Příruba brusného kotouče

r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

4. 1. 2022, 8:40

Takže primitívny červík. tak nejak som dúfal, že tam bude niečo iné (toto je moc jednoduché :D )
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2022, 10:11

r4cv píše: 4. 1. 2022, 7:49 Skúsim oživiť vlákno.
v blízkej dobe budem robiť viac prírub na brúsne kotúče (BAD, BPH a pod.) a už pol dňa hľadám vlákno, kde niekto prezentoval príruby s vyvažovacími podložkami. tie mali vybrania v tvare mesiaca a vzájomným pootočením sa nastaví nevývažok podľa potreby
Ja len zo zvedavosti, aká je výhoda proti bežnému riešeniu s telieskami a drážkou?
BalazKovo.sk
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

4. 1. 2022, 10:24

jergus.balaz píše: 4. 1. 2022, 10:11
Ja len zo zvedavosti, aká je výhoda proti bežnému riešeniu s telieskami a drážkou?
Budeš mať vynikajúcu prax v povoľovaní a uťahovaní kotúča.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

4. 1. 2022, 10:34

No ja nevím mě teda připadá jednoduší vyvažování s klasickýma závažíčka než toto.... Mě by spíš zajímala funkce a jak to vevnitř vypadá u samovyvažovaci příruby co se dávaly buď ke kotouči nebo až na konec vřetena brusky. Fungovalo to?
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

5. 1. 2022, 8:30

jergus.balaz píše: 4. 1. 2022, 10:11 Ja len zo zvedavosti, aká je výhoda proti bežnému riešeniu s telieskami a drážkou?
Pôvodne som si myslel, že je to jednoduchšie na výrobu a nastavenie. Už o tom nie som presvedčený.
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2022, 8:36

r4cv píše: 5. 1. 2022, 8:30 Pôvodne som si myslel, že je to jednoduchšie na výrobu a nastavenie. Už o tom nie som presvedčený.
S tromi/dvomi závažiami o rovnakej hmotnosti vyvážiš kotúč do 10 minút. Od toho nie je nič jednoduchšie.
BalazKovo.sk
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 1. 2022, 10:19

jergus.balaz píše: 4. 1. 2022, 10:11
r4cv píše: 4. 1. 2022, 7:49 Skúsim oživiť vlákno.
v blízkej dobe budem robiť viac prírub na brúsne kotúče (BAD, BPH a pod.) a už pol dňa hľadám vlákno, kde niekto prezentoval príruby s vyvažovacími podložkami. tie mali vybrania v tvare mesiaca a vzájomným pootočením sa nastaví nevývažok podľa potreby
Ja len zo zvedavosti, aká je výhoda proti bežnému riešeniu s telieskami a drážkou?
vypadá to hustě :mrgreen:
Jinak jsem si zatím nevšiml, že by u skutečně pořádných brusek to bylo nějak rozšířené - třeba na Lindnerovi, je (překvapivě :mrgreen: ) klasika (tři závaží) - akorát stahovák je na bajonet - protože manipulace s půlmetrovým kotoučem, ostrým jako břitva, není zrovna žádná legrace.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 1. 2022, 10:23

ovi-ivo píše: 4. 1. 2022, 10:34 No ja nevím mě teda připadá jednoduší vyvažování s klasickýma závažíčka než toto.... Mě by spíš zajímala funkce a jak to vevnitř vypadá u samovyvažovaci příruby co se dávaly buď ke kotouči nebo až na konec vřetena brusky. Fungovalo to?
v drážce jsou nasypaný kuličky a stačí sebemenší nečistota a je celkem vymalováno. Navíc nikdy není jistota, že se to nezměnilo že to je dobře a stejně jako minule - protože po každém rozběhu se to samo vždy někam dožene.
Takže podle mě, na úhlovku, :lol: super.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

5. 1. 2022, 3:01

Máte niekto výkres, resp. rozmery na tie vyvažovacie telieska?
Myslím rozmery závažia voči rozmerom drážky a uhol. Vzor nemám, len polský a to asi nie je to pravé na kopírovanie.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2022, 4:54

r4cv píše: 5. 1. 2022, 3:01 Máte niekto výkres, resp. rozmery na tie vyvažovacie telieska?
Myslím rozmery závažia voči rozmerom drážky a uhol. Vzor nemám, len polský a to asi nie je to pravé na kopírovanie.
¨

ta drážka ale nemusí mít žádný úhel, pokud máš, tak bývá tělísko ze dvou půlek :wink:
P1070972.JPG
P1070976.JPG
, může být normálně s rovnýma stěnama, tělísko taky, je to jednodušší, jak ty s úhlem, uděláš to pak že to tělísko nedořízneš napůl, ale kousek necháš a ten šroubek s kužílkem je na straně řezu, jak na to zašroubuješ, tak se to v drážce roztáhne,nemůžu tu fotku najít, ale už jsem to sem dával, stoprocentně to funguje, mám to tak na bpháčku i to i to :wink:

edit: našel jsem jen fotku před rozřezáním, tak jsem tam ty řez tělíska nakreslil červeně, snad to bude jasné :wink:
P1080004 řez.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

