nástrojová bruska-začínám kutit

Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

20. 11. 2016, 8:57

Tak po dlouhé odmlce se zase hlásím o radu,

začal sem si brousit sk ubírací nůž ohnutý (viz obrázek)
šropák.png
šropák.png (6.07 KiB) Zobrazeno 5960 x
kotouč sem tam hodil miskový diamant, předpokládám, že brousit jedině proti ostří!!
dal sem ho do tříosého naklápěcího svěráku mám tento samý jako tumlík
P1050196-640x480.jpg
no a začal polohovat:
- žlábek nastavení bez problémů (samozřejmě s kotoučem na žlábek)
- na dlouhý břit pod úhlem 45° a úhel hřbetu alfa 8° sem to naúhloval v pohodě (broušeno proti ostří)
- jedno čelo nože sem naůhloval taky v pohodě
- jeden kratší bok sem taky nabrousil v pohodě
- no aten druhý sem jaksi pořád nemohl nabrousit proti ostří pořád mě to vycházalo po ostří :x

no a stím bych potřeboval poradit.

Pak sem zkoušel brousit závitový nůž jedna strana v pohodě proti ostří a druhá mi nějak nevycházela protiostří. :x tyky by se rada šikla

mám bn 102a takže mi nepište přepni vypínačem opačné otáčky(ten tam není) :lol: ani mi nepiště nabrus si to na stolní brusce...

Možná sou to debilní dotazy dotazy, ale nemohl by někdo hodit foto či postup jak na to ideál foto nastavení každé strany nože aby byl vidět i kozlík i použitý kotouč(miska, kulatý, kdoví jaký)a strana ve které je upnut kotouč s trnem.

Předem dík
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

20. 11. 2016, 9:15

Tak v první řadě bych se vykašlal na ten svěráček. To je strašně pomalý a nepraktický. Nahraď ho normální deskou ideálně do tvaru L, kterou můžeš chytit do toho svěráčku nebo jako to mám já do děličky a polohovat s ní. Pokud teda taky nemáš ten origo stolek na nože k BNce. Pak už se dostaneš na ty plochy mnohem snadnějc a rychlejc. Nůž na ní držíš přisunuješ normálně rukou. Ano jde to napáchat i k normální brusce a nepořebuješ na to nástrojovku, ale na tý jde zase třeba využít posuv u tohohle vyhnutýho nože když ho chceš mít přesně na 45°. Opřeš ho o opěrnou lištu na 45°a posunuješ posuvem brusky. Já teda běžný nože brusim na stolní brusce z ruky a jenom závitový a občas upichovák na nástrojovce. A ty boční plochy na vyhnutým noži klidně šmrcni na stolní brusce bo ty stejně na tomhle noži neberou, ale to prej nechceš slyšet :lol: Na ten závitovej si taky můžeš ten kotouč přehodit na druhou stranu brusky :)
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

30. 11. 2016, 9:29

Zbýňa píše:... Nahraď ho normální deskou ideálně do tvaru L, kterou můžeš chytit do toho svěráčku nebo jako to mám já do děličky a polohovat s ní....

nebyla by nějaká fotečka?
Zbýňa píše:... Na ten závitovej si taky můžeš ten kotouč přehodit na druhou stranu brusky :)
přehodit podle tebe znamená co?
1.sundat kotouč sundat z něj přírubu dát přírubu s opačným závitem nasadit na trn na opačné straně orovnat (v případě že není diamantový) a pak brousit
nebo
2. sundat kotouč s přírubou a nasadit na druhou stranu na trn (s obavou, aby se mi kotouč nepovolil a nevyliskal)
jen připonínka mám typ 102 A na kterou jsou příruby a trny pravé a levé.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

30. 11. 2016, 9:32

Teď mám zase otázku pro majitele bnky:


Sem před otázkou do čeho upínat nástroje, které nemají středící důlky.
Nevím jestli mám shánět originální kleštiny a nebo tam prostě nacpat er32ky, který bych využil i na frézku na soustruh nebo to chytat do 125 brusičské univerzálky nebo do rychloupínací hlavičky na vrtáky nebo mám i někde upínací pozdro jalku tu větší s mk5 typ viz. ilustrační foto:
jalka.jpg
jalka.jpg (6.23 KiB) Zobrazeno 5849 x
?
vesměs se mi jedná, aby to bylo co nejlepší upnutí s co nejmenším házením pro nástroje bez důlků no a penízky až na tom prvním místě šak to znáte :D

Předpokládám, že kleštiny se dávají do mk5 dutiny.
nemán stímto zkušenosti tak si nechám poradit od odborníků, kteří mají zkušenosti, abych pak nekupoval nadvakrát.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

