Pásová pila na kov MBS 125 V, GÜDE 40543

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 8. 2021, 8:25

Reinkarnace píše: 17. 8. 2021, 8:12
Zdenek Valter píše: 16. 8. 2021, 11:18 No to taky ;-)
Podle toho jak to ladí Milan a jak to chápu i já, by ten drát měl být tečně vždy k vodítkům tedy ke všem jak vrchním tak i bočním.
Proto i Ty to máš dobře ;-)
Pro drát ve vztahu k bočním kladkám ale platí obrázek, co kreslil pafik. Je tam to přesazení vodítek. Nebo to máte někdo jinak?
Já si právě myslím, že by ten drát měl být vždy tečný k oběma vodítkům.
Ještě jsem to nezkoušel, nemám ani ten správný drát.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

17. 8. 2021, 10:40

Reinkarnace píše: 16. 8. 2021, 10:02 ...
Neměl by ten obrázek s drátem vypadat spíše takto?
Pila- drát.JPG
O víkendu jsem laboroval s vodítky a vrátil jsem se k původnímu konceptu, kdy jsou vodítka mimo osu pásu, jsou více odsazena, téměř tak, jak je to v originálním provedení (pafíkův obrázek), a pás se přes ně ohýbá. Zjistil jsem, že pokud dám vodítka do osy pásu (dráha pásu mezi oběžnými koly bez vodítek) a pás pak pomocí vodítek zkroutím, je horní hranou pásu vyvíjen značný tlak na horní část oběžných kol pod přesazením a možná by časem v tom místě došlo ke zvýšenému opotřebení. Asi to přece jen nebude tak jednoduché, jak se mi to na první pohled zdálo. Poprosil bych někoho, kdo má profi pilu podobné velikosti (např. Pilous AGR 105 Mobil a pod...) až bude měnit pás, jestli by to nevyfotil, jak moc se pás ohýbá (láme) na vodítkách.
Ten obrázek máš správně, ale je to pohled otočený o 90 stupňů. Pohled kolmej na rovinu pásu. Já to mám kreslené v pohledu rovnoběžně s rovinou pásu.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

17. 8. 2021, 4:53

Dneska jsem přestavoval pilu na řezání pod 45 stupni, tak jsem se na to podíval pořádně. A zároveň jsem si vzpomněl, jak jsem to po nákupu nastavoval, aby to bylo správně. Platí pro vodítka, osazená ložiskama.
Všechny ložiska se maj nastavit tak, aby při napnutém pásu v klidu jimi šlo rukou pootáčet.
Nějakou mírnou silou, ne brrm brrm. Tím je zajištěno, že se pás nikde nešprajcuje. Tím drátem to není potřeba dělat, protože drát nahrazuje zadní hrana pásu a tím, že jde pootočit ložiskem na pohyblivém vodítku, je zajištěno, že je ta zadní hrana v rovině s hranou hnaného kola. Totéž u ložiska u hnacího kola.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 8. 2021, 5:14

pafik píše: 17. 8. 2021, 4:53 Dneska jsem přestavoval pilu na řezání pod 45 stupni, tak jsem se na to podíval pořádně. A zároveň jsem si vzpomněl, jak jsem to po nákupu nastavoval, aby to bylo správně. Platí pro vodítka, osazená ložiskama.
Všechny ložiska se maj nastavit tak, aby při napnutém pásu v klidu jimi šlo rukou pootáčet.
Jenže to je z principu špatně ne?
Boční vodítka by se měla vždycky otáčení vzpírat protože se o ně opírá zkroucený pás.
Tomuhle teda taky nerozumím:
pafik píše: 17. 8. 2021, 4:53 Nějakou mírnou silou, ne brrm brrm. Tím je zajištěno, že se pás nikde nešprajcuje.
pafik píše: 17. 8. 2021, 4:53 Tím drátem to není potřeba dělat, protože drát nahrazuje zadní hrana pásu a tím, že jde pootočit ložiskem na pohyblivém vodítku, je zajištěno, že je ta zadní hrana v rovině s hranou hnaného kola. Totéž u ložiska u hnacího kola.
No to si teda určitě nemyslím - ten pás totiž kroutíš vodítky takže pak těžko najdeš tu správnou polohu.
Drát bys měl napnout na zadní hraně a podle něj pak nastavit ta vodítka nebo se pletu?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

17. 8. 2021, 6:24

Pokud bude vůle mezi pásem a kladkami, bude to vypadat, jako na tomto obrázku. Souosost pásu s rovinou řezu a padáním ramena se nastaví natočením celého domku s kladkami. Pokud se dostane pilina mezi pás a kladku, pás se více napřímí. Poškodí se tím zuby v řezu nebo pás jen zapruží? Pokud je pás mezi kladkami hodně těsný a dostane se tam pilina, způsobí mikro-narušení pásu? Rozdíl oproti kluzným tvrdokovovým vodítkům je v tom, že točící se kladky vtahují dovnitř nejen pás, ale i nečistoty-piliny. Funguje to asi podobně jako funkce zubového čerpadla. Pokud je tam minimální vůle, piliny ty kladky jakoby zalisovávají do pásu (může to způsobovat poškození pásu?), kdežto u kluzných vodítek zřejmě minimální vůle nedovolí vniknutí a zalisovávání pilin.
Přílohy
Pila-pás.JPG
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 8. 2021, 6:41

Ta kluzná vodítka skutečně působí jako stirátka a nečistoty se tam nedostanou.

