Ostřička nástrojů ZZM-10A

chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 4. 2017, 8:07

pořídil jsem si variantu - výrobní stroje - protože nejdelší vlákno k tématu je v oblasti "nákup", budu pokračovat raději zde
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=7&t=19273&start=60
ostricka.jpg
je to čínský strojek se vším všudy ... zpracování ... zvykejme si :-)
bruska běží klidně bez vibrací - protože dodavatel už opravil házející řemenici
na otočný čep držáku diamantu použil čínan asi moc velké kladivo, bylo třeba to doladit
bruska02.jpg
bruska02.jpg (11.81 KiB) Zobrazeno 8660 x
na trubce je mnoho videonávodů - ale stejně až na stole jeden pochopí - bruska umí brousit jen z čela kotouče, broušený nástroj vykonává stejný pohyb jako orovnávací diamant, jen osa je ta spodní broušená tyč. Obvod brusného kotouče není orovnaný a ani na brusce není možnost jej nějak rovnat. Jedině použít kvalitní diamantový kotouč. Nastaví se požadované úhly a nástroj se přiklopí do brusu, couvne, posune o setinky spodní tyč(nebo kotouč) a znova přiklopí do brusu. Doraz (skutečně ne moc přesný a ani tuhý) se nastavuje kolečkem pod vypínačem, slouží jen abych nepřiklopil do nebroušeného ostří. Čela fréz jdou brousit jen po "srsti"
bruska01.jpg
bruska01.jpg (18.6 KiB) Zobrazeno 8660 x
k funkčnosti viz obrázek
- posouvá se brusný kotouč doprava, trochu ztuha, ale jde to - stupnice 0,01
- posouvá se vodící tyč - šipka doprava - myslím, že základní pohyb pro broušení, je bez vůle, stupnice 0,01, utažení tyče /přípravku je spolehlivé
- šípka dolů - úhel ostří proti čelu kotouče, nepříliš čitelná hrubá stupnice
- šipka nahoru - úhel břitu nástroje, v odkazu byla zmínka na nedostatečně tuhé ložisko - tato osa umožní broušení radiusů (zatím jsem nezkoumal)
- šipka vpravo dolů - otáčení nástroje na další břit, volba páčkou pro volný pohyb, aretace po 15st, volný pohyb 0-180st nebo 0-120 st (v místech dorazu 0-180st chybí volba 15 st)
broušené pouzdro na C5 ve frezované dutině, pootáčet po stupních není problém, plynule otáček kličkou pro broušení obvodu nástroje moc nejde, na tuhost otáčení má vliv utažení dvou tenkých nebroušených kontra matic ...

Proti originálu - má to stejné funkce a počet kliček :-) - ale jsou použity levnější materiály a levnější opracování, kývavý pohyb do brusu to dělá dobře, plynulý otáčivý pohyb nástroje (třeba u broušení spirály frézy) tomu zatím moc nejde. Klasicky - to co se utahuje kličkou "nemusí" mít přesné pouzdro (dle číny) neb utažení odstraní vůle = potřebujete změnit úhel o 00nic - povolíte pro malý posun a ono to skoro upadne
Motor 250W je sice použitelný, ale musí se pomalu.

Nástrojárna si to asi nekoupí ....

Zkoušel jsem čela fréz - vypadá to dobře, ač po srsti
s kalkulačkou 7-břitou hvězdičku, také dobré
plošky na kulatině na klíč ... jde to, ale ... koukněte na konstrukci, není možné jednoduše nastavit výšku obráběného dílu proti kotouči a tam kde hrana kotouče hraje roli, jste dost omezeni.

to jsou zatím první dojmy, doufám, že své zkušenosti přidají i ti co strojek mají déle.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 4. 2017, 8:12

Pokračování z inzerce:
chb píše:pořídil jsem si variantu - výrobní stroje
zatím se s ní seznamuji ...

dost se zde diskutuje o kleštinách ER <-> 5C
Pro broušení fréz potřebuji umět přesně nastavit úhel pootočení na další břit = přesně i frézu upnout s ohledem na aretaci/nulu upínacího bazmeku. To mi kleština 5C dovolí, protože má drážku proti pootočení při utahování - nebude jednoduché upínat uhlově přesně frézu, když se mi při utahování ER kleština může protáčet. ER je prostě určena na něco jiného ...
Jo tak to se těším na recenze - mně se líbila ta samá ostřička od MarkAgro /teď o 6 Kč levnější ;-)
Co se týče kleštin, je u 5C výhoda, že se dají pořídit i tvarové kleštiny pro upnutí čtyrhranu či šestihranu
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 4. 2017, 8:49

souhlas, tvary (a ceny) u 5C jsou různé. Zahlédl jsem na trubce, že si kleštiny (pro méně náročné použití ?) dělali i z plastu.

