Příruba brusného kotouče

r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 1. 2022, 8:46

to david.1:
tá prírubka je pôvodne na kotúčiky max.150mm, tých 200mm je moja tvorba. závažíčka sú tak malé, že to proste nestačilo.
kotúč hádzal aj do strany, ale nemal som moc času a už vôbec nie chuti, inak by nasledoval postup, čo si napísal, prípadne ešte vybranie (odľahčenie) na tej ťažšej časti kotúča. nebrúsil som s tým na magnetke, ale na NUAčke, budem musieť spraviť aj serióznejší kryt na kotúč aj napojením odsávania a pod.

BAD mám so stojanom a je skutočne nejaký nízky. nejako som si to neuvedomil, mám ju na palete, aby bola mobilná.
akurát paletu plánujem vymeniť za niečo kovové.
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2022, 8:03

Keď to nejde s tromi telieskami, jedno treba vyhodiť a urobiť s dvomi. Keď ani to nepomôže, treba kotúč odľahčiť starým HSS vrtakom.
BalazKovo.sk
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

10. 1. 2022, 8:20

Na NUA25 jsem se třemi kusy zaváží taky neuspěl, nakonec jsem to dovážil ze čtyřmi, nechat tam jen dvě mě nenapadlo, kotouč 150x16, kotouč jsem vyvážil orovnal, vyvážil orovnal, neorovnal jsem z boku a výsledný povrch byl mizerný, jaký má vliv boční házení kotouče na povrch přesto že je kotouč staticky vyvážený? házení kotouče cca 0,1
WEILER LZ280, FNA22
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

10. 1. 2022, 11:32

Myslim, ze zanedbatelny. Mne to hadzalo do strany cca 1,5mm a povrch je pekny.

Ak hmotnost 3 zavazi nie je dostatocna na vyvazenie kotuca, 2 zavazia budu stacit? Vsetky zavazia su na jednej strane. Problem je skor v ich malej hmotnosti a malom priemere priruby.

Mam este jedno vreteno, je trochu dlhsie a ma hrubsie konce v porovnani s originalom NUA. Asi ho upravim (priruba a remenica) na takero brusenie. To by som potom mohol bez problemov ist az do 220-250mm kotuca.
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

10. 1. 2022, 12:49

r4cv píše: 10. 1. 2022, 11:32 To by som potom mohol bez problemov ist az do 220-250mm kotuca.
myslím že na takové průměry kotouče nebudeš mít dostatečný výkon motoru
WEILER LZ280, FNA22
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

10. 1. 2022, 2:07

Mě připadá že se tady pletou koše z baňama....

Takže postup:
nejprve kontrola kotouče poklepem na trnu jestli zvoní (tzn. že mi nerozbije hubu když se roztočí)
dát do příjuby orovnat (ideál vč. boků)
Pak první vyvážení na vyrovnaném vyvažovacím stojanu nejlépe strojní vodováhou a měřeno do kříže:
1.
základní vyvažování začínám většinou se dvěma závažíčkama u sebe na straně kde je kotouč nejlehčí (na trnu a vyvažovacím stojánku se koutouč zastaví nejtěžší částí dole takže závažíčka se dají úplně nahoru nahoru vždy symetricky k nejvyšímu bodu)
2.
pak se kotouč roztočí znovu pokud se kotouč zase zastaví závažíčkama nahoře je potřeba přidat jedno závažíčko a znovu roztočit. (pořád je závaží málo pro vyvážení)
3.
pokud zase nastane situace že jsou 3 závažíčka nahoře (stále malá váha) přidá se zase jedno závaží (pokud se tam ještě vleze). a tak se postupuje po jednom závaží dokud se závaží nezastaví dole.
(v případě že další závaží už nemám nebo nemůžu dát, musím starým vrtákem ve vrtačce odebrat přímo z koutouče na nejtěžší straně kotouče u příruby (( viz. nákres - jde o plitké jamky ne díry skrz :D)) jako to dělali naši dědové - na vlastní nebezpečí :wink: )
4.
pokud se závaží zastaví dole znamená, že máme konečně dostatečnou váhu na to, aby šel vyvážit kotouč. (tento bod 4. nastává většinou už se dvěma max. třema závažíčkama - samozřejmě závisí na hmotnosti závažíček a homogenitě směsi kotouče)
5.
pak závažíčka symetricky roztahuju do boku (o kolik je posunout se dělá odhadem vždy jedno do leva a jedno doprava ) a pak roztočení a zastavení na stojánku, koukám kde se zastaví ryska tužkou (pokud symetricky neroztáhnu závažíčka od sebe což se mě stává skoro pokaždé ryska se vychýlí od vertikální polohy na stranu kde je závažíčko víc vysunuté a toto zohledním při dalším posouvání závaží).
Pokud mám lichý počet závaží jedno zůstává v prostředu nahoře bez pohybu.
důležité je snažit se závaží roztahovat symetricky od sebe
6.
až se kotouč po roztočení zastaví pokaždé jinde je vyvážený....

