Pásová pila na kov MBS 125 V, GÜDE 40543

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2020, 11:04

Milane584,

...řeč je o pásech pro MBS 125V.

Takže prosím, k věci.

Děkuji
Syrius
Příspěvky: 9
Registrován: 21. 12. 2016, 8:16
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2020, 11:25

ypres_bass píše: 11. 3. 2020, 9:05
Britt píše: 10. 3. 2020, 5:44 Propaguju? Přišla mi pila bez pásu a já hledal nějakého prodejce. Jako první mi vyskočila firma Wikus, tak jsem tam zavolal a za 2 dny jsem mohl řezat. Kde v tom vidíš jakou propagaci?
když pomineme ty "vyšší řady" které fakt nejsou vůbec špatné, tak se tady bavíme většinou o Wikusu M42 Vario a Wikusu Ekoflex - což jsou pásy dělané "na cenu" určené pro hobbíky a eshopy (třeba HSS se na nich musí hladat mikroskopem protože lupa nestačí).
Ony to možná ani tak nejsou špatné pásy, ale:
- při té ceně je potřeba jich prodat fakt hodně
- při tom množství fakt není čas na nějaké poctvé svařování
- výsledkem jsou pásy kde občas nenavazují zuby, jsou špatně vyžíhané, svařené nakřivo a podobně.

jako jo, někomu Felicie za 150,- stačí protože se mu nechce dávat 160 za Oktávku a už vůbec 175 za Superba
Nevím, jak u vás, ale u nás problém se svařováním většinou není. Samozřejmě, jsme také jen lidé a chyby děláme, ale naši svářeči mají většinou 10+ let praxe a využíváme moderní stroje IDEAL s počítačovým měřením kvality sváru. Takže prosím nepoužívat nečestné pomlouvačné praktiky, protože i na vás bych si mohl trochu té polívčičky ohřát :-).

Problém, ke kterému je třeba se zde objektivně vyjádřit, je především v konstrukci stroje jako takového. Délka pilového pásu 1435 mm je příliš krátká. Oběžná kola nemají dostatečný průměr (ideálně by měly mít 290 mm) a prostoru pro přetočení pásu do vodítek tu také mnoho není (ideální je maximálně 23° na 100 mm). Pásy jsou potom hodně namáhány a bohužel mohou praskat častěji než by bylo zdrávo. Zkuste si někdy takový poškozený pás vzít do ruky nebo jej jen narovnat na stůl - začne se vám točit do spirály a zahýbat. Tohle většinou pásy z větších strojů nedělají.
Syrius
Příspěvky: 9
Registrován: 21. 12. 2016, 8:16
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2020, 11:37

Mrosconi píše: 11. 3. 2020, 11:04 Milane584,

...řeč je o pásech pro MBS 125V.

Takže prosím, k věci.

Děkuji
Omlouvám se, že vám naše pásy nevyhovují. Určitě není problém ty prasklé pásy poslat zpět a my je zdarma opravíme. Pokud nemají jiné viditelné poškození (vylámané zuby, praskliny), není důvod, aby nefungovaly dál. Jak jsem zmínil dříve - chyby občas uděláme i my, ale naštěstí to není tak časté. Reklamovost obecně máme pod 1% (co se svárů týče).

Nevím, jak stará ta pila je. Pokud je nová, tak doporučuji zkoušet i míru napnutí. U takto malých strojů je to někdy alchymie najít správné optimum pro nastavení oběžného hnaného kola, napnutím a rovinností řezu oproti namáhání a praskání. Hlavní problém je, že nastavení oběžného kola se zde mění podle síly napnutí, stroj jednoduše není dostatečně robustní - hřídelky a ložiska jsou opravdu hodně malé. Ideálně by se pás neměl mezi vodítky prohýbat, když za něj vezmete rukou. Povolovat lze do té doby, dokud řeže rovně a nepadá z oběžných kol. Na kolech by měl běžet cca 1 mm od nákolku (určitě by se jej neměl dotýkat) a vodítka vždy stahovat co nejvíce k dělenému materiálu. Posledně jsem u zákazníka podobný stroj seřizoval asi půl hodiny, než jsem našel optimum - je to opravdu systém pokus / omyl. Pak by ani ty pásy neměly tolik praskat.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 3. 2020, 9:09

