Pásová pila na kov MBS 125 V, GÜDE 40543

Odpovědět
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

20. 12. 2020, 6:29

Bolek: "Chceš poznat tajemství pupenda?"
7.jpg
8.jpg
9.jpg
1.4301 45x1,5-2mm, zajížděl jsem pás i pilu...
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

21. 12. 2020, 7:09

Pekne ti reže tá píla. Akým pásom si to rezal?
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

21. 12. 2020, 8:16

Tím originálním, co u toho byl. Ale nemají ho svařený přesně v ose, je vidět na pile (i cítit), že se při běhu v jednom místě rameno maličko zvedá (pás lehce kope). Není to žádná katastrofa, ale úplně rovné to není. Na větší pile mi aktuální pás kope mnohem více. Na pilu jsem dal cca 1kg závaží a řeže sama. Na hobby je to v pohodě. Určitě doporučuji dodělat alespoň čistič pásu, jako mají třeba Femi 780.

(Edit. překlep)
Naposledy upravil(a) Reinkarnace dne 21. 12. 2020, 7:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5197
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

21. 12. 2020, 10:21

Máš fotku nebo odkaz?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

21. 12. 2020, 10:36

Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

21. 12. 2020, 10:57

Ano, je to filc (taková verze "stírátka" pro pilový pás) v držáku před kladkami k náhonovému kolu.
https://www.rivelferramenta.it/VENDITA- ... -780XL.htm

Položka č.50. Položka č. 51 je ten držák.
Terak40
Příspěvky: 75
Registrován: 27. 5. 2018, 8:44

21. 12. 2020, 11:50

Reinkarnace píše: 21. 12. 2020, 8:16 Tím originálním, co u toho byl. Ale nemají ho svařený přesně v ose, je vidět na pile (i cítit), že se při běhu v jednom místě rameno maličko zvedná (pás lehce kope). Není to žádná katastrofa, ale úplně rovné to není. Na větší pile mi aktuální pás kope mnohem více. Na pilu jsem dal cca 1kg závaží a řeže sama. Na hobby je to v pohodě. Určitě doporučuji dodělat alespoň čistič pásu, jako mají třeba Femi 780.
ja ked som ju kupil tak original pas bol zvareny perfektne ale kazdy jeden nahradny co som kupil uz hadze....

skusal som viacero znaciek ale najviac sa mi osvedcil bahco :) ostatne sa zlomili v zvare po par rezoch :/
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

21. 12. 2020, 11:51

Reinkarnace píše: 21. 12. 2020, 8:16 ...Ale nemají ho svařený přesně v ose, je vidět na pile (i cítit), že se při běhu v jednom místě rameno maličko zvedná (pás lehce kope). ...
Ten popis sedi naprosto presne i na napraskly svar. U toho se zminene kopani s postupujicim lomem ale celkem rychle zvetsuje, az se svar dolomi.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

21. 12. 2020, 12:54

Tak pila je doma.

Hluk mi na prvni poslech vyhovuje, navod tragedie.
Mate nekdo obrazek/schema s ocislovanymi dily? Je tam sice slovni seznam dilu 1-16, ale co je co ...
V celem navodu nikde takto cislovany obrazek/schema.
Sice neco odhadnu, ale pokud by byl i obrazek k tomu seznamu, bylo by to lepsi ...

A skoro vsechny jazykove verze hovori o cerpadle, je jich jen par, kde to cerpadlo uvedeno neni ...
Jeden dement opisoval od druhého ...

A zatim nerozumim casti "Nastavení vedení":
Vedení pilového pásu musí být nastaveno, neboť by se jinak mohlo přetočit, což by mělo za následek nečistý řez. Povolte šroub (15/1) a vedení nastavte podle šířky zpracovávaného materiálu.

Tady fakt nevím, jestli se mluví o svěráku, vedení pásu nebo o čem :shock: ?

K čemu je tlačítko označené RESET? V návodu ani slovo, jen obrázek - ovšem o fci/významu tlačítka to nic nevypovídá...

Poradí někdo znalý?
Kdybych to měl kupovat jen na základě studia návodu, tak za to nedám ani floka.

