Špatný stůl nástrojové brusky bn 102

Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

18. 4. 2016, 9:39

Ahoj,

jelikož nějaký prase nechalo oreznout stůl nástrojové brusky tos bn 102A potřeboval bych se zeptat:

1. dával někdo přebrušovat stůl u bn 102a?
2. kolik to stojí?
3. je možné horní a boční plochu jen zaškrabat?(místo broušení)

4. zkoušel někdo brousit stůl přímo na kameníčku?
popřípadě s jakým postupem a výsledkem????

5. jaké jsou přípustné odchylky rovinnosti a rovnoběžnosti??

zatím sháním jen info, abych mohl zvolit pro mě optimální způsob.

dík.
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

18. 4. 2016, 10:22

1. Ano
2. Dával jsem za to 3k. Pokud je stůl prohnutej, tak je s tim o dost víc práce než to jenom plácnout na magnet. Jednou jsem ho vracel k předělání.
3. Záleží na tom kolik budeš muset škrabat. Než jsem se jednou rozhod dát ho přebrousit tak jsem si stůl škrabal, ale šlo mi primárně o odstranění vystouplých pobouchanců.
4. Podle mě to nejde protože nelze přejet celej stůl, navíc to chce při broušení chladit.
5. Parametry novýho stroje najdeš snad v manuálech u tumlíka. U starýho stroje, kde do toho vstupuje vyběhanost řetězů a jejich protiploch záleží na náročnosti brusiče.

Nedal jsi sem fotku stolu, takže neni jasný jestli je to lehká liška nebo titanic, ale začal bych odstraněním koroze, pak pokračoval měřením jestli ještě bude na čem a pak se rozhodoval co s tim. Aby jsi pak kvůli pár důlkům, který pricipielně ničemu nevaděj neměl v háji celou geometrii, čehož neni při tom broušení problém dosáhnout. Taky je dobrý proměřit tři dosedací místa stolu vůči sobě. Stůl je taky potřeba měřit dotaženej i povolenej, pak uvidíš jestli je prohnutej. Jestli prohnutej neni a neni jak zoraný pole, tak bych se na broušení vykašlal a jenom zaškrábal ty výstupky.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 4. 2016, 4:57

Očisti to drátěným kartáčem ve vrtačce a uvidíš. Rez dělá spíš taková vyhlodaná místa, vypadá to jak poleptané kyselinou. Tj. jestli není totálně shnilý tak by to mohlo být třeba i pak v pohodě. Nerovnosti spíš vznikají právě různými bouchanci, kde se deformuje materiál. Ona naštěstí litina moc rezavět nechce. Co mi někdo říkal tak se většinou udělá povrchový film a dál to už moc nejde.

Brousit stůl přímo nasazený na brusce by bylo kvůli geometrii asi nejlepší, ale i já si myslím, že je to neproveditelné. Jednak BN102 má podílný chod jen 550mm a stůl je o dost delší (upínací část tuším 800 nebo 900 mm), takže ho nepřejedeš celé. Druhak jak už se tu řešilo tak BN102 moc kvalitně rovinné plochy brousit nedokáže (protože se musí použít dlouhý trn, aby se s ním dostalo nad stůl a vzhledem k tomu, že je to jen MK3 tak se to v té délce má tendenci rozvibrovat). Teoreticky by tam šel samozřejmě připnout nějaký brousící aparát, ale to vidím komplikované z hlediska tuhosti atd.

S broušením je ještě problém, že jak jsem někde četl, tak povrch po broušení je daleko větší problém zaškrabat. Má to prý být z důvodů různých zbytků brusiva v povrchu. Já s tím žádnou zkušenost nemam. Tj. napadá mě, jestli by v případě nějakého hodně špatného povrchu, ho nebylo lepší spíš nechat jemně přefrézovat (co nejpomalejší posuv hlavou na celou šířku ve spojení se strojem v dobré kondici co se týče jak přesnosti, tak tuhosti by měl zvláště u litiny udělat solidní povrch) nebo ještě lépe přehoblovat (tím by se měla dosáhnout nejlepší geometrická přesnost), a pak to teprve zaškrabat. Protože odškrabat třeba několik setin (nebo celou desetinu mm) ve velké ploše je dost na dlouho vzhledem k tomu, že se jedná o úběr kolem 1um.
To není ani tak návrh jako spíš dotaz.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

20. 4. 2016, 3:10

Díky,

ozývám se až teď poněvadž sem zavalený práců chlapi díky za nápady.
První asi odrhnu pak změřím úchylky no a potom se rozhodnu co dál,..taky sem si říkal, že po brusce mi to může dojit v horším stavu než před tým zhlediska úchylek.
Musím změřit délku opracované délky stolu, možná bych to místo broušení obrézoval na jeden záběr a pak doškrábnul (ovšem až budu mít mostové pravítko)
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

16. 5. 2016, 6:59

Zdar borci,
takže sem se konečně dostal k tomu rezavému stolu.
Můj postup byl následující:
udělal jsem si rovnou ocelovou desku, aby byla přes celou šířku stolu.
Jsem extrémista a v rámci tréningu pro mě rouvnou znamenalo zaškrabanou podle příměrné desky (rovinnou brusku nevlastním tak mi nic jinýho nezbývalo), abych ojel i případné klepance na stole brusky.
Já sem měl rozměr desky 200x100x15
no a pak sem rovnou ocelovou desku obalil šmirglem hrubost 120 a jezdil od konce po konec no a neuvěřitelné!! nato jak to vypadalo hrozně tak fakt rez byla jen povrchová :D

no a tím to jsem zatím skončil, až proměřím hodinkama jak natom stůl je rozměrově, tak pak to ještě ojedu šmirglem 220 no a pak to bude finální.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2016, 9:51

Ty jsi truhlář?
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

16. 5. 2016, 11:09

Pro takovouhle "metodu" jsi tu desku opravdu zaškrabávat nemusel, dokonce ani brousit.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

16. 5. 2016, 11:36

PAKO.ll píše:Ty jsi truhlář?
to jediný nejsem a taky nejsem eletrikář :lol:
pitíčko
Příspěvky: 235
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

16. 5. 2016, 11:36

hlavně na to nesahej šmirglem....ajaj...pozdě...

