BPH 20 elektroinstalace

HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

4. 12. 2017, 6:02

Nemáte prosím na brusku BPH 20 dokumentaci elektro, ale nějakou novější verzy? Mám dva manuály a v obou je prehistorická elektrika bez žádného popisu. Jen se mi to nechce celé vyMejslet na novo. Spíše mi jde ó tu část okolo magnetu.
Jde mi o záhadnou součástku na schématu označenou jako T1710. Co to je? Vypadá to jako značka elektronky.
Brusku ještě nemám doma tak laboruji nad schématem. Aš bude doma tak se do toho kouknu a bude snad jasno. Bude jí čekat elektrická GO.

Obrázek

Obrázek
Jan Šrámek
Příspěvky: 25
Registrován: 11. 1. 2011, 12:19

4. 12. 2017, 10:56

Zdravím,opravdu se jedná o elektronku (usměrňovací),pro 110V napájení magnetu. Usměrňovací elektronky
se dodnes vyrábí (např.5Y3S ).Jednoduší a levnější,je nahradit stávající systém,dvoudiodovým polovodičovým
usměrňovačem.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

5. 12. 2017, 6:51

Děkuji za reakci, tak jsem si to opravdu myslel dobře. Jen mě to trochu zarazilo a nečekal bych to v této brusce. Možná tak u toho staršího tipu co má ty ovládací tlačítka ve smyku, ale tohle má již na pravé straně z boku panel, ale je pravda že ještě s těmi staršími tlačítky. Zatím ji nemám doma takže netuším co se uvnitř skryva a naposledy jsem měl elektriku otevřenou před 10 roky a to se jen měnila pojistka. Jak bude doma tak půjde na celkovou go. Mám připravené nové trafo na 110v tak tam dám jednoduse gretz s bude.
Pokud chápu správně tak pro odmagnetování se do magnetu pouští na krátkou dobu střídavě napětí?

Staří netuším a v manuálu ani na brusce není rok výroby, pouze výrobní číslo.
Ale stáří bude značné jelikož sice má na boku panel, ale ještě s těmi staršími černými bakelitovými tlacitky, takže v té době ještě asy nebyli ovládací hlavice.
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

5. 12. 2017, 8:05

Asi to máš tento typ, ja ju mám tiež u kamoša, no chystám jej miesto. Tiež ju chcem vyčistit, a skontrolovať, príp vymeniť elektroinštaláciu. Vyrábali ich u nás, a je tu ešte firma, ktorá ich generálkuje, tak by sa tam asi dalo od nich niečo zistiť.
IMG_3555.JPG
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

5. 12. 2017, 9:19

Piste sem vsechny postrehy kucii, take se chystam nekdo male BPH slovit a prekopat, tak at se mam u koho ucit :-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 12. 2017, 9:45

A co na tom chcete překopávat?
jediný co má smysl je prapůvodní elektronkový nebo pozdější selenový usměrňovač nahradit křemíkovým můstkem
stykač funguje stejně jestli je 70 let starý nebo nový (ten nový asi 70 let nevydrží)
jen z toho uděláte neoriginální bastl
nějak to modernizovat má smysl jen v případě, že by to přineslo nějakou novou funkčnost - a v tomhle případě to nic nového nepřinese, není co
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 12. 2017, 12:33

Myslím u BPH20 byl originál jen zdroj s krátkodobým přepólováním pro snadnější sejmutí dílu z magnetu. Odmagnetování bylo zvlášť jako druhá bedýnka.
Sežeňte si někde přístroj TOM-01. To je jak zdroj s usměrňovačem, tak demagnetizace.
Nechá se navolit doba a frekvence odmagnetování. A můžete celý původní okruh ovládání magnetu uložit do skříně. Dokonce je tu možnost ovládání TOMa i na dálku. Pokud je třeba umístěn v rozvaděči mimo stroj. Tak si to můžete přivést do té originální ovládací skříňky.
Když odejde elektronická karta tak jsem slyšel, že dělají i náhrady.
Myslím firma Selfcontrol (to není žádná reklama, nemám s nimi nic společného).
Jeden bez karty tu mám, může být k mání.
Sběratel strojů :-)
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

