hobby vrtačka BOSH PBD 40 - nefunkční odměřování

Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

17. 2. 2018, 8:14

Ano to metabo stalo cez 600e. Mam hoblovačku metabo hc260 a tak som zaradil do výberu píly aj túto značku. Bola to vtedy relativne novinka. Dokonca som pokukoval aj po tej pile od boschu gts10 lebo mala ten posuvny stol...ale ta cena...
Metabo vyhralo lebo
-potreboval som niečo malé,prenosné a skladné -má to svoje sklapatelne nohy a kolieska.
-parkuje poskladane vo zvislej polohe pod skrinkou-mam malo miesta v dielni
-pravitko je odoberatelné a pri aretacii je uchytene na oboch koncoch, má aj posuvnú lištu čím sa dá predĺžiť
-rozširitelny stol do pravej strany na sirku rezu asi 630mm a stale funkčna mierka na pravitko
-predlzitelná zadna opierka - na dlhsie materialy super vec
-zdvih a naklon-to mali ostatne dost rovnako

Nevyhody
-stol nebol velmi rovný - tak ako ho odliali tak ho nechali- rozobral som vrchnu dosku a zrovnal na cnc
-otvor v stole okolo kotúča je velký-budem niekedy musier urobiť nové drevené vložky miesto toho plechu
-po výmene kotúča motorová brzda dokazala pri vypnutí vypínača zotrvačnou silouuvolniť upínaciu šrubu kotúča-tetaz pri každej výmene dam kvapku locktitu


Inak som spokojný, dokážem dost presne na tom robiť.
Použivam kotúče od orange tools -tie tenké oranžové a je to super liga
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

9. 4. 2018, 10:21

Tak som si tú vrtačku bosch dnes objednal, som zvedavý čo to bude.
Inak v som si objednal z číny cobaltové vrtáky a ide to s nimi prekrásne. Za 10€ 15ks vrtákov 1-10mm. Skor ich zlomím ako zatupím.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

11. 4. 2018, 6:32

Tak a je doma... :) prvé dojmy sú fantastické. Konečne z lahkosťou robím veci ktoré boli predtým utrpením... uchytenie materiálu nemá chybu, meranie hĺbky je rýchlo návykové, laser je orientačný ale celkom postačuje(vraj sa dá nastaviť po odobratí krytu), výmena vrtákov parádička hoci tá vola asi vychádza práve zo sklúčidla. Koliesko sa mi zdá intuitívne-asi preto že stale niečo krútim na sústruhu .. :)

Takže ďakujem za doporučenie.
Hneď som si urobil podstavec pod vrtačku aby bola vrtačka vyššie a bordel padal dole a pár pomocných vrchných dosiek na pracovnú plochu...

Edit:
... chb...ako dlho trvalo než sa ten kablik na meranie zlomil?
.... pafik .... mohol by si prezradiť ako sa ten reverz dá urobiť?
Přílohy
20180411_190524.jpg
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

12. 4. 2018, 7:45

Na tý druhý (?) Víťově fotce jsou vidět dva modrý drátky, co vedou k uhlíkům. Když je prohodíš, tak se to točí obráceně. Je to na fastony 2,8 mm. Takže buď vyměnit za delší, které protáhneš do přepínače, nebo nastavit. Já to nastavoval, abych ty modrý drátky neztratil (kvůli záruce :) ). Šrouby, kterejma je ten horní kryt vrtačky chycenej, maj závit do plechu, ne do plastu. Průměr 3,5 mm, jestli si dobře pamatuju. Abys nerozrejpal díru pro uchycení. Já sehnal nejdelší tuším 38 mm (kvůli distančkám na ten příkulník s přepínačem). :)
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 4. 2018, 9:38

moc nevrtám, tedy až po záruce

když sundáš vrchní kryt (viz Pafík) tak by na to mohlo být vidět, vyzkoušej, co to dělá v celým zdvihu - možná to u tebe bude mít dostatečnou vůli.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

12. 4. 2018, 11:20

Zatial to nechcem rozoberať aspoň 3 mesiace, potom sa na to pozriem . To ozaj stačí vymeniť tie dva kabliky? No som zvedavý...aj keď mi to zatiaĺ ten reverz netreba, si myslím že je dobre ho mať... :)
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 4. 2018, 12:57

shaolin píše:Zatial to nechcem rozoberať aspoň 3 mesiace, potom sa na to pozriem . To ozaj stačí vymeniť tie dva kabliky? No som zvedavý...aj keď mi to zatiaĺ ten reverz netreba, si myslím že je dobre ho mať... :)
k reverzu - viz vedlejší vlákno - uvědom si, že ta hlavička je na závitu
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

12. 4. 2018, 1:35

shaolin píše:Zatial to nechcem rozoberať aspoň 3 mesiace, potom sa na to pozriem . To ozaj stačí vymeniť tie dva kabliky? No som zvedavý...aj keď mi to zatiaĺ ten reverz netreba, si myslím že je dobre ho mať... :)
Jestli se na ten reverz takhle blbě ptáš, tak si to radši nech od někoho udělat.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

12. 4. 2018, 8:12

Nepýtam sa blbo, len sa mi to zdá moc jednoduché .... na príklepovej vŕtačke mám taký čudný prepínač čo natáčá uhlíky a tým mení smer otáčaniea. Urobiť to vobec nieje problém len sa chcem uistiť či je to všetko čo treba urobiť aby som si náhodou niečo neodpálil...

Edit ...Ten reverz teda len na to prípadné rezanie závitov, či v núdzi... dá sa použiť loctite na závity, alebo sa to na takéto miesto nedáva?

To je radost vŕtať s tým strojom, všetko je pod kontrolou... :) robím 80%drevo, 20% ocel no a na presnu strojarinu to veru nieje, hoci stupňovité vrtáky zvláda s prehladom a presne.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

13. 4. 2018, 7:38

Ono to je jednoduché, a z tvého dotazu je vidět, že nejsi elektrikář a proto ti říkám, aby sis to nechal od elektrikáře udělat. Myslím tím to propojení.
Netuším, co myslíš Loctite na závity, respektive co to má společného s řezáním závitů.
Reverz je opravdu jen na zpětné vyjetí z díry, sklíčidlo je na závit a kdybys zkoušel třeba obrácené vrtáky, tak se ti vyšroubuje. Ale to závitování možnost reverzace dost zrychluje.
Naposledy upravil(a) pafik dne 13. 4. 2018, 9:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

13. 4. 2018, 7:45

Asi přilepit hlavičku k vrtačce. :D
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“