úvaha/dotaz - drážka/čep 5C je pevně spojena s aretací upínače. Pochopil to číňan při výrobě aby 5C čtyř/šestihranné kleštiny seděly na aretaci ?
(pouzdro 5C kleštiny má dovnitř čep pro 5C a zvenku pero pro kroužek s aretačními otvory, nad ním je otočný nonius)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 4. 2017, 9:01

přípravek na broušení fréz po obvodu -

originální "palec" je jen atrapa, nenechme se odradit - už vyrábím něco použitelného.
pod čely s drážkou je vložen O-kroužek, spolehlivě vymezuje vůle nicméně současně znemožňuje jakýkoliv plynulý pohyb

Pokud to někdo používáte, jak to máte vyřešeno ? případně čím to mažete pro lehký pohyb ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 4. 2017, 9:05

mizerné video, mizerná angličtina, ale postup nastavení pro různé operace je docela vypovídající

https://www.youtube.com/watch?v=xzX4MFdi9sI
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 4. 2017, 2:01

k brusce je návod zhruba popisující ... názvy páček. Podrobnější návod co a jak se hledá dost těžko, sice je na trubce mnoho videí, ale konkrétními informacemi tedy neoplývají.

přípravek na ostření vrtáků - třeba toto shrnutí někomu pomůže
bruska08.jpg

na trubce je k vidění mnoho variant, ta nyní dostupná verze přípravku nastavuje/upíná vrták takto. Spodním šroubkem nastavíte délku, horním přitáhnete vrták - obojí jedním kusem kovu - po povolení horního k otočení vrtáku se mi uvolní i dolní a sjede dolů
bruska06.jpg
bruska06.jpg (16.52 KiB) Zobrazeno 8413 x
dřívější modely to měly lépe vyřešené -
bruska04.jpg
bruska04.jpg (12.02 KiB) Zobrazeno 8413 x

K nastavení - spirálu vrtáku opřete o hranu s přesahem břitu 1-2 mm (někdy obtížně, trojúhelníček je malý a ke spirále nedosáhne :-( )
bruska03.jpg

úhel břitu se nastavuje zde - přípravek má 45st - požadujeme třeba 118st /2= 59 st - 45 = na stupnici nastavím 14st
bruska05.jpg

Trochu záhada je tato stupnice, většina videí ji nezmiňuje/nenastavuje, případně zobrazený model ji ani nemá. Někdy je proti stupnici ryska, někdy ji nastavují k horní hraně. Zde by se měl nastavit průměr broušeného vrtáku, pokud dobře chápu, ovlivním tim radius, po kterém se ostří pohybuje. (má to někdo vykoumané ?)
bruska07.jpg

přípravek má druhý čep / drážku, kterou je omezen úhel kývání
bruska09.jpg
bruska09.jpg (9.54 KiB) Zobrazeno 8413 x
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 4. 2017, 2:39

vše už tady jednou bylo :-) ... pěkně popsané od Francotirador

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=76&t=5313&start=30
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 4. 2017, 9:02

ještě k přípravku na vrtáky

druhý čep + drážka určují úhel břitu - je to doraz pro kývání při broušení. Doladit to asi půjde náklonem celého těla ?

hledal jsem geometrii celého přípravku - takto to vypadá při nastavení "0" na stupnici (ponechání osy kývání kolmo k brusu, tedy ne s korekcí 14st pro vrták 118 st)
DSCN5522.JPG
podle návodu má vrták přesahovat 1-2 mm před nastavovací plíšek = břit broušeného vrtáku je v ose kývání - pozor - při nastavené "0" na stupnici.
Na stupnici se nastavuje průměr vrtáku, v mém případě je stupnice od 0 do 11, kdy dílek má 1,25 mm
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

16. 4. 2017, 7:28

No a podařilo se Ti nějak rozumně nabrousit vrtáky? Mně moc ne :cry: :evil: .
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2017, 7:36

Me taky ne
Maly jsem pak brousil v klestine a spokojenost a velky stejne neveme kotouc sirkou
Takze ten bazmek letel za regal
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

16. 4. 2017, 7:44

A vzpomínáš si, jak jsi to měl nastavené s tou kleštinou?
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2017, 7:48

Jo vzal jsem nabrousenej vrtak soupnul do klestiny volne
Natocil a nastavil uhel pro prvni par fazetek poznamenal udaje
Pro druhy par udelal to same
Pak dal nenabrouseny kousek a liznul ho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 4. 2017, 12:05

Testovací broušení vrtáků 10 a 13 mm a za mne spokojenost, vypadá to dobře.

princip přípravku je funkční postup broušení pokud umíme dodržet/zajistit přesnou pozici vrtáku po otočení na druhý břit.

Otáčení přípravku zajišťuje uchycení kleštiny, to by mělo být OK (i když čep přípravku je jen hrubovaný a mám pocit, že v kleštině nesedí moc dobře a protáčí se mi)
Délku vysunutí vrtáku po otočení na druhý břit zajišťuje doraz, to jsem upravoval
Přimáčknutí vrtáku do drážky je také opakovatelné, i toto jsem trochu vylepšil
zbývá nejktritičtější místo - správné natočení vrtáku, to zajišťuje opěrka pro břit.

Měl jsem v ruce či viděl na trubce mnoho podobných přípravků a u většiny bylo právě toto slabé místo, je to slabé místo i tohoto přípravku. Zatím jsem to vyřešil posunutím trojúhelníčku výš aby se vrták měl o co opřít. Je třeba to očistit od prachu při otáčení.
bruska03.jpg
Vrták se brousí poměrně vysoko na kotouči - tedy šikmo a tak šířka brusné části je dostatečná, tam problém není. Problémem u 13mm vrtáku je však už nedostatečná síla motoru. Občas jeden kus to zvládne, produktivní broušení ani náhodou.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

16. 4. 2017, 12:21

U těch větších vrtáků to ještě jakž takž šlo. Jak to vypadá s menšími, např 6-8mm? Tam jsem měl právě ten problém s tím správným otočením o 180°.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 4. 2017, 1:04

Mám maďarský klon tejto brúsky a vrtáky brúsim podľa tohoto návodu. Je to síce bez prípravku a 4 facet, ale funguje to k spokojnosti:

http://modelenginenews.org/meng/quorn/SixStepFF-3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Ináč, má to 4-facet brúsenie nejaké vážne nevýhody oproti tomu s kývavým prípravkom?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“