Srovnání kužele B16 na hřídeli - kde?

Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

17. 2. 2016, 12:34

Zdravím pánové!

Myslím, že by se to mohlo hodit i jiným, tak zakládám nové téma.

Nemáte někdo možnost srovnat kužel B16, případně mě aspoň poradit, kde by to někdo udělal?

Přes google jsem dohledal pouze Brněnskou firmu Motordíly Pavlíček, kteří srovnávají např. klikové hřídele. S kuželem si ale žel neporadí a ani nevěděli kam mě nasměřovat..

Kužel je od oka tak 1mm mimo, takže vrtačka není v podstatě použitelná ani pro hrubé vrtání...

Sháněl jsem také nový díl, ale našel jsem pouze firmu neria-industry, kde mě odpověděli, že na Jihokov V13 už nic nevyrábějí a ani nemají skladem... :(

Co teď? Může někdo prosím pomoct?
Přílohy
hridel_morse.JPG
Naposledy upravil(a) Thom dne 18. 2. 2016, 12:01, celkem upraveno 1 x.
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
brutal
Příspěvky: 602
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

17. 2. 2016, 1:00

pokud nikoho nesezenes, tak Keith Fenner na youtube si sam doma rovnal hridele k motorovym clunum lisem - na koncich podeprel a opatrne zatizil uprostred, hned premeril uchylkomerem a takhle to ladil az se mu povedlo dostat na nejake tisiciny palce, tj. setiny mm, coz by u vrtacky mohlo stacit :)
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

17. 2. 2016, 2:43

Takže hřídel má házivost po nějaké kolizi ? A co takhle upnout v kuželi vřetena soustruhu a rovnat na hodinky ?
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

17. 2. 2016, 5:05

ps. a kde že je ten Morse kužel ?
*V13 - má vepředu kužel B16 ... což je samosvorný kužel pro sklíčidla (kužel B16 má největší pr.15,733)
*narovnat pod lisem + hodinky
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

17. 2. 2016, 7:09

Já mel podobný problém. Odnesl jsem to do prace a tam mi to na brusce na kulatou chlap prebrousil a je to OK.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 2. 2016, 3:08

Mě z popisu není nějak jasné, co je konkrétně špatně. Tobě jde o to, že je vřeteno ohnuté, nebo je nějaký problém přímo s morse dutinou?
Ohnuté vřeteno už tady někdo řešil, tuším Borin u V20. a dá se to dělat metodou pokusné narovnání/kontrolní měření dokud se nedostaneš na akceptovatelnou míru.
Jestli je něco přímo s dutinou, tak jedině přebrousit na brusce co umožňuje vnitřní broušení (bruska na kulato, nebo přímo otvorová). Ještě tedy bruska musí umožňovat natočení pracovního vřetene s obrobkem. Nicméně bohužel se to nemůže brousit moc, protože jinak se odbrousí kalená cementační vrstva a další problém bude, že nástroj bude zapadávat moc dovnitř. Morse má kuželovitost přibližně 1:20, takže si z toho udělej obrázek, o kolik by ti vrták dovnitř zajel při odbroušení x mm.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2016, 6:16

Ohnuté vřeteno u V20 jsem řešil já a nakonec se mi povedlo sehnat jiné vřeteno.. Jihokov má B16 kužel, takže to je něco trochu jiného...leda srovnat pod lisem a měřit hodinkama na kostkách... jeden člen mi nabízel rovnání, do SZ ti na něj posílám kontakt, tak mu zkus napsat a odkaž se na mě...
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

18. 2. 2016, 12:09

Omlouvám se, poněkud jsem popletl pojmy...

Takže ano, žádný morse, ale kužel B16, na který přímo narážím sklíčidlo. Ten má házivost až cca 1mm. Jestli je to po kolizi či čem to nevím, já tu vrtačku takhle koupil. Každopádně přímo na kuželi jsou stopy, které mohlo vytvořit kladivo.. Jen nevím proč by do toho někdo takto bušil, možná že už se to snažil srovnat..

