Typy pil na kov

ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

18. 3. 2018, 8:04

Ahoj vespolek.
Řeším koupi pily na kov do své sjlepní dílny a hned v počatku jsem si uvědomil že, vlastně nevím který typ pily je v hodný k čemu.
Rád bych vás kluky od fochu poprosil o stručný popis (používá se k..., výhodou je...., nehodí se pro....atd) těchto typů pil:
Pásová pila
Strojní rámová pila
Kotoučová "pokosová"pila(né rozbrušovací, ale s pájenými plátky)
Pomaluběžná kotoučová (jako PKM 90)

Popravdě já už se rozhodl pro rámovku(rozhoduji se mezi PR 20 a MS 160),ale určitě nejsem jediný kdo v tom nemá jasno a bylo by fajn to mít někde napsaný než vymřete a vezmete si všechno vědění k nebeským soustruhům.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

18. 3. 2018, 9:35

... nepises to hlavni, kolik na to mas prasuli a co budes pizlat. Provozuju ramovku, pokosku i pomalobezku a zatim se bez pasovky obejdu.

Pasovka: riznes vsechno metelesku blesku, minus cena u znacky, stara hajtra nebo cinska bude peklo
Ramova: minus vaha pokud planujes pul tuny vlacet do sklepa, riznes vsechno, platky za pusu po burzach. Cena stroje srotovka, myslim dobra volba.
Pokoska: na alu ci tenke veci ideal (mimo hluku), neriznes kolejnici ani nic silnostenneho
Kotoucova pomalobezka: spis na alu nebo jekly a trubky, Poldacke zasoby dosly, dnes drahe kotouce, + ticha
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

18. 3. 2018, 9:56

Záměrně jsem neuvedl na co to chci používat já avy jste psali všeobecně.
Nicméně já budu řezat od jäklu, hlazenek, kulatin, al profilů,traverz, pásovin až k mosazným profilům.
Rámovka se mi líbí ze 3 důvodů- miluju starý stroje a představu že zachraňuji něco co roky věrně sloužilo, při seřízení vysoká kvalita řezu a konečně dobrý poměr cena výkon- nevýhoda v podobě rychlosti si myslím v domácím prostředí není tak zásadní.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

18. 3. 2018, 10:08

Tak proč tedy kladeš otázku, když si už rozhodnutí, nechápu?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2018, 10:28

ZoSo píše: Nicméně já budu řezat od jäklu, hlazenek, kulatin, al profilů,traverz, pásovin až k mosazným profilům.
Tak nám pošli video :D Než jednu rámovku tak radši dvě pásovky :wink:
Aby něco řezalo a nepřišlo to o zuby je potřeba dodržet zásadu velikosti zubů a síly stěny řezanýho materiálu .
Mám BOMÁR STG 220 a hračkovou Promu s nejemnějším pásem na menší tenkostěnné Al jekly ,trubky a podobnou havěť.
Naposledy upravil(a) fmodel dne 18. 3. 2018, 11:17, celkem upraveno 1 x.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

18. 3. 2018, 10:30

Omlouvám se pokud je ta zmatečný , jde o teorii a nejde jen o mě.
Vy s tím pracujete denně a ani vás nenapadne že by se mohl někdo takhle hloupě ptát, stejně jako mě v mým oboru.
Tu rámovku (a o ní tu teď nejde)jsem si vymyslel dlouho před tím než sem zjistil že nic nevím a tak se ptám, snad nevadí.
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

18. 3. 2018, 11:35

U rámových je problém s tím "od jäklu". MS 160 je bez úprav na materiál se stěnou do asi 3 mm prakticky nepoužitelná, PR 20 by to měla zvládnout za předpokladu bezvadně fungující hydrauliky, ale tu snad už ani žádná nemá. Nesrovnatelně horší u rámových je nastavování řezů pod úhlem, musí se složitě nastavovat svěrák a okolo musí být místo na šikmé umístění materiálu, u většiny pásových se během několika sekund pootočí rameno a je hotovo. Na tyče třeba pro soustruh je rámovka funkční řešení, byť, hlavně u MS 160, produktivitou nesrovnatelné s dobrou pásovou. Slušná pásovka je ideální, stačí i malý přenosný pilous do 105 mm, ale první pásovka se kterou jsem se setkal byla značky Interkren (původní značka dovozu z Číny, něco jako dnešní Proma) a ta mě na dlouhou dobu naprosto odradila. Kroutila se, klepala, pořád praskaly pásy, prostě děs. Až po mnoha letech jsem zjistil, že za to nemůže koncepce, ale provedení. Osobně mám MS 160, není zdaleka ideální, ale byla levná, je celkem malá a lehká a hlavně je dokonale jednoduchá. Listy nejsou drahé a navíc jde občas sehnat a použít kus vyhozeného pásu z pásovky. Teoretickou výhodou, ale i velkou slabinou PR 20 je hydraulika pohybu ramena, ta je po letech provozu často nevyzpytatelná.
Ruční kotoučová na frézy je spíš na přesné řezání profilů než na plný materiál. Kotouče jsou drahé a pokud si je sám nenabrousíš, tak se nedoplatíš. Malá pásovka zvládne to samé.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 3. 2018, 4:05

