Vrtačka Jihokov - pinola drhne

Odpovědět
DN1
Příspěvky: 7
Registrován: 3. 4. 2017, 9:43

3. 4. 2017, 9:56

Zdravím všechny a prosím o radu. Pořídil jsem vrtačku Jihokov V13, ale při běhu pokud se jelo s pinolou dolu a nahoru docházelo k drhnutí, pinola se vracela po skocích. Vyměnil jsem ložiska v pinole, horní ložisko pod řemenicí jsem nechal, není na něm žádná vůle a nehučí - bohužel drhnutí pinoly zůstalo stejné. Osa dole u sklíčidla nehází. Pokud se vrtačka netočí a natočím osu do určité polohy potom je pohyb pinoly bez drhnutí, ale pokud osu natočím o cca 180°a rukou jakoby otáčím s osou (je to v tahu) a vysunu pinolu, zůstane v této poloze, pokud opět otočím o 180°tak se vrátí.
Prosím o radu zda by pomohlo vyměnit ložisko pod řemenicí nebo se jedná o hnutou osu u řemenice. Pokud se bude jednat o ložisko pod řemenicí prosím o info jak to rozebrat případně jak srovnat osu nahoře.

Moc díky.

David
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 4. 2017, 7:46

DN1 píše:Zdravím všechny a prosím o radu. Pořídil jsem vrtačku Jihokov V13, ale při běhu pokud se jelo s pinolou dolu a nahoru docházelo k drhnutí, pinola se vracela po skocích. Vyměnil jsem ložiska v pinole, horní ložisko pod řemenicí jsem nechal, není na něm žádná vůle a nehučí - bohužel drhnutí pinoly zůstalo stejné. Osa dole u sklíčidla nehází. Pokud se vrtačka netočí a natočím osu do určité polohy potom je pohyb pinoly bez drhnutí, ale pokud osu natočím o cca 180°a rukou jakoby otáčím s osou (je to v tahu) a vysunu pinolu, zůstane v této poloze, pokud opět otočím o 180°tak se vrátí.
Prosím o radu zda by pomohlo vyměnit ložisko pod řemenicí nebo se jedná o hnutou osu u řemenice. Pokud se bude jednat o ložisko pod řemenicí prosím o info jak to rozebrat případně jak srovnat osu nahoře.

Moc díky.

David
Počkej, to chceš říct, že Ti drhne pinola s vřetenem při posuvu nahoru a dolů a Ty to vidíš jako důvod měnit ložiska?
Taky nerozumím tomu, žes otočil pinolu o 180 stupňů - myslím si, že by to nemělo jít protožže většinou je na ní hřeben do kterého zapadá ozubené kolo posuvu.
Nebude lépe když pošleš fotky?

Pro ilustraci v tomto vláknu je fotka pinoly http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=23573" onclick="window.open(this.href);return false;
Myslíš tím to samé ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3592
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2017, 8:58

Zdenek Valter píše:Taky nerozumím tomu, žes otočil pinolu o 180 stupňů - myslím si, že by to nemělo jít protožže většinou je na ní hřeben do kterého zapadá ozubené kolo posuvu.
já už to dělal, stržený hřeben jsem fréznul nový o 180st. a stejně tak drážku pro ten aretační šroubek, možná kdyby se to vzalo po 120 tak by to vyšlo na třikrát :)

každopádně k dotazu, to zadrhávání vypadá na tu vrchní část s unášecí drážkou, ta "hřídelka" na vřeteni bude ohnutá :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 4. 2017, 9:06

tumlik píše:
Zdenek Valter píše:Taky nerozumím tomu, žes otočil pinolu o 180 stupňů - myslím si, že by to nemělo jít protožže většinou je na ní hřeben do kterého zapadá ozubené kolo posuvu.
já už to dělal, stržený hřeben jsem fréznul nový o 180st. a stejně tak drážku pro ten aretační šroubek, možná kdyby se to vzalo po 120 tak by to vyšlo na třikrát :)

každopádně k dotazu, to zadrhávání vypadá na tu vrchní část s unášecí drážkou, ta "hřídelka" na vřeteni bude ohnutá :wink:
Jo jenže to je o tom, že by to ozubené kolo musel z vřeteníku vyndat aby to otočil.
Nepředpokládám, že ten kdo se ptá je vybaven stejně jako Ty - a proto se ptá ;-) natož aby si na pinole frézoval ozub ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3592
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2017, 9:15

Zdenek Valter píše:Jo jenže to je o tom, že by to ozubené kolo musel z vřeteníku vyndat aby to otočil.
Nepředpokládám, že ten kdo se ptá je vybaven stejně jako Ty - a proto se ptá natož aby si na pinole frézoval ozub
jasně. jen jsem psal že to jde :wink: to drhnutí bude ten vršek, ona i hřídel může být perfekteně rovná, a ta konzola s ložiskama a řemenicí co je na vrchu přidělaná 3xšroubem, dostala pecku nebo to tam někdo blbě, čí křivě přidělal a už to dělá problém i když vřeteno je neházivé, ono nebylo výjimkou, že se to podkládalo různýma plíškama :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 4. 2017, 12:54

Už tomu asi rozumím - drhnutí dochází v určitém natočení vřetene a ne celé pinoly.
Pak ale nezbývá nic jiného než to rozebrat.
Odkud jsi Davide?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
DN1
Příspěvky: 7
Registrován: 3. 4. 2017, 9:43