5. 1. 2022, 6:28

AHA. tak poliaci to majú tak, že do drážky s úkosom vložím (nejako pod uhlom) kameň a skrutkou sa zdvihne od dna a drží v užšej časti drážky.
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2022, 8:28

r4cv píše: 5. 1. 2022, 6:28 AHA. tak poliaci to majú tak, že do drážky s úkosom vložím (nejako pod uhlom) kameň a skrutkou sa zdvihne od dna a drží v užšej časti drážky.
Tých spôsobov je viac, veľké vyvazovacie telieska sú jednodielne, z prednej strany je závit a červík s hrotom, z boku je gulička. Ako červík zatahujes, gulička vychádza von a pritlaca teliesko v drazke.
BalazKovo.sk
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 1. 2022, 11:49

Dnes som chcel vyvážiť kotúč 200x8 na NUA s prírubou (origo s 3 záviažiami) a nepodarilo sa mi to. 3ks závaží bolo málo.
z druhej príruby sa mi nepodarilo vybrať ďalšie závažie, drží tam aj po uvoľnení skrutky.
tak ďalšie príruby budem robiť asi s týmto čiastočne deleným závažím:
Obrázek

ostáva len doriešiť, ako spraviť to rozťahovanie. buď kužeľový červík, alebo kužeľovú dieru so závitom.
Ak neprerežem závit v celej hĺbke, bude to ten červík roztláčať?

Druhá otázka je ohľadom BAD20. dnes som ju dotiahol na dielňu a stiahol zbytky prírub, čo tam boli.
niekto upravil originál prírubu na kotúče a malou dierou. čo ma zaskočilo je, že príruba je na pero+drážka.
má zmysel vymýšľať príruby s vyvažovaním na túto brúsku? alebo je to plytvanie časom?
tu mám pripravené kotúče 200/51 od jerguša (Ďakujem), tak priestor na nejaký mechanizmus tam mám.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

6. 1. 2022, 6:43

No na bph20 co mám já je to jak dával fotku tumlik.
Rozříznuté závažíčka kde je říznut obyč závit a udělané zahloubení pro obyčejný zapuštěný šroub. Ten kužel na hlavě toho šroubu to roztahuje. Mám variantu kde je závaží rozříznuté pouze kousek a mám i druhou kde je závaží ze dvou částí. V podstatě 2 do sebe zapadající mezykruží kde je v hraně ten závit. Obě varianty jsou v rovné drážce. Dle mě nejjednodušší na výrobu.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

8. 1. 2022, 11:06

r4cv píše: 6. 1. 2022, 11:49 Dnes som chcel vyvážiť kotúč 200x8 na NUA s prírubou (origo s 3 záviažiami) a nepodarilo sa mi to. 3ks závaží bolo málo.
1.) pokud jsou tři závaží na ten kotouč málo, zkusil bych to namontovat na mašinu bez vyvážení tak,aby nejtěžší místo na kotouči bylo nahoře, pak povolit přírubu,kotouč lehce doklepnout shora dolů, pak přírubu utáhnout na čisto a kotouč orovnat- i s oběma boky! Pak sundat z mašiny a znovu zkusit vyvážit. Pokud to už půjde, tak po vyvážení znovu orovnat a zkusit brousit. Pokud to nepůjde,tak kotouč sundat na přendat ho na tu BAD 20. na tu magnetku dát něco pořádnýho.
2.) Bad 20 je vrchol slovstrojírenství, opravdu špička! ​To se výjimečně neposmívám,tohle se opravdu povedlo.Je pravda,že jsem u třech kusů měnil ložiska a díly nejsou vzájemně zaměnitelné, evidentně neznali to,co už před sto lety zavedl Samuel Colt ( zaměnitelnost dílů), takže jedna mašina měla propasované díry na ložiska,druhá zase hřídele,třetí kombinaci obojího,ale tvůrci byli vynalézaví,když byla propasovaná díra, tak se vybrala hřídel,která byla víc do plusu a tak to složili. Ložiska se tam udržely. Sice ne na dlouho,zato konstrukce té brusky to pohodlně zvládla,ta bruska brousí pěkně i s totálně vysypanými ložisky. ( to všechno se dá dnes lehce vyřešit a dodělat doma)Prostě perfektní konstrukce- v téhle velikosti jedna ze dvou použitelných z celé naší poválečné produkce.
​Kazí to jen ten originálně dodávaný stojan,který je na broušení v sedě moc vysoký a na broušení ve stoje zase moc malý, jinak kryty a opěrky parádní práce.
Design sice nic moc,ale funkce perfektní. Myslím,že příruby na tomhle stroji není třeba vyvažovat.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“