Pásová pila na kov MBS 125 V, GÜDE 40543

Odpovědět
bege
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 8. 2021, 5:27

12. 8. 2021, 1:47

Tak jsem pročítal reakce všech a pilu si nekoupím. Proč kupovat pilu která je už konstrukčně špatná a vím že mě bude štvát. A předělávat ji? To už mi připadá rozumnější si ji postavit celou. Škoda... a díky za pomoc při rozhodování.
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

12. 8. 2021, 2:00

bege> Tak jak to pises to zas neni. Ta pila jak je, bez uprav, s dobrym pasem normalne reze a reze. Neni nezbytne treba ji za normalnich okolnosti upravovat. V tehle cenove relaci nic lepsiho stejne nekoupis.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6944
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 8. 2021, 2:08

přesně , mám pilu v originále a jen řežu žádný problém . A už bych bez ní neuměl žít .
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

12. 8. 2021, 2:08

Reinkarnace píše: 12. 8. 2021, 1:39
Mart76 píše: 12. 8. 2021, 1:05 Před dvěma dny jsem pilu rozdělal a jako první jsem předělal uložení napínacího kola. Když jsem za něj chytil, tak tam byla velká vůle. Tak jsem udělal udělal nové vodící pásoviny ze silnějšího materiálu, aby lépe sedly do drážek napínací kostky. Není to ideál, ale zatím to asi bude stačit....
To jsem před časem také absolvoval, leč dostavil se pouze efekt padajícího pásu. Navíc si nejsem jist, jestli se ta vůle nevymezí napnutím pásu a neslouží to k samocentrování napínacího kola vůči poháněcímu.
Ok, takže původní komponenty nevyhazovat :)
Na nastavení sklonu napínacího kola tam je červík.
Na nějakém videu jsem viděl, že na větší pile od Pilouse mají v těle pily otvor, krytý krytkou. Při nastavování pásu se krytka oddělá a pracovník dírou sleduje polohu pásu na napínacím kole a tím červíkem nastavuje sklon napínacího kola, aby pás měl potřebnou vzdálenost od osazení kola.
Zkusím, uvidím, případně vrátím do původního stavu.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

12. 8. 2021, 3:04

bege píše: 12. 8. 2021, 1:47 Tak jsem pročítal reakce všech a pilu si nekoupím. Proč kupovat pilu která je už konstrukčně špatná a vím že mě bude štvát. A předělávat ji? To už mi připadá rozumnější si ji postavit celou. Škoda... a díky za pomoc při rozhodování.
Přesně jak píší kluci. Já bych to za ty peníze (čas) nepostavil ani náhodou a v té cenové hladině jsem nic lepšího neviděl. Doladit ji k obrazu svému beru jako hraní. Pila řeže i bez toho, tak jak je, nebo v rámci možností seřízená. Koho to nebaví, nebo dělá profesionálně, ten koupí profi pilu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 8. 2021, 5:16

bege píše: 12. 8. 2021, 1:47 Tak jsem pročítal reakce všech a pilu si nekoupím. Proč kupovat pilu která je už konstrukčně špatná a vím že mě bude štvát. A předělávat ji? To už mi připadá rozumnější si ji postavit celou. Škoda... a díky za pomoc při rozhodování.
Upřímně řečeno, úplně nerozumím tomu proč si se tu tedy na tu pilku ptal? ;-)
U většiny pil v této kategorii jsou problémy podobné.
Drtivá většina uživatelů je tu s tou pilou spokojená a hlavně s ní řeže, žádné úpravy neřeší. ;-)
Je spíš otázkou jak vidíš ty sám její využití.
Podle mne jí za ty peníze nemůžeš postavit.
Pokud se pustíš opravdu do stavby nové tak se těším na výsledek.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 8. 2021, 6:08

Stavěl jsem před nedávnem pásovou pilku na pás 13/0,65/1330. Protože pojede v automatickém režimu bylo nutné některé věci udělat fortelně.
Hromadu věcí jsem prostě sebral na dílně / skladu, ale pár jsem jich musel koupit :

Motor 380 W s šnekovou převodovkou 6200
Kola // pásu // 1860
Plátky vodítek 1650
Kryty kol / pásu // laser plech 3 mm // 1220

Pak se jednalo ještě o FM 750W 2 ks, čerpadlo, skříňka rozvaděče atd ... To už je na hobby pilu samosebou nesmysl ale i tak ta cena strašně rychle skáče. Na to hobby použití jsou ty pily Proma, Gude a tak dobré, ale některá vylepšení moc nestojí a pomohou.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