Zachrání tě snad jedině ten vysmátý smajlík na konci příspěvku :wink:
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 5. 2016, 2:29

Vždyť jsem ti psal, ať to uděláš drátěným kartáčem ve vrtačce. Ten odstraní jenom rez a zdravou litinu nechá. Metoda co jsi zvolil je skutečně leda tak dobrá na vyhlazení prkna, protože tohle není schopné zachovat ani rovinu (aby nebyl stůl zvlněný) ani geometrii (aby rovina stolu byla rovnoběžná s rovinou příčné a podélné osy). Jestli je deska, co jsi použil, zaškrabaná nebo ne je skutečně jedno, protože brusný papír se rozhodně nedělá s tolerancí tloušťky ani na setiny, nemluvě o nerovnoměrném opotřebení. Nemluvě že bys tu desku musel mít ne jen na šířku celého stolu, ale i na délku celého stolu. Tohle je bohužel horší než kdyby to někdo přebrousil.

Já mam třeba při zaškrabání největší vítr z geometrie. Ještě si dovedu představit, že někde seženu tušírovací pravítko a zaškrabám vodící plochu tak aby byla v požadované přesnosti rovná. Problém ale je zajištění dalších geometrických souvislostí. Tj. třeba u frézky aby svislé vodící plochy byly správně vůči ose vřetene (u svislé frézky aby byla osa vřetene paralelní s rovinou svislého vedení, u horizontky aby byla kolmá). Stejně tak aby příčné vedení bylo kolmé na svislé, atd. Koupil jsem si kvůli tomu z USA nějaké DVD o zaškrabání konzolové frézky. Bohužel to celkově obnáší nejen tušírovací pravítka, ale i různá měřidla na geometrii atd.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

24. 5. 2016, 2:29

Nazdar kluci,

stím šmirglem to berete moc tragicky, o víkendu sem to proměřával hodinkama no a výsledek je takový:
dle přiloženého protokolu:
(před měřením sem samozřejmě vyčistil všechny dosedací plochy točny, aby tam nebylo ani smítko)
Ad 3a) naměřil sem na 300mm úchylku 0,01mm a na celkové délce stolu byla úchylka 0,03mm .
Ad 3b) úchylka se pohybovala do 0,01mm na celé délce stolu.

Následně jsem eště změřal rovnoběžnost T-trážky vůči přední upínací ploše stolu a tam byly obě dvě strany t-drážky do 0,01mm na celou délku stolu.

takže nevidím nikde problém jako zde někteří viděli. :D

Nejsem zase magor, abych to dřel do živýho, jen rez šla pryč....Já to nepotřebuju mít lesklý a bez flíčků po rzi abych to pak prodával na bazoši pod sloganem skoro nikdy nejetá :lol:
Můj osobní názor je, že spíš stím ocelovým kartáčem ve vrtačce že si to dojebu, já sem takto kartáč používal na ojehlení výrobků a občas to bralo více než bylo zdrávo. takže pokud to měkdo budě dělat dráťákem ve vrtačce tak bych raději volil kartáč mosazný - tomu bych věřil, že neodebere matroš...


Každopádně
Přílohy
Bez názvu 2.jpg
Bez názvu 3.jpg
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

24. 5. 2016, 5:12

Ja pouzivam brusne rouno. Naprosto super, testoval jsem passametrem na kulatine kdyz jsem ji rucne rounem "pohonil" a na prumeru naprosto zadna zmena. Zkousel jsem i roztocenou v soustruhu smrdlat rounem a pak merit. Nejprve jsem nameril o par tisicin vic (trochu se ohrala) po vychladnuti par tisicin chybelo, ale to jsem ji smrdlal obstojne. Chtel jsem mit predstavu, nez tim zacnu smrdlat brousene veci a plochy.
Dalsi vyhoda toho rouna je ze z nej nepada zadne abrazivo jako ze smirglu. Takze s tim bez obav delam na soustruhu.
Jedine s cim ale bojuju, je to, ze jakakoliv narusena plocha dratakem, pilnikem, smirglem, atd... Mi zrezne temer pred ocima. Na dilne mam nejspise lehce agresivni prostredi :-( (dilnu mam v arealu kde drive byla mlikarna a vyroba sýrů, takze asi v podzemnich vodach budou vselijake dobroty..)
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

24. 5. 2016, 6:40

jo rouno mám taky, používám většinou na nerez.
Stím agresivním prostředím to je naprd....unás nejaký magor má automatický vypouštění močúvky do kanálu no a mě de smrad do dílny jednou mi přes noc orezlo vřeteno z vrtačky :evil:
na konzervaci používám směs rezistinu a řitšího oleje 1:1 de to pak i rozprašovačem.odělá to částečně vosk ale de to v pohodě hadrem utřít no a tisíckrát lepší než olej a kdovíco.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“