Příruba brusného kotouče

1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2016, 7:38

Ahoj v přírubách jsou závity a tak co zkusit něco takového:
PC300020.JPG
Já to vyráběl na stahování kotoučů z BAD40 a docela mi to šlo.
Ale klepnutí jsem se nevyhnul - důkladně dotáhnout a když kotouč nepovolí, tak lehce klepnout.
Vláďa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2016, 12:48

Ale to já mam představu co tam má přijít. Akorát u magnetky mě zarazilo, že je tam závit M34x1,5 o kterém jsem v tabulkách nic nenašel.
Zásadní problém ale je, že soustruh mam na chatě, kde se v současnosti něco takového prakticky nedá vzhledem k rozsahu práce vyrobit (rozuměno není to jen přetočit kus kulatiny na jiný průměr, nebo zarovnat čelo, kde je to práce na chvíli). Ještě si to tak dovedu představit přes léto, kdy tam jsem celé dny, mam se kde převlíknout a umýt atd. Do dílny přestěhuju soustruh nejdříve odhadem na podzim 2017, protože dokud nebude udělaná stavební část (stavba příčky, zateplení a rozvod elektro) tak tam nechci zbytečně hromadit další stroje (stačí, že mi tam přibyla hrotová bruska a šeping, magnetka naštěstí půjde do jiné místnosti).
Nicméně já chci co nejdříve zjistit, jaké ty 2 brusky mají na vřetenu kužele, protože musím sehnat vyvažovací trn a ideálně i další brusné kotouče. A to chci začít řešit co nejdříve, protože to bude věc náhody je sehnat. Ještě u hrotové brusky to možná bude relativně schůdné - to je totiž Kameníček, akorát se neví přesný typ (nějaká produkční verze s rozsahem 500mm). Nicméně dá se z logických důvodů očekávat, že tam bude stejný kužel jako třeba u 2U, nebo jiné hrotové brusky Kameníček, popř. TOS. Horší to bude u magnetky, protože to je německá ABAwerk a tam si mohly Němci vymyslet něco dle jejich zvyklostí, co nesouhlasí s žádným strojem RVHP (jiná kuželovitost, jiné průměry).
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2016, 1:05

aleshonsa píše:.........Nicméně já chci co nejdříve zjistit, jaké ty 2 brusky mají na vřetenu kužele, protože musím sehnat vyvažovací trn a ideálně i další brusné kotouče.
ten kameníček bude mít 1:5 , ty jsou skoro na všech typech čs. brusek, jinak kužel si změříš velice rychle, snadno a přesně přímo na mašině. stačí ti k tomu úchylkoměr+ nějaká johansonka+kalkulačka :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2016, 1:18

No jo, jenomže nejdříve musím právě sundat ty příruby s kotoučem abych se ke kuželu dostal.

Jsou tam všude stejné velikosti kuželů, nebo se to liší typ od typu?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2016, 1:30

aleshonsa píše:No jo, jenomže nejdříve musím právě sundat ty příruby s kotoučem abych se ke kuželu dostal.

Jsou tam všude stejné velikosti kuželů, nebo se to liší typ od typu?
ne nejsou, bude to nějaká číselná řada podle největšího průměru kužele, tak jak u metrických, přitom kuželovitost je stejná
mám tady 15, 25, 32, 45
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2016, 8:48

Takže oboje příruby jsou dole a bez rozebrání. Na hrotové pomohl ten stahovák z přípravku na auta. U magnetky jsem si řekl, že jelikož šla matice snadno povolit, že by stačilo třeba jemně poklepat paličkou. A taky že to šlo. U hrotové byla příruba celkem zarvaná, docela to luplo, jak se to uvolnilo.

U magnetky jsem naměřil kuželovitost 1:10. Tam jsem si tím celkem jist, protože změnu průměru jsem měřil úchylkoměrem a odjetou vzdálenost stupnicí na klice příčného posuvu. To bude asi problém sehnat vyvažovací trn a další příruby. Zkusím eBay.de.

Horší je to s měřením na hrotové. Tam jsem nevymyslel jak to indikátorem změřit, protože na podélném posuvu nemam žádnou stupnici. Jak to Tumlíku myslíš s tou měrkou? Jako je mi jasné jí použít na stanovení délky jako když se na nástrojařské frézce jezdí podle indikátorů. To bych ale musel mít dva indikátory a dva stojánky. Další věc je, že nemam moc k čemu měrku přirazit.
Nicméně jak jsem to měřil na hrubo posuvkou tak mi vychází, že to těch 1:5 nejspíše bude. Akorát že tedy velký průměr jsem naměřil 46,4. To by tedy odpovídalo těm 45?
Přílohy
Kužel hrotová bruska
Kužel hrotová bruska
Kužel hrotová bruska
Kužel hrotová bruska
Kužel magnetka
Kužel magnetka
Kužel magnetka
Kužel magnetka
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2016, 10:44