12. 8. 2021, 9:36

Taky bych řekl, že na takové to domácí řezání (já hobik zatím max. 80mm kulatinu 11109) bohatě stačí.
Něco jsem poladil hned po koupi (někde tady jsem to psal asi někde na přelomu 2020/2021), ted se podívám inspirován na ta vodítka, ale cena/výkon zcela mi vyhovuje. Někdy neřežu čtvrt roku, někdy každý den...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

14. 8. 2021, 4:55

Já mám tuhle pilu už 3 rok a nedám na ní dopustit. Každému musí být jasné, že za tyhle ceny nemůžete čekat profi stroj a na hobby použití je plně dostačující. Když se seřídí, tak se na ní dá řezat dost přesně, já se dostal na průměru 100 mm do 0,2 tolerance. Dodělal jsem si chlazení, vymezil některé vůle, seřídil pás, trochu jsem upravil svěrák a jsem naprosto spokojený. Je mi jasné, že se nikdy nedostanu na plné parametry řezání, které pás dokáže, ale nejsem placený v úkole a že mi to trvá o něco déle mi vůbec nevadí, ve srovnání např. s úhlovou bruskou, kde by mi to trvalo mnohem déle a ještě bych se nadřel jako vůl, nehledě na přesnost.
Taky jsem uvažoval o změně vedení pásu, dát tam místo ložisek plátky, které jsem viděl na Bazoši za pár kaček, ale nevěřím, že by se mi ještě nějak výrazně změnila přesnost řezu, tak jsem se na to vybodnul.
Řežu na ní příležitostně, jak jekly, tak i plné materiály a věřím, že mě pila přežije o spoustu let, při správném používání.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

14. 8. 2021, 12:38

Jak jsem psal před pár dny, tak jsem zatím předělal uložení napínacího kola. Reinkarnace mě upozornil, že bude padat pás. Pás sice padal, ale stačilo pouze seřídit napínací kolo k tomu určeným červíkem.
Pak jsem na kola dal drát, jak popisoval Milan199 a podle drátu by bylo potřeba posunout vodítka cca o 4 mm, pokud by měl jít pás přímo na hnací kolo bez zlomu na ložisku ve vodítku.
Protože jsem ale potřeboval uřezat pár jeklů, tak jsem to vše složil a doufal, že pás nepraskne.
Na pile byl nasazený originální pás, ale já si koupil ještě pás 1435x13x0,65 M42 18z kvůli jeklům. Dodělal jsem primitivní stírátko tak, že jsem vzal kus filcu tlustého cca 1 cm, vyřezal ho na tvar původního plechového stírátka, děrovačem vyrazil díru pro šroub a prořízl filc nožem pro pás. Filc jsem přišrouboval i s původním plechovým stírátkem na vodítko. Napnul jsem 18z pás podle oka a nechal ho cca 5 minut běžet. Při běhu pásu docházelo k zarezonování v momentě, kdy šel pás svárem přes napínací kolo. Svár na pásu ale nemá viditelný a hmatatelný problém, tak nevím. Ještě musím zkusit pás dát na rovnou plochu, jestli je svařený rovně. Pak jsem pásem dvakrát řízl kulatinu pr. 25 mm s mírným přítlakem pro zaběhnutí pásu. Podařilo se mi bez problémů uřezat dvě kolečka tl. cca 0,5 mm.
Pak jsem na pile řezal jekle 50x50x3, 12 řezů pod úhlem 45st, list vydržel.
Takže za mě zatím dobrý.
Po řezání jsem pás posunul tak, aby nebyl svár na kolech a povolil ho.

Ty vodítka časem předělám. U vodítka u hnacího kola asi udělám takový mezikus, abych si to vodítko mohl posunout, ale abych nemusel vrtat do pily.
Vodítko u napínacího kola ale musím předělat určitě (i kdybych neposunovat to druhé), protože pokud ho povysunu, abych zmenšil vzdálenost mezi vodítky, tak se vodítko vyhne. Na pile je drážka, do které má padnout výstupek vodítka, ale drážka je širší o cca 0,5 mm než výstupek na vodítku. Při vysunutí vodítka tak malý přesah výstupku a drážky způsobí vyhnutí vodítka napnutým pásem a to má za následek změnu úhlu řezu.

