Vrtačko-frézka na domací použití

Uživatelský avatar
Rados_
Příspěvky: 31
Registrován: 14. 5. 2016, 4:48

16. 5. 2016, 6:50

Zdravím,

mám v plánu pořídit stroj na frézování hliníku, plastu, sem tam ocel... jednalo by se o občasné použití, když je potřeba něco přesněji vyvrtat (dle noniusů), sem tam nějakou tu kapsu, drážku, případně vyfrézovat nějaký kvádr. Spíš na takové domácí kutění -pokud by bylo potřeba udělat nějaký náhradní díl, aby to zvlýdlo i nějakou tu ocel a frézu aspoň D5 do oceli a přesnost do 0,1. Doteď máme doma jen samé aku vrtačky, přímočarky... chtěl bych něco přesnějšího než je tohle zmíněné. Aby to mělo tuhé vedení, než vše vrtat jen v ruce nebo ve svěráku. Celkem mě zaujal tento stroj: Bernardo KF 20 Super - http://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-stro ... -20-super/ Co vy na to? Případně nějakou alternativu za stejné peníze? Děkuji za odpovědi.
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 5. 2016, 7:28

Je tu tema o frezkach, a to co si dal odkaz sa podoba na FPX 25E a taka freza tu je tiez opisana moja pri zatlaceni na stlp uhne o 0.05mm nepotesi. A vrtat by som na nej nechcel. Na moj vkus tuho ide dole a po case boli ruka navyse je to take nemotorne. Radsej vrtam na stojanovej vrtacke s odulcikovanim stredom.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

16. 5. 2016, 7:42

Tak toto jsem koupil asi před 10-ti rokama ještě když to mělo klasický DC (uhlíkový) motor a první co jsem udělal, tak jsem zrušil naklápění sloupu, celé jsem to vyztužil, upravil a všelijak dodělal a celých těch 10 let přemýšlím o NĚČEM JINÉM! Jestli stále trváš na "doplňku" k aku vrtačce, tak si přidej 10-15tisíc a budeš o třídu výš i když to bude stále jen hobby strojek na " takové to domácí kutění"!
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 5. 2016, 8:09

na modelařinu to bude OK, ale výš to nedosáhne
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Rados_
Příspěvky: 31
Registrován: 14. 5. 2016, 4:48

16. 5. 2016, 8:35

Tak myslim, ze by mi mela stacit presnost do 0,1 az 0,2.Jak jsou na tom pohybove srouby?Jak moc se musi vzdy vymezit axialni vule nez posuv zabere? Co kvalita noniusu na kazde ose? Daji se nastavit jako na klasicke frezce? Tzn naskrabnu, vynuju, utahnu nulu...a zaberu kolik potrebuju? Jelikoz to neni opravdu "chlapska" frezka tak se radeji ptam i na toto. To spojeni osy Z se spodnim stolem mi taky neprijde uplne idealni, ale je to tak spatne i kdyz se te sroub fest dotahne? Jde mi totiz celkem o cenovou hladinu...pokud bych dodrzoval malou hloubku rezu a bocni zaber frezy tak do 1/3 prumeru (napr u prumeru frezy 5 mm) frezy tak by to mohlo byt pouzitelne...nebo ne?
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 5. 2016, 9:00

Dotahovat mozes kolko chces, musis zrusit naklapanie a spevnit to. Na noinusy zabudni nie zeby to neslo (slava to nieje) ale treba to osadit digiodmeriavanim.
pitíčko
Příspěvky: 235
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

16. 5. 2016, 9:05

Stejnak chceš slyšet radu typu: "Jo, vem jí, je super".
Pokud ti tu někdo píše, že raději vrtá na stojanovce, tak je asi jasné, že je to vyhazování peněz.
Koukni do vedlejších diskusí, kde jsou vrtačko/frézky o "pár" kaček dražší, ale aspoň trochu použitelné na to domácí kutění (včetně toho tvého).
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
Uživatelský avatar
Rados_
Příspěvky: 31
Registrován: 14. 5. 2016, 4:48

16. 5. 2016, 9:14

A ty noniusy jsou fixni bez moznosti si tam po najeti nas avit nulu?Ano, cele to asi pruzi v ose Z. Co ta tuhost v osach xy...to je to opravdu total nepouzitelne, napr pri uberu napr 0,3 apod do hloubky pri prumeru frezy d5? To je to az takova bida?
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

