TOS Kuřim FU 32 - už nespěchá.Dokonáno jest

Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

29. 2. 2016, 6:46

doncarlos píše:To: Mad_BOXs
Jupí......Vše se točí bez nelibých zvukových efektů, vše nakonzervováno. Bude to chtít trochu lásky, novou elektriku a hodně odmašťovače.
Blahopřeju, ležatý i svislý vřeteno, natáčecí stůl, uděláš na tom doma všechno, výborná mašinka na doma, jenom ten Morse by mě vadil.
Pokud ji chceš totálně rozebrat, asi než odmašťovat by bylo lepší nechat všechny díly opískovat. Stůl bych nechal přebrousit na mandlu. Už se těším na fotky po renovaci.

Pískovat frézku ? :lol: Víc škody než užitku, písek se natáhne všude a krááásně všechno vydře...jak jednou pískuješ, tak se písku nezbavíš...
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

29. 2. 2016, 3:51

Pískováním bych na to taky nesahal. Natřené plochy (sloup, vršek ramene, atd.) se může očistit třeba i arvou, ale možná bude stačit jen hadr a petrolej. Co se týče funkčních ploch tak jedině petrolejem. Arva se musí oplachovat vodou a odmašťuje, takže funkční plochy pak zbytečně začnou rezivět. Petrolej to dokáže dostatečně vyčistit od bordelu.
Stůl není problém přebrousit. Kluzná vedení být rezatá nemusí. Jestli byla frézka dostatečně mazaná, tak na kluzných plochách byl mastný film, na který se nalepila špína a zakonzervovala to. V létě jsem koupil 2ks FA3 co stály poměrně dlouho venku na dešti - po kluzné ploše stačilo přejet prstem a dostal jsem se na čistý kov. Kdyby to přeci jen bylo někde rezaté, tak litina má výhodu, že po vytvoření vrchního filmu koroze už to dál moc korodovat nechce. Korozi už jedině pak odstraňovat kovovým kartáčem a pak se uvidí, jak to bude vypadat pod tím - jak moc tam bude takový ten černý kov, který ještě není úplně rezatý, ale už je to načaté. Problém je, že po odstranění těchto vrstev už dojde k úbytku materiálu, asi tam budou taková místa, co vypadají jako poleptaná kyselinou atd. To už se dá pak jedině řešit zaškrabáním. Samozřejmě záleží, v jakých místech a jak moc to je atd. Nejvíce na to budou trpět rybinová vedení na sloupu, kde má maz tendenci stékat dolů. A pak samozřejmě místo na sloupu kde už nejezdil stůl a nenasazovala se hlava (tam by to ale zase nemělo vadit).

Samozřejmě u stroje v takovémto stavu jedině kompletně rozebrat a vše vyčistit. Hlavně jestli možno nehýbej posuvy, ať to zbytečně nedřeš. Co jsem se bavil s jedním člověkem, tak posuvové šrouby jestli nejsou ve stavu, že je div úplně nevytáhneš z matice (nebo to někde nepřeskakuje) třeba ani není potřeba řešit. Jedno řešení by bylo šrouby projet, aby zase měly všude stejně silnou šroubovici (vlivem nerovnoměrného opotřebení kolem středové polohy vůči krajním polohám kam se moc nezajíždí) protože jinak pak nesouhlasí odjetá vzdálenost s ukazatelem na kole kliky. V tom případě se ale musí udělat nové matice (jestli tedy nejsou dvoudílné s možností seřízení vůle). Jestli ale šrouby nejsou úplně tragické tak kolikrát vyjde lépe s ohledem na celkový komfort ovládání instalovat DRO. Daleko klíčovější je zaškrabání, kde mají vůle vliv na chování stroje při větším úběru a má to vliv na přesnost i třeba bez ohledu jestli je DRO nebo není.