aleshonsa píše:........Jako je mi jasné jí použít na stanovení délky jako když se na nástrojařské frézce jezdí podle indikátorů. To bych ale musel mít dva indikátory a dva stojánky. Další věc je, že nemam moc k čemu měrku přirazit.
Nicméně jak jsem to měřil na hrubo posuvkou tak mi vychází, že to těch 1:5 nejspíše bude. Akorát že tedy velký průměr jsem naměřil 46,4. To by tedy odpovídalo těm 45?
jj přesně tak, dáš doraz na měrku, hodinky na osu kužele a odjedeš na doraz, pokud si nejsi jistý souosostí vřetene posuvu, tak změřit stejně i druhou stranu, sečíst, vydělit dvěma a pak gonio. spočítat úhel
nebo dvoje hodinky, jedny na kužel a druhé na délku, že nemáš dvoje hodinky a stojánky mě ani neříkej :D

pokud je velký kužel 46,4 tak samože nemůže být příruba přesně až nahoru, musíš si změřit jak ti to vychází do krytu a na jakou délku kotouče + je tam odstřikový kroužek, navalit úplně k tomu to není dobré
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

5. 1. 2017, 10:35

Nakonec jsem v tabulkách našel normu metrických závitů pro jemnou mechaniku a optiku, kde závit M34x1,5 v druhé řadě existuje. Dále už mam potvrzené, že hrotová bruska má kužel 1:5. Dnes mi totiž přišel vyvažovací trn, o kterém 100% vím, že tuto kuželovitost má a souhlasí to.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

5. 1. 2017, 10:43

no tak jsem to odpasu to stoupání trefil těch možností zase tolik není
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

5. 1. 2017, 11:14

Netrefil :-) Tohle už je totiž u jiné příruby na německé magnetce. Těch 1,5 jsi tipoval u příruby k hrotové brusce, co jsem úplně na začátku a tam je to 2.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

6. 1. 2017, 6:07

tak z toho nebudu tři dni spat... :)
a co papírková metoda na měření stoupání závitů v prostoru kde neuvidíš na měrku nebo když měrky nejsou zrovna poruce zkoušels?
u stroje kde znáš výrobce a dá se předpokládat že tam nebude nějaký whitworth tak je to použitelné
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 1. 2017, 12:49

Já právě měrky mám, takže jsem papírek nezkoušel. Hrotová je Kameníček a magnetka ABAwerk, takže jsem předpokládal metrické závity. U hrotové to bylo při velikosti M65 ještě relativně snadné, ale u magnetky jsem se tam už skutečně hůř viděl. Ale teď když je to sundané jsem to znovu kontroloval. Navíc vnitřní míra sedí se závitem M34x1,5. Stejně tak u té hrotové stoupání s v nitřním průměrem navzájem sedí.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

4. 1. 2022, 7:49

Skúsim oživiť vlákno.
v blízkej dobe budem robiť viac prírub na brúsne kotúče (BAD, BPH a pod.) a už pol dňa hľadám vlákno, kde niekto prezentoval príruby s vyvažovacími podložkami. tie mali vybrania v tvare mesiaca a vzájomným pootočením sa nastaví nevývažok podľa potreby.

tvar, veľkosť príruby atď. nemám problém nakresliť, ide mi o tie nastavovacie mesiace, resp. ako sa zaisťujú proti pootočeniu.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7210
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 1. 2022, 7:53

r4cv píše: 4. 1. 2022, 7:49 Skúsim oživiť vlákno.
v blízkej dobe budem robiť viac prírub na brúsne kotúče (BAD, BPH a pod.) a už pol dňa hľadám vlákno, kde niekto prezentoval príruby s vyvažovacími podložkami. tie mali vybrania v tvare mesiaca a vzájomným pootočením sa nastaví nevývažok podľa potreby.

tvar, veľkosť príruby atď. nemám problém nakresliť, ide mi o tie nastavovacie mesiace, resp. ako sa zaisťujú proti pootočeniu.
myslím že tak nějak fungují samovyvažovací příruby
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5238
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

4. 1. 2022, 8:18

r4cv píše: 4. 1. 2022, 7:49 Skúsim oživiť vlákno.
v blízkej dobe budem robiť viac prírub na brúsne kotúče (BAD, BPH a pod.) a už pol dňa hľadám vlákno, kde niekto prezentoval príruby s vyvažovacími podložkami. tie mali vybrania v tvare mesiaca a vzájomným pootočením sa nastaví nevývažok podľa potreby.

tvar, veľkosť príruby atď. nemám problém nakresliť, ide mi o tie nastavovacie mesiace, resp. ako sa zaisťujú proti pootočeniu.
Ahoj bylo to na trubce, mám to uloženo cca 7:00 minuta

https://www.youtube.com/watch?v=Lci46fahHKc&t=603s
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“