následuje druhé orovnání kotouče čelo+boky a znovu dovyvážení kotouče (většinou se jen závažíčka jen trošku posunou)

Viz. nákres k jednotlivým bodům v pdf....tak nějak to pytlíkuju já :lol:

poznámky pod čarou:
- vyvažovací trn musí být souosý a když ho zkontroluji na házení mezi hroty všude musí být nulanula nic.
- pokud je prohnutý, nesouosý nikdy to nevyvážíš přesně!! stejně tak kdyby měl větší drsnost povrchu na místech odvalování na stojánku či na trnu (čím menší kotouč tím se pak zvětšují nároky na malou drsnost- hladkost povrchu)
- stojánek taky přesně vyrovnat do vodoroviny každá odchylka pak jde vidět na odvalování kotouče v trnu (z kopce se víckrát otočí do kopce se míňkrát otočí - při stejné pozici závaží)
- všechna závaží musí mít stejnou hmotnost včetně šroubů co je upínají!!

dá se taky do chytrýho telefonu stáhnout aplikace co ukazuje vibrace a je možné telefon položit na vřeteník a za chodu brusky s kotoučem změřit hodnotu před vyvážením v průběhu a dokončený vyvážení tam to jde i vidět okolik se to zlepší.. myslím že se aplikace menuje měřič vybrací nebo tak nejak nekerý apky ukazují i frekvenci vibrací.

možná by nebylo od věci sem napsat: já vyvažuju průměr kotouče xxx a tloušťku yyy moje závažíčka váží zzzz gramů a většinou dávám xxxx kusů závaží
Přílohy
vyvažování kotouče.pdf
(21.97 KiB) Staženo 93 x
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

10. 1. 2022, 2:35

ovi-ivo píše: 10. 1. 2022, 2:07 Mě připadá že se tady pletou koše z baňama....
...
možná by nebylo od věci sem napsat: já vyvažuju průměr kotouče xxx a tloušťku yyy moje závažíčka váží zzzz gramů a většinou dávám xxxx kusů závaží
predpokladáš civilizovaný stroj, kde závažie má určitú hmotnosť a je možné ho vybrať z drážky. to žiaľ u NUA neplatí.


ves178 píše: 10. 1. 2022, 12:49
r4cv píše: 10. 1. 2022, 11:32 To by som potom mohol bez problemov ist az do 220-250mm kotuca.
myslím že na takové průměry kotouče nebudeš mít dostatečný výkon motoru
samozrejme musím vhodne sprevodovať - obvodová rýchlosť a pod. a potom to je/bude OK. ale to je zatiaľ len teoretická úvaha.
hriadele sú obrúsené a v blízkej dobe nepokračujem s brúsením.
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