Syrius píše: 11. 3. 2020, 11:37 Omlouvám se, že vám naše pásy nevyhovují. Určitě není problém ty prasklé pásy poslat zpět a my je zdarma opravíme. Pokud nemají jiné viditelné poškození (vylámané zuby, praskliny), není důvod, aby nefungovaly dál. Jak jsem zmínil dříve - chyby občas uděláme i my, ale naštěstí to není tak časté. Reklamovost obecně máme pod 1% (co se svárů týče).
Já jsem získal podobnou zkušenost - taky mi pásy praskají, sice jsem na nich něco uřezal, ale přeci jen po čase praskly.
Bohužel všechny ve sváru. Vzhledem k jejich ceně je možná snažší si koupit nový, než řešit reklamaci.
Syrius píše: 11. 3. 2020, 11:37Nevím, jak stará ta pila je. Pokud je nová, tak doporučuji zkoušet i míru napnutí. U takto malých strojů je to někdy alchymie najít správné optimum pro nastavení oběžného hnaného kola, napnutím a rovinností řezu oproti namáhání a praskání. Hlavní problém je, že nastavení oběžného kola se zde mění podle síly napnutí, stroj jednoduše není dostatečně robustní - hřídelky a ložiska jsou opravdu hodně malé.
Stroj je tuhý úměrně své velikosti, ale bohužel jeho provedení nemusí být správně geometricky uspořádané - například posuvné vodítko nenastavi pás do stejné polohy během své dráhy.
Syrius píše: 11. 3. 2020, 11:37Ideálně by se pás neměl mezi vodítky prohýbat, když za něj vezmete rukou.
To je ale v rozporu s doporučením výrobce, který uvádí konkrétní výchylku pásu při správném napnutí. Ovšem neříká jakou silou ;-)
Syrius píše: 11. 3. 2020, 11:37Povolovat lze do té doby, dokud řeže rovně a nepadá z oběžných kol. Na kolech by měl běžet cca 1 mm od nákolku (určitě by se jej neměl dotýkat) a vodítka vždy stahovat co nejvíce k dělenému materiálu. Posledně jsem u zákazníka podobný stroj seřizoval asi půl hodiny, než jsem našel optimum - je to opravdu systém pokus / omyl. Pak by ani ty pásy neměly tolik praskat.
Díky za výklad. Můžeš nám tedy říci jaký průhyb a při jaké síle a při jaké vzdálenosti vodítek má být pro správné napnutí?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

12. 3. 2020, 10:31

Zdenek Valter píše: 12. 3. 2020, 9:09 To je ale v rozporu s doporučením výrobce, který uvádí konkrétní výchylku pásu při správném napnutí. Ovšem neříká jakou silou ;-)
To mi pripomina praporcika autoprovozu, ktery nam ukazoval, jak ma byt spravne napnuty remen (uz nevim, asi ventilatoru) myslim v Gazu.
Chlapi, kdyz ho zmacknete palcem a prohne presne o 1 cm, pak to mate v cajku. A ukazal nam to.
Nasledovala logicka otazka, jakou silou ...
Mi neserte, no prece takhle ... A zase nova ukazka ...
Toz tak, neco je nesmrtelne.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 3. 2020, 11:02

lapa píše: 12. 3. 2020, 10:31
Nasledovala logicka otazka, jakou silou ...
Klást na vojně logické otázky ?!? Kolik si dotyčný odseděl ?

K tomu napnutí pásu :
Kdysi jsem měl v dílně servisáka na pily a ten disponoval jakýmsi siloměrem napnutí pásu. Na moji pilu hleděl s despektem a napnutí pásu označil za ani ne 50% procent doporučené hodnoty. Napínám ho šroubem M8 s takovou plastovou maticí cca 60 mm průměr. Po nasazení nechám pás sednout protočením a pak jej napnu co rukou utáhnu. Když jsou vodítka cca 100 mm od sebe nejsem schopen poznat, že by se pás při zatlačení palcem /z boku/ nějak prohnul. Je napnutý jak struna. Ve svaru mi pásy nepraskají. Pokud to přetížím / nabourám, protočí se hnací řemenice a pás z ní spadne.

Pokud má pila správnou geometrii a pás začíná podřezávat. // rozuměj vytváří takovou misku // tak je dvojí problém. Buďto jsou již odřené boky zubů /pás je tupý/. Nebo jste prvních několik milimetrů řezu tlačili na pás takovou silou, že se "překroutil" a potom je veden vlasní drážkou mimo osu řezu a problém se prohlubuje.