6. 12. 2016, 3:03

NIKDO NEMÁ ZKUŠENOST???
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 12. 2016, 3:23

To se týká asi jen vrtacích nástrojů s válcovou stopkou. Frézy, jestli se nepletu, vždy středící důlky mají (alespoň ty se symetrickými čelními břity, teď nevím jak ty s břitem přes střed - teď žádnou po ruce nemam, abych to okouknul jak to tam je dělané). Na vrtáky je k BN102 přípravek. Frézy asi tedy mezi hroty anebo jsem u někoho viděl, že na to má na N1 JALku (to jako na fotce). Nebo nakonec BN102 má svojí sadu kleštin. Tím ale uděláš jen čelní břity. U šroubovice by ses tam asi kotoučem nedostal a jediná možnost je tedy, předpokládám, jen mezi hroty.
Do JALky ale některé vrtáky nedostaneš. Jakmile průměr nehraje s průměrem kleštiny (třeba vrták 8,2) tak to tam nejde nebo to tam nedrží. Mam doje, že by to měly zvládnout ER kleštiny. Osobně jsem to ale nikdy nezkoušel, protože mam jen JALku a u těch jsem to vzal prostě jako realitu, na základě informace od jednoho strojaře, bez zkoušení že to skutečně nejde.

Zkušenost s tím nemam, ale už jsem nad tím taky přemýšlel, protože mě to taky čeká.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 12. 2016, 3:37

Jinak, jak jsi se ptal na volbu brusného kotouče s ohledem na kvalitu povrchu. To není úplně jednoduchá otázka, protože vyjma jasně definovaných parametrů jako řezné podmínky, materiál, atd. v tom hraje roli i tuhost stroje. Viz, co se píše v příručce pro brusiče co má Tumlík na stránkách ke stažení.
Takže řešení vidím buďto experimentovat (což je snadno proveditelné, ale drahé, protože to znamená nakoupit více kotoučů a zkoušet s kterým to bude nejlepší), nebo sehnat nějakého vysloužilého brusiče (to buse sice levné, protože tě to bude stát jen nějaká piva co mu zaplatíš, nebo ty lidi jsou i kolikrát rádi, že se o ně někdo zajímá a že dnes ještě někoho zajímá taky něco jiného než přitroublý FB, ale zase zato komplikovaně proveditelné, protože kde ho sehnat, že) a ten by ti měl říct "používej takovou tvrdost“, atd. podle toho co uvidí.
Mam obavy, že z lidí tady na fóru buďto nevědí, protože nedělají profi a nemají to tak v ruce (nehledě pak kolik % z lidí co má vůbec nástrojovou brusku má BN102 – já sám mam zrovna 3M642, takže když to vyexperimentuju, tak ti to bude na BN102 možná stejně na nic – a pak se to může lišit i jestli je to verze A, B, nebo C – hlavně u hlav z B a C je dost rozdíl), nebo dělají profi a pak mají hrotovou brusku.

Tohle jsou prostě bohužel znalosti, které nikde principielně nevyčteš, a je to o té letité praxi.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

6. 12. 2016, 3:40

Ahoj,
stěma er kleštinama to zase vím já, je to tak, že každá kleština má upínací 1mm rozsah (kromě těch er co jsou stupňované po 0,5mm) proto taky er kleština je tolikrát nařezaná.
Ovšem jak to vypadá s házivostí když upneš třeba průměr 13,5mm to teda nevim ale držíto.
To je pro mě velké lákadlo ten upínací rozsah ale můj strašák je, že to bude víc trčet z děličky a někdy bude chybět místo - no a natoto jsou právě potřeba zkušenosti kerý nemáám :?

Pokud fréza nemá důlky na hrot tak asi jedniná možnost je brousit na přípravku na broušení šroubovic nebo přes opěru no ale nevím co mě tu řeknů místní majstři :D asi je to blbost.

Du si něco obroosit na kulato tak zdarec
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 12. 2016, 3:51

V přípravku na broušení šroubovic to dělat určitě nemusíš. To je na odvalovací frézy atd., kde se brousí čelo zubu a kde ty jsou podél frézy nějak do šroubovice. Šroubovice u normálních fréz (ne drážkovacích, kde se musí průměr zachovat) se běžně brousí mezi hroty obvodově. Ukazoval mi to jeden brusič u nás v dílnách FZU - to je bohužel jediné co jsem z něj dostal, než odešel za pár týdnů do důchodu. Používá se na to právě ta opěrka. Stůl brusky táhneš rukama (proto jsou dělané tak, aby měly co nejmenší odpor) a zároveň frézu otáčením tlačíš na opěrku, abys jel pořád po zubu.
Našel jsem k tomu tahle videa:
https://www.youtube.com/watch?v=DPSHgwv0CFY" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=d86qeEHo5zQ" onclick="window.open(this.href);return false;
To jsou sice nástrčné frézy, ale rozdíl je akorát, že je máš nasunuté na trn.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