Pokud se týká ložisek jako vodítek :

Používal jsem to na malé pile několik let a pásu to neškodilo. Vůli jsem tam nastavoval minimální, jenom aby se tam nechal pás při výměně nasunout. Ložiska ale moc nevydržela a brzo se zasekávala, protože se do nich jemný binčus dostal. Horní ložiska, která drží pás proti řezu, většinou odešla velmi brzy, protože ta malinká plocha doteku s pásem nedokázala přenést sílu na protočení byť mírně znečištěného ložiska. Ta ložiska pak fungují jako kluzná a taky se nic moc nestane.
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

17. 8. 2021, 6:58

Po pročtení zde uvedených informací jsem se pustil do seřízení pásu. Nejdřív jsem použil drát. Mezi horním ložiskem a drátem byla mezera 2mm. Domek s kladkami jsem tedy spustil dolu o 2mm, jenže se rozhodila kolmost řezu ve svislé rovině a v podélné vzhledem ke svěráku. Tak jsem upnul pás a vyrovnal pootočením domečku s kladkami svislou a podélnou rovinnost. Nic moc to nastavovat, vše se hejbe (pás pruží a snaží se to natočit podle svého) a chtělo by to regulaci pomocí šroubů pro každou osu.
Ještě mě napadlo při nastavování do ložisek vložit kus plechu místo pásu, domeček ustanovit a utáhnout. Pak tam teprve zasunout pás.

Jak regulaci, nastavení domečku děláte?
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

18. 8. 2021, 9:28

Tlatoani píše: 17. 8. 2021, 6:58 Po pročtení zde uvedených informací jsem se pustil do seřízení pásu. Nejdřív jsem použil drát. Mezi horním ložiskem a drátem byla mezera 2mm. Domek s kladkami jsem tedy spustil dolu o 2mm, jenže se rozhodila kolmost řezu ve svislé rovině a v podélné vzhledem ke svěráku. Tak jsem upnul pás a vyrovnal pootočením domečku s kladkami svislou a podélnou rovinnost. Nic moc to nastavovat, vše se hejbe (pás pruží a snaží se to natočit podle svého) a chtělo by to regulaci pomocí šroubů pro každou osu.
Ještě mě napadlo při nastavování do ložisek vložit kus plechu místo pásu, domeček ustanovit a utáhnout. Pak tam teprve zasunout pás.

Jak regulaci, nastavení domečku děláte?
To vložení "kusu plechu" je správně. Kolmost pásu jsem nastavoval pomocí ocelového měřítka mezi ložiskama místo pásu. Nesnaží se ti to kroutit.

Kluzný vodítka jsou opravdu lepší, a proto je taky dražší pily maj. Ložisko je levný, zvlášt to čínský, který jede nějaký stovky otáček za minutu.

Zdenek Valter: ne, to jak jsem to popsal znamená, že ta vůle je minimální, pár tisícin. Jenom abys rukou pootáčel ložiskem. Strojnicky bych to popsal jako "kluzné uložení bez vůle" :) .
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 8. 2021, 11:10

Díky! Už jsem to pochopil jak jsi to dělal.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 1. 2022, 8:21

Včera mi prasklo ložisko ve vodítku - pro vaši informaci je to ložisko 607Z
Na Pilce jich je 8 kusů !!!
Přílohy
Spodní ložisko na vodítku 607Z
Spodní ložisko na vodítku 607Z
Sundané vodítko s vyjmutým šroubem s ložiskovým párem
Sundané vodítko s vyjmutým šroubem s ložiskovým párem
Na šroubu je patrný excentr, vzadu nové ložisko
Na šroubu je patrný excentr, vzadu nové ložisko
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 1. 2022, 8:23

Po další rozborce vodítek jsem opravil svůj předchozí příspěvek.
Horní opěrné ložisko NENÍ stejné !!!
Je to 625Z na pilce jsou dvě!!
Rozporka pevného vodítka (na obo stranách ložiska jsou podložky)
Rozporka pevného vodítka (na obo stranách ložiska jsou podložky)
Vyndané a očištěné ložisko
Vyndané a očištěné ložisko
Ložisko je na vkládané do připraveného otvoru
Ložisko je na vkládané do připraveného otvoru
Detail ložiska -nedokážu ho vyndat :-(
Detail ložiska -nedokážu ho vyndat :-(
Chlapci moji - kdy měl někdo nějaký nápad jak ten čep dostat nedestruktivně ven tak bych vám byl zavázán.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

8. 1. 2022, 8:32

přivařit kousek závitovky a přes podepřený třmen vytáhnout matkou. Improvizovaný vytahovák
Nebo z rubu vyvrtat díru a vyklepnout, lépe vylisovat
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 1. 2022, 9:16

Charon píše: 8. 1. 2022, 8:32 přivařit kousek závitovky a přes podepřený třmen vytáhnout matkou. Improvizovaný vytahovák
Nebo z rubu vyvrtat díru a vyklepnout, lépe vylisovat
To první zní děsivě ;-) ale asi ano, nicméně nemám svářečku - druhé bych nerad - je to profilový díl viz fotky
Přílohy
Profil 03.jpg
Profil 02.jpg
Profil 01.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 1. 2022, 9:25

Tak se mi v hlavě rozsvítilo - do děr jsem dal šrouby tak aby výrazně přečnívali ložisko.
Pak jsem takto vyzbrojeným vodítkem vodítkem udeřil na kovový hranol tak, aby šrouby na ten hranol narážely.

Ložisko pak vypadlo samo vlastní kinetickou energií ;-)
Přílohy
Pomocné šrouby pro vyklepnutí ložiska
Pomocné šrouby pro vyklepnutí ložiska
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“