Naštěstí je na světě fórum, kde jsem předtím nasbíral info jak hlavně pasivně, tak i několika dotazy.
Zrovna předchozí příspevěk o tom filcovém stírátku je inspiratitní :-). Nebo ty polotovary na petikoruny :lol: .

Díky za případné rady.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

21. 12. 2020, 1:57

lapa> nastavenim vedeni se mysli nejspis nastaveni pohybliveho vedeni pasu na co mozna minimalni volnou delku pasu. viz obr.
Reset nejspis resetuje tepelnou ochranu motoru. .
Přílohy
temp.JPG
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

21. 12. 2020, 3:18

Dawe, bingo.
Ten tvuj obrazek mne navedl na podobny obrazek v manualu a ted, pokud vim, co to znamena, mi ta veta v manualu dava smysl.
Uz jsem to fyzicky zkusil a je to na 100% ono.
Dik.

Meli by jeste davat manual, jak chapat manual - nebo alespon ocislovat obrazky ... a odkazovat se na ne ...

Tak uz zbyva jen ten reset ... :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

21. 12. 2020, 3:45

Nahoře na motoru jsou dva spínače: červený "stop/vypnout" a zelený "play/zapnout". "Reset" je obnovení funkce tepelné pojistky na motoru vedle regulátoru rychlosti. Chod se pak spouští na rukojeti spínačem bez aretace. Je to jednoduché. Když mám zaaretované tlačítko na rukojeti, pilu zapínám a vypínám tlačítky na motoru.

Mě přišla tato konkrétní pila nastavená, nic jsem nemusel extra seřizovat. Ale udělal jsem pár úkonů, než jsem ji uvedl do plného provozu. Vidíš, na návod jsem úplně zapomněl. Budu ho muset najít a alespoň přečíst. :)
- Sejmul jsem kryt kol, vyšrouboval jsem zajišťovací šrouby středů kol. Sejmul kola, zkontroloval, šrouby jsem očistil a na závit nanesl zajišťovací Loctite na šroubové spoje. Pak vše zase složil.
- Na zajišťovací šroub posuvného vedení vymezovacích kladek u hnaného kola (blíž rukojeti) jsem dal velkoplošnou podložku téměř přes celou šířku vedení.
- vyměnil jsem šroub v otočném bodě ramena za delší, aby měla pila vyšší koncový doraz a nepadala tak moc sama dolů.
- s vedením jsem vyjel cca doprostřed dráhy, aby se pilový pás po opuštění hnaného kola tak moc nekřížil.
-zkontroloval jsem pohyb pásu mezi kladkami (ložisky) a nastavení úhlu otočného ramena
- napnul pás, aby se téměř neprohýbal při bočním zatlačení. (po řezání zase povoluji)
-pilu jsem pustil chvíli naprázdno a zkontroloval chod a napnutí pásu.

To bylo asi tak vše. Pak jsem ručně pomalu zkrátil nějakou železnou tyč průměru asi 20mm.("netlač na pilu")
A pak už jen aretace spínače malým špalíkem, cca 1kg závaží nad rukojeť a pila si řeže sama. Pás jsem zatím po pár řezech čistil ručně, ale jak bude čas, udělám filc nebo možná i tvrdokovová vodítka.
Nečekám žádné zázraky. Je to taková malá ale šikovná čínská hobby hračka, za málo peněz dost muziky. Alespoň uvidím, jak je to s tím praskáním pilových pásů u tohoto průměru kol.
Naposledy upravil(a) Reinkarnace dne 21. 12. 2020, 4:04, celkem upraveno 1 x.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

21. 12. 2020, 4:03

Reikarnace, diky, super popis.
Navod vzdycky ctu hlavne kvuli tomu, abych nezanedbal nejakou uvodni vec.
Trebas - jeste pred navodem - zkousel jsem zvedani pily a neslo.
Vidim kolicek - tak si rikam, asi (prepravni) zamek/aretace, tak zkousim vytahnout. Ani bohovi. Tak navod a tam potvrzeni, ze je to fakt zamek proti (neumyslnemu) zvednuti. Jenze sel az klestemi - protoze byl tak necim zapatlany (neco jako sul ci co), ze rukou ani nahodou.

