nástrojová bruska-začínám kutit

Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

9. 5. 2016, 8:16

Zdar chlapáci,

jelikož jsem nástrojovýma bruskama nepolíbený a najednou jich mám vícero před repasí (N1+ bn 102a + vlastní konstrukce brusky před doděláním)
zakládám toto vlákno, kde bych průběžně chtěl psát moje nezodpovězené otázky a možná i poznatky, omyly a snad toto by mohlo někdy pomoct i druhým stejně postiženým v začátcích:D

konec proslovu začínám první otázkou k bn 102:


jelikož mě chybí držák na diamantový orovnávač ke kameníčku,tak bych se chtěl poptat než ho začnu shánět.
1. jaký používáte drzák nejraději,proč, a jak ho používáte.
2. který byste mi doporučily?(neřešme uchycení diamantu)
3. vyráběl si nekdo držák?
4. bude mi stačit jeden držák na všechny orovnávací operarace?

A ještě otázka k N1:
jak orovnáváte a čím, kotouče na N1?

ideální by byly fotky.
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

9. 5. 2016, 7:55

1. nejčastěji používám tenhle http://www.nastrojenaradi.cz/drzak-diam ... bn-102-c-1" onclick="window.open(this.href);return false;, pak někdy blesk kde využívám že se dá jemně vysouvat samotný diamant, podobně používám vehemnet z naklápěcího koníka k frézařský děličce a jako poslední mám klasickou kostku v který je diamant a upne se na magnet při broušení na plocho

2. za mě tedy alespoň ten první a pak tu kostku jestli chceš brousit na plocho

3. jenom ten díl z koníka děličky, ten je na to celkem vhodnej polotovar

4. nebude, viz předchozí

jooo a taky ještě kolíbku na orovnání rádiusů taky občas použiju
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

10. 5. 2016, 7:24

Zbýňa píše:1........ podobně používám vehemnet z naklápěcího koníka k frézařský děličce....
jak ten vehement vypadá?
nějak si to nemožu představit já mám k děličce na frézku jen klasickýho koníka se šikmou plochou na vyštelování.
Jinak díky moc za info,

Ještě se zeptám je potřebný, aby měl diamant svůj vlastní mikrometrický přísuv? nebo se vše řeší jen pohybem stolu?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 5. 2016, 7:29

ovi-ivo píše:[

Ještě se zeptám je potřebný, aby měl diamant svůj vlastní mikrometrický přísuv? nebo se vše řeší jen pohybem stolu?
ano
orovnává se s přísuvem po setinách
nesmí to drnčet
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

10. 5. 2016, 7:41

Nie, nemusí.
stačí prísuv stolu, po stotinách to bez problémov orovnáš.

mám robený držiak podľa obrázku, prísuv ručne bez mierky, len tak na oko. Potom prisuniem stolom.
na orovnávanie používam viaczrnové kolečko aj jednozrnový diamant. Kolečko na bežné rovné, valcové aj kužeľové plochy, nie je tak citlivé na hrubé zaobchádzanie.

jednozrnný len na špeciality, kde sa s koliečkom nedá dostať.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

11. 5. 2016, 7:12

r4cv píše:Nie, nemusí.
stačí prísuv stolu, po stotinách to bez problémov orovnáš.

mám robený držiak podľa obrázku, prísuv ručne bez mierky, len tak na oko. Potom prisuniem stolom.
na orovnávanie používam viaczrnové kolečko aj jednozrnový diamant. Kolečko na bežné rovné, valcové aj kužeľové plochy, nie je tak citlivé na hrubé zaobchádzanie.

jednozrnný len na špeciality, kde sa s koliečkom nedá dostať.

To kolečko by mě zajímalo (mám ho totiž doma)
jak se používá? pokud možno fotka nebo přesný popis včetně orientace kolečka, má se točit nebo byt utáhlé napevno?(nikdy sem to neviděl v akci :D )
dík.

Jinak už mám v jednání ten držák co poslal v odkaze zbýňa
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

12. 5. 2016, 8:03

Takže konečně jsem našel něco o tom kolečku:
Jměnuje se "roletka"
a vyobrazení a použití sem našel toto:
Přílohy
červeně zakroužkované mám doma
červeně zakroužkované mám doma
nebylo mi jasné použití jestli jde o rotaci při orovnávání nebo je napevno, vše pěkně vysvětleno
nebylo mi jasné použití jestli jde o rotaci při orovnávání nebo je napevno, vše pěkně vysvětleno
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

13. 5. 2016, 8:09

Další otázka je:

sehnal sem děličku na bn 102 ten starší typ, který má dutinu mk5 a me60 samozřejmě bez redukcí.