6. 12. 2016, 4:25

ovi-ivo píše:
Zbýňa píše:... Nahraď ho normální deskou ideálně do tvaru L, kterou můžeš chytit do toho svěráčku nebo jako to mám já do děličky a polohovat s ní....

nebyla by nějaká fotečka?
Zbýňa píše:... Na ten závitovej si taky můžeš ten kotouč přehodit na druhou stranu brusky :)
přehodit podle tebe znamená co?
1.sundat kotouč sundat z něj přírubu dát přírubu s opačným závitem nasadit na trn na opačné straně orovnat (v případě že není diamantový) a pak brousit
nebo
2. sundat kotouč s přírubou a nasadit na druhou stranu na trn (s obavou, aby se mi kotouč nepovolil a nevyliskal)
jen připonínka mám typ 102 A na kterou jsou příruby a trny pravé a levé.
Do tohohle
http://www.c-n-c.cz/download/file.php?i ... &mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;

upnu místo nože normální rovnou desku a mám náhradu naklápěcího stolku. Dávat přírubu na stranu na kterou nepatří samozřejmě ne. Já třeba vezmu kotouč s nasazenou přírubou na druhou stranu s trnem a prdnu to tam. Prostě to uděláš tak na co máš vybavení.
ovi-ivo píše:Teď mám zase otázku pro majitele bnky:


Sem před otázkou do čeho upínat nástroje, které nemají středící důlky.
Nevím jestli mám shánět originální kleštiny a nebo tam prostě nacpat er32ky, který bych využil i na frézku na soustruh nebo to chytat do 125 brusičské univerzálky nebo do rychloupínací hlavičky na vrtáky nebo mám i někde upínací pozdro jalku tu větší s mk5 typ viz. ilustrační foto:
jalka.jpg
?
vesměs se mi jedná, aby to bylo co nejlepší upnutí s co nejmenším házením pro nástroje bez důlků no a penízky až na tom prvním místě šak to znáte :D

Předpokládám, že kleštiny se dávají do mk5 dutiny.
nemán stímto zkušenosti tak si nechám poradit od odborníků, kteří mají zkušenosti, abych pak nekupoval nadvakrát.
Tak v podstatě si odpovídáš sám. Ideální je sehnat originál kleštiny. Když nejsou tak se používá co kdo má a co mu dostačuje. Já originál kleštiny nemám, ale používám neoriginální plus upínání do tý Jalky. Frézy samozřejmě všechny důlky nemají a ty s břity přes střed logicky taky ne. Co jde chytej mezi hroty. U broušení šroubovice v děličce je problém s větším odporem děličky, takže je to náročnější na šikovnost a seřízení děličky. Taky proto se na malý dělaly pinoly uložený na vzduchovým polštáři. Tumlík jí tu má někde vyfocenou a několik jsem jich už viděl dělanejch. Vrtáky jsou jiná kapitola která se tu už párkrát probírala. Při broušení vrtáků v děličce je potřeba je chytat do kleštin.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

13. 12. 2016, 2:15

aleshonsa píše:.....
Našel jsem k tomu tahle videa:
https://www.youtube.com/watch?v=DPSHgwv0CFY" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=d86qeEHo5zQ" onclick="window.open(this.href);return false;
To jsou sice nástrčné frézy, ale rozdíl je akorát, že je máš nasunuté na trn.
pro názornost myslím stačí,nutno dodat, že borec to brousí po ostří což není tak košér správně je proti ostří, aby nevznikal otřep....no a taky se mi zdá, že tomu dost tlačí na pilu - budu najivní a řeknu. že hrubuje :D

Zbýňovi díky za foto, to sem eště nikde neviděl, napadlo mě něco podobného, ale ne stolikati možnostma upnutí.

Jinak co řeším teď:
brousil sem zakalený polotovar na vybroušení kuželu mk1, jelikož tam byla i válcová část cca 35mm dlouhá tak sem obrousil a doladil stůl, aby to brousilo stejný průměr, pak sem nastavil kuželovitost mk1 jak popisuje tumlik (nemohl sem to tu najít tady někdo popisuje tumlíkův postup: http://www.soustruh.borec.cz/mk.htm" onclick="window.open(this.href);return false; )
Obrósil sem vyzkoušel do mk1 dutiny sedělo to napoprvé, kužel sem ještě lihovů fixů počmáral zasunul do dutiny (kterou sem pro jistotu ještě vyčistil)a otočil a kupoduvu všechno bylo smázlé :)
takže super, na hrotech mi to ukazovalo obvodové házení 0,003 což sem max spokojený -proměřával sem na vícero místech bez chlazení a pro mě to je super.

