Pásová pila na kov MBS 125 V, GÜDE 40543

Odpovědět
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 8. 2021, 4:37

Takze ten drat by mel mit prumer nejlepe jako je tloustka pasu?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 8. 2021, 4:51

Takze ja mam smulu, jak jsem pochopil, moje pila nema na vodících kolech osazeni, ma je rovna a hranu pasu vedou dve loziska a těle. Je to strasne stara proma, ale pravda je, ze ja vetsinou vylamu zuby svoji blbosti pri rezani slabostenky jeklu, praskne mi malokdy.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

6. 8. 2021, 5:02

Milan199 píše: 6. 8. 2021, 4:12 Ty potřebuješ seřídit pás aby nabíhal tou "neřeznou" hranou na kola těsně vedle osazení kola. Pokud by ho horní přítlačné vodítko tlačilo moc - budeš jej lámat a brzy praskne. Pokud by naopak se při otáčení kol // ne v řezu // horní vodítko // ložisko // pásu nedotýkalo, pás bude řezné síly přenášet až do kol a bude také nepřirozeně namáhán - praskne sice za delší dobu, nežli v prvním případě, ale výrazně dříve nežli je jeho životnost.

pila.PNG

Tady to máš nakreslené. Boční vodítka jsou žlutá, horní // které zachycuje řeznou sílu // je zelené, kolo fialové, pás bleděmodrý. Právě seřízení zeleného vodítka má na životnost pásu fatální vliv.

Nežli jsem přišel na ten fígl s drátem tak mě to stálo pár pásů a hodně starostí.
Až takhle namalovaný jsem to pochopil, ale co takhle posouvání vodítka s velikostí materiálu? Tam se bude měnit poloha toho středu vodítek proti hraně na kole, která vede pás. Nebo to taky šteluješ s každou změnou řezaného materiálu?
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 8. 2021, 5:32

lapa píše: 6. 8. 2021, 4:37 Takze ten drat by mel mit prumer nejlepe jako je tloustka pasu?
Ano, ale není to kritické. Seřizoval jsem nedávno pilu v práci a bylo to mimo o 5 možná 7 mm.
Taky se na tom dělalo.
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 8. 2021, 5:37

pafik píše: 6. 8. 2021, 5:02
Milan199 píše: 6. 8. 2021, 4:12 Ty potřebuješ seřídit pás aby nabíhal tou "neřeznou" hranou na kola těsně vedle osazení kola. Pokud by ho horní přítlačné vodítko tlačilo moc - budeš jej lámat a brzy praskne. Pokud by naopak se při otáčení kol // ne v řezu // horní vodítko // ložisko // pásu nedotýkalo, pás bude řezné síly přenášet až do kol a bude také nepřirozeně namáhán - praskne sice za delší dobu, nežli v prvním případě, ale výrazně dříve nežli je jeho životnost.

pila.PNG

Tady to máš nakreslené. Boční vodítka jsou žlutá, horní // které zachycuje řeznou sílu // je zelené, kolo fialové, pás bleděmodrý. Právě seřízení zeleného vodítka má na životnost pásu fatální vliv.

Nežli jsem přišel na ten fígl s drátem tak mě to stálo pár pásů a hodně starostí.
Až takhle namalovaný jsem to pochopil, ale co takhle posouvání vodítka s velikostí materiálu? Tam se bude měnit poloha toho středu vodítek proti hraně na kole, která vede pás. Nebo to taky šteluješ s každou změnou řezaného materiálu?
Lůžko předního // pohyblivého // vodítka by přeci mělo být rovnoběžné s geometrií os kol.
I tohle právě zjistíš na tom drátu. Pás by se s tebou "pral".

Ne nešteluju to se změnou síly materiálu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 8. 2021, 12:35

Bezva - moc díky za vysvětlení.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
bege
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 8. 2021, 5:27

7. 8. 2021, 6:47

Milan199: Díky za vysvětlení podstaty problému. Předpokládám tedy že svou pilu máš seřízenou a problémy s praskáním pásů se tě netýkají?
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 8. 2021, 7:08

bege> to co pise Milan dava smysl a urcite ma vliv. Nicmene na MBS a jinych pilkach s malymi koly primarne praskaji pasy ve svaru na jeho unavu v pripade jeho nekvalitniho provedeni. Do jineho tematu jsem daval fotky co jsem nafotil na Wikusu z KKservis, ktery velmi predcasne praskl a na kterem je videt to o cem pisu.
Obrázek
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 8. 2021, 8:14

bege píše: 7. 8. 2021, 6:47 Milan199: Díky za vysvětlení podstaty problému. Předpokládám tedy že svou pilu máš seřízenou a problémy s praskáním pásů se tě netýkají?
Pilu seřízenou mám a pásy mi nepraskají. Pásy vyřazuji pro otupení // řežu hodně nástrojovek i nerezu // a nebo pro blbost, když to blbě upnu a hne se mi kus a nebo hrknu do kusu rychloposuvem.

