Pásová pila na kov MBS 125 V, GÜDE 40543

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 3. 2020, 12:02

pafik píše: 13. 3. 2020, 8:36
Zdenek Valter píše: 13. 3. 2020, 8:01 Jako zakladatel vlákna Ti Mariane děkuji za apel na přispívající - je vhodné aby se příspěvky týkaly jen pily MBS 125 V, GÜDE 40543.
.... a jejích klonů, ne?
Pásy široké 13 mm mají všechny hobby pily. Takže to sem taky patří.
Napínám pás podle zvuku, na "vysoké cé" :) . Možná je to vysoké é, ale to je fuk. Prostě musí na cvrnknutí správně znít.
Originál pás k pile byla nějaká čína, ale řezal velice dobře. Pravděpodobně ani nebyl bimetal. Objednal jsem si pár bimetalových jinak zubatých pásů od Pilany, odešly dřív, než ta čína. Teď řežu wikusema, kromě prasknutí ve sváru (opraveného na reklamaci) naprosto bez problémů.
Zase jeden příklad subjektivního hodnocení - jako člověku s hudebním hluchem je mi tahle informace úplně k prdu sorry.
Jednak si myslím si, že tón určuje délka mezi krajními upnutími a za druhé jaký rozsah tónů dosáhneš napínáním?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
mikiki
Příspěvky: 593
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

13. 3. 2020, 12:19

Se přiznám že mne to zaujalo - myslím to napínání.
Proč: někdy, když řežu plný materiál a pás je položen víc do řezu tak se stává že jakoby se pás zastavil a slyším "přeskočení v převodovce" ????
Lehce zdvihnu a jede to dál tak si myslím že bych mohl pás napnout více ale nevím jaká je hranice :(
Pilový pás mám pořád první co mi dali k pile:
https://www.primadilna.cz/5-profesional ... -d3853.htm
Řežu fakt již 3 roky, není to sice každý den ale něco už nařezala a jsem jinak max spokojený.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 3. 2020, 12:36

mikiki píše: 13. 3. 2020, 12:19 Se přiznám že mne to zaujalo - myslím to napínání.
Proč: někdy, když řežu plný materiál a pás je položen víc do řezu tak se stává že jakoby se pás zastavil a slyším "přeskočení v převodovce" ????
Lehce zdvihnu a jede to dál tak si myslím že bych mohl pás napnout více ale nevím jaká je hranice :(
Pilový pás mám pořád první co mi dali k pile:
https://www.primadilna.cz/5-profesional ... -d3853.htm
Řežu fakt již 3 roky, není to sice každý den ale něco už nařezala a jsem jinak max spokojený.
u tohoto druhu pily je "prý" nejslabší místo ten šnekový převod - proto "přeskočení v převodovce" by mne dost vyděsilo.
koukni do ní a vyměnit tam občas olej také neškodí.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 3. 2020, 12:38

Zdenek Valter píše: 13. 3. 2020, 12:02
pafik píše: 13. 3. 2020, 8:36
Zdenek Valter píše: 13. 3. 2020, 8:01 Jako zakladatel vlákna Ti Mariane děkuji za apel na přispívající - je vhodné aby se příspěvky týkaly jen pily MBS 125 V, GÜDE 40543.
.... a jejích klonů, ne?
Pásy široké 13 mm mají všechny hobby pily. Takže to sem taky patří.
Napínám pás podle zvuku, na "vysoké cé" :) . Možná je to vysoké é, ale to je fuk. Prostě musí na cvrnknutí správně znít.
Originál pás k pile byla nějaká čína, ale řezal velice dobře. Pravděpodobně ani nebyl bimetal. Objednal jsem si pár bimetalových jinak zubatých pásů od Pilany, odešly dřív, než ta čína. Teď řežu wikusema, kromě prasknutí ve sváru (opraveného na reklamaci) naprosto bez problémů.
Zase jeden příklad subjektivního hodnocení - jako člověku s hudebním hluchem je mi tahle informace úplně k prdu sorry.
Jednak si myslím si, že tón určuje délka mezi krajními upnutími a za druhé jaký rozsah tónů dosáhneš napínáním?
při dnešní technice by bylo krásné mít k návodu na nastavení pily (nebo rada dle zkušeností) doplněk na youtube kde by to "cé" bylo slyšet :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
mikiki
Příspěvky: 593
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

