Vrtačka VK 32

Odpovědět
Pedro123
Příspěvky: 28
Registrován: 15. 11. 2015, 4:53

28. 8. 2017, 5:27

Zdar strojaři!
Než vyndám klíče, šroubováky a další nářadí, tak se raději obrátím na méně či více zkušené s prosbou o radu.
Zdejší fórum je studnice vědomostí, což mohu osvědčit tím, že některá dřívější doporučení mi usnadnila práci a ušetřila kapsu.
Problém:
Mám novou vrtačku VK 32. Je to starý Volman, ale nikdy neběhala. Tzn., že je staro-nová - nikdo na ní nikdy nevrtal.
Po naražení sklíčidla do Mk3 - upozorňuji, že sklíčidlo i stopka je OK a na jiných mašinách běhá perfektně - a po spuštění stroje sklíčidlo i vřeteno hází. Srazil jsem sklíčidlo a přiložil hodinky na vřeteno - ručním otáčením řemenicí vřeteno hází cca 0,25 mm - což mi připadá dost. Je to v podstatě "kovářská" vrtačka, takže bych tuto nepřesnost i bral. Pokud však ji spustím na motor - cca max. 710 (1/min), tak se vřeteno natolik rozkmitá, že odhaduji výchylku na cca 1 mm (na takový kule se holt hodinky nepřikládají :-).)
A ptám se: Co s tím?
Když vezmu vřeteno do ruky a "radiálně zacukám" tam a zpět - tak je cítit i slyšet "cvakání" vůle.
Spodní axiální ložisko v běhu (s motorem) na prázdno stojí - všechny kroužky - tzn. spodní miska, věneček i horní miska.
Mám vzít hákové klíče a axiální ložisko přitáhnout? (Hákové klíče jsou součástí příslušenství.)
Myslím, že radiální vůli však axiální ložiska moc neovlivní....
Pinola vedení vřetene vůli nemá - z obrázku je vidět, že by šla přitáhnout dvěma stahovacími šrouby rozřezu.
Nevím, jaká jsou radiální ložiska - zda kuličková, válečková nebo seřizovací kuželová.
Že by bylo např. ohnuté vřeteno - to by asi byla "bílá vrána". Úplně se mi nabízí, že ložiska jsou volná a kmitání vřetena způsobuje tah řemenu.
Tedy jednoduše - má někdo nějaké řešení než zanořím ruce do problému?
Možná mi někteří řeknete - koukej to utáhnout - co tady votravuješ s takovou prkotinou - ale je to moc pěkný stroj pro několik generací (než, až natáhnu ráfy, ho holka dá do šrotu) a nerad bych "střelil vedle".
Díky předem všem za zprávu a doporučení.
Pedro
DSCN3026.JPG
DSCN3024.JPG
DSCN3023.JPG
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2020, 6:59

Ahoj, jak to dopadlo? Teď to vřeteno taky dělám
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2021, 4:32

V té vrtačce jsou tyto pera na obrázku uprostřed.
Dají se sehnat?
Obrázek
Boris22
Příspěvky: 123
Registrován: 30. 11. 2018, 9:51

3. 2. 2021, 10:39

kúpiš si klínkovú oceľ a vyrobíš. http://www.spojovaci-material.net/sp/ko ... kova-ocel/
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2021, 5:50

Nejdříve jsem chtěl nakupovat, ale tušil sem, že to nikdo nezná, ani normu jsem nenašel.

Přemýšlím, když už bych to vyráběl, jestli to nepovysit na druhý level. To pero se rádo odře , protože to v drážce nestojí, ale pohybuje, když se vrtá nahoru dolů. Třeba samomazná bronz.
Ale je mě jasný nesmí být drážka vychozena a nesmí být pero tvrdci než drážka.

No a průměry mám volný, díry by to chtělo nový z bronzu a hlavní hřídel podbrousit,nachomovat a nabrousit podle díry vůli dvě stovky. Prostě na nasunutí.

Ještě jsem si vzpomněl že mi hrka řemenice na hřídeli, ale jak to vyvlozkovat, když tam je drážka pro pero. Budou tam tak skoro dvě destiny.
Boris22
Příspěvky: 123
Registrován: 30. 11. 2018, 9:51

3. 2. 2021, 7:20

,,testone" citujem
prodává se "klínkovina", tj. za studena tažený profil 5x5, 6x6mm atd
je to z 12050 (C45)
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2021, 8:25

Mám spíš pocit že z 11600 a jsou i 14240.
Ono se to pořád hejbe, jak vrtas nahoru a dolů tak to jezdí v drážce a přesto se unáší vřeteno. Pera jsou dvě a mají ten čep aby to nejezdilo i s vřetenem, ale stálo. Musím to udělat přesný ať to nehrka, jakmile to začne hrkat tak to jde rychle dokopru.
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2021, 10:10

Tak řemenice má vůli 0,09, tady dám asi planzetu. Ale horní bronzové pouzdro co se v něm honí olej, tak to bude volný 0,2 . Musím sehnat nový bronz a udělat ho celý nový.. to nebude lehký..ale dá se.
jilmon
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 7. 2021, 4:44

17. 1. 2024, 10:46

Srdečně zdravím!
V neděli jsem si také dovezl tento krásný stroj a celý ho rozebral za účelem řádné údržby. Nejde mi ale do hlavy složení axiálního uložení hřídele nad pinolou. Jsou tam dvě broušené podložky s excentrickou mazací drážkou. A to je můj dotaz: Nepatří mezi ně něco? Např. broznová podložka? Jde mi nějak proti srsti, že by se tyhle dvě tvrdé podložky třely o sebe navzájem, ale jsem naprostý amatér, tak se raději ptám.
Kdyby tak měl někdo návod; tam bude určitě řez a vše z něj bude jasné.
Díky za každý příspěvek.
Miloň
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“