Jinak rozborku (alespoň do určité míry) je podle mého vhodné udělat u každého staršího stroje. Bez ohledu jak se někdo o stroj staral nebo nestaral je třeba stroj za léta provozu (nebo i stání) vyčistit (třeba u FA3 je veškeré mazání matic, kluzných pouzder náhonu atd. co je pod stolem je ztrátové a vyteklý olej zůstává všude kolem a za léta je tam nahromaděný pěkný šmour jak se to smíchá se vzdušným prachem). Je potřeba vyčistit mazací kanálky a trubičky, ověřit správnou funkci mazací soustavy. Dále pak díly jako ložiska mají prostě omezenou životnost a je třeba je vyměnit (často už jsou třeba poškozená a původní majitel o tom ani neví). Tj. mam pocit, že i kdyby byl stroj vizuálně v lepším stavu, co se týče čistoty, tak by bylo potřeba s ním prakticky dělat to samé. Rozdíl by akorát byl, že by frézka nestála 20 000,- ale třeba 30 - 50 tisíc a to ještě bez dopravy.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

29. 2. 2016, 6:12

Juuu, to je ale slohové cvičení. Je vidět, že víš o čem to je.
Ta moje kočička si musí ještě chvíli počkat. Je zaplachtovaná a čeká než vyklidím dílnu, mám tam teď trochu větší zakázku.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

29. 2. 2016, 7:05

Stav šroubů a vůle v nich má stejnej vliv na kvalitu a komfort frézování jako stav vodících ploch. Nebudeš pak muset kvůli každý blbině zpevňovat posuvy, nezažiješ "skákavec" až budeš muset někde byť jenom najet nebo vyjet sousledně a podobně.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 3. 2016, 2:55

Jo, jenomže určitou vůli v trapézovém šroubu budeš mít vždycky. Jedna věc je najíždění na souřadnice kdy s DRO nemusíš pořád hledat hranu kdykoliv změníš směr posuvu, druhá věc je najetí abys neměl vůli nebo řešení sousledného frézování.
Třeba u FA3AU mam pro sousledné frézování manipulační kolo, kterým posouvám otočnou část trapézové matice podélného posuvu. U starší verze FA3 jsem moc nepochopil jak má toto zařízení fungovat, protože podle obrázku k prospektu je to jakýsi šnek, co se připojuje na místo, kam přijde jinak domek s náhonem strojního posuvu pro otočný stůl.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

1. 3. 2016, 5:58

Ano, nějaká vůle v nich bude vždycky, ale v předchozím příspěvku píšeš, že šrouby ve stavu dokud je skoro nevytáhneš z matice nebo nepřeskakujou není potřeba řešit a to je blbost.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 3. 2016, 2:28

No - já nevím. O šroubech je tam celý odstavec, který má nějaký celkový kontext, tak proč z toho vytahovat jednu konkrétně větu. Jednak navíc nepíšu, že to rozhodně není nutné řešit, ale pouze že to třeba ani není potřeba řešit. A dále píšu, že pokud šroub není nějak tragický tak než je projíždět aby byla šroubovice všude stejná a pak dělat nové matice tak že kolikrát vyjde lépe (s ohledem, že to řeší i plno jiných věcí) instalace DRO,

Tady je problém, že jestli budou šrouby zralé na výměnu, tak to bude pravděpodobně znamenat je nechat spolu s maticí dělat jako kusovku, protože na FU32 se už asi nové neseženou. To by byla investice odhadem jako je pořizovací cena té frézky (kdyby se musely měnit všechny, většinou je nejvíce opotřebován podélný posuv), ne-li vyšší. Ono i koupě nového originál náhradního dílu pár šroub-matice by byla investice určitě několik tisíc na každou osu. Nicméně to teď nemá cenu předcházet, to teprve uvidí, jak šrouby vypadají.