Zbytek hřídele se zdá být v pořádku - ale neproměřoval jsem ji. Zatím jsem stále ve fázi základního vybavování dílny a rekonstrukce domu, takže mě sice napadlo to upnout a srovnávat s hodinkami, ale zatím není do čeho upnout :) zatím ani dílna není v místnosti dílny, ale v budoucí ložnici :mrgreen:

Říkal jsem si, že nějaká firma by se tím mohla zabývat, ale zatím to vypadá na šikovného řemeslníka.. Takže díky za kontakt, zkusím se na chlapíka obrátit...
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

18. 2. 2016, 3:14

vyměň ložiska a až pak něco měř - *1mm házivost je strašně moc na tak krátkém kousku od ložisek - to se mi nějak nezdá
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2016, 3:22

kde měříš ten mm ? na těle hřídele,či v kuželu ,či na naraženém kuželu?
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

19. 2. 2016, 11:44

U nás na jihu máme p.Kováře (Strakonice)

http://foinija.sluzby.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2016, 11:59

PAKO.ll píše:kde měříš ten mm ? na těle hřídele,či v kuželu ,či na naraženém kuželu?
Kde by to měřil, nikde to neměří :) , píše:
Thom píše:Kužel je od oka tak 1mm mimo
Jinak pro info, ty kužely se naklepávaly přímo ve fabrice podle hlavičky která měla házivost třeba pět, osm stovek aby se pak dostali třeba na dvě stovky :wink:
O tom jaké se vyráběli dřív si nedělám iluze, teď jsem kupoval tři kusy TOS rychloupínací vrtačkové a v nich je i protokol o házivosti, dojdu na kšeft, chlapík mě je vysype na stůl otevřu podívám se a vezmu tu co má max. 0,02, měří to na tyčce ve vzdálenosti 12mm od čela sklíčidla, jsou tam i hodnoty 0,05 :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

19. 2. 2016, 12:12

tumlik píše:.... teď jsem kupoval tři kusy TOS rychloupínací vrtačkové a v nich je i protokol o házivosti, dojdu na kšeft, chlapík mě je vysype na stůl otevřu podívám se a vezmu tu co má max. 0,02, měří to na tyčce ve vzdálenosti 12mm od čela sklíčidla, jsou tam i hodnoty 0,05 :)
Jestli je to současný TOS Svitavy tak bych si o tom nedělal iluze. "Kvalita" jejich univerzálek je vyhlášená. Samotné těleso je prý OK, ale problém je ve šméčkové kvalitě materiálu čelistí. Ono ostatně i jak jsem se dozvěděl tak házivost 0,02 pro Superior a 0,04 pro běžné soustružnické je samo o sobě šméčko - ty původní Made in Czechoslovakia nam to mají být daleko lépe.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2016, 8:51

aleshonsa píše:Jestli je to současný TOS Svitavy tak bych si o tom nedělal iluze. "Kvalita" jejich univerzálek je vyhlášená. Samotné těleso je prý OK, ale problém je ve šméčkové kvalitě materiálu čelistí. Ono ostatně i jak jsem se dozvěděl tak házivost 0,02 pro Superior a 0,04 pro běžné soustružnické je samo o sobě šméčko - ty původní Made in Czechoslovakia nam to mají být daleko lépe.
No já kupoval rychloupínací vrtačkové :wink:
Vypadá to jak čína, možná to i čína je, z čela je laserem TOS Svitavy inspected, je tam i norma 241323 možná toho dotlačí kontyš, nějakej jouda k tomu sedne, proměří, napálí logo, přidají si k tomu pětibábu a jde to do světa, to nevím, každopádně jdou tak nějak pěkně ztuha, vypadá to takto http://katalog.sometteplice.cz/detail.php?id=62261" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

20. 2. 2016, 6:31

echt píše:vyměň ložiska a až pak něco měř - *1mm házivost je strašně moc na tak krátkém kousku od ložisek - to se mi nějak nezdá
jak již někdo zmínil, tak jsem psal 1mm od oka. Nemám to kde upnout, takže se o měření nedá mluvit. Každopádně abych něco zjistil v mých podmínkách, tak jsem hřídel aspoň položil na plochu a z obou stran jsem ji "zafixoval" abych s ní mohl točit na místě.. Podle toho "od oka 1mm" a pozoroval jsem to na užším konci kužele.

A k výměně ložisek se musím školácky zeptat, jak s nimi ven? Je to prostě do pinoly "nalisované" a mám je jednoduše kladivem přes nějaké dřevo vyrazit ven směrem k řemenici? Nebo je tam nějaký jiný trik?

Jinak sklíčidlo jsem nakonec koupil rychloupínacího Rohm 1-13mm, tak snad budu dlouhodobě spokojen :)
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“