BPH 20 elektroinstalace

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4876
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

6. 12. 2017, 9:33

Diky za odkaz, na strankach vyrobce odmagnetovavacu je vse popsano naprosto dokonale.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

6. 12. 2017, 5:26

Tak pokud vše vyjde zítra ji vezu domů. Samozdrejmne jsem dnes koukal do elektriky a je tam několik drátu jen tak volné ležících a konce zamotaný izolackou, takže nějakej .mistní odborník již neco vevnitř zpatlal.
Chodí vše, ale příčny posuv směrem dozadu nedojizdi kam Aš by měl. Na konci to jde ztuha.

Obrázek
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

7. 12. 2017, 11:52

Ta to má celý překopaný. To není originální panel a koukám ta bedna je taky nějaká obrovská. Nebo to je nádrž na chlazení?
Ovládání motorů je pod horním deklem vpředu. Dole je olej. Jen ovládání magnetu bývalo z boku.


Příčný pojezd jde ztuha ručně přes šroub nebo nepřejíždí hydraulicky?
Vem si, že ty stroje většinou někde stojí a občas si na tom někdo něco přebrousí. Mechanická údržba téměř nulová. Vsude je prach a bordel. Chce to celé rozdělat a vyčistit.
Plno lidí ani neví, k čemu jsou ty dva knoflíky uprostřed.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 12. 2017, 12:19

měl sis radši počkat na NA-čko až se někde oběví jeden z těch čudlů je dost důležitý :)
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2017, 12:23

capumpor píše:Plno lidí ani neví, k čemu jsou ty dva knoflíky uprostřed.
Já jo :D
elbarto píše:Piste sem vsechny postrehy kucii, take se chystam nekdo male BPH slovit a prekopat, tak at se mam u koho ucit :-)
klasické bépéháčko nemá podle mě smysl nějakým způsobem tunit, tak jak píše testone, přínosem bude určitě digitální odměřování na svislý posuv.
V první řadě než něco začneš předělávat, bych s tím nějaký ten pátek brousil, než se naučíš vyvažovat kotouče, pracovat s magnetem, kotouče orovnávat a ostřit, tak to je intenzivní zábava aspoň na rok :wink: a to jenom v případě, že tam nebude větší problém s ložem, vřetenem, atd.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

7. 12. 2017, 1:30

Co jsem tak měl možnost vidět, tak BPH20 většinou někde stály a když někdo potřeboval naostřit šajbu na mlejnku na maso tak si to udělal způsobem zapnout a brousit.
BPH20N a NA jsou ty stroje co se udržují v cajku neboť dnes vydělávají peníze v moderních nástrojárnách.
BPH20 je vhodnější spíš na sériové broušení, protože umí dělat v cyklu.
Ovšem neznamená to, že na ní nejde dělat kusové práce. Teda jak které, no.
Ty už si jí koupil, doufám že budeš mít vřeteno v cajku. Viděl jsem i případy, kdy tam nalili olej viskozity 40 a víc. Co bylo po ruce. Repas vřetene vyšel zhruba na tolik, co se dnes nabízejí použité BPH20.
Sběratel strojů :-)
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

7. 12. 2017, 7:50

Díky všem za postřehy. Příčny posuv nejde do konce hydraulický a ani nejde dotlacit do konce stůl ručně. Šroub příčného posuvu jak jsem jen letmo koukal je vysunuty. Odhaduji že tam spadl pouze bordel. A nebude těsnit píst.
O jednom ventilu v prostředku vým že je na mazání a to původní obsluha nevěděla což je dobře.
Bruska totiž po zapnutí za nějakou dobu začala na bokach téct, takže to mazání ložisek bylo dokončeno ohu stále otevřené.
Jo již jsem ji koupil a mám ji prozatím před dílnou
Pod plachtou. Ruka ji nedala Aš na místo. Tet musím ještě dojednat jeřáb na popondani.
Co se týče co koupit či nekoupit cena byla taková, že ve srote za litinu bych dostal výc takže to za popraveni stojí.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

10. 12. 2017, 9:01

jeřáb bude snad v pondělí nebo další den. Mám od brusky 2 manuály, tak nevím jestli bude alespoň jeden z nich přímo od ní. na první pohled se liší pouze elektroinstalací, ale v jednom je tužkou dopsáno v seznamu ložisek ložisko 3009K a zaškrtnuta ložiska 7207. Tak jsem zvědav zda to bude opravdu ještě to staré vřeteno s tím kluzným ložiskem a nebo zda budu mít již pouze normální ložiska. Někde jsem tu vyděl od Tumlíka obrázek kde se porovnávaly oba tipy vřeten. Jen to teď nemohu najít.
Vše se uvidí až po demontáži.
Předpokládám že se asi nedá na první pohled na vřeteník poznat jaký tip vřeteníku s jakými ložisky to bude. třeba později byl jiný odlitek. Netuším.
Jinak jsem zjišťoval jak to je s tou odmagnetovávací elektronikou a každopádně si jí koupím.
poptával jsem to a cena je parádní. 2370,- a k tomu ještě 230,- pošta, takže paráda. Lepší než dávat ten starý modul TOM.
je to tedy samozdřejmně jen ta deska. Transformátor na 110v se použije z brusky.

