metodu úběr - kontrolní měření - další úběr provádíš nikoliv kvůli chybě o které jsem psal (protože je naprosto zanedbatelná - pokud tedy nemáš brusný kotouč výš např. o několik mm), ale protože když budeš chtít brousit s přesností na um tak už hraje roli úbytek brusného kotouče v průběhu broušení.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
majo.0007
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 12. 2014, 12:16
Bydliště: Zilina

29. 1. 2016, 9:17

Aha :shock:

A ake by ste mi odporucili zohnat meradla?
Zatial mam doma digitalnu subleru , odchylkomer (hodinky) do 0.01 a maly mikrometer.
Bola rec o nejakom digitalnom uholniku pripadne odchylkometru.
Ako zmeriam vychylenie stola na brusenie kuzela?
Su lepsie digitalne meracie pristroje alebo klasika ?

Vdaka.
Bc. Maroš Majchràk
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“