Bruska ELKO B-150

Uživatelský avatar
Rados_
Příspěvky: 31
Registrován: 14. 5. 2016, 4:48

16. 8. 2016, 8:59

Zdravím,

pořídil jsem tuto novou brusku, zpracování bytelné, pořádné plechy, výkon. Co mě však trochu zarazilo je hlučnost (hlavně v levé části brusky v ložisku). Co jsem tak četl na netu tak toto nějak moc neřešil. Ta moje nová má úplně stejný zvuk jako tato viz video (ale ta už má něco za sebou) - https://www.youtube.com/watch?v=qJW9KxgYTxk . Nebo je to ok a jde o vlastnost toho asynchronního motoru upraveného pro 1f? Snad ji tady někdo má odpoví. Díky.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

16. 8. 2016, 10:25

Uz asi nic neni co byvalo. Mam velke Elko 175/400V a zase me zarazi hazeni kotoucu. Kotouce orovnam a stejne mi prijde, ze nebezi uplne klidne. Bruska se stale jemne klepe. Bohuzel nejsem zadny profik, proto nedokazu posoudit do jake miry to je normalni ?
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

17. 8. 2016, 3:46

Mě ta stará hranata 175ka taky jemně hází na ty nejvyšší otáčky. Navíc mi na ni schází tam kryt nahoře na tím jako stolku mezi kotouči
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

17. 8. 2016, 9:21

elbarto píše:Uz asi nic neni co byvalo. Mam velke Elko 175/400V a zase me zarazi hazeni kotoucu. Kotouce orovnam a stejne mi prijde, ze nebezi uplne klidne. Bruska se stale jemne klepe. Bohuzel nejsem zadny profik, proto nedokazu posoudit do jake miry to je normalni ?
Lehká rada ,sundej kotouče a pokud bruska nechvěje bude to kotoučema nebo centrováním kotoučů .Napravit to můžeš tak že vekou podložku co jde z venku na kotouč upravíš tak že do ní vyvrtáš třeba 6-8 děr do kruhu s přibližně stejnou roztečí a do nich M4 závit.To slouží k vyvážení kotouče.Tak že orovnáš kotouč a potom do díry zašroubuješ imbus(samozřejmě krátkej abys ho nepral do kotouče) když klepe víc dáš ho do jiný dírky až najdeš tu správnou.
Hlavně pozor při orovnávání,bruska musí být na tvrdo jinak když jí orovnáváš třeba na gumovejch podložkách tak se rozkmitá a orovnáváním to jenom kopíruješ.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Rados_
Příspěvky: 31
Registrován: 14. 5. 2016, 4:48

17. 8. 2016, 10:18

Kotouče jsem ještě neorovnal, mírně hází, nicméně pokud jsem je měl dole, stroj je naprosto klidný, hřídel rovná, neháže. Spíš mě trápí nejspíš ložisko v levé části. Pokud brusku roztočím tak hlavně z té části jde hluk a kdyzž bruska dobíhá, tak jde levá strana více slyšet. Přijde mi to hodně divné u nového stroje. Buď je to vlasnost elektromotoru a nebo je tam špatné ložisko, už nevim.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 8. 2016, 1:30

Jasnacka vyzkousim. Bruska je prisroubovana na OSB desce, pod deskou je ocelovy ram. Ted mi dochazi, ze to mozna neni uplne stastne reseni ?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

17. 8. 2016, 1:52

Řešení je to docela dobré ,zatím nejlepší jsem viděl u kámoše co má držák zasekanej do zdi a po orovnání ani nepoznáš že běží .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

19. 9. 2016, 12:29

zdar budu opakovat co jsem psal o těchto elkách na jiném fóru
za ty prachy /beru v potaz dnešní prodejní cenu/ je to krám tenký hliníkový odlitek plechové příložky kotoučů atd
a o vyváženosti smotného rotoru by se dalo polemizovat mě se třepe i bez příložek a bez kotoučů takže nevyvážený rotor
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 9. 2016, 8:46

To Kenny: pravdu mas, ale co koupis jineho ? Na China strojich mas warning prace pouze na kratke casy v kuse, stitkovy vykon odhad ci nekdy i vymysl, mensi zastavis pritlacenim na kotouc. Obri litinak nechce kazdy. Pokud mas nejaky typ na slusneho noname vyrobce sem s nim. Chtel bych nejakou mensi lesticku na brusna rouna a malou brusku pro dia kotoucky. I kdyz zrovna u tech dia je vykon uplne jedno.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

20. 9. 2016, 12:04

Ad Elko..Tedy jako do počtu..tak tedy radši,kdyby to vzal někdo jiný..Brusky mám rád,Elka jsem měl obě,už nemám a nechybí mi.. pro kutila snad může být dobrá,ale upřímně,nechápu,co se na nich tak cení,když za ty prachy se dá pořídit bez velkého shánění kvalitní litina. Obě dohromady jsou dobré jako vibrátory(hrál jsem si s nimi snad dva dny,a stejně výsledek nic moc,150 je komplexně šmejd, 175 je použitelná na malé obrátky.. Nevidím důvod,proč se bavit o číně,když jsou plné bazary a inzerce litinových brusek.(třeba starší typ,taky ho dělalo Elko, je litinová,tvar jako doutník,vyráběly se jako dvouotáčkové na 380, 2800 ot na 220, i 1400 na 380..Dobrá kvalita a pořídí se levněji než ty nové) Jo a jdou použít i na dia kotouč,protože se netřesou a mají pěkný opěrný stoleček,který se dá naklopit ve dvou rovinách a drží....
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