5. 4. 2017, 8:40

Zdravím a děkuji všem za stávající odpovědi.
Když jsem vrtačku pořídil tak byla malinko vůle dole na vřeteni, současně při pohybu celou pinolou dolů a nahoru docházelo k zadrhávání. Vzhledem k tomu, že dole byla malinko vůle na vřeteni, myslel jsem že jsou ložiska KO a proto jsem vyměnil všechna ložiska v pinole (drhnutí jsem přičítal špatným ložiskům a tedy i vůli na horním ložisku v pinole). Po vrácení zpět dochází jak něktří již odhadli k následujícímu stavu: pinola je zasunutá a natočím vřeteno do určité pozice (pro lepší představu drážkou v řemenici proti sobě), nyní pokud pinolu vysunu, jde hladce dolů i nahoru. Pokud nyní pinolu zasunu a otočím vřetenem o 180° (drážkou v řemenici od sebe) a řemenici nepustím, ale rukou se ji malinko snažím natočit (je jakoby v tahu) a současně vysunuji pinolu dochází k drhnutí, pokud pustím páku pinola se sama nevrátí zpět, pokud pustím řemenici (již se s ní nesnažím jít do tahu) zasune se pinola sama. Při zapnutí vrtačky a otáčení vřetene dochází při pohybu s pinolou k zadrhávání a vrací se po skocích, pocitově nedrhne pinola, ale právě ta část vřetene, která se zasunuje do řemenice. Na řemenici není pohledem vidět žádná házivost ani pokud s ní hýbu vůle. Proto jsem se ptal zda by to mohlo dělat to ložisko v řemenici.
Někteří z Vás mi odpověděli, že to může být:
- ohnuté vřeteno nad pinolou, jsem schopen ho nějak v domácích podmínkách srovnat?
- dále byla informace, že se může jednat o hnutou konzoli s ložiskem a řemenicí, zkusit třeba tedy vypodložit.
- další varianta je vřeteník a hřeben na pinole, když jsem to dával dohromady, tak ani na jednom nebyla známka poškození. Otočení ozubeného kola na vřeteníku - jsem schopen ho stahovákem dostat dolů?

Jinak se jedná o vrtačku Jihokov V10 hranatý typ se světlem, myslím že 1982. Jsem z Hradce Králové.

Díky moc za odpovědi.

D
otto
Příspěvky: 3
Registrován: 30. 11. 2016, 6:17

5. 4. 2017, 6:51

Zdravim presne to iste som mal na SV10 po preložiskovaní ložisiek v remenici. Oska mi začala drhnuť v určitej polohe a pinola sa nezasunula. Ja som znova preložiskoval /použitie hrubej sily pri dávani nových ložisiek :x / dal presne tu prírubu remenice ako bolo pred tým. Momentálne je to o dosť lepšie avšak keď zapnem vrtačku tak pri vysunutí pinoly vrtačka jemne vibruje. Podľa mňa to nieje v jednej osi a potom pri vysúvaní zasúvaní vrch osky drhne v pastorku remenici. :D
DN1
Příspěvky: 7
Registrován: 3. 4. 2017, 9:43

7. 4. 2017, 8:19

Neví někdo jak sundat řemenici nad pinolou, píšete, že tam jsou 3 šrouby, ale na této je pod řemenicí kulatá příruba, která má na 2 protilehlých stranách vybrání. Potom jsou dole kde se vysouvá pinola 3 šrouby.

Díky.
D
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 4. 2017, 10:24

DN1 píše:Neví někdo jak sundat řemenici nad pinolou, píšete, že tam jsou 3 šrouby, ale na této je pod řemenicí kulatá příruba, která má na 2 protilehlých stranách vybrání. Potom jsou dole kde se vysouvá pinola 3 šrouby.

Díky.
D
Můžeš poslat fotky?
Takhle se těžko radí :-(

Může to tam být i nalisované, takže můžeš potřebovat stahovák.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
DN1
Příspěvky: 7
Registrován: 3. 4. 2017, 9:43

10. 4. 2017, 7:13

Díky, už jsem na to přišel, je to nahoře na závit (závit nebyl vidět). Teď to zbývá nějak srovnat :)

D.
archivator
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 5. 2019, 7:29

22. 5. 2019, 7:46

Zde byl problém asi již vyřešen, ale drhnutí by popřípadě mohla dělat i drážka osy sklíčidla pohybující se na ,,suchém nebo poškozeném,, klínku v řemenicovém unašeči.

Věděl by někdo jak je uchycen klínek v unašeči?
Je-li nalisován nebo má k zachycení zuby?

Osa sklíčidla se mi přestala točit a po demontáži byl vypadlý klínek. Obrus z klínku napadal i do horního ložiska v pinole, které nemá již hladký chod. Vrtačku asi někdo servisoval podle sebe nežli byla zcela vyhozena do litinového šrotu.

Věděl by někdo jaký má být rozměrově řemen na V13 Solit Jihokov Hustopeče u Brna?

Děkuji
brutal
Příspěvky: 602
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

22. 5. 2019, 8:58

"Věděl by někdo jak je uchycen klínek v unašeči? "

věděl - aspoň u té mojí byl klínek zajištěný tak, že aby nevyjel na konci drážky ven z unašeče tak byl okraj drážky z obou stran trochu rozklepnutý nějakým důlčíkem
archivator
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 5. 2019, 7:29

23. 5. 2019, 7:22

Děkuji.. ano, vypadá to tak, že montážní drážka pro klínek má u horního konce malý trojúhelníkovitý prostor do stran. Bude zřejmě alchymie upravit klínek a dostat ho tam.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“