Pilu MBS 125 jsem kupoval u Karase za 8 153,- Kč a teď se dívám, že ji mají v akci za 7 598,- Kč.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 8. 2021, 12:46

Mart76> to povolovani po praci je zbytecne, ty svary praskaji na unavu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

16. 8. 2021, 10:02

Zdenek Valter píše: 8. 8. 2021, 6:41
pafik píše: 8. 8. 2021, 3:44
Milan199 píše: 7. 8. 2021, 1:47

Nepleteš - to vodítko se pohybuje po tangentě k průměru kola. U té Promy to bylo také tak.
Já nevím, jestli se pohybuje po tangentě; nepřipadá mi to. Jsem si to namaloval, ale ono se to mění minimálně, v prvním přiblížení (jak říkáme my vědátoři :) ) se to dá zanedbat.
Obrázek
Obrázek
To máš ale blbě - takhle se Ti ten pás láme!!!!!!
Neměl by ten obrázek s drátem vypadat spíše takto?
Pila- drát.JPG
O víkendu jsem laboroval s vodítky a vrátil jsem se k původnímu konceptu, kdy jsou vodítka mimo osu pásu, jsou více odsazena, téměř tak, jak je to v originálním provedení (pafíkův obrázek), a pás se přes ně ohýbá. Zjistil jsem, že pokud dám vodítka do osy pásu (dráha pásu mezi oběžnými koly bez vodítek) a pás pak pomocí vodítek zkroutím, je horní hranou pásu vyvíjen značný tlak na horní část oběžných kol pod přesazením a možná by časem v tom místě došlo ke zvýšenému opotřebení. Asi to přece jen nebude tak jednoduché, jak se mi to na první pohled zdálo. Poprosil bych někoho, kdo má profi pilu podobné velikosti (např. Pilous AGR 105 Mobil a pod...) až bude měnit pás, jestli by to nevyfotil, jak moc se pás ohýbá (láme) na vodítkách.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

16. 8. 2021, 11:15

Reinkarnace píše: 16. 8. 2021, 10:02 O víkendu jsem laboroval s vodítky a vrátil jsem se k původnímu konceptu, kdy jsou vodítka mimo osu pásu, jsou více odsazena, téměř tak, jak je to v originálním provedení (pafíkův obrázek), a pás se přes ně ohýbá. Zjistil jsem, že pokud dám vodítka do osy pásu (dráha pásu mezi oběžnými koly bez vodítek) a pás pak pomocí vodítek zkroutím, je horní hranou pásu vyvíjen značný tlak na horní část oběžných kol pod přesazením a možná by časem v tom místě došlo ke zvýšenému opotřebení. Asi to přece jen nebude tak jednoduché, jak se mi to na první pohled zdálo. Poprosil bych někoho, kdo má profi pilu podobné velikosti (např. Pilous AGR 105 Mobil a pod...) až bude měnit pás, jestli by to nevyfotil, jak moc se pás ohýbá (láme) na vodítkách.
Taky mě to napadlo.
Pokud bude osa ohýbání pásu na jeho hraně (tj. vodítka v ose pásu), tak se vlastně při ohnutí musí prodloužit obvod té druhé hrany (tzn. ve výsledku je to namáhání pásu).
Pokud je osa ohýbání pásu v jeho středu, což je vlastně řešeno tím uložením vodítek mimo osu pásu, tak se délka obou hran nemění a pás není ohybem namáhán.
Tzn. že vzdálenost vodítek mimo osu pásu by měla být závislá na šířce používaného pásu a úhlu otočení pásu tak, aby osa otáčení pásu byla ve středu pásu.
Ale asi to nechám koňovi, ten má větší hlavu.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 8. 2021, 11:18

No to taky ;-)
Podle toho jak to ladí Milan a jak to chápu i já, by ten drát měl být tečně vždy k vodítkům tedy ke všem jak vrchním tak i bočním.
Proto i Ty to máš dobře ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

17. 8. 2021, 8:12

Zdenek Valter píše: 16. 8. 2021, 11:18 No to taky ;-)
Podle toho jak to ladí Milan a jak to chápu i já, by ten drát měl být tečně vždy k vodítkům tedy ke všem jak vrchním tak i bočním.
Proto i Ty to máš dobře ;-)
Pro drát ve vztahu k bočním kladkám ale platí obrázek, co kreslil pafik. Je tam to přesazení vodítek. Nebo to máte někdo jinak?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“