10. 1. 2022, 2:56

r4cv píše: 10. 1. 2022, 2:35 predpokladáš civilizovaný stroj, kde závažie má určitú hmotnosť a je možné ho vybrať z drážky. to žiaľ u NUA neplatí.
hoď sem fotku toho vyvažovacího bazmeku :D ať víme o čem se bavíme.
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2022, 3:23

r4cv píše: 10. 1. 2022, 11:32 Ak hmotnost 3 zavazi nie je dostatocna na vyvazenie kotuca, 2 zavazia budu stacit? Vsetky zavazia su na jednej strane. Problem je skor v ich malej hmotnosti a malom priemere priruby
Závažia by mali byť cca rovnomerne rozmiestnené po prírube. Ak sú všetky na jednom mieste, nebude všetko s kostolným poriadkom. Skús na začiatok vyvážiť prírubu bez kotúča, aby si zistil či je ten veľký nevyvážok v prírube alebo v kotúči. Pokiaľ v prírube, tak odvŕtať. Ak v kotúči, tak skontrolovať stredovú dieru, niekedy býva veľká a kotúč potom "padá" do nejakej strany. Ak je aj to v poriadku, môže byť nerovnomerná hrúbka kotúča. Ak je aj tá v poriadku, bude nehomogénny kotúč a potom buď odvŕtať kotúč alebo ho rozvŕtať jadrovým vrtákom na brúsne telieska.
BalazKovo.sk
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

11. 1. 2022, 5:36

ovi-ivo píše: 10. 1. 2022, 2:07 Mě připadá že se tady pletou koše z baňama....

Díky za vyčerpávající popis
WEILER LZ280, FNA22
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

11. 1. 2022, 6:03

jergus.balaz píše: 10. 1. 2022, 3:23
r4cv píše: 10. 1. 2022, 11:32 Ak hmotnost 3 zavazi nie je dostatocna na vyvazenie kotuca, 2 zavazia budu stacit? Vsetky zavazia su na jednej strane. Problem je skor v ich malej hmotnosti a malom priemere priruby
Závažia by mali byť cca rovnomerne rozmiestnené po prírube. Ak sú všetky na jednom mieste, nebude všetko s kostolným poriadkom. Skús na začiatok vyvážiť prírubu bez kotúča, aby si zistil či je ten veľký nevyvážok v prírube alebo v kotúči. Pokiaľ v prírube, tak odvŕtať. Ak v kotúči, tak skontrolovať stredovú dieru, niekedy býva veľká a kotúč potom "padá" do nejakej strany. Ak je aj to v poriadku, môže byť nerovnomerná hrúbka kotúča. Ak je aj tá v poriadku, bude nehomogénny kotúč a potom buď odvŕtať kotúč alebo ho rozvŕtať jadrovým vrtákom na brúsne telieska.
Pokud je ten kotouč tragický - typicky nehomogenní, tak je nejlepší do něj rovnou šlehnout kladivem a vyhodit ho, nebo prodat nepříteli :) - protože jednak bude flekovat, ale hlavně se bude furt při orovnávání (při práci) rozvažovat.
Takže oboje napikaču.
Prostě kotouč nasadím, nahrubo vyvážím, orovnám, převážím, znova lehce orovnám.
Pokud pak má závaží nějak zoufale rozmístěné, tak je ztráta času se s tím něco snažit dělat - výsledek bude vždy odpovídat přesně tomu, jaký je ten kotouč.
Odvrtat a nebo odsekat, to samozřejmě lze (kdysi to bylo normálně oficiálně povolené), ale jednak se to musí umět, ale hlavně to neodstraňuje příčinu - nehomogenitu - takže to umožní sice nějak kotouč použít, ale práce s ním opět bude napikaču - bude se viz výše - rozvažovat a flekovat.
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2022, 9:04

