Jeřáb

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

27. 3. 2019, 8:48

No já ty vazačské mám taky. Práci ve výškách také ;)

U každého stroje je to v návodu. Jinak to nedělám. Spousta těch stehovacu tu tyč do vretene taky normálně používá...

Se stehovanim to řeším podle váhy. AD20, manipulátor JCB na 4100kg od JZD, čelní nakladac na dvě tuny. Naposled bruska složená za pet minut v dílně na místě. Jen jsem ji srovnal vodovahou. Bude sranda, jestli přivezu VR 5 NC ;) .
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

27. 3. 2019, 6:06

capumpor píše: 26. 3. 2019, 10:53 Tady je to zase samej hejtr, to jsem čekal :lol:
A víte, že tohle je normálně alternativní způsob vázání osumnáctky? Vůbec ničemu to nevadí.
Kdyby sem dal někdo fotku dvoutunový frézky postavený uprostřed na to lože soustruhu, tak by asi nikoho nenapadlo tvrdit že to "ničemu nevadí". A to by takový zatížení bylo ještě mnohem příznivější, protože ohybový rameno by bylo jenom k vnitřní straně nohou. :D
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

27. 3. 2019, 7:50

To je přece pokus o srovnání vyjetého lože před univerzálou, ne? :wink: :D 8)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

28. 3. 2019, 7:58

Pokud by tam ta frézka stála na trámech 3 minuty, tak by se, světe div se, skutečně nic nestalo.
To jsme stále v oblasti pružných deformací.
Nepočítal jsem to, je to už nějaký pátek co jsem vylezl ze školy a neznám hodnoty Sigmy pro ohyb šedé litiny ani průřez lože, ale pár SV takto složených z auta jsem vyvažoval. Je to spíše z praxe.
Většinou byly spíše do vrtule, kvůli chybnému nebo žádnému vyvážení na předchozím místě, než nějak prohnuté z důvodu tohoto uvázání. Ten stroj se nezkroutí během chvilky, ale časem. To všechno se dá u 1250ky nějak dorovnat na kotvících šroubech.
Když nemáš potřebný úvazek abys to uvazal za tyče prostrčené skrz nohy, lze to takto provést.
Cílem toho celého je soběstačnost, jelikož mi sem nechce jezdit jeřábník kvůli malému prostoru na zapatkování a nutnosti couvat cca 25m ouzkým prostorem.
Samozřejmě mám v plánu 4pramený vázací řetízek pořídit. Ale koukněte kolik stojí. Nejde mít všechno hned a ten soustruh musel z cesty abych mohl s jeřábem couvnout.
Jedním z důvodů pořízení jeřábu bylo i to, že jsou tu i stromy hodné rizikovému kácení (jeden je vidět na fotce se sloupovkou) a další těžké věci. Pokud si vezmu, že s ním dělám už třetí víkend. Vrátila se mi už minimálně třetina pořizovací ceny. Až mi udělá práci, mohu ho zase za stejnou cenu poslat dále. Šrot vykupuje zatím pořád :-)

A co ta vrtačka? Kdo to vymyslí?
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

28. 3. 2019, 8:14

Co chceš vymejšlet? Za spodek a za sloup jistit proti přetočení. Dá se přizvednout, opásat, do kotevních děr se dají dát oka... Páčit za rameno je to nejjednodušší.

Však passporty znáš ne?
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2019, 8:18

capumpor píše: 28. 3. 2019, 7:58
Nepočítal jsem to, je to už nějaký pátek co jsem vylezl ze školy a neznám hodnoty Sigmy pro ohyb šedé litiny ani průřez lože, ale pár SV takto složených z auta jsem vyvažoval. Je to spíše z praxe.
Většinou byly spíše do vrtule, kvůli chybnému nebo žádnému vyvážení na předchozím místě, než nějak prohnuté z důvodu tohoto uvázání. Ten stroj se nezkroutí během chvilky, ale časem.
Bejt tebou tak bych to neřešil ,ani fotky bych nedával protože se to zase svrhne v bezmezné blábolení o ublížení mašinám atd .Asi každej rozumnej člověk ví že se dá sposta věcí dělat různými způsoby a přesto správně bez poškození , to co je v návodu je pouze doporučené s ohledem na vybavení a dobu vzniku . Ono každej kdo řekne že to kurvíš by to měl dokázat ,stačí přesnej 3d model a můžeme to prohnat simulací ,pak jde někoho odsuzovat ,protože jak se říká ,,jeden myslel a posr..l se"
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

28. 3. 2019, 9:51

Bohužel svatá pravda, ono se fórum obecně zvrhává v bezmezné blábolení. Člověk si koupí jeřábek a místo pochvaly "jééé to je super hračka" tady čte ty hrozné rozumy. Kluci sorry. Obchodník stroj uváže za uni nebo pichne vidlema desky, protě tam kam se vidle dají nacpat. Mojí vonavečku S28 masakrovali celkem svědomitě. Proto už sem moc lidí svoje aktivity ani nedáva.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

28. 3. 2019, 10:04

To že to tak dělaj překupníci je jedna věc, sám říkáš že ti to domasakrovali, tak jaký pak co pak. Tohle zrovna blábolení není. Na svoje nakládky jsem si jezdil, a všechny se dělaly jak měly, a mohli to bejt profíci jací chtěli, ale dokud jsem měl prachy v kapse, tak to bylo jak má bejt, jinak jsem tam tyč ve vřeteni měl taky a mohli by si to zase složit.

