Identifikace staré vrtačky

papun
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 1. 2018, 7:04

21. 1. 2018, 10:44

Jj, přesně ten odkaz na ty dopisy jsem tady chtěl dát. Zdá se, že to bude historická mašina. By mě zajímalo kolik to váží. ve dvou lidech jsme měli sakra co dělat to vydělat z kufru a pak dostat na ten stolek.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

21. 1. 2018, 11:43

Je otázka, jestli byl Kyněra skutečný výrobce, nebo jen třeba prodejce nebo byl jen montovnou dílů od jiných dodavatelů... podobně jako se to dělalo (a dělá) u soustruhů, frézek a jiných mašin.
papun
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 1. 2018, 7:04

21. 1. 2018, 3:16

Ještě s tou drobou vůlí pinoly. Když jsem, to dneska studoval, tak ono je jakoby vůle mezi pouzdrem (litinovým tělem) a tou pinolou. z levé strany jsou tam třž šrouby asi na dotažení toho ,,pouzdra". Jprní a spodní má závit do těla vyřezaný a prostřední je průchozí. Horní a spodní se zdají být fest utažené a ten prostřední jsem při utahování ulomil. Ale podařilo se mi ho celkem v pohodě dostat ven, tak jsem tam dal menší šroub s matkou. malinko se to asi zlepšilo, ale mám strach to nějak dorvat ať něco nepokazím.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

21. 1. 2018, 8:18

papun píše:Jj, přesně ten odkaz na ty dopisy jsem tady chtěl dát. Zdá se, že to bude historická mašina. By mě zajímalo kolik to váží. ve dvou lidech jsme měli sakra co dělat to vydělat z kufru a pak dostat na ten stolek.
Váží 100 Kg.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
papun
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 1. 2018, 7:04

21. 1. 2018, 8:59

Zjistil jsem ale, že ty máš trošku jinou. protože já mám pod víkem hřídel u motoru a pak až u ,,vrtáku".

A co si myslíš o dotahování těch šroubů? Ještě jedna věc. čím níže je hlava, tak tím víc se to kýve.
papun
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 1. 2018, 7:04

21. 1. 2018, 9:06

Jo a k čemu je ta matka přímo z čela vrtačky?
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

22. 1. 2018, 7:57

myslim si ze to bude na dotahovanie vole na pinole skus ho povolit ako sa bude chovat a naopak dotiahnut
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

22. 1. 2018, 11:03

papun píše:Jo a k čemu je ta matka přímo z čela vrtačky?
To je podle mne vodící čep pinoly.

Ze Tvé fotky by se měla dát utáhnout vůle pinoly dvěma šrouby na vřeteníku vlevo.
Vydrž pionýre do večera pak se ozvu. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
papun
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 1. 2018, 7:04

22. 1. 2018, 6:04

Vydržím:)

Ještě jedna otázka s dovolením. Ve spodní desce je T drážka - těžko tušit jestli to splňuje nějkaou dnešní normu. Dívám se po šroubech do této drážky, ale jak říkám strojařina není moje hobby. Myslíte, že by tam šlo toto:
https://www.kovonastroje.cz/Upinaci-nas ... 21529.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Šířka drážky z vrchu je 10 mm.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 1. 2018, 9:20

Zdenek Valter píše:
papun píše:Jo a k čemu je ta matka přímo z čela vrtačky?
To je podle mne vodící čep pinoly.

Ze Tvé fotky by se měla dát utáhnout vůle pinoly dvěma šrouby na vřeteníku vlevo.
Vydrž pionýre do večera pak se ozvu. ;-)
Sorry omlouvám se, včera jsem to nedal.
vrtacka vretenik01.jpg
Pinolu utahneš prostředním šroubem - já ho mám na vřeteníku vyndaný.
Těmi dvěma červíky vymezuješ vůli pinolu.
Z fotky je zřejmé, že těleso vřeteníku je nařízlé proto, aby se dala pinola sevřít. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 1. 2018, 9:31

papun píše:Vydržím:)

Ještě jedna otázka s dovolením. Ve spodní desce je T drážka - těžko tušit jestli to splňuje nějkaou dnešní normu. Dívám se po šroubech do této drážky, ale jak říkám strojařina není moje hobby. Myslíte, že by tam šlo toto:
https://www.kovonastroje.cz/Upinaci-nas ... 21529.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Šířka drážky z vrchu je 10 mm.
Jo to je ono.
Zde například sada upínek:
https://www.ebay.co.uk/itm/RDGTOOLS-52P ... SwI~VTxnRG" onclick="window.open(this.href);return false;
Nebo tady:
http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue ... mping-Sets" onclick="window.open(this.href);return false;
Poštovné 21,50 GBP
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

24. 1. 2018, 3:43

Ještě mám dotaz - jaký kužel máš na vřeteni?
Já tam mám pravděpodobně B12 :-(
Chtěl bych ale jiné vřeteno.
Obrázek
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
papun
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 1. 2018, 7:04

24. 1. 2018, 4:42

Sorry, ale asi jsem to nepochopil. Nebo né zcela. Ty tři šrouby nad sebou dotáhnou ten výřez. Tím tedy snížím pohyb pinoly vůči pouzdu. Což je můj problém.

Ale pořád nerozumím k čemu tam je ten samostatný šroub.

Co tam mám za kužel netuším. Pro mě to je železná krabice, která umí dělat díry:). Vrták tam upnu a to mi stačí.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

24. 1. 2018, 6:27

papun píše:Sorry, ale asi jsem to nepochopil. Nebo né zcela. Ty tři šrouby nad sebou dotáhnou ten výřez. Tím tedy snížím pohyb pinoly vůči pouzdu. Což je můj problém.
No je ten prostřední je skrz a ten svírá dutinu pinoly.

Dva krajní jsou jen červíky staví velikost dutiny tak aby tam byla minimální vůle. viz obrázek.
vrtačka stavění.jpg
papun píše:Ale pořád nerozumím k čemu tam je ten samostatný šroub.
Nevím jaký ;-)
papun píše:Co tam mám za kužel netuším. Pro mě to je železná krabice, která umí dělat díry:). Vrták tam upnu a to mi stačí.
No a co když se Ti to sklíčidlo rozbije? ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
papun
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 1. 2018, 7:04

24. 1. 2018, 6:34

Takže červíci brání tomu abych to celé dotáhnul moc. U mě už tam ty šrouby někdo měnil, takže otázka jak jsou naštelované, ale drbat do toho nebudu.

Myslím ten šroub, který tam ty na fotce nemáš a je to ten na který se díváš když stoojíš čelem k vrtačce. Pod ním je díra na ten výškový doraz či co to mělo být.

Když se mi podělá sklíčidlo, tak zavolám kamaráda, který tomu rozumí. Já pracuju ze dřevem a strojařina mi moc neříká.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“