Sancho Panza píše: 11. 1. 2022, 6:03Pokud je ten kotouč tragický - typicky nehomogenní, tak je nejlepší do něj rovnou šlehnout kladivem a vyhodit ho
Ale to by nemala Grétka veľkú radosť. Trochu recyklácie. Keď sa z kotúča urobia vybrusovacie telieska, tak sa dajú bez problémov použiť, nech každé zrnko padne na úžitok :wink:
BalazKovo.sk
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

11. 1. 2022, 9:53

jergus.balaz píše: 11. 1. 2022, 9:04 Ale to by nemala Grétka veľkú radosť. Trochu recyklácie. Keď sa z kotúča urobia vybrusovacie telieska, tak sa dajú bez problémov použiť, nech každé zrnko padne na úžitok :wink:
Máš prosím nějaký postup jak to dělat? mě by to celkem zajímalo nikdy sem to neviděl jen párkrát slyšel že třeba zvětšoval někdo díru na kotouči, ale tělíska ? Zajímalo by mě to páč kotouče barsjaký se válejí a v brusných tělískách mám většinou bílý a kdybych nárazově potřeboval něco jinýho tak bych čekal na 2 kusy poštou tak bych si to mohl třeba pošéfovat doma...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5236
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

11. 1. 2022, 10:09

ovi-ivo píše: 11. 1. 2022, 9:53
jergus.balaz píše: 11. 1. 2022, 9:04 Ale to by nemala Grétka veľkú radosť. Trochu recyklácie. Keď sa z kotúča urobia vybrusovacie telieska, tak sa dajú bez problémov použiť, nech každé zrnko padne na úžitok :wink:
Máš prosím nějaký postup jak to dělat? mě by to celkem zajímalo nikdy sem to neviděl jen párkrát slyšel že třeba zvětšoval někdo díru na kotouči, ale tělíska ? Zajímalo by mě to páč kotouče barsjaký se válejí a v brusných tělískách mám většinou bílý a kdybych nárazově potřeboval něco jinýho tak bych čekal na 2 kusy poštou tak bych si to mohl třeba pošéfovat doma...
Byl jsi rychlejší, chtel jsem napsat taky prosbu jak se to dělá
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2022, 11:23

Na malé kotúčiky som si objednal z aliny obyčajné diamantové jadrové vrtáky. Zoberiem starý zodratý kotúč, upnem ho úpinkou na vŕtačku, frézu, sústruh, hoc čo čo sa točí, spravím si najskôr stredovú dieru napr 10mm, dám väčší vrták napr 32mm a vykružím teliesko. Do toho priemeru 80mm sa to dá urobiť. Dá sa to robiť za sucha - vtedy všetko odsávať vysávačom, alebo potom kamenári majú na to stroje na morko. Keď potrebujem robiť väčšie priemery, tak idem za známym kamenárom a on mi väčšie kotúče urobí tak isto akurát na mokro na jeho strojoch. Minule som potreboval brúsiť nejaký lepivý nerez, a mal som len veľký kotúč priemer 400mm. Tak sme z neho urobili 7ks kotúčikov o priemere 95mm, rovno som to založil na vybrusovacie vreteno, orovnal a šibal kusy. Tie malé ako sú na fotkách sú urobené zo zodratého kotúča z BPHáčky (nejaké 3Mko) rovnako vykružené, zarovnané na sústruhu na malých otáčkach obyčajným radekom a potom nalepené na radekové tyčky. Nič zložité to predsa nie je.
Minule som našiel 400vku kotúč 25mm šírku, ELBE na nerez a titán, no určite zahodím kvalitné brusivo :roll: Spravia sa z neho kotúčiky a ešte veľa kusov pobrúsi. A Grétka mi pošle ďakovný list :lol:

Edit: na druhej fotke sú odfotené vnútra z kotúčikov z prvej fotky. Ešte aj to využijem.
Přílohy
IMG_20220111_120820.jpg
IMG_20220111_120834.jpg
IMG_20220111_120912.jpg
IMG_20220111_120948.jpg
IMG_20220111_121043.jpg
BalazKovo.sk
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“