ZoSo píše:Záměrně jsem neuvedl na co to chci používat já avy jste psali všeobecně.
Nicméně já budu řezat od jäklu, hlazenek, kulatin, al profilů,traverz, pásovin až k mosazným profilům.
Rámovka se mi líbí ze 3 důvodů- miluju starý stroje a představu že zachraňuji něco co roky věrně sloužilo, při seřízení vysoká kvalita řezu a konečně dobrý poměr cena výkon- nevýhoda v podobě rychlosti si myslím v domácím prostředí není tak zásadní.
Tyhle obecné (tudíž naprosto stupidní :roll: ) otázky FAKT nechápu. Mlácení prázdné slámy (jako je poslední dobou zvykem u všech těchto naprosto nekonkrétních :roll: otázek) je pak jediný výsledek.
A tu kulatinu budeš jako řezat JAKOU - Ms58 průměr 4 a nebo 42CrMo4+QT průměr 600 :D ?
A seriovost bude jaká - 2ks a nebo opakované serie po 200 000ks?
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

19. 3. 2018, 5:14

milan584 píše:
ZoSo píše:Záměrně jsem neuvedl na co to chci používat já avy jste psali všeobecně.
Nicméně já budu řezat od jäklu, hlazenek, kulatin, al profilů,traverz, pásovin až k mosazným profilům.
Rámovka se mi líbí ze 3 důvodů- miluju starý stroje a představu že zachraňuji něco co roky věrně sloužilo, při seřízení vysoká kvalita řezu a konečně dobrý poměr cena výkon- nevýhoda v podobě rychlosti si myslím v domácím prostředí není tak zásadní.
Tyhle obecné (tudíž naprosto stupidní :roll: ) otázky FAKT nechápu. Mlácení prázdné slámy (jako je poslední dobou zvykem u všech těchto naprosto nekonkrétních :roll: otázek) je pak jediný výsledek.
A tu kulatinu budeš jako řezat JAKOU - Ms58 průměr 4 a nebo 42CrMo4+QT průměr 600 :D ?
A seriovost bude jaká - 2ks a nebo opakované serie po 200 000ks?
Vy si nepřečtete na co se ptám a pak se zbytečně zlobíte- otázka nebyla"vyberte za mě pilu ať umí všechno"(pak bych stupidní asi fakt byl),ale šlo o vysvětní- tato pila se hodí/nehodí do sériové výroby, výhodou okružní pily je,kapovací pilu se používá převážně v...atd OBECNĚ, přesně tak jak odpověděli odtatni kluci.
t256
Příspěvky: 2819
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 3. 2018, 6:40

Ta otazka je fakt blbe polozena. Napriklad ja pouzivam pokosovou pilu vlastni vyroby s takovym kotoucem a cca 4kw motorem https://www.naradihornig.cz/nastroje-cz ... -5r_z9277/" onclick="window.open(this.href);return false; Uriznu s tim vsechno, ale mne kovovyroba nezivi takze to mam jen v udrzbe kde mi na presnosti prilis nesejde a pouzivam to pouze obcas. Ale pokud to chces do vyroby, urcite bych takovou pilu nevolil.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