Ta tlacitka - ja mam ctyri ovladace ve dvou sekcich -
* dvojice zeleny/cerveny spinac/vypinac a to dole "u hridele" motoru
* dvojice potak otacek / reset a to nahore u cela motoru

A pak klasicky funkcni bez aretace na te rukojeti, co spousti/zastavuje motor.

Ta tvoje sborka / rozborka mne inspiruje. Zejmena pasaz s podlozkou mi hodne pripomina - taky davam vsude co nejsirsi, aby se ta "treci sila dobre uplatnila" :-).

Zabeh mam taky v planu, jsou tady na foru na to dobre odkazy.
Driv by me ani nenapadlo, ze i pas se musi zabihat :-).

Diky.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

21. 12. 2020, 4:07

Omlouvám se za mystifikaci s "resetem", už jsem to opravil. (viz. výše)
Podložku jsem přidal i na otočný střed. :D
lapa píše: 21. 12. 2020, 12:54 ...
Mate nekdo obrazek/schema s ocislovanymi dily? Je tam sice slovni seznam dilu 1-16, ale co je co ...
V celem navodu nikde takto cislovany obrazek/schema.
Sice neco odhadnu, ale pokud by byl i obrazek k tomu seznamu, bylo by to lepsi ....
Návod s očíslovanými obrázky je tady: https://guede.cz/resources/downloads/manuals/40543.pdf
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

22. 12. 2020, 12:35

Tak ještě zabavna historka s otocnym stredem - proste tim cepem, kolem ktereho se vodorovně otáčí základna pily.
Bylo to lehce viklavé, zvlášť když se povolil ten aretační šroub nad stupnicí úhloměru, aby se dalo otáčet.

Tak jsem si řekl, že to zkusím odviklat (utáhnout) - ale nějak to nešlo.
A i ta podložka byla poněkud menší, takže závěr byl - vytáhnout ten čep (imbus M6x30) a opodložkovat širšími a pevnějšími podložkami z obou stran.

Jenže ani povolit, lépe řečeno vyšroubovat to nešlo.
Nakonec jsem zjistil, že číňan asi pouzil nějaké bláto místo pevnostního imbusu a tak místo imbusu s samojistnou (plastový kroužek v límci) maticí (tak se tvářila) mám v pile něco, co se chová jako závitovaný čep s imbusovou hlavou na jednom konci a "segerkou s plastovým límcem" na druhém. Prostě se to protáčelo, nakonec to šlo protáčet i pouze prsty a ani silou dvou kleští od sebe něšlo rozebrat ...

Zřejmě načali závit už při montáži a já při pokusu dotáhnout kvůli viklavosti to dorazil.
Ale nikdy se mi nestalo, aby se v imbus M6 (8.8 ) protočil v samojistné matici - to se spíš strhly hrany šestihranu hlavy nebo klíče.
Asi čínské bláto ...

Nakonec jsem to odřízl ruční pilkou na pomezí spodku hlavy šroubu a podložky a protlačil zbytek šroubu pod pilu dolů.
Dal jsem M6x35, 2x širší/tlustší podložku z obou stran a poněkud lepší samojistnou matici dolů - tedy lepší vizuálně :-).

Při té příležitosti jsem zjistil, že na spodní straně základy je otvor pro šroub poněkud límcovatý - jakoby nevrtali, ale protlačili shora dolů.
Tím ta spodní podložka neseděla přímo naplacato na základně, ale seděla jen na tom límci - to mohla být ta "viklavost" z úvodu.
Takže dole jsou podložky dvě, jedna kolem límce a malinko tlustší než výška límce a teprve na ní je podložka pro M6 šroub.

Teď se to ani nehne (neviklá), přitom velmi lehce otáčí i při dost fest utažení.

To jen pro zasmání a případně jako zkušenost pro příští majitele ...
Naposledy upravil(a) lapa dne 22. 12. 2020, 10:18, celkem upraveno 2 x.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“