Tak sem zkoušel brousit něco delšího a to délka 300mm a průměr 25mm no a tady to je průser největšího kalibru po vybroušení a vyjiskření sem to nechal zchládnút (nebylo to nijak horký udržel sem tam ruku) měřám a nestačím se divit na krajích jakš takš dobrý - v řádu tisícin, ale v prostředu 0,05mm házivost, průměr byl ovšem stejný (měřeno mikrometrem na vícero místech) takže základní poučka nelže :"VYDATNĚ CHLADIT!!!" zkoušel sem to nechat zchládnůt a že to pak ještě líznu, ovšem líznůt na jednou 0,05 to je nemyslitelný, takže na měkolikrát to se stihlo zase zahřát a výsledek zase stejný - prohnutý.
TAKŽE CO ŘEŠÍM?? VÝROBU CHLAZENÍ NA BN 102A
čerpadlo mám z frézky půjde do krabice, logicky vzato je potřeba nějak docílit, aby čerpadlo nesálo zpět bordel v podobě brusiva a odbroušeného materiálu a následně znečištěná kapalina nedegradovala výbrus.
takže do bedny poteče kapalina přes několik kaskád( kde se kapalina múže částečně uklidnit a částice se usadit na dně) čerpadlo bude v hlavní nádobě více ode dna.
Podle výsledku, kdyby bylo potřeba bych na konec výtlaku z čerpadla dal nějaký filtr.
to by byla ta jednodušší část chlazení...

nemáte ho někdo udělaný? ideálně foto pro inspiraci, jedná se mě hlavně o to jak vyrobit ochranný plechy proti rozstřiku a nějakou sběrnou vanečku z které to půjde hadiců do kaskád a pak do hlavní nádoby s čerpadlem
je nějaký doporučený průtok kapaliny pro broušení na kulato něco jako litry za minutu?

Takže tak.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 12. 2016, 4:08

ovi-ivo píše: je nějaký doporučený průtok kapaliny pro broušení na kulato něco jako litry za minutu?
Takže tak.
co nejvíc, ale tak, aby to okolo cákalo jen snesitelně :D
jinak teda dodělávat chlazení na nástrojovou brusku typu BN podle mě není úplně dobrej nápad
budeš chvilku brousit a pak půl dne čistit mašinu
.....
při broušení delších věcí musíš mít v koníku odpružený hrot
to BN taky asi nemá
prostě to není bruska nakulato
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

13. 12. 2016, 7:51

Odpružený hrot v pravém koníku je, ale záleží jak si to kdo našteluje.

Než začneš vymejšlet chlazení, tak ještě můžeš zkusit kotouče na "studený" výbrus. Jsou sice dražší, ale fungujou celkem dobře.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

14. 12. 2016, 9:30

Na studený výbrus myslíš 38A bílý korund? ten mám taky odskoušený.
Jo sám vím, že by byla lepší bruska na kulato, ale na takové to čuchtání to stačit bude a není kapitál a taky mě to neživí.
Je mě jasný, že po vodě budu uklízet, mám vymyslený systém variabilních plechových vaneček, myslím, že nakulato to bude fungovat aníž by mašina byla hodně mokrá ovšem naplocho to bude problém veliký, ale to neřeším tam sem se nedostal až tam budu tak to budu řešit. teď na to stejně nemám čas ale jak to sfouknu dám fotos.
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

15. 12. 2016, 6:35

ovi-ivo píše:Na studený výbrus myslíš 38A bílý korund? ten mám taky odskoušený.
Jo sám vím, že by byla lepší bruska na kulato, ale na takové to čuchtání to stačit bude a není kapitál a taky mě to neživí.
Je mě jasný, že po vodě budu uklízet, mám vymyslený systém variabilních plechových vaneček, myslím, že nakulato to bude fungovat aníž by mašina byla hodně mokrá ovšem naplocho to bude problém veliký, ale to neřeším tam sem se nedostal až tam budu tak to budu řešit. teď na to stejně nemám čas ale jak to sfouknu dám fotos.
Myslim tohle http://www.prodejbrusiva.cz/kotouce-por ... m?sort=sku" onclick="window.open(this.href);return false;

a tady asi uprostřed stránky http://www.tyrolit.cz/bereiche/obrabeni ... ploch.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“