Zkoušel jsem před pár lety jiného výrobce / prodejce a pás sice řezal velmi dobře ale po cca čtvrt hodině mi praskl ve svaru. Druhý to samé. Dal jsem tam pás od původního výrobce a OK. Tak zpátky toho zkušebního a zase to ruplo. Stane se, že pás může být blbě svařený.

Jednou jsem řezal automatový hliník a pila jela asi týden od ráno do večera. Pás se neotupil ale praskl. Když jsem ho prohlížel byly na něm desítky prasklinek od kořene zubu a jedna byla ta fatální.
bege
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 8. 2021, 5:27

7. 8. 2021, 8:52

Milan199: A kdo byl ten původní výrobce a kdo ten zkušební? A pilu máš tu o které toto vlákno je?
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 8. 2021, 9:17

bege píše: 7. 8. 2021, 8:52 Milan199: A kdo byl ten původní výrobce a kdo ten zkušební? A pilu máš tu o které toto vlákno je?
Odzadu :
Pilu jsem si stavěl sám. Je to podobná velikost na pásy 13/0,65. Motor 550W s FM. Pil jsem stavěl několik a myslím, že informace o seřízení jsou obecné. Měl jsem i Promu - prakticky stejnou jako tahle Gude a tam jsem vodítka taky tunil. Dodnes na ní řeže kámoš.

Dodavatel pásů je firma Sandwerk a pásy jsou Diemaster2. Používám je asi 10 let.

Nechci tomu prodejci praskajících pásů kazit kšefty. Chovali se slušně a ve firmě od nich máme pásy na velké Amadě bez problémů. Věřím jejich tvrzení, že pracovník co pásy svařoval nedodržel technologický postup a že si na to dohlédli, aby se to neopakovalo.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

7. 8. 2021, 9:29

Milan199 píše: 6. 8. 2021, 5:37
pafik píše: 6. 8. 2021, 5:02 .....
Až takhle namalovaný jsem to pochopil, ale co takhle posouvání vodítka s velikostí materiálu? Tam se bude měnit poloha toho středu vodítek proti hraně na kole, která vede pás. Nebo to taky šteluješ s každou změnou řezaného materiálu?
Lůžko předního // pohyblivého // vodítka by přeci mělo být rovnoběžné s geometrií os kol.
I tohle právě zjistíš na tom drátu. Pás by se s tebou "pral".

Ne nešteluju to se změnou síly materiálu.
Myslíš, že s posuvem předního vodítka dochází jenom ke změně úhlu opásání napínacího kola, ne ke změně polohy toho středu vodítek vůči hraně kola?
U správně navržený pily by to tak mělo být, ale jak je to u těhle klonů ...... ?
Já jsem to nezkoumal, proto se podivuju.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 8. 2021, 12:02

pafik píše: 7. 8. 2021, 9:29 Myslíš, že s posuvem předního vodítka dochází jenom ke změně úhlu opásání napínacího kola, ne ke změně polohy toho středu vodítek vůči hraně kola?
U správně navržený pily by to tak mělo být, ale jak je to u těhle klonů ...... ?
Já jsem to nezkoumal, proto se podivuju.
No pokud to máš seřízený podle Milana tak by se opásání měnit nemělo. Nebo se pletu?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 8. 2021, 1:47

Zdenek Valter píše: 7. 8. 2021, 12:02
pafik píše: 7. 8. 2021, 9:29 Myslíš, že s posuvem předního vodítka dochází jenom ke změně úhlu opásání napínacího kola, ne ke změně polohy toho středu vodítek vůči hraně kola?
U správně navržený pily by to tak mělo být, ale jak je to u těhle klonů ...... ?
Já jsem to nezkoumal, proto se podivuju.
No pokud to máš seřízený podle Milana tak by se opásání měnit nemělo. Nebo se pletu?
Nepleteš - to vodítko se pohybuje po tangentě k průměru kola. U té Promy to bylo také tak.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 8. 2021, 3:38

Ahojte,
nestretol sa niekto z vás s prerobením pôvodných vodítok s ložiskami na vodítka s tvrdokovovými platničky? Tak ako to mávajú profi píly?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“