1. kde se dá sehnat redukce z me60 na mk5(popřípadě mk4, mk3.......)
Vyráběl si je někdo a z jakýhoo materiálu a postup?

2. asi by pro mě byla výhodná redukce me60/ iso 40 z důvodů broušení fréz přímo na frézařském trnu
dá se sehnat nebo jedině výroba?

JAKÉ REDUKCE VLASTNĚ BUDU POTŘEBOVAT ??

využíváte k broušení standartně i tu krátkou dutinu mk5 v děličce? nebo jen tu me60?
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

16. 5. 2016, 6:17

nikdo nic neví???
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2016, 6:28

Na tu Me60 úplně zapomeň, jakoby tam nebyla, na to nic neseženeš, bohatě ti bude stačit Mk5, tady u těch starých typů ISO nebylo, to se dělalo až na těch novějších ložiskových děličkách, kde je varianta Mk5/ISO50, každopádně k tomu upínání toho ISO je speciální šroub s krátkou vložkou Mk5, ten šroub je diferenciální aby jsi to mohl velmi lehce utáhnout a velmi lehce přitáhnout a nemusel jsi do toho mlátit, mám to na stránkách včetně popisu všeho dalšího příslušenství na bn102 (mimo rádiusového broušení) http://www.tumlikovo.cz/upinaci-sroub-s ... -a-iso-50/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

16. 5. 2016, 6:43

Dík, u té novější děličky vím, že je iso50/mk5 no ale byla k nesehnání za rozumný peníz, tak sem kúpil tu která byla,

no a výroma me60 na iso 40 je reálná kdybych poní moc toužil??
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

16. 5. 2016, 8:44

Takže orovnávač mě někdo vyfoukl :D tak ho zbastlim a bude to.
ilustrační foto od strýčka Svobody http://www.nastrojenaradi.cz/drzak-diam" onclick="window.open(this.href);return false; ... bn-102-c-1

potřeboval bych jen výšku od stolu po střed dutiny na diamant.
sklon je 10-15 stupňů? nebo je to kolmé uložení diamantu a se řeší posunutím diamantu pod střed kotouče?

Je blboost udělat si držák naklápěcí?
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

16. 5. 2016, 4:52

Držiak si kľudne vyrob. na inšpiráciu Ti prikladám fotku môjho. Vyrobený je z oceľových výpalkov, spodok cca 25mm, zvislá časť 10-12mm.
Puzdro je vhodné spraviť na priemer 20mm. Držiak potom môžeš upnúť aj do iných nadstavcov, ktoré sú ku opierke.
Naklápanie nie je potrebné, ja som to robil delené a preto bolo jedno, či spravím drážku alebo otvor.
DSCF4453a.jpg
Výšku som si nejako vydedukoval podľa manuálu a je rovnaká (približne) ako osová mierka.
DSCF4454a.jpg
Orovnávacie koliečko som dostal už použité. Veľkosť skrutky je M6, v držiaku je závit a ešte kontramatica.
Držiak je z ťahanej 20mm gulatiny, plocha na pritlačenie kolečka je frézovaná. Predná časť obrúsená flexou.
Pozor!!! pri orovnávaní musí tlak na kolečko priťahovať skrutku. Inak sa môže povoliť a kolečko odletí.
DSCF4455a.jpg
Jednozrnný diamant som použil iba raz, na orovnanie zadnej plochy miskového kotúča. Vtedy som potreboval dostať diamant za roh a upol som ho do držiaku opierky. Priemer držiaku je zase 20mm.
DSCF4456a.jpg
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

16. 5. 2016, 5:30

to r4cv

díky moc za inspiraci a fotky,
měrka je další věc co mi chybí
no a vidím na fotce že sis dělal i tu měrku, výpalek + opracované funkční plochy - máš plochy měrky i broušený nebo jen frézovaný?
Míry na tu měrku si bral z manuálu k brusce?( podle výkresu s mírama)
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

16. 5. 2016, 7:12

Tady koupíš metrickou 60 redukci na morse 5 a pak už tam láduješ co se ti zamane i z druhý strany.
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... chozi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mě se podařilo sehnat jak redukci z metriky na morse tak sadu od šedesátky po jednotlivých stupních níž a i metrický 32 kleštinový pouzdro s kleštinama, ale je to opravdu výjměčný zboží.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“