13. 3. 2020, 12:39

Díky za info.
Ano, chci se do té převodovky mkrnout :D
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 3. 2020, 4:52

chb píše: 13. 3. 2020, 12:38 při dnešní technice by bylo krásné mít k návodu na nastavení pily (nebo rada dle zkušeností) doplněk na youtube kde by to "cé" bylo slyšet :-)
Ak chceš exaktne špónovať pílu, stiahni si do mobilu aplikáciu "ladička" :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

13. 3. 2020, 5:35

Zdenek Valter píše: 13. 3. 2020, 12:02 Zase jeden příklad subjektivního hodnocení - jako člověku s hudebním hluchem je mi tahle informace úplně k prdu sorry.
Jednak si myslím si, že tón určuje délka mezi krajními upnutími a za druhé jaký rozsah tónů dosáhneš napínáním?
A myslíš, že zatlačení palcem je objektivní? :)
Mám jeden rozměr pásu, jednu pilu a správnému napnutí odpovídá jeden tón. A správné napnutí mi zkontroloval výrobce pásů, když u mě byl. A ten to kontroloval subjektivně palcem :lol:
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

13. 3. 2020, 5:40

takze spravte prevodny mostik palce na tony a nastavi to kazdy :)
martin-k
Příspěvky: 12
Registrován: 13. 3. 2020, 6:05

13. 3. 2020, 6:48

mikiki píše: 13. 3. 2020, 12:19 Se přiznám že mne to zaujalo - myslím to napínání.
Proč: někdy, když řežu plný materiál a pás je položen víc do řezu tak se stává že jakoby se pás zastavil a slyším "přeskočení v převodovce" ????
Lehce zdvihnu a jede to dál tak si myslím že bych mohl pás napnout více ale nevím jaká je hranice :(
Pilový pás mám pořád první co mi dali k pile:
https://www.primadilna.cz/5-profesional ... -d3853.htm
Řežu fakt již 3 roky, není to sice každý den ale něco už nařezala a jsem jinak max spokojený.
mne pas na pile nadskakuje a puka tam ked je neaky zub vylomeny.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

13. 3. 2020, 7:31

Okrem toho sa to tusim tu v tomto vlakne preberalo ze tie kolesa na tej pile su male. A ze to moze mat vplyv. Preto mam mbs115.
Uživatelský avatar
ypres_bass
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 10. 2019, 6:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 11:32

Zdenek Valter píše: 13. 3. 2020, 8:01 Jako zakladatel vlákna Ti Mariane děkuji za apel na přispívající - je vhodné aby se příspěvky týkaly jen pily MBS 125 V, GÜDE 40543.
to je asi spíš na admina aby to "ustřihl" do samostatného vlákna
Až budete chtít pilový pás, tak napište... možná dám i slevu... :-)
pilove.eu
Syrius
Příspěvky: 9
Registrován: 21. 12. 2016, 8:16
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2020, 10:55

Zdenek Valter píše: 12. 3. 2020, 9:09 To je ale v rozporu s doporučením výrobce, který uvádí konkrétní výchylku pásu při správném napnutí. Ovšem neříká jakou silou ;-)
Díky za výklad. Můžeš nám tedy říci jaký průhyb a při jaké síle a při jaké vzdálenosti vodítek má být pro správné napnutí?
Tohle je velmi individuální a záleží hodně na stroji. Pokud nasadím tenzometr (také jej zde následně někteří uživatelé zmiňují), tak na většině strojů nedosáhneme ani na "přijatelné" napnutí. Doporučené napnutí 300 N/mm2 se dá dosáhnout jen na masivních strojích s tuhou konstrukcí a na malých mašinách je vlastně nedosažitelné. Čím více napínáte pás, tím spíše na těchto strojích začnete ničit jejich jednotlivé části - slabá ložiska, krátké hřídele, apod. Napnutí tedy nemá být jako "struna", ale tak, aby vám pás v zásadě nepodřezával, což se ale může zase lišit podle dělených materiálů. Budete-li řezat obyčejný jekl, budete mít napnutí jiné nežli u nerezové kulatiny. Cokoliv navíc je na těchto strojích vlastně kontraproduktivní.
Mrosconi píše: 13. 3. 2020, 6:47 Mám zkušenost s originálním pásem a to jak na profily, tak i na plný materiál. Postupoval jsem podle pokynů výrobce a měl jsem pilu i v jejích servisu. Güde se tváří , že stroj je v pořádku a že určitě je problém se seřízením. Podotýkám prblémy s praskáním jsou od začátku, kdy byla pila seřízená (spíše neseřízená) od výroby. Tak jsem šteloval a zkoušel, ale žádný pokrok. Jel jsem tedy do servisu. Tam nmě pochválili, že je to prý perféktně seřízené. Zároveď mi řekli, že originální pásy, mimochodem za 450Kč! nejsou nic moc a doporučili mi Pilanu.
Koupil jsem tedy na zkoušku 4 různé pásy a výsledek tentýž. Pár řezů a pásy začínají praskat. Vždy ale prasky mimo svar, takže bez možností reklamovat.
Ted jsem koupil ty Wikusy a ty jsou na tom asi podobně jak Pilana, ale všechny praskly ve svaru.
...
Během 16 řezu asi během 15-20s došlo k poskakování pásu a následně prasknutí, jak jinak, VE SVARU! Takže všechny Wikusy mi praskly ve svru. To asi není problém pásu, ale svářeče.
Ano, reklamovat se mi to nechce, protože to musím zabalit a poslat a při ceně pásu to nestojí zato.
...
Děkuji za zprávu. Samozřejmě prasknutí ve sváru je chybou svářeče a pilový pás se vyplatí reklamovat. Po vás bychom žádali pouze a jedině zabalení prasklých pásů do nějakého kartonu (ideálně do toho, ve kterém pásy přišly k vám) a o vše ostatní se postaráme my - sjednáme si přepravu, která pásy u vás vyzvedne, opravíme a zase doručíme zpět. Jednou jste zaplatil za kvalitní pásy, tak je naší odpovědností je také doručit.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 5. 2020, 11:44