Hlavně že je v pořádku převodová část, protože řešení strženého ozubení na kole je v případě kusové výroby investice 5 - 10 tisíc a i jako náhradní díl by to bylo několik tisíc. To jsou pak situace, kdy se z frézky za 20 000,- postupně stane frézka za 40 000,- atd. Třeba jak jsem kupoval ty 2ks FA3, tak jedna z nich je FA3H, kterou jsem k tomu vzal za šrotovou cenu hlavně kvůli obrážecí hlavě. Už prodávající mě upozorňoval, že tam některé otáčky vřetene nechodí. Když jsem rychlostní skříň otevřel, tak jedno velké kolo mělo strženou velkou část ozubení a pastorek měl ozubení ožvýkané. Navíc drážkovaný hřídel, co nesl velké kolo, byl uložený jen letmo - zadní ložisko bylo úplně vysypané. Jelikož to s tím bylo provozováno na fungující otáčky jako obrážečka tak je otázka, jestli ten hřídel není nakonec ohnutý. Kdybych to měl nechat vše dělat tak to bude oprava za odhadem 20 - 25 tisíc, koupě nových dílů by vyšla dejme tomu na 5 000,- a použitých třeba 3 000,-. Celou úplně novou rychlostní skříň mi někdo nabízel ta 15 000,-. Tady je výhoda, že je to FA3, na kterou jsou díly k sehnání, protože za těch 20 000,- by se mi to nevyplatilo opravovat a po rozebrání na díly by šla asi horizontka do šrotu. Já jsem nakonec naštěstí sehnal všechny mechanické díly z jedné rozflákané FA3V a nějaké díly z posuvů jsem jako nové koupil přes Bazoš, takže mam dostatečnou zásobu.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 3. 2016, 9:05

Regulace posuvového šroubu pro podélný posuv + výroba nalícované matice na něj 1500,- Kč (bez materiálu). Na FV 32, měl by být stejný s tím FUčkem.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 3. 2016, 9:15

Tj. i s materiálem řekněme 2 000,-?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 3. 2016, 9:20

Kilo bronzi cca 350 - 400,- Kč. Máš to pak v kvalitě nového provedení a levnější o výrobu šroubu.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

3. 3. 2016, 3:21

Tak jak na to tady koukám, tak se zde rozjela slušná diskuze.
Ale proč sem píšu. Dnes se mi zadařilo a sehnal jsem originální dokumentaci. Už se to zpracovává na PDF. Až to bude hotové, tak to asi poskytnou mr. Tumlik, aby si doplnil web.
Docela mě překvapil systém mazání a mazacích míst. Bez návodu? No nevím, asi bych něco od pravil.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

8. 3. 2016, 12:51

Fu32 mám také ;-) až na pár nedostatků šikovná frézka.
Musel jsem ji akorát hned po nastěhování trochu popohnat měničem, 730ot. na menší nástroje bylo málo.
Za manuál bych byl velice rád ;-) pokud je přímo k FU tak úžasné.!
Přílohy
image.jpg
image.jpg
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

8. 3. 2016, 6:41

Do konce týdne to někam postnu, nestíhám.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

23. 3. 2016, 9:00

Tak slíbený manuál je tu: http://ulozto.cz/xax8mbQ6/fu32-pdf" onclick="window.open(this.href);return false;


Musel jsem to dát na uložto jelikož to má asi 130Mega tak sosejte. Jo a taky pro tumlíka na jeho web.


Upravená verze asi 7Mega
Přílohy
FU32 (1).pdf
(7.21 MiB) Staženo 826 x
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

8. 5. 2016, 9:12

Tak se konečně kočička dočkala dokonalé očisty.
Kamarád mi půjčil parní wapku, 150st. C, to je tady masakr. kočička je čistá, skoro až na základní , červený tmel. Když už jsem to měl v ruce, tak dostaly parní lázeň i převody suportu, které měly krásně zaschlou "olejovou vrstvu", kterou bych arvou a jinými podobnými prostředky myl asi týden. Takhle stačilo jednou šáhnout a krásně čisto.

Vřele doporučuji všem ostatním, co se chystají na řádnou očistu svých milášků.

Jo a ještě bych zapoměl, už došlo k prvnímu kousnutí a to bohužel do mého čela. Je pravda, že už ho mám hooně vysoko, ale zásah to byl dokonalý. Ono pracovat pod vysunutým horizontálním ramenem se prostě nemá. Ty rybiny jsou sakra ostré, 50mm šlinc, skoro na šití. Au.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“