20. 9. 2016, 2:10

david.1 píše:Ad Elko..Tedy jako do počtu..tak tedy radši,kdyby to vzal někdo jiný..Brusky mám rád,Elka jsem měl obě,už nemám a nechybí mi.. pro kutila snad může být dobrá,ale upřímně,nechápu,co se na nich tak cení,když za ty prachy se dá pořídit bez velkého shánění kvalitní litina. Obě dohromady jsou dobré jako vibrátory(hrál jsem si s nimi snad dva dny,a stejně výsledek nic moc,150 je komplexně šmejd, 175 je použitelná na malé obrátky.. Nevidím důvod,proč se bavit o číně,když jsou plné bazary a inzerce litinových brusek.(třeba starší typ,taky ho dělalo Elko, je litinová,tvar jako doutník,vyráběly se jako dvouotáčkové na 380, 2800 ot na 220, i 1400 na 380..Dobrá kvalita a pořídí se levněji než ty nové) Jo a jdou použít i na dia kotouč,protože se netřesou a mají pěkný opěrný stoleček,který se dá naklopit ve dvou rovinách a drží....
Máš pravdu jen v tom, že stará litinová bruska je jiný kafe. To, že takových jsou plné bazary je přinejmenším směšné. Ano na 3fáze, ale 1fázové (230V) ani náhodou. Takže to jsou jen hraběcí rady. Vše nové stolní (soustruh, frézka, bruska) nestojí za nic. Kup si něco starého co váží tunu a máš to. Snad pokud jsi profík a živíš se tím. Pak ano. Tady je však dotaz na strojek na stůl pro amatéra a takové rady jsou na houby. Zkus to znovu z pohledu hobíka. Co tomu poradíš? :D :D
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2016, 2:15

ja jsem koupil lepsi cinskou dvoukotoucovku optimum
a taky snese vpohode dia kotouc
absolutne klidna, nic nechveje
a byla za hubicku, vozej toho kontejnery
slouzi 12 roku k plne spokojenosti
vykon vcelku akorat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 9. 2016, 12:28

mám doma tento typ akorát na 230V tato je na 400
https://stroje.bazos.cz/inzerat/6513104 ... bruska.php" onclick="window.open(this.href);return false;
časem jsem sehnal ještě jednu a tu jsem dal bráchovi a měl jsem si ju nechat...
nedávno jsem dovlekl elko tu hranatější z burzy byl naní naroubovaný pilový kotouč a stolek na řezání dřeva
jeden kryt kotouče chybí uplně druhý je ořezaný
takže budu dělat nové kryty kotoučů ze silnějšího materiálu rotor je nevyvážený a stator sa protočil v hliníkovém papírovém odlitku
a to jsem viděl u ELEK vícekrát...plechové srandapříložky snad není nutné ani komentovat
diletantský výrobek za nehoráznou cenu ano jde to dat dohromady ale uvažuju jestli to má cenu...
mám i litinový naklápěcí stolek z jiné brusky taky by tam šel napasovat
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

25. 9. 2016, 9:05

sisi píše:
david.1 píše:Ad Elko..Tedy jako do počtu..tak tedy radši,kdyby to vzal někdo jiný..Brusky mám rád,Elka jsem měl obě,už nemám a nechybí mi.. pro kutila snad může být dobrá,ale upřímně,nechápu,co se na nich tak cení,když za ty prachy se dá pořídit bez velkého shánění kvalitní litina. Obě dohromady jsou dobré jako vibrátory(hrál jsem si s nimi snad dva dny,a stejně výsledek nic moc,150 je komplexně šmejd, 175 je použitelná na malé obrátky.. Nevidím důvod,proč se bavit o číně,když jsou plné bazary a inzerce litinových brusek.(třeba starší typ,taky ho dělalo Elko, je litinová,tvar jako doutník,vyráběly se jako dvouotáčkové na 380, 2800 ot na 220, i 1400 na 380..Dobrá kvalita a pořídí se levněji než ty nové) Jo a jdou použít i na dia kotouč,protože se netřesou a mají pěkný opěrný stoleček,který se dá naklopit ve dvou rovinách a drží....
Máš pravdu jen v tom, že stará litinová bruska je jiný kafe. To, že takových jsou plné bazary je přinejmenším směšné. Ano na 3fáze, ale 1fázové (230V) ani náhodou. Takže to jsou jen hraběcí rady. Vše nové stolní (soustruh, frézka, bruska) nestojí za nic. Kup si něco starého co váží tunu a máš to. Snad pokud jsi profík a živíš se tím. Pak ano. Tady je však dotaz na strojek na stůl pro amatéra a takové rady jsou na houby. Zkus to znovu z pohledu hobíka. Co tomu poradíš? :D :D
Nemám čas prohrabovat inzerci,ale kdo hledá,najde.Není to nic vzácného.Ad to napětí: A jak si myslíš,že je vyřešená ta blbá Elko 150? má to normální motor na 3x380/400/ a je to zapojený přes kondenzátor jednofázově.Nevidím ani půl důvodu,proč to neudělat stejně u té litinové.Co bych poradil hobíkovi? No,jestli to není masochista,tak mu nemusím radit a jestli je,ať si koupí baumarktschrott/vietev..
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2016, 4:47

Nemusi byt masochista viz vyse
Nektery cinani hrave strecej tyhle elka do kapsy
A clovek tomu ani nemusi delat generalku hned po koupi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“