19. 3. 2018, 7:00

Tak pokud píše, že to má do do sklepní dílny, tak je asi jasné, že to velkovýroba nebude.
Ty rozbrušovací kotouče se hodí někde do zámečnické dílny, je z toho bordel a ty řezy jsou nic moc, navíc jen na profily a menší kulatiny.
Cca týden mám doma hopsalku PR20, zatím tedy spokojenost, přeřízne to kde co, včetně tvrdých materiálů.
Ale chce to řešit emulzi, minimálně zakrytovat prostor emulze, řezání úhlů nevím, nepovedlo se mi povolit čelisti svěráku. Jinak je to super, nemusím ani upichovat na soustruhu, prostě to šmiknu.
MAS FU2A, TOS SM16A
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2018, 7:16

Můj laický pohled na věc.
Velká rámová pila je dobrá na řezání těžkých hutních profilů. Při řezání drobných tenčích věcí vadí rázy, materiál se ohýbá a láme listy.
Rozbrus není použitelný na měkké kovy, ocel dokáže povrchově zakalit a pak je problém při dalším obrábění.
Rotační pily pokosky jsou jen na měkké materiály, pomaluběžné na ocel, pak mají drahý provoz.
Osobně mi jako nejuniverzálnější do hobby dílny připadá pásová pila. Dá se na ní řezat od plastu po ocel, od malých a tenkostěnných materiálů až po těžké hutní profily, stačí nasadit jen pás s patřičně velkými zuby.
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

19. 3. 2018, 8:26

Měl jsem jednoduchou rámovku bez hydrauliky, takovou:
https://img3.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/4 ... -kov-1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Jekly s 2mm stěnou uřezala, 160mm kulatinu taky, ale takový řez pak trval hodinu. Při řezání rameno rozhazovalo emulzi, tak hadra, vytírat a dolívat... Dokázala řezat velmi přesně, ale chtělo to vyhrát si s každým upnutím a hlavně nesnažit se řezat pod úhlem, pak nastavit zpátky 90°je na dlouho...

Teď mám pásovku stejné velikosti, uřeže taky všechno ale 5x rychleji, žádné ladění upnutí, jen ometu svěrák a řeže jak je nastaveno, emulze tak nestříká... Ale finančně je to jinde, dostal jsem ji darem, sám bych si ji nekoupil...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

19. 3. 2018, 8:49

Znám jednoho šikovného obráběče a ten denně /až stovky řezů/ řeže na pásovce proma nebo obdobného provedení bez TK vodítek
umí si to seřídit a vychytat mouchy..na motoru má přídavný větrák to samé takto dochlazuje převodovku.
řeže s tím asi 5 let
rámovky jsem měl 2 jednu Pr20 a druhou nějakou bulharskou ta měla dobře řešenou regulaci škrtícím ventilem se selenoidem
o proti PR20 to bylo lepší. asi 4 roky používám pásovku bomar stg220 poloautomat a kotoučovou pilu PKM60
pásovka je starší typ takže pila se celá neotáčí ale jen svěrák to znamená běhat s šestimetrovkou po dvoře pokud je potřeba šikmý řez.
kotoučovka má ruční posuv musí se u toho stát ale kvalitě řezu se nic nevyrovná...kotoučovka dokáže odříznout klidně milimetr materiálu i míň pokud se špatně naměří a je potřeba korekce to samé u úhlů...chlazení je nutné prořez jen 60mm
kotoučů mám dostatek a mám k tomu i brusku.
Pokud by si někdo takovou kotoučovku chtěl pořídit zameřte se na vůli v převodu ta musí být minimální.
tak si vyber...
značková pásovka je drahá i když je stará 20 let opravě se nevyhneš
rámovka když bude v jakš takš stavu je sice pomalá ale pilový list stojí pár korun a za pár desítek minut uřízne i 200mm kulatinu
chlazení je nutné k soustruhu nebo k frézce je použitelná myšleno na domácí použití
kotoučová pila zabere málo místa 2 chlapi to odnesou je potřeba víc kotoučů jeden stojí i 3000,- nebo sehnat na bazaru za rozumnější peníz
chlazení je nutné prořez malý a nutnost u toho stát..jako jediná pila určitě ne
nebo si vyšperkovat čínskou pásovku i ty TK vodítka by šly dodělat stačí udělat držák a do něj osadit tk plátky
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

19. 3. 2018, 8:58

Ještě dodám, že ty rámovky hopsalky jako PR20 jsou dnes hodně levné, běžně v inzerátech za 3000Kč, já tu moji dokonce koupil levněji jak šrot. Plátek údajně přeřízne i nástrojovou ocel. Nevýhoda je velikost, hmotnost.
MAS FU2A, TOS SM16A
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“