Jihokov V13 - repas (výměna sklíčidla apod..)

icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

23. 1. 2016, 9:11

Mel jsem stejný problém. Nechal sem si v práci kužel prebrousit a vyměnil sem ložiska a je to OK. Jinak ložiska tam nejsou žádný dráhy ani těžko sehnatelny ..nevím ted přesně čísla ale každý řádově 100kc mám dojem ze i tam axiální dole a pak snad dvě klasicky ale už si to moc nepamatuju ale seženou se lehce v jakýmkoliv krámu s loziskama
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

27. 1. 2016, 9:35

Podle "měření od oka" to opravdu vypadá na ohnutý konec kužele. Vzhledem k tomu, že nese stopy pravděpodobně po kladivu, tak se ani není moc co divit..

A teď teda jak vyměnit kužel? Dnes jsem vytáhl pinolu, ale jak z něj dostat kužel? Musím to celé rozebrat, tedy vytáhnout všechny ložiska? Ani nevím jak tam ten kužel drží...?

Pak je otázka jestli kupovat nový kužel nebo nechat raději tento srovnat? Přece jenom starý kužel je z pořádného materiálu a srovnání na mašině k tomu určené vyjde na pár stovek...

EDIT: aha a zrovna odpověď, takže srovnat starý kužel jak jsem myslel...
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

2. 2. 2016, 10:28

Poradíte prosím někdo jak vytáhnout ten kužel, abych jej mohl dát srovnat?

Nad ložisky jsem sundal "pojistnou závlačku" a co teď? Mám prostě do toho z vrchu klepat kladivem než to vyleze? Pomaličku to jde ven, jen klepání kladivem do relativně dlouhé a úzké hřídele se mě nezdá jako nejlepší řešení?

Díky za pomoc

PS: pokud se někdo pozastavuje nad mými triviálními dotazy, tak prostě s těmito stroji teprve začínám no :oops: :D

EDIT: přikládám foto
DSC_0779.JPG
DSC_0781.JPG
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
otto
Příspěvky: 3
Registrován: 30. 11. 2016, 6:17

2. 12. 2016, 10:36

Tiež by som poprosil ak by niekto vedel a bol ochotny podeliť sa o informacie akym spôsobom to rozobrať aby som nenarobil viac škody ako už je. Ďakujem
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 12. 2016, 12:51

Fotka bez toho papíru by nebyla?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 12. 2016, 12:54

Thom píše:Poradíte prosím někdo jak vytáhnout ten kužel, abych jej mohl dát srovnat?

Nad ložisky jsem sundal "pojistnou závlačku" a co teď? Mám prostě do toho z vrchu klepat kladivem než to vyleze? Pomaličku to jde ven, jen klepání kladivem do relativně dlouhé a úzké hřídele se mě nezdá jako nejlepší řešení?

Díky za pomoc

PS: pokud se někdo pozastavuje nad mými triviálními dotazy, tak prostě s těmito stroji teprve začínám no :oops: :D
No lepší je se 10x blbě zeptat než něco zkurvit !!!!

;-)

BTW. zkus jště lépe vyfoti ty ložiska
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 12. 2016, 1:18

takhle by to mělo jít - opřít za vnější okraj

btw rozebíral jsem také podobnou viz http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=21100" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
Jak bouchnot.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
otto
Příspěvky: 3
Registrován: 30. 11. 2016, 6:17

2. 12. 2016, 2:19

Ďakujem :-)
NoDebate
Příspěvky: 19
Registrován: 12. 1. 2023, 8:18

13. 1. 2023, 11:02

Thom píše: 2. 2. 2016, 10:28 Poradíte prosím někdo jak vytáhnout ten kužel, abych jej mohl dát srovnat?

Nad ložisky jsem sundal "pojistnou závlačku" a co teď? Mám prostě do toho z vrchu klepat kladivem než to vyleze? Pomaličku to jde ven, jen klepání kladivem do relativně dlouhé a úzké hřídele se mě nezdá jako nejlepší řešení?

Díky za pomoc

PS: pokud se někdo pozastavuje nad mými triviálními dotazy, tak prostě s těmito stroji teprve začínám no :oops: :D

EDIT: přikládám foto
DSC_0779.JPG DSC_0781.JPG
Tam neni nad zavitem vretene vnitrni zavit na pinole? Ja tam mam jen nejaka dve kolecka (podlozky), ktere se viklaji... Pritom jsem na YT videl pri renovaci V13, ze tam je vnitrni zavit, resp. ze se musi pred sundanim vretene a lozisek ze spodu kolecko odsroubovat... To vreteno fakt drzi jen v loziscich? Nebo ten vnitrni zavit nevidim a lozisko se vyklepava "pres" nej?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 1. 2023, 11:41

Odpováš na trochu staré téma - podívej se na datum předchozího příspěvku ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
NoDebate
Příspěvky: 19
Registrován: 12. 1. 2023, 8:18

13. 1. 2023, 11:52

a to se jako nesmi?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 1. 2023, 12:00

Na hloupé otázky sice nemá smysl odpovídat, ale třeba Ti dojde proč jsem to tak napsal.
Myslíš si, že Ti někdo po šesti letech odpoví ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

13. 1. 2023, 1:01

Zdenek Valter:
Ale to je ponekud jina situace - on neodpovidal na 6 let starou otazku, ale v 6 let starem tematu polozil otazku novou a dokonce citoval, na co navazuje - 6 let stare vyjadreni. Coz mi prijde nekonfliktni.
Takze jsi asi zbytecne prisny.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
NoDebate
Příspěvky: 19
Registrován: 12. 1. 2023, 8:18

16. 1. 2023, 2:46

Zdenek Valter píše: 13. 1. 2023, 12:00 Na hloupé otázky sice nemá smysl odpovídat, ale třeba Ti dojde proč jsem to tak napsal.
Myslíš si, že Ti někdo po šesti letech odpoví ?
Nadeje umira posledni... Kdo nehleda nenajde a kdo se nepta, nedostane odpoved.. A kdo nema sny, zadne se mu nikdy nevyplni. Ja jsem uz jako decko se na vsechno ptal, kdyz jsem nevedel a odpovedi se mi mnohdy nedostavalo a tak to delam dodnes a verte, k odpovedi na vyreseni meho problemu se vzdy "proptam"
Apropos, Vy, chytry pane Valtre, byste neporadil? Uz ted vim, ze zavit na vreteni ma byt co nejbliz lozisku (ktere je axialni, nemylim-li se?), aby se na nej dal nasroubovat "kolecko", Jen nevim, k cemu to kolecko resp. dve kolecka, jedno bez zavitu, vetsiho prumeru a druhe se zavitem prumeru mensiho, tam presne slouzi, jestli jen jako prachovka, nebo ma i jinou funkci, treba aby ... Nevim. Nenapada me ted nic. Diky za radu.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2023, 3:41

už to sem dávám snad po páté to vřeteno z jihokovácké V-XX :wink: a ne, nahoře opravdu nic není, jen segrovka na vřeteni k zajištění vnitřního kroužku ložiska, nic jiného tam není potřeba
ScanImage01.jpg
ScanImage02.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“