http://www.selfcontrol.cz/brh20.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Musím dojít za jedním pánem u nás na podniku ten na ní snad prý před lety dělal nějakou opravu.
Dříve se na ní prý brousily pouze razníky do výstředníkových lisů, které jsme měly pouze 2.

jinak ještě nějaké foto.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 12. 2017, 9:32

vypadá zachovale bude to starší provedení a něměj strach z kluzného uložení tady je to dobře řešeno před lety jsem jednu se zadřeným vřetenem opravoval a maká do dnes....došlo tam k samoutažení pouzdra...tehdy jsem ten systém uložení řešil s tumlíkem, protože jak jsem uvolnil pouzdra a dělal otisk hřídele na barvu tak jsem se divil proč je to otisklé jen na 3 plochách...nevěděl jsem tehdy jak je to uložení řešené..vedle pouzder jsou 3 klíny které při přitačení pouzdra jej prohýbají...je tam takzvaný trojbodový styk. Ani bych to vřeteno nerozebíral pokud bude v pořádku...často to vzadu teče jak je axiální uložení ale podle obrázku to tam nemáš potečené.
Nejzasranější máš almaru pro napájení magnetu tam odkapává olej od pístnice válce pro podélný posuv...tym to těsnění neni dobře řešeno a bez úpravy způsobu utěsnění to sem tam kape. zítra snad najdu nějaké fotky mrknu se i teď ...
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

10. 12. 2017, 10:54

Já nemám strach z uložení vřetene, spíše jsem zvedavej jak to bude. Na dvoře ji rozebírat nebudu a jsem prostě nedockavej. Myslím že to většina místních nadšenců chápe. Není mi úplně ok .a. nějakou chripajznu, tak se probiram dokumentaci a internetem.
Poslední obsluha co na ní brousila ani nevěděla že se vyvazuje kotouč. Posledních cca 10let se brousily pouze obcas razniky do vysekavacky trupunch.
Spíše mi vrtá hlavou že pricně nepřejete do konce. Nedostane se přes celej magnet. Ale jak US jsem psal asy tam něco zapadlo a šroub pro pricnej posuv nefunguje.
Ten selenovej monstr usměrňovač určitě vyhodím a potom bude k mání. Je to monstrum.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 12:20

Ja teda nevim me ta elektronika prijde trochu extremni
Drivavejs byvali na bruskach prepinace s vypnuto zapnuto a odmagnetuj v teto poloze to nedrzelo
U jedne masiny jsem si s tim hral a v te poloze odmagnetuj to tam poslalo impulz opacne polarity po dobu drzeni toho prepinace
Neni problem se s tim naucit delat je to za par minut
Paklize je selen v haji dej tam kremik, mustek stoji par desetikorun
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 1:55

staré a nové vřeteno bph 20.jpg
já mám původní brusku s ovladačema v litině na čele, vřeteno, hydraulika a nahoru/dolů, úplně vlevo je přepínač na magnet, buď se zapne, nebo vypne a při vypínání se do něho cvrnkne dolů on se zkratuje a pustí obrobek. Je to v místě úplně nalevo, kde ty máš záslepku
Jinak ten šroub pro příčnej posuv má d´vě fce, buď s ním točíš ručně, nebo je vyplej pro automat, spínání šroubu se ovládá pákou vpravo na čele, když se pod to ohneš, tak to uvidíš ten princip, někdy to z toho ta vidlička vyjede a pak to vypadá, že je to nefunkční :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 12. 2017, 6:28

tady jsem našel pár starších fotek z opravy vřetena je tam i fotka rozvaděče pro porovnání
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

11. 12. 2017, 6:38

Jo, já znám jen tenhle způsob. S valivým uložením jsem se nikdy nepotkal.

Taková kravina, ale nemůžes najíždět na příčný koncák? Potom bych zkontroloval vzadu schrnovačku a taky plech co je zepředu pod hydraulickými kostkami. Může být zkroucený a někde to bourá.
Sběratel strojů :-)
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

14. 12. 2017, 5:36

Vsem zatim moc diky za postrehy. Konecne stoji v dilne a snad tet o vykendu na ni bude vyce casu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

V tom pricnem supportu je urcite vysunuty sroub z rucniho kola
Obrázek

Jo jeste jedna otazka zezadu na rucnim kole zvedani je jakasy skrinka, ktera vypada jako vyvod na nejake elektro, coz bude alw asy blbost..
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“