Chtěl bych vás vidět, kdyby vám před barák dovezli už zaplacený stroje a ukroši je vázali jak je napadne, to byl najednou fofr.

Cap ať si dělá co chce, to je jeho věc.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

28. 3. 2019, 10:38

Tak promiň, že jsem si dovolil poukázat, že to uvázání není zrovna košer. Píšeš jak máš nastudovaný návody, tak jsi se o tom mohl i sám zmínit. Samozřejmě má fmodel "pravdu". Konstruktéři těch strojů navrhovali pouze doporučení místo vázacích předpisů a i ty jsou platný pouze v době vzniku stroje, protože "pokrok" ve fyzikálních zákonech nezastavíš. Na základě těch takzvanejch doporučení pak za stroj ručili. A taky svítilo slunce a kvetly máky. Škoda, že tu ve výrobě a konstrukci strojů nemaj znalosti praktiků a jsou nesmyslně zatěžovaný šedou teorií. Možná oproti jeřábníkovi ručej i za jiný věci než jenom že to nespadlo. Ani tu zmiňovanou tyč prostrčenou vřetenem nikdo nesimuloval takže bez problémů. Že jdou věci dělat správně, improvizovaně nebo i úplně špatně a je často potřeba vyjít s tim co je, ví každej, ale půjčit si někde na půl dne dva dlouhý vazáky, který používá kdokoli s odtahovkou nebo stavebninama neni velkej problém. Příště už budu jenom chválit abych nesnižoval úroveň fora.
Naposledy upravil(a) Zbýňa dne 28. 3. 2019, 6:40, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

28. 3. 2019, 11:31

Capumpor dělal servis a stěhování strojů, proto ho tady školit je asi zbytečné. A jeřáb má fakt paradní :-) Měl jsem vyhlídnutý stacionární cca 12 metrový, akutuálně slíbený za odvoz. Pouze si říkám, že už mi asi úplně drblo :-) Když jsem ho chtěl kupovat pán nechtěl prodat, potom zemřel a paní se ho ráda zbaví za dovoz. Najednou si říkám co s tím vlastně budu dělat.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

28. 3. 2019, 12:26

DwPetr píše: 28. 3. 2019, 8:14 Co chceš vymejšlet? Za spodek a za sloup jistit proti přetočení. Dá se přizvednout, opásat, do kotevních děr se dají dát oka... Páčit za rameno je to nejjednodušší.

Však passporty znáš ne?
Nejlepší jsou na to třmeny co se nasunou do T drážek. No, ale když je nemáš, tak si musíš poradit jinak.
Je to rozebraný tak nejsme na plné hmotnosti. Takhle to zatížení šlo přes svěrný kroužek pro aretování ramene. Váha je na plochém vazáku. Kulatý je jen pro vyvážení. Byl dlouhý tak jsem to omotal kolem ramene. Trámek je kvůli vyrovnání délek. Nadzvednout pár cm a přesunout. Žádná věda. Vždyť to váží prd. Když bych ten stroj dával někam přes střechu, vymyslel bych lepší úvazek.

Pomocník je to ale stejně dobrej.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

28. 3. 2019, 12:52

Občas taky musím, během toho co píšu, udělat něco pro firmu. Tak se stane, že si nechám rozepsáno a mezitím tu přibude X nových příspěvků.

Takže zatím napíšu jen: Díky Barte za podporu.
Zbytek později.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

28. 3. 2019, 1:16

Tak pomocník je to bez debat.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

13. 12. 2023, 8:07

Pár info o momentálním stavu žiraf na českých e-shopech, třeba to někomu pomůže. Není žirafa jako žirafa. (Americké součástky, ruské součástky, všechno je to čína ... 8) ) Nejběžnější čínské výrobky vypadají téměř stejně, ale kvalita konstrukce (pominu pístnici, ta je asi stejná) je rozdílná. Nejlehčí konstrukce (prodávané nové převážně na bazarech) začínají na celkové váze 68kg a nejsolidnější (např Güde GWK 2000) mají kolem 92kg. Tomu odpovídá cenové rozpětí cca 4.500 - 10.000 kč. Zajímavé je, že všude píší zatižitelnost stejnou. Podle vysunutí 500-2000kg. To by odpovídalo těm rozdílným zkušenostem v předešlé diskusi. Já nakonec raději oželel skládací konstrukci i max. 2t nosnost a pořídil "Italský" dílenský jeřáb jen do 1,5t (OMCN), kde je nosnost zaručena. Tomu odpovídá provedení a hmotnost - 250kg. (i cena)

PS: Nejvíc mě dorazilo info jednoho prodejce, že ten jeho papírový jeřábek deklarované zatížení zvládne. A když ne, tak se jen ohne vysouvací díl jako jemu, když zvedal soustruh. Jen si prý skočím do železářství a ten jekl si koupím ze silnějšího materiálu. :D
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 12. 2023, 4:46

podle mě to zbytečně moc prožíváte - to vyvázání. Tady, když je železná neděle (podle prostředí na fotkách to tak vypadá), tak nakládají drapákem a nikdo s tím nemá sebemenší problém.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“