17. 5. 2016, 4:28

Sruby maju urcite volu, tak ze ta prestane sa tam hrat s noinusmi. A nahodis na to odmeriavanie. D5 to neviem. Pouzitelne freza je 6mm. Najveci problem je ten ze to drnci a nicis frezy. Matice na skrutkach niesu s vymedzenim vole ta asi vies ako po case to bude vyzerat. Navyse tie matice drzia utiahnutim 2 ks M4 ci M5 cervikov. Na vrtanie je neprakticka. Popozeraj po BF20 ci ako sa vola je to tusim v frezkach optimum. Na skrutke piecneho posuvu niesu loziska, jedno som tam domontoval druhe je len puzdro lebo nieje miesto na lozisko. Mam v plane to vystuzit len nemam na to cas v tedy by to mohlo byt lepsie. Hlavne koli nastrojom. Pri praci s ocelou.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2016, 6:21

tu vuli v tech sroubech vubec neres
to ma kazda masina i dospela za pul mega

to ze jde/nejde vymezit taky nehraje roli
na trapezovem sroubu vzdy nejaka zustane

musis s ni pocitat vzdy kdyz na stroji pracujes

absolutne to nema nic spolecneho s kvalitou stroje

btw kdyz uz tak za me si porid alespon tu o tridu vetsi variantu
na te se da uz trosku lip pracovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Rados_
Příspěvky: 31
Registrován: 14. 5. 2016, 4:48

17. 5. 2016, 9:43

Jak psal robokop... vůle tam bude vždy, na klasické frézce která měla 2t jsem dělal a byla tam vždy. Jde mi spíš o kvalitu těch noniusů (index) + jednou otáčkou kola se posunu o kolik? Pořád se mi nějak nezdá, že by skoro 60kg stroj na úběr ap = 0,2 až 0,3 a záběr max. 1/3 průměru nástroje to mělo stát úplně za... to by tam musely být velké vůle Nechci po tom výkony jako u tunové frézky apod, prostě to tam přizpůsobit.

Tou vyšší myslíš jakou? Ta co má delší stůl... tzn. KF 20 Super L nebo kterou?
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

17. 5. 2016, 10:58

Tak s těma šroubama to úplně pravda neni. Už jsem to tu někomu psal, ale jak budeš muset někde na výjezdu brát sousledně, dělat drážku drážkovačkou, zahloubení válcovým záhlubníkem atp. tak buď budeš pořád zpevňovat stoly nebo bude skákavec. Ano, v trapézu vždy nějaká vůle je, ale je rozdíl jestli ten stůl poskočí v řádu setin nebo desetin a nebo milimetrů. Takže "schovávat se" za to, že tam vždycky vůle je tak se nemusí řešit neni úplně nejšťastnější. U novýho strojku ať už je malej na malý úběry nebo pořádnej by mi dost vadilo kdyby tam stůl hrkal v milimetrech. Píšu to obecně, netvrdim že mašinka v odkazu je v rámci svého určení dobrá nebo špatná.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2016, 11:10

Ten stroj je malej tudis sousledne je problem z duvodu male hmoty, odporu vedeni
Sebemensi vule bezna v trapezech ti nektere operace proste z tohoto duvodu vylucuje
Neni to ale trapezem jako spis celkove velikosti stroje
V pripade ze budes mit trojecku nastroj tak to pujde
Ale to je jako mit na tritunove masine dvanactku

Ty vule ve sroubech s tim nemaji nic spolecneho

Vyssi verzi jako o stupen vetsi stroj
Delsi stul nic neresi
Neco jako bf20 optimum
To je radove lip udelany stroj
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

17. 5. 2016, 11:41

SDC11221.JPG
Tak moje frezka vypada dnes takto. Zakladova deska 20 mm a vystuzeny sloup. Jednoduche digitalni odmerovani a abych mohl bez obav frezovat jak sousledne, tak i nesousledne venoval jsem tomu celych 14 dnu po 5-ti hodinach zaskrabani a vymezeni vuli. Dnes je frezka schopna frezovat bez problemu zelezo coz pred upravou bylo spis tupeni nastroje nez frezovani. Srouby jsou jemny trapez 16 x 1,5 a nonius neodpovida stoupani. Jestli jsi dosud porizoval pouze aku vrtacky a pod. tak se Ti investice 25 tis. zda asi velka, ale to je jen zacatek a bude potreba daleko vic penez.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

17. 5. 2016, 11:46

robokop píše:Ten stroj je malej tudis sousledne je problem z duvodu male hmoty, odporu vedeni
Sebemensi vule bezna v trapezech ti nektere operace proste z tohoto duvodu vylucuje
Neni to ale trapezem jako spis celkove velikosti stroje
V pripade ze budes mit trojecku nastroj tak to pujde
Ale to je jako mit na tritunove masine dvanactku

Ty vule ve sroubech s tim nemaji nic spolecneho

Vyssi verzi jako o stupen vetsi stroj
Delsi stul nic neresi
Neco jako bf20 optimum
To je radove lip udelany stroj
Ano s tím souhlasím. Pokud budeme na šedesátikilovém stroji dělat trojkou nástrojem a na třítunovém dvanáctkou tak to pak jsou ty vůle ve šroubu opravdu jedno. :)
Naposledy upravil(a) Zbýňa dne 17. 5. 2016, 5:59, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“