Pásová pila na dřevo

vitex
Příspěvky: 248
Registrován: 15. 11. 2016, 8:30

26. 3. 2018, 6:03

Tohle není pila na podélné řezání dřeva.Dále nechápu,proč tam chcete cpát vodítka?Patří tam ložiskové vodící kladky. Nepleťte si pilu na kov s pilou na dřevo.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

26. 3. 2018, 6:32

Zkousel jsem vsechny varianty voditek s takovymto vysledkem:
Kovove rolny byly OK, jen silene hlucne - 8hodin u toho nikdo nevydrzel.
Treci voditka se rychle osoupavaly a proto musi byt pas ve stejne rovine jako kdyz je bez voditek.
Ted pouzivame pogummove rolny kterymi pas vytlacim o par mm dole. Musi se to obcas zkontrolovat a seridit, ale maji asi nejlepsi vysledky.
Jeste mam v planu zkusit takove plovouci voditka ktere zacnou zabirat az v okamziku kdy pas zacne vyjizdet z roviny rezu a nasmeruji ho zpet do rezu. Cim vic pas vyjede, tim vic ho budou smerovat na opacnou stranu. Jestli a jak to bude fungovat je ale ve hvezdach, zatim neni na to cas :-)
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

26. 3. 2018, 4:20

Vitexi v originálu tam jsou vodítka. Pokud tam patří ložiskové kladky, tak ty na originál stroji nejsou. Nebylo by pár fotek z dospělých strojů jak jsou kladky řešené? Kladkám se nebráním a řekl bych že mohou být i lepší. Otázkou je konstrukční řešení.
Po této úpravě by mě tento pilous vyhovoval na 100%.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

26. 3. 2018, 4:52

U dospelych stroju se pouzivaji bez vyjimky treci voditka. Pro pilous a podobne hracky to ale nebude moc pouzitelne. U produkcnich stroju ty voditka zabiraji jen v pripade nejakych problemu s pasem nebo havarie.
Pro predstavu srovnej jak vypadaji pasy pro dospele stroje :-)

Obrázek
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2018, 5:23

t256: Vodítka fungují i při normálním provozu, nejsou tam pro případ havárie. A i tvé další informace bych bral s hodně velkou rezervou. Asi si trochu pleteš pojmy a cokoliv menšího, než pásovku s denním výkonem 100m3 považuješ za hračku. Pro normální řezání rozhodně nemusíš používat pás široký 90mm (a víc). Poloviční dokáže nadělat spoustu práce a to i na tak levné pile jako je ta ctr520. Poznámky o odcházejících stykačích bych také zařadil k nesmyslům. Ten stykač tam bude klidně pár desítek let. Není dúvod, proč by měl odejít. Ono se to nijak dramaticky netřese. Je to pásovka, ne drtička kamene. Nebo obavy z prasknutí zvedacího řetízku (nebo co jsi to psal), to jednak moc nehrozí a když se to stane, tak se zase tak moc nestane.
Prostě chce to vybrat stroj pro konkrétní druh práce a pro předpokládaný objem výroby. Na desítky kubíků ročně stačí CTR520, pokud by mělo jít o stovky kubíků, porozhlédl bych se po nějaké větší pásovce. Při tisících kubících bych hledal nějaký větší automat. Přece jenom, na tom řezání je nejnáročnější manipulace a ta na CTR520 nijak ulehčená není.

j-k: U kladek bude trochu nepříjemné nalepování bordelu na jejich obvod. To u kluzných vodítek nehrozí. Přece jenom mokré dřevo, pryskyřice ........ to jsou horší podmínky než někde na suchém dřevu v truhlářské dílně. Já u pilouse zůstanu u trvdokovu, ale o tom rozšíření uvažuju také. Oba používáme širší pásy, než jsou ty původně doporučené, takže širší vodítko by mělo svoje opodstatnění.
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

26. 3. 2018, 6:10

Z toho lepení bordelu na kladky mám také obavy. Dám na tebe jen najít vhodné destičky ty tak velké nemám budu muset pohledat na burze.
Díky za informace.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2018, 7:09

j-k: Poptej tady, určitě někdo má opotřebované. Já bych našel max. APKT16, nic většího nepoužívám. V zásobách mám jen nějaké velké obludy bez díry a to by se muselo rozřezat a připájet.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

26. 3. 2018, 7:30

Tohle není pila na podélné řezání dřeva.Dále nechápu,proč tam chcete cpát vodítka?Patří tam ložiskové vodící kladky. Nepleťte si pilu na kov s pilou na dřevo.[/quote
Omlovám se za matoucí odkaz.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