5. 12. 2017, 5:14

Tak je i není pravda co tam vlastně překopávat.
Funkce samozdrejmne bude stejná, ale kdys to vezmu ze svého pohledu elektrikáře.
1) stáří elektroinstalace, stykačů, kabelů, tlačítek
2) stav těchto komponentů
3) dokud si to sám neprejdu nevym co tam kdo predemnou zprasil a zmatlal.
4) při zničení některého komponentu nesehnatelne některé díly
5) neodpovyda dnešním platným ČSN
6) nesouhlasím s tím že to bude Bastl pokud se to udělá pořádně a bude k tomu i dokumentace
Slovo pořádně samozdrejmne znamená že ty komponenty taky něco budou stát. Můj prozatimni tip je že bez práce elektro vyjde cca do 10 000kc. Neuznávam elektro Bastl z toho co se najde. Vše nové a musí to mít nějakou kulturu ý vzhled.
6) jištění motorů pojistkami je prehistorie
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 12. 2017, 5:40

Kam to budeš dávat na přebroušení ploch? A taky výroba nového vřetena, pouzder, šroubů a matek? Nebo jsi sehnal nové díly?
Co si tak pamatuji, tak zbavení zbytkového magnetismu funguje tak, že se střídá polarita a zároveň snižuje napětí až do 0.
Ale elektrikář nejsem.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

5. 12. 2017, 6:18

To elektrika: predelavani el. u peknych stroju jsem zasadni odpurce. U brusek co jsem shlednul na prodej byla elektrika jiz pobaslena, kabely vytrhane z vyvodek, tlacitka nahrazovana necim upkne jinym, jednou sla jednou ne. Prave pro jeji jednoduchost se u hodne dobitych stroju totalni vymena myslim nabizi. Samozrejme treba u FNGJ bych se do niceho nehrnul :-)

Pokud zde nekdo popise a idealne krok za krokem jak presne magnetovani/odmagnetovani probiha, casy, polarity, napeti potesi to myslim radu lidi.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 12. 2017, 6:53

Čím déle se demagnetuje, tím lépe :-)
TOM-01 to umožňuje nastavit.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 12. 2017, 6:55

https://stroje.bazos.cz/inzerat/8254967 ... TOM-01.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Nebo se prodává nějaký nový modul odmagnetování, ale vychází to prý cca na 7mičku.
http://www.selfcontrol.cz/mnu_cenik.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Sběratel strojů :-)
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

6. 12. 2017, 6:28

Tak jsem koukal na tam model odmagnetování a je to
http://www.selfcontrol.cz/emj01_panel.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Cenu mají 4100kc i s dph. Přemýšlím že bych ho možná i koupil. Ten starý teslacky je prehistorie.
Stavět se stím to nemá bez bližších informací cenu.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 12. 2017, 8:04

No ale tohle je jen modul odmagnetování. Zdroj musíš mít původní.
Ty tam teda máš teď obě ty bedýnky na brusce. A tu menší chceš prostě vyhodit, protože ti to zlobí? Chápu to správně? Nebo máš jen zdroj a chceš to dodělat? Říkám, odmagnetování bylo k BPH jako zvláštní příslušenství. Ne všechny to mají.
Marně hledám na netu fotku, kde by obě bedýnky byly vidět. Ten odmagnetovač je zhruba poloviční.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 12. 2017, 8:15

Tady to je vidět na BPH20N.
Je to ta modrá bedýnka pod ovládacím panelem.
Jinak pro broušení to nutně nepotřebuješ. Stačí nachvilku přepólovat magnet přepínačem co s nímmagnet zapínáš. A sundáš to taky.
Plno lidí to u svých brusek vůbec nemá a fungujou taky.
Přílohy
BPH20NA(2).jpg
Sběratel strojů :-)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“