Syrius píše: 29. 4. 2020, 10:55
Zdenek Valter píše: 12. 3. 2020, 9:09 To je ale v rozporu s doporučením výrobce, který uvádí konkrétní výchylku pásu při správném napnutí. Ovšem neříká jakou silou ;-)
Díky za výklad. Můžeš nám tedy říci jaký průhyb a při jaké síle a při jaké vzdálenosti vodítek má být pro správné napnutí?
Tohle je velmi individuální a záleží hodně na stroji. Pokud nasadím tenzometr (také jej zde následně někteří uživatelé zmiňují), tak na většině strojů nedosáhneme ani na "přijatelné" napnutí. Doporučené napnutí 300 N/mm2 se dá dosáhnout jen na masivních strojích s tuhou konstrukcí a na malých mašinách je vlastně nedosažitelné. Čím více napínáte pás, tím spíše na těchto strojích začnete ničit jejich jednotlivé části - slabá ložiska, krátké hřídele, apod. Napnutí tedy nemá být jako "struna", ale tak, aby vám pás v zásadě nepodřezával, což se ale může zase lišit podle dělených materiálů. Budete-li řezat obyčejný jekl, budete mít napnutí jiné nežli u nerezové kulatiny. Cokoliv navíc je na těchto strojích vlastně kontraproduktivní.
-------
Děkuji za zprávu. Samozřejmě prasknutí ve sváru je chybou svářeče a pilový pás se vyplatí reklamovat. Po vás bychom žádali pouze a jedině zabalení prasklých pásů do nějakého kartonu (ideálně do toho, ve kterém pásy přišly k vám) a o vše ostatní se postaráme my - sjednáme si přepravu, která pásy u vás vyzvedne, opravíme a zase doručíme zpět. Jednou jste zaplatil za kvalitní pásy, tak je naší odpovědností je také doručit.
Jenže tohle vlákno je o konkrétní pile takže bychom uvítali parametry k ní ;-)
Co se týče těch pásů - už mám prasklý třetí pás (samozřejmě ve svaru). Nevidím to jako tragedii - je to třetí za rok.
Reklamaci zkusím.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

3. 5. 2020, 12:19

Kde se prosím dají objednat pásy na míru? Než začnu bastlit vodítka. Potřeboval bych 3400x27.. Když nebude, překopu kladky na věširší. Kluci od nás třeba kupují Starret.
Syrius
Příspěvky: 9
Registrován: 21. 12. 2016, 8:16
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2020, 12:26

Zdenek Valter píše: 3. 5. 2020, 11:44 Jenže tohle vlákno je o konkrétní pile takže bychom uvítali parametry k ní ;-)
Co se týče těch pásů - už mám prasklý třetí pás (samozřejmě ve svaru). Nevidím to jako tragedii - je to třetí za rok.
Reklamaci zkusím.
To bude záležet podle dělených materiálů. Řezné parametry umíme vypočítat téměř pro každý materiál (jakost, rozměr, tvar, zušlechtění, způsob mazání, apod.), ale pro tuto pilu bude asi stačit obecnější doporučení. Koukněte se na web WIKUS, kde je tabulka řezných rychlostí a koncentrací:
https://www.wikus.cz/czech/technicke-in ... losti.html
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“