26. 3. 2018, 8:46

Vsechno co jsem psal jsou postrehy z praxe, pasovky skutecne provozuju. Napriklad to ze ti vydrzi stykace desitky let je naproste scifi :-) a umisteni rozvadece mimo stroj ma na zivotnost dost dramaticky vliv - mam to vyzkousene. Otresy tam jsou, a dost velke hlavne pri otaceni a nakulovani kmene. Ale ani ten provoz neni tak uplne hladky.
Petr psal ze to chce pouzivat pri rezani na kseft, takze predpokladam mnozstvi v radech tisicu kubiku rocne. To pily typu pilous nebo wood mizer (od nichz to pilous obslehl) jsou schopny porezat. Ale bude neustale bojovat s kvalitou a nejspis nakonec prijde o zakazniky jako uz mnoho lidi pred nim i po nem. Ty pily jsou hracky ne proto ze neporezou 100m3 za smenu, ale prave proto ze maji ty uzke pasy a chatrnou konstrukci. Ty rezou za idealnich podminek celkem obstojne, ale drevo je prirodni material a idealni je malokdy. Problem je, ze u tech uzkych pasu s tim proste nic udelat nejde.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2018, 8:55

t256: To je zajímavé, že už jsem pár stykačů umístěných na stroji viděl a některé i po těch desítkách let služby stále funkční. Stykač má nepohyblivé součásti, kterým nějaký ten otřes nevadí a pak pohyblivé součásti, které jsou na pohyb navržené. Sepnutí/rozepnutí je větší otřes, než nakulení kmene na dráhu. Samotný provoz považuju za hladký. Toho bych se fakt nebál. Znám jednoho, ten řeže na kšeft s CTR520 a kvalita je OK, zákazníků má dost. Dobře nabroušenej a rozvedenj pás na CTR520 řeže parádně i když nemá 90mm. Špatně nabroušenej a rozvedenej pás je naprostá katastrofa a prkna jsou jak lochneska. Jenže to prostě k pásovkám patří.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

26. 3. 2018, 9:30

Ja jedu s pilkama ve dvousmenem provozu a zivotnost stykacu je odhadem cca 3-4roky i kdyz mam rozvadece mimo stroj. Pokud byly na ramu stroje, opravdu to odchazelo mnohem casteji. Nekoumal jsem cim to je, ale je to proste tak. Napriklad v PLC co na ramu pridelane je, musim co 2roky pripajet znovu na desce trafacek, protoze ma vyviklane spoje.

Je obrovsky rozdil jen v rozvadenych a napr. pechovanych pasech. Kdyz se mi pokazil stroj na tohle a musel jsem chvili rozvadet, zamestnanci s tim nechteli delat protoze nic neudelali a rezivo taky nebylo nic moc. A to mam automat ktery je rozvod schopny zmerit v setinach, takze spatnym rozvodem to nebylo. Ja bych ty male pilky tak nepomlouval, ale obcas mi privezou material ktery na nich rezali a je to opravdu katastrofa. Nerikam ze kazda deska je spatna, ale napr. pokud dela siroky rez, udelat ho rovne se rovne je spis vyjimka. Treba silnejsi zmrzle drevo to neni schopno rezat prakticky vubec.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2018, 10:43

t256: Tak jestli jedeš na dvě směny, tak si za 3-4 roky snad dokážeš vydělat i na novej stykač :lol: Tohle fakt není problém, kterej by bylo nutný řešit.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 3. 2018, 6:05

Vubec nejde o cenu stykace, ale o to ze stroj treba pul dne stoji pokud odejde v nespravnou dobu. Dnes chteji vsichni vsechno rychle, zakazky jsou mnohdy vypocitany bez rezervy na hodiny, bezne se stava ze se zacina nakladat kamion a jeste se rezou posledni kusy apod. Pak jakekoliv zdrzeni problem je. Tech stykacu je tam relativne hodne, jsou ruzne provazane takze casto neni uplne jednoduche a rychle najit kde je problem. Navic pokud bych mel cekat s kazdym problemem na servis...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2018, 7:17

t256: Člověče, jak v tom tvém světě můžeš žít? U tebe je všechno strašnej problém. Když mi po deseti letech řezání odejde stykač (což nepokládám za pravděpodobné), tak prostě sáhnu do šuplíku pro jiný a za půl hodiny řežu dál. :lol: Já jsem tedy u CTR520 rozvaděč ještě neotevíral, protože za ty roky ještě nic neodešlo, ale stykač tam bude jediný a zapojení bude zcela primitivní.
vitex
Příspěvky: 248
Registrován: 15. 11. 2016, 8:30

27. 3. 2018, 7:24

j-k píše:Vitexi v originálu tam jsou vodítka. Pokud tam patří ložiskové kladky, tak ty na originál stroji nejsou. Nebylo by pár fotek z dospělých strojů jak jsou kladky řešené? Kladkám se nebráním a řekl bych že mohou být i lepší. Otázkou je konstrukční řešení.
Po této úpravě by mě tento pilous vyhovoval na 100%.
Na mnou zmiňovaných strojích vodítka nikdy nebyla.O Pilousovi jsem nemluvil.Výrobci kmenových pásových pil totiž postupem času zkouší různé kombinace vedení pilového pásu a nějak se jim nedaří.U Pilouse stačí kouknout na fotky na jejich stránkách.Ani Vámi zmíněný stroj už nemají v nabídce.Totiž při této rychlosti pásu,která je hraniční,dochází k vysokému opotřebení nejenom vodítek a pásu ale i ložisek vodících kladek(zde méně).Výrobci se předhánějí s výkonem strojů a každý propaguje svůj vlastní výmysl-nesmysl aby prodal.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“