Takže zejména na začátku řezu platí : NETLAČIT NA PILU !
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 3. 2020, 11:38

Kedysi som taký prístroj nameranie napätia pílového pásu mal, kúpil som ho kvôli indikátoru v nejakom výpredaji na kilá. Vyrábala to Sigma. A ono sa to ako pozerám, stále vyrába skoro rovnaké, volá sa to tenzomat.
Neviete niekto, k tomu sú nejaké tabuľky pre rôzne pásy?
tenzomat.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

13. 3. 2020, 6:32

Koukni na Karase nebo Vikuse. Někde jsem tu tabulku viděl.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2020, 6:47

Mám zkušenost s originálním pásem a to jak na profily, tak i na plný materiál. Postupoval jsem podle pokynů výrobce a měl jsem pilu i v jejích servisu. Güde se tváří , že stroj je v pořádku a že určitě je problém se seřízením. Podotýkám prblémy s praskáním jsou od začátku, kdy byla pila seřízená (spíše neseřízená) od výroby. Tak jsem šteloval a zkoušel, ale žádný pokrok. Jel jsem tedy do servisu. Tam nmě pochválili, že je to prý perféktně seřízené. Zároveď mi řekli, že originální pásy, mimochodem za 450Kč! nejsou nic moc a doporučili mi Pilanu.
Koupil jsem tedy na zkoušku 4 různé pásy a výsledek tentýž. Pár řezů a pásy začínají praskat. Vždy ale prasky mimo svar, takže bez možností reklamovat.
Ted jsem koupil ty Wikusy a ty jsou na tom asi podobně jak Pilana, ale všechny praskly ve svaru.
Včera jsem řezal profily
1 řez na zajetí do plocháče 100x30 vlastní váhou ramene pily v olejové lázni.
pak...
4 řezy L 100x100/10mm
15 řezů I 50/10mm
Během 16 řezu asi během 15-20s došlo k poskakování pásu a následně prasknutí, jak jinak, VE SVARU! Takže všechny Wikusy mi praskly ve svru. To asi není problém pásu, ale svářeče.
Ano, reklamovat se mi to nechce, protože to musím zabalit a poslat a při ceně pásu to nestojí zato.

Bylo by fajn, kdyby jste sem psali pouze zkušeností s totuo konkrétní pilou a zbytek dávat do nového vlákna, ať se to nemíchá. Takže pokud máte někdo pozitivní zkušeností s nějakými konkretními pásy, prosím pište je sem a upřesněte taky co s nimi řežete. Jen pro MBS 125V.

Díky
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 3. 2020, 8:01

Jako zakladatel vlákna Ti Mariane děkuji za apel na přispívající - je vhodné aby se příspěvky týkaly jen pily MBS 125 V, GÜDE 40543.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 3. 2020, 8:06

Mrosconi píše: 13. 3. 2020, 6:47 ...........
Včera jsem řezal profily
1 řez na zajetí do plocháče 100x30 vlastní váhou ramene pily v olejové lázni.
Hele ale tahle pilka přeci nemá spouštěcí mechanizmus?
Ty sis tam nějaký dodělával?
Mrosconi píše: 13. 3. 2020, 6:47 .....
Ano, reklamovat se mi to nechce, protože to musím zabalit a poslat a při ceně pásu to nestojí zato.
....
Bohužel manipulace s pásy není úplně snadná, takže jsem na tom podobně
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

13. 3. 2020, 8:15

Zkusenost:
origo pas - prasknul zhruba po hodine rezani
ted Wikus M42 - IMHO blbe svareny, kope, ale narezal uz desitky rezu, tenke jekle, tenke i tluste vingly, plnej.
mazu nejakym olejem ve spreji, reze to desetilety syn, tlaci to do rezu podle zvuku motoru :D

pro Zdenka: mel jsem si ji koupit uz davno, nejlepsi investice do dilny :D :D :D
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

13. 3. 2020, 8:36

Zdenek Valter píše: 13. 3. 2020, 8:01 Jako zakladatel vlákna Ti Mariane děkuji za apel na přispívající - je vhodné aby se příspěvky týkaly jen pily MBS 125 V, GÜDE 40543.
.... a jejích klonů, ne?
Pásy široké 13 mm mají všechny hobby pily. Takže to sem taky patří.
Napínám pás podle zvuku, na "vysoké cé" :) . Možná je to vysoké é, ale to je fuk. Prostě musí na cvrnknutí správně znít.
Originál pás k pile byla nějaká čína, ale řezal velice dobře. Pravděpodobně ani nebyl bimetal. Objednal jsem si pár bimetalových jinak zubatých pásů od Pilany, odešly dřív, než ta čína. Teď řežu wikusema, kromě prasknutí ve sváru (opraveného na reklamaci) naprosto bez problémů.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

13. 3. 2020, 9:38

Lenze si doporucujem prejst prispevky daneho uzivatela, ma eroticke ruky. Inac si to neviem vysvetlit. Lebo vsetko co kupil bolo zle a nepouzitelne.
Alebo ma. Maximalnu smolu a priťahuje zmetky.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“